بدون نظر
 
زخم معادن بر پیکره زندگی مردم روستایی
تقریبا هیچ! سهم مردم روستایی از درآمدهای میلیاردی معادن
تاریخ انتشار : ۰۳ مرداد ۱۴۰۱ در ۶:۰۸ ق.ظ
 
این روزها زخم معادن بر پیکره زندگی مردم مناطق روستایی تربت حیدریه عمیق شده و آنها از بی عدالتی و عدم توجه به سهم شان از در آمدهای میلیاردی گله مند.

به گزارش خبرنگار تابان تربت؛ در چهار بخش شهرستان تربت حیدریه شامل بخش مرکزی، بایگ،  کدکن و  رخ  ۶۰ معدن فعال ،نیمه فعال و غیر فعال وجود دارد اما تعداد قابل توجهی از اهالی روستاهای مجاور این معادن و بخشداران و دهیاران از نحوه فعالیت این معادن و آسیب هایی که به قنات ها ،اراضی کشاورزی ، جاده های روستایی و خانه های روستایی در اثر انفجار معادن وارد می شود شاکی هستند.

از سوی دیگر نماینده مردم  تربت حیدریه و  نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس نیز در گفت وگو با خبرنگار ما اظهار می کند: از دیوان محاسبات خراسان رضوی خواسته ام تا درخصوص اخذ سهم ۱۵ درصد حقوق دولتی معادن گزارش خود را ارائه کنند.

شهرستان تربت حیدریه در کنار بیشترین تولید زعفران کشور  دارای ظرفیت های بسیار غنی در حوزه های مختلف از جمله مواد معدنی است اما زخم این معادن بر پیکره زندگی مردم روستا نمایان شده است.

بخش قابل توجهی از جمعیت روستا می‌گویند بارها و بارها نامه نوشتیم و طومار جمع کردیم که برخی فعالیت های  معادن برای ما مشکل ساز شده است، می‌خواهیم روستایی بمانیم، دامداری و کشاورزی کنیم و تولیدکننده باشیم.

یکی از اهالی روستا در تربت حیدریه می افزاید: چرا برای سودی که عده ای می خواهند ببرند، باید همه چیز ویران شود؟ روستای ما نزدیک‌ ترین روستا به این معدن‌ است، ترک بر در و دیوار خانه های ما نشسته و هر روز صدای مهیب انفجار معدن نمی گذارد ما بعد از کار در مزرعه در منزلمان استراحت کنیم.

وی افزود: هیچ کس از مسئولان معدن به اعتراض های مردم این روستا توجهی نمی‌کند، انگار در این سال ها زخمی عمیق از فعالیت معادن بر  زندگی مردم روستا برجای مانده است، این اولین صحبت اهالی روستایی از توابع شهرستان تربت حیدریه است.

هر کدام از دردی می‌گویند که چندین سال است آزارشان می دهد، دنبال ایجاد تنش نیستند و می‌گویند براساس قانون باید سهم استخراج ماده معدنی از معادن به مناطق روستایی همجوار پرداخت و در عمران و آبادانی روستا خرج شود.

تصمیم گرفتیم تا در چهار بخش شهرستان تربت حیدریه بخش مرکزی، بایگ، کدکن و رخ که حدودا ۶۰ معدن فعال و نیمه فعال و غیر فعال وجود دارد با اهالی روستاهای مجاور معادن گفت وگو و این موضوع مهم را از طریق مسئولان پیگیری  کنیم.

با مردم و بخشداران بخش ها صحبت کردیم با دهیارها و عضو شوراهای اسلامی، همه از دردی مشترک می گویند.

حرفشان از آسیب به قنات های روستایی تا خانه های مردم بود تا خسارت به باغ  ها و اراضی کشاورزی و جاده های بین روستایی و رهاسازی نخاله های معدنی در زمین ها

در این بین عضو ناظر شورای عالی معادن خراسان رضوی از پیگیری جدی و درخواست ارائه گزارش دیوان محاسبات استان درخصوص سهم ۱۵ درصدی حقوق دولتی معادن خبر می دهد.

محسن زنگنه یاد آور می شود که  نظر به کثرت معادن استان و محرومیت بالای شهرستان ها و نیز تاکیدات قانون برنامه ششم و قوانین بودجه ۱۴۰۰ و۱۴۰۱ این گزارش از اهمیت زیادی برخوردار است.

آسیب معدن به قنات روستا

همراه با مسئولان بخش و نماینده مردم در مجلس به روستای فدیهه پا می گذاریم، دهیار روستای فدیهه بخش بایگ تربت حیدریه در نامه ای که به نماینده مردم در مجلس ارسال کرده می گوید: معدنی که در اراضی این روستا واقع است باعث شده  تا در اثر انفجارهای ناشی از فعالیت معدن منازل ما دچار آسیب های جدی و تا حد تخریب شود.

معصومه نیکو شرف می افزاید: این اتفاق علاوه بر خسارت های مادی، آسیب های روحی و روانی به مردم  وارد کرده است.

وی خاطر نشان می کند: فعالیت های معدن روز به روز به محدوده روستا نزدیک تر می شود و به قنات های روستا هم آسیب رسانده است، همچنین اکوسیستم منطقه آسیب دیده و مراتع و چراگاه های روستا از بین رفته، البته در سفر نماینده مردم تربت حیدریه ، زاوه و مه ولات در مجلس به این روستا و با حضور نماینده معدن مصوبات بسیار خوبی را در جهت رفع مشکلات پیش آمده گذراندیم و معدن متعهد به اجرای آن شده است که جا دارد از مسئولان تشکر کنیم.

انفجارهای معادن باعث ترک خوردگی دیوار و آسیب به خانه های روستایی شده است

به یکی از روستاهای حاشیه شهر تربت حیدریه آمدیم، محمد محمدی عضو شورای اسلامی روستای اسفیوخ که در بخش مرکزی تربت حیدریه قرار گرفته می افزاید: دو معدنی که در مجاورت روستا قرار گرفته، مشکلات زیادی برای مردم به وجود آورده اند.

وی بیان کرد: فعالیت این معادن مشکلات محیط زیستی برای کشاورزان و دامداران ایجاد کرده و باعث ترک خوردگی دیوار منازل و آسیب به خانه های مسکونی به دلیل انفجار شده است.

محمدی اذعان می کند: دیگر مشکلی که برای مردم روستا به وجود آمده این است که بر اثر وجود معادن و فعالیت آن ها، زمین های سمت شمال روستا به طرح هادی الحاق نمی شود و این موضوع برای مردمی که می خواهند برای خود خانه بسازند محدودیت ایجاد کرده است.

تاکنون سهمی از معادن برای آبادانی روستا ندیده ایم

با رضا چراغی صنوبری دهیار روستای صنوبر بخش مرکزی تربت حیدریه در دامنه کوه این روستای بسیار زیبا  هم صحبت می شویم و وی خاطر نشان می کند: مشکلی که معدن مجاور روستا برای مردم ایجاد کرده، عبور ماشین آلات سنگین از جاده های بین مزارع و ایجاد گرد و خاک و آسیب به محصولات کشاورزی است.

چراغی می افزاید: ما درخواست کرده ایم تا روی همین جاده مالچ پاشی کنند تا از بلند شدن گرد و خاک در جاده جلوگیری شود، اما متاسفانه هزینه بر بودن را بهانه می کنند و اقدامی صورت نمی گیرد.

دهیار روستای صنوبر اذعان می کند: یکی از دغدغه های اصلی مردم روستا مسائل همین معدن می باشد، درست است که معدن یک ظرفیت و مزیت برای هر منطقه ای است اما در صورتی که منافع آن به همه صاحبان اراضی و ساکنان برسد.

وی معتقد است که طبق قانون بخشی از درآمد معدن به دولت تعلق دارد و بخش بسیار اندکی هم باید صرف عمران و آبادانی منطقه روستایی شود اما تاکنون ما آن سهم اندک را برای بهبود وضع روستا ندیده ایم.

خسارت معادن به باغ های میوه و جاده های روستایی

حسن قربانی بخشدار بخش مرکزی تربت حیدریه در گفت وگو با خبرنگار ما اظهار می کند: اهالی به خصوص کشاورزان درخصوص فعالیت معادن مجاور در روستاهای بخش مرکزی  گلایه مند هستند.

وی می افزاید: در روز چندین کامیون از معدن در مسیر باغ ها و مزارع روستا تردد می کنند و از کوه های روستا  مواد معدنی استخراج می شود و خسارت های سنگینی به باغ های میوه به خصوص در فصل برداشت محصول وارد می کند.

وی خاطر نشان می کند: همچنین در یکی از روستاهای بخش مرکزی عبور و مرور کامیون های معدن از جاده ای که توسط اهالی و با خودیاری در سال ۹۷ روکش آسفالت شده به این جاده آسیب رسانده و به مشکلات مردم افزوده است.

قربانی می افزاید: مردم در مجموع از فعالیت بعضی معادن در منطقه پیرامون خود راضی نیستند.

وی معتقد است که باید درخصوص یک درصد حق السهم معادن که طبق قانون به روستاها تعلق می گیرد مساعدت شود.

قربانی می افزاید: با این که چندین بار اعضای شورای‌ روستا و دهیار از مسئولان معدنی حوالی روستا درخواست نشست و حتی کمک مالی برای  انجام کارهای عمرانی روستا و جبران خسارت کرده اند اما متاسفانه همکاری لازم انجام نگرفته است.

رهاسازی نخاله های معدنی در اراضی کشاورزی

حیدر میرزابیگی بخشدار بخش رخ تربت حیدریه در گفت وگو با خبرنگار ما اظهار می کند: مشکلاتی که معادن برای روستاهای بخش رخ تربت حیدریه به وجود آورده اند، بخشی مربوط به آسیب جاده های بین راهی و روستایی است.

وی می افزاید: رهاسازی نخاله های معدنی در اراضی مردمی و آسیب به زمین های کشاورزی یکی دیگر از مواردی است که مردم از آن گلایه مندند، مسئله ای که کم و بیش مردم از آن شاکی هستند صداهای گاه و بیگاه انفجار و ایجاد گرد و غبار در هواست.

میرزابیگی اعتقاد دارد باید برای حل مشکل تردد، ماشین آلات معادن از راه اختصاصی خود استفاده کنند یا متعهد شوند تا در صورت خسارت به جاده های روستایی برای اصلاح و ترمیم جاده اقدام کنند.

وی می افزاید: برای جلوگیری از مشکلاتی که برای کشاورزان ایجاد می شود باید معادن از تخلیه نخاله ها در محدوده روستا و زمین های کشاورزی خودداری  کنند.

حمید عیدی بخشدار بخش بایگ تربت حیدریه می افزاید: اگر بخواهم مشکلات معادن برای روستاها را برشمارم باید به تخریب آسفالت مسیر تردد خودروهای سنگین حامل مواد معدنی، خطر تصادف با خودروهای سنگین برای مجاوران معادن در راه های غیر استاندارد و عرض کم، صدای مهیب انفجارها  که موجب سلب آرامش و آسایش مردم روستاهای مجاور می شود، تخریب و آسیب به منازل روستایی بر اثر انفجار، تخریب و آسیب به محیط زیست و منابع طبیعی، به کارگیری نکردن نیروی کار لازم توسط معادن از نیروهای بومی منطقه و پرداخت نکردن حقوق قانونی منطقه وقوع معدن اشاره کنم.

وی می افزاید: نکته قابل تامل و مهم دیگر خام فروشی مواد معدنی و نبود فراوری و ایجاد صنایع تبدیلی و ایجاد ارزش افزوده و ثروت آفرینی در منطقه است که باید به آن توجه کرد.

معدن خطر تنفسی برای مردم روستا دارد

پیگیری رسانه ای در سال های گذشته درخصوص این مسئله وجود داشته است، یکی از اهالی روستای برس بخش کدکن تربت‌حیدریه در گزارشی که سال گذشته منتشر شد به خبرنگار ما گفت: این جا فردی است که می خواهد معدنی بزند و فاصله زیادی با روستای ما ندارد و با باغ های روستا حدود ۵۰۰ متر فاصله است، با منازل مسکونی روستا هم حدود ۸۰۰ متر فاصله دارد.

وی می افزاید: مشکلات و خطراتی برای مردم محل وجود دارد و گرد و خاکی که وارد روستا می شود، باعث بروز بیماری های ریوی می شود.

یکی دیگر از اهالی این روستا خاطر نشان می کند: صدای انفجار معدن مردم را اذیت می کند و ما نمی خواهیم که این جا معدن فعال شود.

وی اذعان می کند: خطر دیگر آلوده شدن قنات آب ورودی به روستاست که یکی از دغدغه های مردم و اهالی است.

۲۰۰ نفر طومار اعتراض را امضا کرده اند

عضو شورای اسلامی روستای برس شهر کدکن تربت حیدریه در گفت وگو با خبرنگار ما در آن گزارش گفته بود که حدود ۲۰۰ نفر از مردم روستای برس در اعتراض به ایجاد معدن در نزدیکی روستا طومار امضا کرده اند.

وی می افزاید: با توجه به این که ممکن است انفجارهای ناشی از بهره برداری معدن باعث تخریب قنات روستا شود با ادامه فعالیت این معدن مخالف هستیم.

وی می گوید: این روستا حدود 800 نفر  جمعیت دارد و اکثریت مخالف ایجاد و فعال شدن این معدن هستند و این مسئله را به مسئولان شهرستانی منتقل کرده اند.

انتهای پیام/

لینک کوتاه:

!!تــوجـه

  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد همین مطلب بنویسید
  • لطفا نظرات خود را به فارسی تایپ نمایید
  • لطفا سعی کنید نظرتان مختصر و مفید باشد
  • به نظرات دیگر کاربران احترام بگذارید

ثبت نظر :


 
 
x
مهارت محوری دانش آموزان اولویت مهم در آموزش و پرورش است/کمبود ۵۴۳ معلم در تربت حیدریه تحقق جامعه اسلامی با محوریت مسجد و محله اسلامی امکان پذیر است تشکلهای مردم نهاد نقش مهمی در حفاظت از محیط‌ زیست دارند بهره برداری از ۱۹ پروژه عمرانی در دانشگاه علوم پزشکی تربت حیدریه پروژه سیستم فاضلاب تربت حیدریه تا پایان سال آینده تکمیل می‌شود مسابقات کاراته قهرمانی کشور در تربت‌حیدریه آغاز شد شهید همدانی از مصادیق بارز یاران مکتب عاشوراست/امروز جبهه مقاومت با الگوی انقلاب اسلامی در برابر دشمنان ایستاده است بدهی شهرداری تربت حیدریه به بانک شهر با اراضی بافت فرسوده تهاتر می شود ۶ هزار میلیارد ریال اعتبار دستاورد سفر استاندار خراسان رضوی به تربت حیدریه ضرورت ایجاد دانشگاه جامع در تربت حیدریه برگزاری آیین نخل گردانی عصر عاشورای حسینی در کدکن شهادت طلبی و ولایت محوری از عبرت های عاشوراست
hacklink al hd film izle php shell indir siber güvenlik türkçe anime izle Fethiye Escort android rat duşakabin fiyatları fud crypter hack forum html nullednulled themesredfoxbet