بدون نظر
 
دروازه جنوبی به مشهدالرضا علیه السلام؛
پایتخت زعفران جهان به استقبال مسافران و زائران نوروزی رفت
تاریخ انتشار : ۰۳ فروردین ۱۴۰۱ در ۶:۱۲ ق.ظ
 
تربت حیدریه بعنوان قطب تولید زعفران جهان و پایتخت ابریشم ایران در دروازه جنوبی به مشهدالرضا علیه السلام همه ساله میزبان زائران و مسافران نوروزی است.

به گزارش تابان تربتغ

تربت حیدریه بعنوان قطب تولید زعفران جهان و پایتخت ابریشم ایران در دروازه جنوبی به مشهدالرضا علیه السلام همه ساله میزبان زائران و مسافران نوروزی است.

علاوه بر محصول زعفران و ابریشم که 70 درصد تولید جهان و ایران را خود اختصاص داده، مزیت های همچون پسته و باغات آلو و آلوچه در کنار مناطق تفریحی و گردشگری و معادن غنی و غار نمک حصار یزدان این شهرستان را به نقطه ای در دروازه جنوبی مشهدالرضا علیه السلام تبدیل کرده که همه ساله شاهد حضور زائران و مسافران نوروزی است.

در این گزارش به برخی ظرفیت های قرهنگی، تاریخی و گردشگری تربت حیدریه اشاره شده تا مسافران نوروزی با آشنایی بهتری به آن سفر کنند.

مجموعه فرهنگی تاریخی قطب الدین حیدر

قدمت این بنا به دوران ایلخانی، تیموری، صفوی و قاجاریه برمی گردد و کاربری آن فرهنگی و تاریخی است که با شماره571 ثبت آثار ملی شده است.

شیخ قطب الدین حیدر فرزند سالور خان ازبک )پادشاه بخارا از مشاهیر وعرفای قرن ششم واوایل قرن هفتم در گذشته

816 ه. ق که در کودکی جهت کسب فیض از عرفای خطه خراسان از منطقه ترکستان به این دیار مهاجرت کرد و پس از فوت در همین مکان دفن شد و سپس شهر به حرمت او به تدریج تربت قطب الدین حیدر و سر انجام به تربت حیدریه معروف شد.

بنای موجود در چندین دوره تاریخی مورد توجه قرار گرفته و شالوده ارامگاه احتمالا دراوایل قرن هشتم و در دوره تیموری با گنبد دو پوسته گسسته استوار بر تاقنماهای ۱۶گانه ایجاد شده است.

در دوره صفویه در سال 1101 هجری ایوان شمالی مزار، چله خانه و مسجد جامع قدیم شهر به مجموعه اضافه شد و در دوره قاجار نیز کاروانسرای طبسی واقع در ضلع شرقی مزار توسط حاج محمد ابراهیم طبسی بنا شد.

نگارخانه تربت حیدریه نگینی در مجموعه تاریخی قطب الدین حیدر

این روزها نگارخانه تربت حیدریه با استقبال پرشور هنرمندان و هنردوستان و همچنین آحاد مختلف مردم مواجه شده و همچون نگینی در قلب مجموعه تاریخی قطب الدین حیدر جای گرفته است.

مهدی زاهدی، رییس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای شهر تربت حیدریه در این خصوص گفت: فضایی را با همکاری میراث فرهنگی در مجموعه تاریخی قطب الدین حیدر اختصاص دادیم و نخستین نگارخانه را برای اکران آثار ارزشمند هنرمندان با هدف معرفی بیشتر هنرمندان به جامعه بویژه جوانان و نوجوان  و استعدادیابی و سرگرمی خانواده ها و همچنین توجه بیشتر به مجموعه تاریخی قطب الدین حیدر راه اندازی کردیم.

وی تصریح کرد: تمام هزینه های این نگارخانه توسط خیرین و شهروندان فرهنگ دوست  پرداخت شده و هزینه ای از این بابت برای شهرداری ایجاد نشده است.

بازارچه دائمی صنایع دستی و سوغات در تربت حیدریه افتتاح شد

محمدی، رئیس میراث‌فرهنگی تربت حیدریه: این بازارچه که با مشارکت بخش خصوصی، میراث فرهنگی، شهرداری و شورای شهر ایجاد شده تعداد  ۳۰ غرفه جهت عرضه صنایع دستی، سوغات و محصولات مشاغل خانگی هنرمندان درنظر گرفته شده است.

در این نمایشگاه تولیدات صنایع‌دستی از جمله تولیدات ابریشمی، فرت، چرم، عقیق، نقاشی روی سفال، گلیم، زیورآلات، دوتارسنتی و همچنین تولیدات صنایع دستی و سوغات شرکت تعاونی بانوان شهرستان عرضه شده است.

بازارچه دائمی صنایع دستی و سوغات همه روزه  از ساعت ۹ لغایت ۲۲ در محل ابتدای خیابان کاشانی، جنب عکاسی گویا پذیرای بازدید کنندگان است.

تربت حیدریه بیش از ۱۱۰۰ هنرمند فعال در رشته‌های مختلف صنایع‌دستی دارد.

شهرتاریخی کدکن شهر علم و ادب و عرفان

زادگاه شیخ عطار ، همان که نوشته«ای دل اگر عاشقی در پی دلدار باش» و شفیعی کدکنی استاد ادبیات معاصر باقی مانده از دوران ایلخانان، سلجوقیان و تیموریان است.

قطب تولید آلو و آلوچه

شهری کوهپایه ای  در ۷۰ کیلومتری تربت حیدریه با آب و هوایی معتدل و خنک که عاری از هرگونه آلودگی است، باغات سرسبز و فراوان آلو و آلوچه  این شهرطبیعت بهاری و تابستانی آن را تماشایی کرده است

همچنین قله 3013 متری ملکوه به عنوان علم کوه خراسان در دامن رشته کوه چهلتن  است، قله ای که همه ساله طبیعت دوستان من جمله کوهنوردان را در فصل بهار و زمستان به سمت خود روانه می کند.

در دل این شهر مجموعه ای قرار دارد تحت عنوان باغ مزار (مجموعه ی تاریخی فرهنگی شیخ حیدر کدکنی ) بوستانی مفرح و دیدنی که گذر جوی آب روان از میانه آن زیبایی چشم گیری بدان بخشیده است.

آبشار زیبا و دیدنی رودمعجن

آبشاری که در ۵۵ کیلومتری جنوب غربی شهر تربت حیدریه واقع است که در شش ماهه اول سال و بخصوص اواخر هفته بعنوان منطقه ییلاقی، مردم  از آن بهره مند هستند.

آبشار زیبای رودمعجن در بخش بایگ تربت حیدریه که از سلسله جبال چهل تن در ۵۴ کیلومتری غرب شهرستان سر چشمه گرفته با ارتفاع ۲۸ متری پدید آمده و پس از ایجاد آبشار و مشروب کردن آبادی مسیر خود در نزدیکی روستای رود معجن وارد رودخانه حصار می شود.

این آبشار یکی از نقاط دیدنی و زیبای تربت حیدریه به شمار می رود و به دلیل قرار گرفتن در بین کوههای محصور شده همه ساله در ایام نوروز و تابستان از هوای نسبتاٌ سردتری برخوردار است

مجموعه تاریخی رباط لاری

سازنده این رباط مرحوم محمدرضا لاری از تاجران مهم تربت حیدریه بوده که در دوران قاجاریه جهت استراحت کاروانیان  ساخته شده است.

این مجموعه تاریخی دارای ۲۴ حجره و  با تزیینات آجرکاری می باشد که در سال ۱۳۸۱ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

این مجموعه تاریخی در حال تبدیل شدن به نخستین هتل و رستوران سنتی استان است.

منطقه گردشگری سد نسر

شهر نسر که در شمال شرقی و در حد فاصل ۶۰ کیلومتری ازشهرستان تربت حیدریه واقع شده  دارای جاذبه های جذابی برای گردشگران طبیعت گرد است.

وجود کوههای بلند و چشمه سارهای فراوان و چند مزار قدیمی و همچنین سد زیبای نسر موقعیت مناسبی برای زیارت و گشت گذار مسافرین را فراهم اورده است.

وجود اقامتگاه بومگردی همراه با غذاهای بومی محلی و  آیین و رسوم سنتی ، فرصتی مناسب برای اقامت گردشگران در این منطقه زیبا فراهم کرده است.

رودخانه و منطقه ییلاقی «حصار» از جاذبه های دیدنی و تفرجگاههای زیبای تربت حیدریه

منطقه ییلاقی و رودخانه حصار واقع در ۵۵ کیلومتری غرب تربت حیدریه یکی از مناطق خوش آب وهوای شهرستان زمینه را برای یک منطقه گردشگری مناسب جهت مسافران و زائران در ایام نوروز و تابستان مهیا کرده است.

وجود رودخانه و چشمه های پر آب، همه ساله باغ‌های میوه و مزارع سرسبز را به‌وجود آورده و زمینه را برای یک منطقه گردشگری مناسب مهیا کرده است.همچنان که همه ساله پذیرای مسافرین زیادی از نقاط دور و نزدیک است.

غار نمک حصار یزدان تربت حیدریه مستعد جذب گردشگران ژئوتوریسم

غار نمک روستای حصار یزدان بخش کدکن تربت حیدریه می‌تواند به عنوان یک ظرفیت بسیار مناسب و منحصر به‌ فرد گردشگری مورد بهره‌برداری قرار گیرد، اما مردم منطقه تاکنون از این ظرفیت بهره کافی را نبرده‌اند و از ایجاد درآمد پایدار روستایی با وجود این موهبت طبیعی غفلت شده است.

شهر کدکن در ۶۵ کیلومتری شمال‌ غربی تربت حیدریه با برخورداری از جاذبه‌های بسیار ارزشمند فرهنگی، طبیعی و گردشگری، ظرفیت فوق‏ العاده‏ای برای جذب گردشگر، اشتغال‌زایی وایجاد درآمد برای اهالی منطقه دارد.

در کنار همه این ظرفیت‌ها غار نمک روستای حصار یزدان در این بخش می‌تواند به عنوان یک ظرفیت بسیار مناسب و منحصر به‌ فرد گردشگری مورد بهره‌برداری قرار گیرد؛ اما مردم منطقه تاکنون از این ظرفیت بهره کافی را نبرده‌اند و از ایجاد درآمد پایدار روستایی با وجود این موهبت طبیعی غفلت شده است.

کدکن کجاست

منطقه تاریخی کدکن از بخش‌های شهرستان تربت حیدریه در ۱۵۰ کیلومتری مشهد است، منطقه‌ای خوش‌آب و هوا که با آغاز فصل بهار، طبیعتی دل‌انگیز را در خود نمایان می‌کند و دارای طبیعتی سرشار از جویبار‌ها و شکوفه‌های زیبای بهاری است.

بخش تاریخی کدکن تربت‌حیدریه به عنوان مهد فرهنگ و ادب و عرفان، زادگاه بزرگانی ازجمله شاعر و نویسنده معاصر دکتر محمدرضا شفیعی‌کدکنی استاد پیشکسوت زبان و ادبیات فارسی به‌شمار می‌رود.

بخش کدکن با 17 روستا، جمعیتی حدود 14 هزارنفر و وسعت تقریبی 800 کیلومتر مربع در 65 کیلومتری شمال‌غربی مرکز شهرستان تربت حیدریه واقع است.

از جمله ظرفیت‌ها و جاذبه‌های طبیعی و گردشگری بخش کدکن می‌توان به قله ملکوه، آبشار روستای دافی، غار نمک حصاریزدان و روستاهای گردشگرپذیر حاج‌بیگی، بُرس و اسفیز اشاره کرد.

سوغات ویژه منطقه نیز علاوه بر صنایع‌دستی و دست‌بافته‌های سنتی و نان‌های محلی، آلو و آلوچه است، یکی از مکان‌ها و بخش‌هایی که می‌توان آن را جزو مناطق دیدنی روستای حصار یزدان بخش کدکن درنظر گرفت، معدن نمک روستاست که در گذشته این معدن یکی از منابع درآمدی مردم روستا بود تا این‌که به مرور زمان و بروز برخی مشکلات اقتصادی و عدم پیگیری و توجه به بخش معدن این پروژه از کار افتاد و تعدادی از مردم روستا از کسب درآمدو توسعه گردشگری بازماندند.

بر اساس اطلاعات موجود در سایت سازمان صنایع و معادن استان، این معدن ۸۵ هزار و ۵۰۰ تن سنگ نمک ذخیره دارد، در مجموع خراسان رضوی ۱۰ معدن نمک سنگی و آبی دارد که نمک سنگی در معادن آبقوی، عمارلو، سلطان‌آباد، حصاریزدان، غار و اسلام قلعه یافت می‌شود و در معادن کالشور سبزوار، گداخماری، نمک‌زار و معدن جاجرم نمک به صورت آبی استخراج می‌شود.

غار حصار یزدان منتظر جذب گردشگران ژئوتوریسم

معدن نمک روستا، زیبایی‌های خاص خود را دارد و هم‌اکنون می‌تواند به تنهایی در صنعت گردشگری این شهرستان نقش بسیار مهمی را ایفا کند.

به‌ تازگی گروه‌های گردشگری گوناگونی تحت عنوان گردشگری ژئوتوریسم از این منطقه بازدید می‌کنند، برداشت نمک از دل معدن سبب تشکیل غار‌هایی زیبا شده است، طول این غار به یک کیلومتر می‌رسد و قابلیت جذب گردشگران ژئوتوریسم را دارد.

استفاده از نمکِ غار

یکی از اهالی ساکن کدکن در گفت‌وگو با خبرنگار ما می افزاید: محلی‌های اطراف غار نمک از این نمک از گذشته استفاده می‌کنند، البته این نمک خوراکی نیست، منطقه کدکن قطب تولید آلو است و مردم آلوهای نارسی را که از درخت می‌چینند، داخل آب نمک می‌ریزند تا به‌اصطلاح آلو برسد و بعد از آن آلو را خشک می‌کنند.

وی بیان کرد: از طرفی اهالی از این نمک برای مصرف در آب برنجی که خیس می‌کنند، استفاده می‌کنند و لذا  این نمک را نمی‌توان داخل نمکدان ریخت، چون دانه‌بندی آن بزرگ است.

انتهای پیام/

لینک کوتاه:

!!تــوجـه

  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد همین مطلب بنویسید
  • لطفا نظرات خود را به فارسی تایپ نمایید
  • لطفا سعی کنید نظرتان مختصر و مفید باشد
  • به نظرات دیگر کاربران احترام بگذارید

ثبت نظر :


 
 
x
آب تنی در تله های مرگ، مرگ های زنجیره ای را در خطه تربت حیدریه رقم زده است حدود ۵۰۰ نفر در تربت‌حیدریه طی بهار امسال آموزش فنی و حرفه‌ای دیده اند بقایای اسکلت 2 انسان در کدکن تربت‌حیدریه کشف شد ایجاد ردیف بودجه ملی و پیش بینی ۸۰۰ میلیارد ریال اعتبار برای محور رباط سنگ به ماروس 982 میلیارد ریال به مستمری بگیران تربت‌حیدریه پرداخت شد نخستین رویداد استارتاپی نبض سلامت در تربت‌حیدریه به کار خود پایان داد ضعف در اجرای قانون و عدم نظارت و بازرسی دقیق به گرانی ها دامن زده است تسهیل پرداخت زکات کشاورزان با بهره از سامانه خرید گندم سیفا ساخت زمین اختصاصی کوهنوردی تربت حیدریه نیازمند 20میلیارد ریال اعتبار است اردوهای جهادی منطقه تربت حیدریه به روایت تصویر جهاد محرومیت زدایی با هجرت دانشجو پاسداران دانشگاه امام حسین علیه السلام به تربت حیدریه برق فرمانداری و تعدادی از ادارات پر مصرف تربت حیدریه قطع شد
hacklink al hd film izle php shell indir siber güvenlik türkçe anime izle Fethiye Escort Fethiye Escort Marmaris Escort android rat istanbul duşakabin fud crypter hack forum kusadasi escort