بدون نظر
 
رئیس جهاد کشاورزی تربت حیدریه:
۸ هزار هکتار از اراضی جلگه رخ زیر کشت گندم و جو پائیزه
تاریخ انتشار : ۰۱ دی ۱۳۹۷ در ۱۰:۱۰ ق.ظ
 
رئیس جهاد کشاورزی تربت حیدریه گفت: هشت هزار هکتار از اراضی بخش رخ شهرستان تربت حیدریه زیر کشت گندم وجو پائیزه قرار گرفته است

محمد رضا عباسپور درگفتگو با خبرنگار تابان تربت، اظهار کرد: هرساله بالغ بر ۸ هزار هکتار ازاراضی این بخش به کشت گندم و جو اختصاص می یابد که امسال به دلایل مختلف از جمله خاموشی چاه ها، این سطح با ۱۵ درصد کاهش مواجهه شده است.

وی میزان برآورد درسال جاری را ۲۵ هزار تن گندم و ۲۳ هزار تن جو از سطح این اراضی عنوان کرد وافزود: هدف اصلی ما دربرنامه تولید افزایش عملکرد درواحد سطح است تا بتوانیم کاهش را جبران کنیم، که از طرفی استفاده از ارقام جدید و مناسب منطقه (مقاوم به شوری وخشکی)، استفاده صحیح از ریز مغزها و رفع کمبودها و همچنین آموزش وتوسعه سیستم های نوین آبیاری در مزارع گندم وجو از برنامه های مهم اجراشده و در دست اجرای جهاد کشاورزی استان خراسان رضوی است.

رئیس جهاد کشاورزی تربت حیدریه گفت :از ابتدای سال جاری تاکنون یک هزار و ۵۰ تن انواع کود شیمیایی، ۵۲۰ تن بذر اصلاح شده و ۱۰۷ تن سم ضدعفونی دراختیار کشاورزان قرار گرفته است.

وی بیان کرد: به منظور افزایش عملکرد مزارع (مقایسه ارقام) در سطح بخش رخ در مزارع کشاورزان اجرا شده است و ارقام جدید در گندم و در جو واکسیما و جلگه به کشاورزان معرفی شده است.

 

۷۹ درصد نیروی کار تربت حیدریه در گستره ۹۰ هزار هکتاری زمینهای کشاورزی و باغی این شهرستان به کشاورزی اشتغال دارند.

بخش کشاورزی تربت حیدریه با تولید ۳۷ نوع محصول زراعی و ۳۱ نوع محصول باغی به ترتیب رتبه های پنجم و سوم را از این نظر در خراسان رضوی دارد.

 

یکی از شاخص ترین محصولات این شهرستان که در ایران و جهان رتبه نخست را به خود اختصاص داده است زعفران می باشد که کشت آن در سطح هشت هزار هکتار با تولید سالانه ۳۴ تن صورت می گیرد.

لینک کوتاه:

تــوجـه

  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد همین مطلب بنویسید
  • لطفا نظرات خود را به فارسی تایپ نمایید
  • لطفا سعی کنید نظرتان مختصر و مفید باشد
  • به نظرات دیگر کاربران احترام بگذارید

ثبت نظر :


 
 
x
۱۲۶ کانون فرهنگی هنری در مساجد تربت حیدریه فعال هستند پیش همایش ملی حوزه علمیه و سنت های کارآمد در تربت حیدریه برگزار می شود رشد ۲۳۰ درصدی صادرات سیمان از پایانه راه آهن تربت حیدریه به کشورهای آسیای میانه یک بام و دو هوایِ ماندن یا رفتن! ۴۰ درصد اصلاح روکش جاده “کدکن؛ تلخ بخش” به اتمام رسیده است انتقاد رییس مرکز ملی فرش ایران از واردات بی رویه نخ ابریشم مطالعات اشتباه گریبانگیر مدیریت شهری تربت حیدریه! استمرار انقلاب نیازمند ایجاد بازدارندگی در ابعاد مختلف است ششمین قطار گردشگری خراسان رضوی وارد تربت حیدریه شد گزارش جهرمی از پیشرفت شبکه ملی اطلاعات در حد یک پاورپوینت است/ احتمالا شبکه ملی را با خدمات الکترونیک اشتباه گرفتند! میانجی گری یا عملیات فریب! سياست‌زدگي آفت جدي نظام تعليم و تربيت کشور