بدون نظر
 
رئیس جهاد کشاورزی تربت حیدریه:
۸ هزار هکتار از اراضی جلگه رخ زیر کشت گندم و جو پائیزه
تاریخ انتشار : ۰۱ دی ۱۳۹۷ در ۱۰:۱۰ ق.ظ
 
رئیس جهاد کشاورزی تربت حیدریه گفت: هشت هزار هکتار از اراضی بخش رخ شهرستان تربت حیدریه زیر کشت گندم وجو پائیزه قرار گرفته است

محمد رضا عباسپور درگفتگو با خبرنگار تابان تربت، اظهار کرد: هرساله بالغ بر ۸ هزار هکتار ازاراضی این بخش به کشت گندم و جو اختصاص می یابد که امسال به دلایل مختلف از جمله خاموشی چاه ها، این سطح با ۱۵ درصد کاهش مواجهه شده است.

وی میزان برآورد درسال جاری را ۲۵ هزار تن گندم و ۲۳ هزار تن جو از سطح این اراضی عنوان کرد وافزود: هدف اصلی ما دربرنامه تولید افزایش عملکرد درواحد سطح است تا بتوانیم کاهش را جبران کنیم، که از طرفی استفاده از ارقام جدید و مناسب منطقه (مقاوم به شوری وخشکی)، استفاده صحیح از ریز مغزها و رفع کمبودها و همچنین آموزش وتوسعه سیستم های نوین آبیاری در مزارع گندم وجو از برنامه های مهم اجراشده و در دست اجرای جهاد کشاورزی استان خراسان رضوی است.

رئیس جهاد کشاورزی تربت حیدریه گفت :از ابتدای سال جاری تاکنون یک هزار و ۵۰ تن انواع کود شیمیایی، ۵۲۰ تن بذر اصلاح شده و ۱۰۷ تن سم ضدعفونی دراختیار کشاورزان قرار گرفته است.

وی بیان کرد: به منظور افزایش عملکرد مزارع (مقایسه ارقام) در سطح بخش رخ در مزارع کشاورزان اجرا شده است و ارقام جدید در گندم و در جو واکسیما و جلگه به کشاورزان معرفی شده است.

 

۷۹ درصد نیروی کار تربت حیدریه در گستره ۹۰ هزار هکتاری زمینهای کشاورزی و باغی این شهرستان به کشاورزی اشتغال دارند.

بخش کشاورزی تربت حیدریه با تولید ۳۷ نوع محصول زراعی و ۳۱ نوع محصول باغی به ترتیب رتبه های پنجم و سوم را از این نظر در خراسان رضوی دارد.

 

یکی از شاخص ترین محصولات این شهرستان که در ایران و جهان رتبه نخست را به خود اختصاص داده است زعفران می باشد که کشت آن در سطح هشت هزار هکتار با تولید سالانه ۳۴ تن صورت می گیرد.

لینک کوتاه:

تــوجـه

  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد همین مطلب بنویسید
  • لطفا نظرات خود را به فارسی تایپ نمایید
  • لطفا سعی کنید نظرتان مختصر و مفید باشد
  • به نظرات دیگر کاربران احترام بگذارید

ثبت نظر :


 
 
x
مدارس تربت حیدریه آماده اسکان زائران و مسافران نوروزی اصحاب رسانه مطالبه گری از مدیران شهری را در دستور کار خود قرار دهند حاشیه نشینی بزرگترین معضل مدیریت شهری تربت حیدریه/شورای شهر به جای مجری گری باید به تصمیم سازی ها و سیاست گذاری های کلان ورود کنند ویژه برنامه جشن نوروزگاه در تربت حیدریه اجرا می شود آمادگی ۳ پایگاه در طرح نوروزی امداد و نجات جاده ای اخذ مجوز پایگاه امداد هوایی در تربت حیدریه/کاهش ۲۴ درصدی تلفات جاده ای در تربت حیدریه سپید پایتخت ایران روایتی متفاوت از روستای ابریشمیِ بسک تربت حیدریه اعزام ۱۰۰۰ زائر از تربت حیدریه به مناطق عملیاتی دفاع مقدس استقبال از مسافران و زائران نوروزی در پایتخت ابریشم ایران با برنامه های نوین فعالیت ۱۲۴ کانون فرهنگی هنری در مساجد تربت حیدریه برخوردهای قهرآمیز با مردم مانع توسعه شهری می شود/تمام برنامه های شهرداری تربت حیدریه فدای ترافیک شده است