بدون نظر
 
گفتگو/رئیس مرکز اقامتی راه بهتر زیستن در تربت حیدریه:
۶۰ درصد از مراجعه کنندگان به مراکز ترک اعتیاد پاک می مانند/مسئولان هیچ حمایتی از کمپ های ترک اعتیاد ندارند/کلینیک های ترک اعتیاد افراد را به متادون معتاد می کنند
تاریخ انتشار : ۰۵ تیر ۱۳۹۴ در ۱۲:۱۷ ب.ظ
 
رئیس مرکز اقامتی راه بهتر زیستن در تربت حیدریه با اشاره به اینکه 60 درصد از مراجعه کنندگان به این مرکز پاک می مانند افزود: اگر مسئولان حمایت کنند و زمینه اشتغال برای افراد برگشت پذیر مهیا باشد این رقم حداقل به 80 درصد خواهد رسید.

به مناسبت پنجم تیرماه سالروز مبارزه با مواد مخدر خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی تابان تربت به مرکز اقامتی ترک اعتیاد راه بهتر زیستن مراجعه کرد و گفتگوی مفصلی را با رئیس این مرکز انجام داد که در ذیل به آن می پردازیم.

 

اولین سئوال خبرنگار از انگیزه این جوان برای راه اندازی این مرکز بود

 

مهدی مرادپور در این خصوص افزود: یکی از همکارانم در اداره به تریاک و شیشه معتاد شده بود و تا حدی به اعتیاد خود ادامه داد که از اداره بیرون رفت و در مشهد به یک کارتن خواب تبدیل شد.

 

بلاخره فشار ناشی از اعتیاد بر او غلبه کرد و با مراجعه به یکی از کمپ های ترک اعتیاد در مشهد تصمیم نهایی خود را برای رهایی از بند اعتیاد گرفت.

 

وی در ادامه گفت: این رفیق ما پس از رهایی از بند اعتیاد و با کمک دوستانش مرکز ترک اعتیادی در مشهد راه اندازی کرد و ماهم بسیاری از معتادان داوطلب را با هزینه سنگین به مشهد می فرستادیم تا اینکه با اصرار دوستان مرکز ترک اعتیادی را در حاشیه شهرتربت حیدریه راه اندازی کردیم و پس از مدتی کوتاه بدلیل فقدان مجوز این مرکز تعطیل شد.

 

مرادپور اذعان کرد: پس از اخذ مجوز در سال 89 از سازمان بهزیستی، مرکز اقامتی راه بهتر زیستن را در انتهای خیابان فردوسی جنوبی راه اندازی کردیم که در حال حاضر به یکی از مراکز ترک اعتیاد موفق در منطقه تبدیل شده است.

 

تعداد افراد مراجعه کننده سئوال دومی بود که خبرنگار از مرادپور پرسید.

 

وی در پاسخ به این سئوال افزود: در پنج سال گذشته 900 نفر به این مرکز مراجعه کردند و طبق آمار و مستندات موجود حدود 500 نفر از این افراد پاک ماندند و به آغوش جامعه برگشتند.

 

دلیل اصلی برگشت پذیری دوباره آن 400 نفر به اعتیاد چه بود؟

 

مرادپور دلیل اصلی برگشت پذیری برخی از معتادان به روال گذشته را عدم حمایت مسئولان و بیکاری عنوان کرد و بیان داشت: اگر مسئولان امر و کسبه و بازاریان به شخص رها شده از بند اعتیاد بها بدهند و از او حمایت کنند مطئمن باشید که از این تعداد، حداقل 200 نفر دیگر به آغوش جامعه بر می گردند.

 

وی دومین عامل را خانواده ها دانست و گفت: برخی از معتادان موقعیت هائی در خانواده دارند که هنوز به مرز خود باوری نرسیده و خانواده هم اصراری برای رهایی معتاد از بند اعتیاد ندارد.

 

به چه روشی معتادان را در کمپ نگه می دارید و ترک می دهید؟

 

رئیس مرکز اقامتی راه بهتر زیستن تاکید کرد: هر دوره ترک اعتیاد 21 روز است که با مراجعه به این مرکز و پرداخت مبلغ 350 هزار تومان فرد معتاد تحویل مرکز داده می شود و پس از بازه زمانی قید شده این شخص تحویل خانواده اش می شود.

 

در روزهای اولیه معتادان به دلیل مصرف بی رویه مواد بی حوصله اند و قدرت تصمیم گیری نداشته و قصد رفتن از کمپ را دارند اما با آب درمانی و گفتار درمانی و بدون قرص و دارو که تحت نظر پزشک انجام می شود آرام می گیرند.

 

بسیاری از معتادانی که به کمپ مراجعه می کنند به متادون اعتیاد شدید پیدا کردند که این ماده 50 برابر بدتر و خطرناک تر از سایر مواد مخدر است.

 

وی در پاسخ به علت این اعتیاد افزود: متادون دارویی است برای کاهش جرایم اجتماعی و متاسفانه در همه کلینیک های ترک اعتیاد از آن استفاده می شود و بسیاری از معتادان روز به روز مصرفشان به متادونی که می خواهد آنها را درمان کند بیشتر می شود.

 

بعنوان سئوال آخر چه انتظاری از مسئولان و دست اندرکاران دارید؟

 

مسئول مرکز اقامتی راه بهتر زیستن اظهار داشت: متاسفانه اطلاع رسانی مناسبی از اعتیاد، معتاد و مراکز ترک اعتیاد در هیچ جای کشور صورت نمی گیرد و مسئولان هم هیچ گونه حمایتی از معتادان و مراکز ترک اعتیاد ندارند و در واقع در این پنج سال هیچ مسئولی به اینجا اصلا مراجعه نکرده است.

 

در بسیاری از شهرهای کشور شهرداری ها و یا سایر سازمانها، کارهای پیمانکاری خود را به کمپ های ترک اعتیاد واگذار می کنند و این باعث ایجاد اشتغال و برگشت معتاد به آغوش جامعه شده و از این رو پاک می ماند، اما متاسفانه در تربت حیدریه اینگونه نیست و به همین دلیل 40 درصد از مراجعه کنندگان بلافاصله به اعتیاد خود ادامه می دهند.

 

مرادپور از مسئولان خواست تا با در اختیار قرار دادن یک مرکز بازپروری نوین در سطح شهرستان و ایجاد کارگاههای تولیدی در این مرکز، برای معتادانی که قصد دارتد تا حرفه و هنری را بیاموزند قدم مفیدی را بردارند و در این کار خداپسندانه سهمی اندک داشته باشند.

 

انتهای پیام/

لینک کوتاه:

!!تــوجـه

  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد همین مطلب بنویسید
  • لطفا نظرات خود را به فارسی تایپ نمایید
  • لطفا سعی کنید نظرتان مختصر و مفید باشد
  • به نظرات دیگر کاربران احترام بگذارید

ثبت نظر :


 
 
x
احراز هویت کالاهای ارائه شده در بستر پلتفرم‌های آگهی آنلاین آمریکا تلاش می‌کند شکست هایش را در عرصه رسانه جبران کند/ چرا مسئولان اجرایی مدیریت فضای مجازی را به دست دشمن داده اند؟ فرمان آغاز مرحله نهایی دومین رویداد سراسری تولید محتوای دیجیتال بسیج از سوی سردار نقدی/ نجات “جورج فلوید”سوژه بازی سازان بسیجی شد جاده بی انتهای دفاع مقدس روایت سطرهای ناخوانده‌ی دوران دفاع مقدس شهید سلیمانی در «روایت حبیب» تفکر لیبرالی بنی‌صدر بر مدیریت جنگ موجب پیشروی دشمن تا دروازه اهواز شد فرهنگ دفاع مقدس باید در قالب های مختلف به نسل های آینده منتقل شود افشای همکاری فرح پهلوی با رژیم صدام برای بمباران شهرهای ایران تجدید میثاق مدافعان ولایت با مدافعان سلامت اجرای ۹۰ عنوان برنامه گرامیداشت هفته دفاع مقدس در تربت حیدریه فیلم/ ضرب و شتم کارشناس منوتو به جرم دفاع از ایران! آشکار سازی روابط کشورهای عربی با رژیم صهیونیستی برای انتخابات پیش روی آمریکاست/تنفس مصنوعی شیخ نشینان عرب تاثیری در روند نابودی اسرائیل ندارد