بدون نظر
 
گزارش تابان تربت از گسترش حاشیه نشینی در تربت حیدریه
فرصت طلبی دلالان در حاشیه شهر تربت حیدریه
تاریخ انتشار : ۲۰ خرداد ۱۳۹۹ در ۸:۵۲ ق.ظ
 
تربت حیدریه بعنوان سومین شهر بزرگ خراسان رضوی در معرض هجوم یک میلیون و 200 هزار جمعیت از جنوب کشور قرار گرفته و اهمیت این موضوع زمانی بیشتر می شود که بدانیم با افزایش این روند، امروز حاشیه نشینی به بزرگترین تهدید مدیریت شهری در این شهرستان تبدیل شده است.

به گزارش تابان تربت؛ مهاجرت و سکونت گاههای غیر رسمی، تربت حیدریه را به سومین شهر بدقواره استان و همچنین سی وسومین شهر بدقواره کشور تبدیل کرده که باید همه دستگاهها و مدیران شهری برای این معضل برنامه ریزی دقیق داشته باشند.

تربت حیدریه بعنوان سومین شهر بزرگ خراسان رضوی در معرض هجوم یک میلیون و 200 هزار جمعیت از جنوب کشور قرار گرفته و اهمیت این موضوع زمانی بیشتر می شود که بدانیم با افزایش این روند، امروز حاشیه نشینی به بزرگترین تهدید مدیریت شهری در این شهرستان تبدیل شده است.

این موضوع زمانی اهمیت بیشتری پیدا می کند که در این سکونت گاههای غیر رسمی و حاشیه شهرها بیشترین آسیب های اجتماعی از جمله، اعتیاد، خرید و فروش مواد مخدر، کارتن خوابی و شیوع بیماری ها را رقم می زند و با توجه به اینکه این مناطق وارد محدوده شهری شدند، در آینده توقع ایجاد خواهد شد که باید تمام امکانات شهری را به آنجا هم منتقل شود.

فرصت طلبی دلالان و تخلف برخی بنگاههای املاک حاشیه نشینی را گسترش داده است

رییس شورای شهر تربت حیدریه در این خصوص می افزاید: شهروندان و مدیریت شهری همیشه از ساخت و سازهای غیرمجاز و شبانه ضرر کرده اند و معضل حاشیه نشینی آسیب های اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی فراوانی را به بدنه شهر وارد کرده است.

سید مهدی وقفی با اشاره به دلایل رشد ساخت و سازها در حاشیه این شهر شهر خاطر نشان می کند: ارزانی زمین در حاشیه شهر ، مهاجرت از شهر ها و روستاهای اطراف، فرصت طلبی زمین خواران و دلالان ، تخلف برخی بنگاه های املاک در فروش زمین های خارج از محدوده شهر ساخت و سازها را در حاشیه شهر افزایش داده است.

وی همچنین از عدم ورود شهرداری به زمین های حاشیه شهر و فراهم کردن زیرساخت های لازم قبل از ساخت و ساز توسط شهروندان و مشکلات اقتصادی سالهای اخیر در سطح کشور را از دیگر دلایل افزایش ساخت و سازهای غری مجاز در حاشیه شهر تربت حیدریه یاد کرد.

وقفی می افزاید: ساخت و سازها در مناطق حاشیه ای شهر غیر اصولی و بدون رعایت ضوابط شهرسازی و مهندسی است و در صورت بروز حوادث غیرمترقبه خسارات مالی و جانی جبران ناپذیری برای ساکنین این مناطق در پی دارد.

شورای شهر و شهرداری ناتوان در برخورد با ساخت و سازهای غیرمجاز

رییس شورای شهر تربت حیدریه خاطر نشان می کند: شورای اسلامی شهر و شهرداری به تنهایی نمی توانند مانع ساخت و سازهای غیرمجاز شوند و ادارات خدمات رسان، مراجع قضایی و بنگاه های املاک نیز باید همراهی کنند.

وقفی گفت: متاسفانه زمین خواران، دلالان و برخی از بنگاه داران املاک موجب افزایش ساخت و سازهای غیرمجاز در حاشیه شهر می شون  و به خاطر منافع خود مدیریت شهری و شهروندان را دچار مشکل و سردرگمی می کنند.

لزوم همراهی بنگاه داران املاک با مسئولان برای برخورد با متخلفین

مهدی باقرزاده، رئیس اداره ثبت اسناد و املاک شهر تربت حیدریه در این خصوص اظهار داشت: نقش بنگاه های املاک در ساخت و سازهای غیرمجاز تعیین کننده است و برای جلوگیری از اینگونه ساخت و سازها باید در اولین گام بنگاه های املاک با مسئولین همراهی و همکاری داشته باشند.

 تفکیک اراضی توسط مالکین و دلالان خلاف است

محمد امانی رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر تربت حیدریه افزود: بر اساس قانون منع فروش و واگذاری اراضی غیر مسکونی، بنگاه های املاک حق تنظیم مبایعه نامه و قولنامه برای املاک خارج از طرح تفضیلی شهر را ندارند.

وی بیان کرد: تفکیک اراضی توسط مالکین و دلالان خلاف است و شهروندان قبل از خرید زمین در حاشیه شهر بهتر است که موقعیت و شرایط آن را از شهرداری استعلام، تا گرفتار نشوند.

نادر سلیمانی رئیس کمیسیون اقتصادی شورای شهر اظهار داشت: تصمیمات مقطعی و وضع قوانین مختلف موجب آن می شود تا برای مدتی ساخت و سازهای غیر مجاز متوقف شود، اما دلالان و زمین خواران با روابط غیر قانونی راه های دور زدن قوانین را پیدا می کنند و با سوء استفاده از شرایط اقتصادی شهروندان و مدیریت شهری را دچار چالش می کنند.

لزوم افزایش گشت اجرائیات شهرداری

مهسا رمضانپور نائب رئیس شورای شهر هم با اشاره به کم کاری شهرداری در گشت های نظارتی خود، می افزاید: گشت های اجراییات ساختمانی شهرداری باید بیشتر شوند و شخصی مطلع و متخصص همراه این گشت ها باید حضور داشته باشد تا پروانه های ساختمانی را با موقعیت ملک در حال ساخت مطابقت دهد.

احمد وطندوست عضو دیگر شورای شهر تربت حیدریه که چند دوره در این شورا حضور داشته از وضعیت شهر طی دو دهه اخیر به لحاظ ساخت و ساز در حاشیه شهر گله مند است و می‌افزاید: باید نقشه طرح جامع و تفضیلی شهر در اختیار بنگاه ها و شهروندان قرار داشته باشد تا مانعی برای تفکیک های غیراصولی اراضی شود.

همه باید پای کار باشند

علی محمد اله یاری، رئیس شورای اسلامی خراسان رضوی که روزگاری شهردار این شهربوده، خاطر نشان می کند: ساخت و ساز مسکن یک حوزه چند وجهی است که بسیاری از ادارات و دستگاه های اجرایی درآن دخیل هستند.

وی تشکیل جلسات مستمر در خصوص ساخت و سازهای غیرمجاز، تسهیل در روند دریافت مجوزات، ساماندهی بنگاه های املاک، اصلاح و وضع قوانین مرتبط، استفاده از فن آوری اطلاعات و IT در این حوزه و همراهی مراجع قضایی با سایر متولیان امر را بخشی از اقداماتی می داند که می تواند به حل مشکل ساخت و سازهای غیر مجاز کمک کند.

۴ یا ۵ نفر دلال در شهر غیر مجاز می سازند و بنگاه داران هیچ نقشی در حاشیه نشینی ندارند

غلامحسین جوهری، رئیس اتحادیه املاک و مسکن تربت حیدریه اما با رد اینکه ساخت و ساز های غیرقانونی در این شهر ربطی به بنگاه داران املاک ندارد می‌افزاید: ابتدای سال ۹۷ نقشه جامع شهر با همکاری اصناف و اداره صمت تربت حیدریه و شهرداری تهیه و در اختیار همکاران و مشاورین املاک قرار داده شد.

وی بیان کرد: در این نقشه اراضی در محدوده و غیر محدوده مشخص تا مراجعین و همکاران در راستای نقشه خرید و فروش قرار گرفته و مشکلی برای مردم پیش نیاید و همچنین در خصوص پیش فروش آپارتمان ها در بخشنامه ای به املاک ها ابلاغ شد تا جهت تنظیم قراردادها ابتدا به محضر مراجعه شود و از سوء استفاده برخی افراد جلوگیری شود.

جوهری ابراز داشت: به شهرداری پیشنهاد داده ایم که نسبت به تعیین میدان ها و معابر سطح شهر در محدوده طرح جامع شهر اقدام کرده تا کسانی که می خواهند ساخت و ساز کنند طبق آن نقشه اقدام، تا از فعالیت کسانی که نقش دلال یا بساز و فروش ایفا می کنند جلوگیری شود.

وی خاطر نشان می کند: اگر به آنها مجوزات آب و برق و گاز به این ساخت و سازها داده نشود دلالان از این کار دست خواهند کشید،
از طرفی شهرداری نقش اول را در نظارت بر این ساخت و ساز ها ایفا می کند.

جوهری می افزاید: اتحادیه املاک نمی تواند نقش نظارتی داشته باشد زیرا کسی از ما پشتیبانی نمی کند و اگر ما ببینیم کسی در حال ساخت و ساز غیرمجاز است، دستگاه قضایی با آن برخورد می کند و ما نقشی در نظارت نداریم.

جوهری بیان کرد: برگزاری دوره های آموزشی اتحادیه با همکاری اداره اماکن، صد در صد از ساخت و سازهای غیر مجاز جلوگیری کرده است و امروز ساخت و سازهای غیرمجاز در شهر انگشت شمار شده است.

وی افزود: گمان می کنم حالا فقط ۴ یا ۵ نفر دلال در حال ساخت و سازها در تربت حیدریه هستند و اصلا این افراد جزء بنگاه داران املاک نبوده و همکاران ما هیچ نقشی در این حاشیه نشینی ندارند.

انتهای پیام/

لینک کوتاه:

!!تــوجـه

  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد همین مطلب بنویسید
  • لطفا نظرات خود را به فارسی تایپ نمایید
  • لطفا سعی کنید نظرتان مختصر و مفید باشد
  • به نظرات دیگر کاربران احترام بگذارید

ثبت نظر :


 
 
x
کاهش ۶۰ درصدی استفاده از ناوگان حمل و نقل عمومی در تربت حیدریه شهردار تربت حیدریه انتخاب شد تشدید نظارت ها در تربت حیدریه/ادامه سهل انگاری ها ما را ناچار به اعمال محدودیت های بیشتری خواهد کرد خودسازی عملی و علمی مهمترین هدف تحصیل علوم حوزوی است بازگشت محدودیت های کرونایی به تربت حیدریه/هسته مرکزی شهر مسدود شد تربت حیدریه همچنان در وضعیت قرمز کرونایی/استفاده از ماسک بعنوان یک رفتار بهداشتی برای عموم باید نهادینه شود برداشت ۱۵۰ تن گل محمدی از گلستان های جلگه رخ نظام اسلامی باید در تمام موئلفه های قدرت سرآمد باشد شورای شهر تربت حیدریه در پیچ و تاب انتخاب شهردار! مردمی بودن دستگاه قضا به رعایت حق و اجرای مُرّ قانون و مبارزه با فساد است اختصاص ۷۰ میلیارد تومان تسهیلات به مشاغل آسیب دیده از کرونا در تربت حیدریه تهدید علیه سلامت عمومی پشت دیوار تصفیه خانه تربت حیدریه