بدون نظر
 
رئیس میراث فرهنگی تربت حیدریه خبر داد؛
کشف محوطه تاریخی متعلق به دوران میانی اسلام در تربت حیدریه
تاریخ انتشار : ۰۱ اردیبهشت ۱۳۹۹ در ۱:۵۰ ب.ظ
 
علی محمدی از کشف یک محوطه تاریخی جدید در پی بارندگی ها اخیر خبر داد و افزود: بر اساس بررسی های اولیه کارشناسان میراث فرهنگی، این محوطه مربوط به دوران قرون اولیه و میانی اسلام است

علی محمدی، رئیس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تربت حیدریه در گفت و گو با خبرنگار تابان تربت؛ اظهار کرد: با اعلام گزارش اعضای انجمن میراث فرهنگی روستاهای شهرستان در خصوص مشاهده سفال های تاریخی در داخل رودخانه بعد از بارندگی های سیل آسای اخیر و بازدید کارشناسان اداره یک محوطه تاریخی جدید در این منطقه کشف شد.

علی محمدی بیان داشت: بر اساس بررسی های اولیه کارشناسان میراث فرهنگی، این محوطه مربوط به دوران قرون اولیه و میانی اسلام است

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی تربت حیدریه تصریح کرد: با توجه به بارش های شدید فروردین ماه در نقاط مختلف شهرستان و به ویژه مناطقی که دارای آثار تاریخی بودند، یگان حفاظت میراث فرهنگی استان و اعضای انجمن های میراث فرهنگی روستاها فعال و در حالت آماده باش هستند.

وی افزود: در این مدت بیش از 40 مورد بازدید انجام شده و یک باند حفاری غیرمجاز دستگیرشده است.

پیش از این و در بهمن ماه 96 با کشف چند اشیای تاریخی در یکی از زمین های کشاوری محدوده تربت حیدریه بقایا و آثار یک محوطه تاریخی قبل از اسلام در این شهرستان کشف شده بود.

تاکنون از بقایای بجای مانده یک شهر تاریخی در روستای دامسک از توابع بخش مرکزی تربت حیدریه بیش از 30 خمره سفالی کشف شده است.

تاکنون از مجموع ۳۵۰ اثر تاریخی و گردشگری شناسایی شده در منطقه تربت حیدریه، 47 بنا و محوطه تاریخی و 2 اثر معنوی و ناملموس در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

انتهای پیام/

لینک کوتاه:

!!تــوجـه

  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد همین مطلب بنویسید
  • لطفا نظرات خود را به فارسی تایپ نمایید
  • لطفا سعی کنید نظرتان مختصر و مفید باشد
  • به نظرات دیگر کاربران احترام بگذارید

ثبت نظر :


 
 
x
مسیر منتهی به مجموعه ورزشی آزادی تربت حیدریه نیازمند نگاه ویژه مسئولان است بافت فرسوده تربت حیدریه از فرسودگی خارج می شود! بیش از ۱۰۰۰ بسته معیشتی در تربت حیدریه توزیع شد نماز عید سعید فطر تربت حیدریه به روایت تصویر رعایت توصیه های بهداشتی مسئولان از مصادیق تزکیه نفس در روابط اجتماعی است عیدی خیّر تربت حیدریه به دانشجویان کم بضاعت محورهای مهم بیانات امام خامنه ای(مدظله العالی) در روز جهانی قدس پرداخت  ۹۹۰ میلیون ریال به مددجویان بهزیستی جلگه رخ و کدکن تسویه مطالبات زعفرانکاران خراسان رضوی در هاله ای از ابهام!/مدیر کل تعاون روستایی خراسان رضوی: تسویه مطالبات زعفرانکاران منوط به تخصیص اعتبار از سوی سازمان برنامه و بودجه است انحراف در تحقق بودجه ۹۸ شهرداری تربت حیدریه بدون مجوز شورا سرنوشت بزرگترین اقامتگاه بین راهی کشور در چالشی جدید! فقدان یک سازمان برنامه و بودجه کارآمد، نمایندگان مجلس را ناچار به پیگیری پروژه های دولتی کرده است/حرکت جهادی، شبانه روزی و بی منت مسیر اصلی کارگزاران نظام