بدون نظر
 
تابان تربت گزارش می دهد؛
مقاومت رانندگان تاکسی تربت حیدریه در برابر قانون فاصله گذاری اجتماعی
تاریخ انتشار : ۰۱ اردیبهشت ۱۳۹۹ در ۱:۵۶ ب.ظ
 
در شرایطی که قانون فاصله گذاری اجتماعی توسط سازمان حمل و نقل شهرداری تربت حیدریه به ناوگان حمل و نقل عمومی ابلاغ شده اما رانندگان تاکسی از اجرای این قانون تبعیت نمی کنند.

به گزارش تابان تربت؛ براساس آمار ارائه شده از سوی مسئولان تربت حیدریه هم اکنون 749 دستگاه تاکسی زرد به جمعیت این شهر 130 هزار نفری خدمات رسانی می کنند و این یعنی حدود دو برابر استانداردهای حمل و نقل شهری است، مشکلاتی را برای فعالان این حوزه ایجاد کرده است.

این در حالی است که بر اساس استانداردهای موجود، باید به ازای هر 100 هزار نفر جمعیت 325 دستگاه تاکسی فعالیت کند که طبق این قاعده، رقم مطلوب برای شهری در حد و اندازه تربت حیدریه 422 دستگاه تاکسی است.

این بدان معنا است که بر فرض نبود موسسات تاکسی تلفنی، اتوبوس شرکت واحد و مسافربرهای شخصی، اکنون به ازای هر 173 شهروند تربت حیدریه، یک دستگاه تاکسی زرد وجود دارد که این نسبت باید یک دستگاه به ازای هر 308 نفر است.

سوار کردن ۳ مسافر در صندلی عقب تاکسی‌ها ممنوع شد

با آغاز شیوع ویروس کرونا و پس از اجرای قرنطینه خانگی در روزهای پایانی اسفندماه پارسال و فروردین امسال، و با توجه به اینکه چرخه اقتصاد و مدیریت شهری نباید از گردش بیفتد، قانون فاصله گذاری هوشمند اجتماعی توسط سازمانها و نهادها از کلان کشور تا سطح حوزه های شهری ابلاغ شد.

در همین راستا و بر اساس ابلاغیه سازمان مدیریت حمل و نقل شهرداری تربت حیدریه، از این پس در اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی، رانندگان تاکسی موظف هستند که در تمامی خطوط تاکسیرانی تنها ۲ نفر مسافر در صندلی عقب خودرو سوار کنند و بر اساس این ابلاغیه هیچ گونه تغییری در میزان نرخ کرایه تاکسی‌ها اعمال نمی‌شود.

کرایه وسایل حمل و نقل عمومی شهر تربت حیدریه افزایش یافت

این قانون در حالی ابلاغ می شود که بلافاصله پس از چند روز قانون جدید سازمان مدیریت حمل و نقل شهرداری تربت حیدریه مصوب شورای شهر و کمیته انطباق مبنی بر افزایش 25 تا 30 درصدی نرخ ناوگان حمل و نقل عمومی نیز ابلاغ می شود.

محسن قندهاری، مدیر سازمان حمل و نقل شهرداری تربت حیدریه در این خصوص می افزاید: پارسال علی رغم افزایش سوخت و اجازه افزایش ۱۴ درصدی کرایه ها ولی به جهت نزدیک شدن به اخر سال و رفاه حال شهروندان افزایشی نداشتیم و امسال با در نظر گرفتن تمامی جوانب و افزایش دستمزد، بیمه، قیمت استهلاک خودرو جهت ناوگان بنزین سوز ، نرخ جدید کرایه حمل و نقل درون شهری شامل اتوبوس، تاکسی، آژانسهای تاکسی تلفنی و ۱۳۳ با اخذ مجوز از مراجع ذیصلاح برای سال ۹۹ اعلام شد.

وی تصریح کرد: برهمین اساس از روز  شنبه ۲۳ فروردین افزایش نرخ کرایه ناوگان حمل و نقل عمومی؛ تاکسی ها بین ۲۵ تا ۳۰ درصد و اتوبوسرانی بین ۲۰ تا ۲۵ درصد در تمامی خطوط اعمال شده است.

قندهاری گفت: تمامی رانندگان موظف به رعایت نرخ نامه مصوب بوده و گشت و بازرسی سازمان بصورت مستمر نسبت به نحوه عملکرد ناوگان نظارت لازم را خواهد داشت و شهروندان در صورت مشاهده هر گونه تخلف، شکایت خود را از طریق سامانه های ارتباطی و یا به شماره تلفن ۵۲۲۳۳۰۸۶ سازمان گزارش کنند.

چالش پول خُرد تاکسیرانی تربت حیدریه/لزوم هوشمند سازی ناوگان تاکسیرانی

از نخستین روز اجرای طرح افزایش نرخ ناوگان حمل و نقل عمومی تربت حیدریه رانندگان تاکسی با چالش قدیمی و دردسر ساز پول خُرد مواجه شدند و مردم هم از اینکه باید همیشه همراهشان پول خُرد(که کمتر پیدا می شود) داشته باشند گلایه دارند.

اغلب مسیرها که به نرخ ۱۳۰۰، ۱۷۰۰، ۲۲۰۰ و یا کمتر و بیشتر ختم می شود راننده تاکسی و یا شهروند دغدغه دارد که چگونه باید کرایه خود را حساب کند که علی رغم اینکه موجبات دلخوری فراهم نشود، مهمتر از همه راننده و شهروند مدیون یکدیگر نباشند.

به گفته یکی از رانندگان هر چند این مبالغ خُرد در روز که بین شهروند و یا راننده تاکسی تبادل می شود و یا از هم می گذرند تاثیری در روند زندگی ندارد، اما خواهی نخواهی به لحاظ شرعی رانندگان و شهروندان هر روز مدیون هم می شوند

اجرای طرح “QR پرداخت آنلاین” در ناوگان تاکسیرانی تربت حیدریه به زودی

محسن قندهاری، مدیر سازمان حمل و نقل شهرداری تربت حیدریه در پاسخ به چالش پول خُرد ناوگان تاکسیرانی: همانطور که در گذشته خبری مبنی‌ بر اجرای طرح پرداخت الکترونیکی‌ کرایه تاکسی ها عنوان و پس از پیگیری انجام شده و فراخوان‌ از شرکت های واجدالشرایط، متاسفانه بعلت عدم‌ رضایت از نحوه اجرای آن در شهرهای پایلوت و از طرفی همزمان شدن با تحریم ها‌ و افزایش بیش از حد قیمت دستگاه موضوع مذکور منتفی شد.

وی خاطر نشان کرد: با توجه به پیگیری های انجام شده از سازمان ارتباطات و فناوری شهرداری مشهد در خصوص پروژه در دست اقدام استفاده از “طرح ‌QR برای پرداخت کرایه بصورت آنلاین”(مانند سیستم پرداخت آنلاین اسنپ) و رضایت نسبی تاکسیرانان و مسافرین از طرح مذکور پس از عبور از وضعیت خط قرمز بیماری کرونا ویروس زمینه حضور از شرکت های مدنظر پیگیری و اقدام می شود.

قندهاری گفت: در فاز اول اجرای طرح مذکور برای ۱۰۰ دستگاه تاکسی بی سیم ۱۳۳ خواهد بود.

مقاومت رانندگان تاکسی تربت حیدریه در برابر قانون فاصله گذاری اجتماعی

درشرایطی که قانون فاصله گذاری اجتماعی که به سازمانها و نهادها ابلاغ شده و با توجه به ابلاغ سازمان مدیریت حمل و نقل شهرداری تربت حیدریه مبنی بر لزوم اجرای این قانون که رانندگان تاکسی بیشتر از دو نفر نمی توانند در صندلی عقب مسافر سوار کنند، رانندگان نسبت به اجرای این فانون مقاومت کرده و مدعی هستند که نمی توانند متضرر شوند و یا باید کرایه سه نفر توسط مسافران حساب شود و یا اینکه سه نفر سوار شوند.

در اقدامی عجیب مسافرانی هم که به این موضوع معترض می شوند رانندگان تاکسی آنها را احاطه کرده و بصورت متحد بر عدم اجرای قانون تاکید می کنند.

یکی از رانندگان تاکسی خطی در این خصوص به خبرنگار ما گفت: مدتی بود که بواسطه اجرای قانون قرنطینه خانگی اغلب وسایل نقلیه حمل و نقل عمومی و بویژه رانندگان تاکسی از منزل خارج نمی شدند و برای یک راننده که تمام خرج و مخارج و امرار معاش زندگی خود را از این وسیله نقلیه بدست می آورد واقعا سخت بود.

وی می افزاید: از سویی دولت هم هیچ کمکی به ما نکرده و حالا هم که قانون فاصله گذاری اجتماعی ابلاغ شده و نباید از دو مسافر بیشتر در صندلی عقب سوار کنیم، حالا نمی دانیم این ضررهایی که ما بواسطه این قوانین متحمل می شویم را چگونه باید جبران کنیم.

یکی از مسافران نیز در این خصوص اظهار داشت: رعایت قانون فاصله گذاری هوشمند یک امری ضروری و اجتناب ناپذیر است، چرا که ممکن است یک فرد ناقل ویروس کرونا در تاکسی باشد بدون آنکه خودش متوجه شود، این ویروس را با بی احتیاطی به 4 نفر دیگر منتقل کند و این همان فاجعه ای است که هر لحظه ممکن است رخ دهد.

این شهروند می افزاید: برای کنترل و مهار این بیماری همه دست در دست هم دادند، از مدافعان حوزه سلامت، پرستاران و کادر درمانی که خیلی از آنها حتی بیش از یک ماه است فرزندان و پدر و مادر خود را ندیدند تا سایر نهادها و گروههای مردمی و اصناف، لذا رانندگان تاکسی هم از این موضوع مستثنی نیستند و انها هم باید به سهم خود رعایت کنند.

رانندگان تاکسی موظف به سوار کردن 3 مسافر هستند/شهروندان از سوار شدن در تاکسی با بیش از 3 نفر خودداری کنند/این طرح تا 20 اردیبهشت ادامه دارد

محسن قندهاری رییس سازمان مدیریت ترافیک و حمل و نقل شهرداری تربت حیدریه در این خصوص به خبرنگار ما گفت: اتحادیه تاکسیرانی های شهری کشور جهت پروتکل گام دوم مبارزه با کرونا، مصوب وزارت بهداشت و الزامات فاصله گذاری اجتماعی و سلامت محیط کار در ناوگان تاکسیرانی‌های شهری به تمامی سازمان های تاکسیرانی ابلاغ کرده که در طرح فاصله گذاری اجتماعی، رانندگان موظفند در تاکسی‌های درون شهری حداکثر 3 نفر مسافر سوار کنند، که مراتب به رانندگان ابلاغ و همچنین با نصب پوستر در داخل تاکسی ها اطلاع رسانی شده است.

وی افزود: همچنین در زمان فعالیت تاکسی ها بازرسین سازمان نسبت به عملکرد ناوگان تاکسیرانی نظارت دارند.

قندهاری خاطر نشان کرد: در ادامه اجرای موفق این طرح برای حفظ سلامتی شهروندان و مسافرین و خصوصا تاکسیرانان مستلزم رعایت دو طرفه راننده و مسافر خواهد بود، بطوریکه اگر زمان سوار شدن به تاکسی دو نفر در صندلی عقب نشسته اند از سوار شدن بر تاکسی خودداری و از سایر تاکسی ها استفاده شود.

وی بیان کرد: این طرح تا 20 اردیبهشت ماه ادامه دارد و چنانچه بعد از آن برابر تصمیمات ستاد مبارزه با ویروس کرونا تمدید شود، با توجه به اینکه کرایه جهت 4 نفر مسافر برای تاکسی ها مصوب شده و به جهت کاهش مسافران نسبت به تجدید نظر کرایه تاکسی ها اقدام می شود.

رییس سازمان مدیریت ترافیک و حمل و نقل شهرداری تربت حیدریه با بیان اینکه طرح فاصله گذاری نیز در اتوبوس های درون شهری اجرا می شود، افزود: و همشهریان در صورت مشاهده تخلف عدم اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی می توانند با یادداشت کد تاکسی که بروی شیشه عقب آن نوشته شده با شماره تلفن 52233086 ما را در نظارت هر چه بهتر و بیشتر یاری کنند.

انتهای پیام/

لینک کوتاه:

!!تــوجـه

  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد همین مطلب بنویسید
  • لطفا نظرات خود را به فارسی تایپ نمایید
  • لطفا سعی کنید نظرتان مختصر و مفید باشد
  • به نظرات دیگر کاربران احترام بگذارید

ثبت نظر :


 
 
x
سهم ۲۵ درصدی تربت‌ حیدریه از تسهیلات کرونا برخی ادبیات‌ و برخورد‌ها با مجلس یازدهم طبیعی نیست شکوه مواسات، همدلی و کمک مومنانه در تربت حیدریه/از طبخ ۴۰ هزار پرس غذای گرم و توزیع بیش از ۱۰۰۰ بسته معیشتی بین نیازمندان تا اردوهای جهادی در مناطق محروم روستایی فروش پساب تصفیه خانه، حلقه مفقوده تکمیل پروژه فاضلاب تربت حیدریه محورهای مهم بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در روز عید قربان آمریکا با تعرض به هواپیمای مسافربری به دنبال فضای آشوب و اختلاف در کشور بود رفتار دولت نژادپرست آمریکا را محکوم و از حرکت مردم حمایت می‌کنیم بودجه شهرداری تربت حیدریه ۸۹۶ میلیارد ریال است/عمده بدهی شهرداری متعلق به بانک شهر است رهاسازی بیش از ۲۹۰ هزار قطعه ماهی در استخرهای ذخیره کشاورزی رخ طرح تفکیک پسماند از مبدا در تربت حیدریه آغاز شد پرداخت مطالبات زعفرانکاران خراسان طی هفته جاری نماز جمعه شهر کدکن ۱۰ ساله شد