بدون نظر
 
گزارش تابان تربت از آغاز خرید حمایتی زعفران
چشم زعفرانکاران به خرید حمایتی روشن
تاریخ انتشار : ۰۹ آبان ۱۳۹۸ در ۱:۴۱ ب.ظ
 
در حالی که طی دو هفته اخیر با آغاز فصل برداشت زعفران قیمت این محصول صادرات محور به شدت رو به کاهش بود، بلاخره پس از کش و قوس های فراوان و با ابلاغ سازمان برنامه و بودجه به وزارت جهاد، خرید حمایتی زعفران از فردا در مراکز تعاون روستایی استانهای خراسان رضوی و جنوبی آغاز می شود.

به گزارش تابان تربت؛ با وجود بلایای طبیعی برای دیگر محصولات کشاورزی، کشت محصول زعفران در مناطق مختلف استانهای خراسان رضوی و جنوبی به نوعی منبع درآمد اصلی کشاورزان محسوب می شود.

در حالی که فصل برداشت زعفران، دو هفته نخستین خود را پشت سر گذاشته اما کشاورزان هنوز شاهد نوسان قیمت گل زعفران و زعفران خشک هستند تا جایی که یک کیلوگرم گل زعفران به کمتر از ۵۰ هزار تومان و یک من معادل ۳ کیلو به ۱۴۰ هزار تومان رسیده است.

این در حالی است که در بازارهای گل زعفران هم در روز های اخیر گل زعفران در هر سه کیلو با قیمت، ۱۴۰ هزار تا ۱۸۰ هزار تومان در شهرهای مختلف، خرید و فروش می شود.

پایین بودن قیمت زعفران، کشاورزان این منطقه را ناچار به فرایند پر کنی گل وا می دارد که این خود به علت نبود زمان کافی و شرایط لازم، باعث افزایش هزینه دستمزد و حمل و نقل شده و این در حالی است که حجم زیاد و سطح زیر کشت قابل توجه زعفران در این منطقه نیز کشاورزان را با مشکلاتی مواجه کرده است.

در حال حاضر حداقل نرخ یک کیلو زعفران خشک حدود ۶ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان و حداکثر ۸ میلیون تومان است و پیش تر مسئولان استانی و شهرستانی از آغاز خرید حمایتی زعفران جهت کنترل بازار این محصول در هفته جاری خبر داده بودند.

موافقت سازمان برنامه و بودجه با خرید حمایتی زعفران

نماینده مردم تربت حیدریه، مه ولات و زاوه در مجلس شورای اسلامی از موافقت سازمان برنامه و بودجه با خرید حمایتی زعفران در هفته گذشته خبر داد و افزود: برای انجام این کار چون موضوع حمایتی است و پای ضرر و زیان کشاورز در میان است ساژمان برنامه و بودجه باید با آن موافقت می کرد که اصل این موافقت توسط آقای نوبخت به وزارت جهاد کشاورزی نیز ابلاغ شده است.

سعید باستانی اظهار کرد: در کشور ۱۱۴ هرار هکتار سطح زیر کشت زعفران داریم و با توجه به اینکه این مخصول کالای صادرت محوری است، لذا هر زمان برای کشاورز مشکلی پیش بیاید یکی از وظایف وزارت جهاد کشاورزی تنظیم بازار و حمایت از بخش بهره بردار کشاورزی است.

وی از خرید حمایتی زعفران طی امروز و فردا خبر داد و گفت: نحوه خرید به دوصورت خواهد بود که در گام نخست بصورت فیزیکی توسط مراکز سازمان تعاون روستایی از کشاورز انجام می شود و در گام بعد از طریق سپرده کالای بورس نیز صورت می گیرد و کشاورز مختار است و می تواند بورس یا سازمان تعاون روستایی را نیز انتخاب کند.

باستانی خاطر نشان کرد: در خرید حمایتی کف خریدی برای چهار نوع محصول؛ پوشال مرغوب، پوشال خوب، شبه نگین و نگین ممتاز تعیین شده و شرایطی برای آن در نظر گرفته شده که کف قیمت نیز لحاظ شود و بعد از خرید این قیمت ها بی شک افزایش یافته و طبیعتا این حجم خرید نیز به سازمان تعاون روستایی می رسد.

سخنگوی کمیسیون صنایع مجلس به حجم خرید توسط سازمان تعاون روستایی اشاره و بیان کرد: با توجه به اینکه خرید زعفران، حمایتی است حجم آن بستگی به بازار دارد و به هر میزانی که کنترل شود به همان میزان سازمان تعاون روستایی ورود پیدا خواهد کرد و مشکلی در تامین اعتبار آن نیست.

نماینده مردم تربت حیدریه گفت: مراکز خرید سازمان تعاون روستایی در تمامی شهرهای اصلی خراسان رضوی و جنوبی به لحاظ نرم افزای و سخت افزتری شامل بسته بندی و آزمایشگاه تجهیز شدند که پس از آزمایش های مربوطه وجه تعیین شده به حساب کشاورز واریز می شود.

چشم زعفرانکاران به خرید حمایتی روشن

در حالی که طی دو هفته اخیر با آغاز فصل برداشت زعفران قیمت این محصول صادرات محور به شدت رو به کاهش بود، بلاخره پس از کش و قوس های فراوان و با ابلاغ سازمان برنامه و بودجه به وزارت جهاد، خرید حمایتی زعفران از فردا در مراکز تعاون روستایی استانهای خراسان رضوی و جنوبی آغاز می شود.

با اعلام رئیس اداره تعاون روستایی شهرستان تربت حیدریه خرید حمایتی زعفران  از روز شبه آید 11 آبانماه اغاز می شود

نسرین شیبانی در ارتباط با خرید حمایتی زعفران توسط اتحادیه تعاون روستایی اظهار داشت به منظور جلوگیری از کاهش و نوسان نامتعارف قیمت و احتمال ایراد خسارت به کشاورزان، با مواققت سازمان برنامه و بودجه کشر و بنا به پیشنهاد وزیر جهاد کشاورزی برای مداخله حداقلی در بازار زعفران جهت جلوگیری از کاهش قیمت و خرید حمایتی زعفران سال ۱۳۹۸ موافقت شده است.

بر این اساس و طبق دستور العمل خرید زعفران در ۴ گرید به شرح ذیل و پس از آزمایش از کشاورز خریداری می شود

۱ – پوشال معمولی هر کیلو گرم : ۸ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان
۲ – پوشال مرغوب : هرکیلوگرم : ۹ میلیون تومان
۳ – شبه نگین : هر کیلوگرم ۹ میلیون و پانصد هزار تومان
۴ – نگین : هرکیلوگرم ۱۰ میلیون و پانصد هزار تومان

از مجموع 70 هزار هکتار اراضی زیر کشت زعفران استان خراسان رضوی، هشت هزار هکتار یعنی معادل  12 درصد آن مربوط به شهرستان تربت حیدریه و 11 هزار هکتار معادل 17 درصد متعلق به شهرستان زاوه است.

در استان خراسان رضوی 117 هزار خانوار به کشت زعفران مشغول هستند که از این میزان 14 تا 15 هزار خانوار در تربت حیدریه و بیش از 20 هزار خانوار در زاوه به این کار اشتغال دارند.

 

انتهای پیام/

لینک کوتاه:

!!تــوجـه

  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد همین مطلب بنویسید
  • لطفا نظرات خود را به فارسی تایپ نمایید
  • لطفا سعی کنید نظرتان مختصر و مفید باشد
  • به نظرات دیگر کاربران احترام بگذارید

ثبت نظر :


 
 
x
نماز عید سعید فطر تربت حیدریه به روایت تصویر رعایت توصیه های بهداشتی مسئولان از مصادیق تزکیه نفس در روابط اجتماعی است عیدی خیّر تربت حیدریه به دانشجویان کم بضاعت محورهای مهم بیانات امام خامنه ای(مدظله العالی) در روز جهانی قدس پرداخت  ۹۹۰ میلیون ریال به مددجویان بهزیستی جلگه رخ و کدکن تسویه مطالبات زعفرانکاران خراسان رضوی در هاله ای از ابهام!/مدیر کل تعاون روستایی خراسان رضوی: تسویه مطالبات زعفرانکاران منوط به تخصیص اعتبار از سوی سازمان برنامه و بودجه است انحراف در تحقق بودجه ۹۸ شهرداری تربت حیدریه بدون مجوز شورا سرنوشت بزرگترین اقامتگاه بین راهی کشور در چالشی جدید! فقدان یک سازمان برنامه و بودجه کارآمد، نمایندگان مجلس را ناچار به پیگیری پروژه های دولتی کرده است/حرکت جهادی، شبانه روزی و بی منت مسیر اصلی کارگزاران نظام کلیدواژه ضدصهیونیستی ترند سوم توئیتر جهانی شد دست روی دست نتیجه کلنگ زنی های بی نتیجه در تربت حیدریه عطر دل انگیز مواسات و کمک مومنانه در روستاهای مرزی شرق کشور