بدون نظر
 
باشکوه ترین گردهمایی مردمان سوگوار شهر کدکن
آئین نخل‌ گردانی عصر عاشورا در شهر کدکن برگزار شد+تصاویر
تاریخ انتشار : ۲۰ شهریور ۱۳۹۸ در ۹:۲۲ ق.ظ
 
آیین نخل گردانی شهر کدکن، بزرگ‌ترین گردهمایی و اجتماع عزاداران حسینی این شهر است که در دهه اول محرم و عصر عاشورا با حضور گسترده مردم و کدکنی های مقیم شهرهای دیگر و مهمانان زیادی از نقاط مختلف استان خراسان رضوی برگزار می‌شود.

به گزارش خبرنگار تابان تربت؛ ️مهمترین آیین عزاداری مردمان عزادار و سوگوار شهر کدکن مراسم نخل برداری و نخل گردانی عصر عاشوراست که پس از مراسم علم اندازی که تداعی کننده لحظه شهادت امام حسین(علیه السلام) می باشد، از مراسمات خاص مردم دیار شفیعی کدکنی است.

این آئین با حرکت دسته های عزاداری همراه است که در نهایت مردمان سیاه پوش این شهر در دو‌ محله علیا (نخل برداری) و سفلی (نخل گردانی) را انجام می دهند و در سوگ شهادت حضرت سیدالشهدا علیه السلام و یاران باوفایش می نشینند و همزمان با غروب آفتاب مجلس را خاتمه و خود را برای مراسم ویژه شام غریبان آماده می کنند.

نخل یک پیکره چوبی است که با پارچه‌ های مشکی که نماد عزاداری امام حسین(ع) است، آذین‌بندی می‌شود و از چهارگوشه توسط افرادی در عصر روز عاشورا حمل می‌شود و آن را به‌عنوان نمادی از پیکر مطهر امام حسین (ع) بلند و در فضایی باز که نخل‌گاه شناخته می‌شود، می‌چرخانند، این حرکت در طول مسیر بارها توسط حمل‌کنندگان صورت می گیرد.

این آیین همچنین با روضه‌خوانی، سینه‌زنی، پخش نذری، ذبح قربانی و دود کردن اسپند همراه است.


هر یک از اقلامی که با آن نخل را تزئین می‌کنند، به‌عنوان نمادی مطرح است، چوب نخل نمادی از پیکر مطهر سیدالشهدا(علیه السام)، سیاه‌پوش کردن به‌عنوان پارچه سیاه‌روی جنازه، شمشیر و نیزه‌ها به نشانه تیر و نیزه‌های واردشده بر بدن امام حسین(ع)، سرو نخل به‌عنوان قد و قامت علی‌اکبر(ع) شناخته می شود.

همچنین در این آئین آیینه به‌عنوان نور وجود مبارک امام حسین(ع)، علم‌هایی که بر نخل بسته می‌شود به‌ عنوان علمدار امام حسین (ع)، پارچه‌های زینتی که بر نخل می‌بندند، به‌عنوان حجله حضرت قاسم(ع)، زنگ‌هایی که در قدیم بر آن می‌بستند، به‌عنوان زنگ کاروان امام حسین (ع)، عزادارانی که نخل را برمی‌دارند به‌عنوان تشییع‌کنندگان برای مردم شناخته‌ شده است.

نخل‌گردانی ازجمله آداب و رسوم هایی است که کمتر به‌فراموشی سپرده‌ شده و کمتر دچار تحریف‌ شده است.

آیین نخل گردانی شهر کدکن، بزرگ‌ترین گردهمایی و اجتماع عزاداران حسینی است که در دهه اول محرم با حضور گسترده مردم و کدکنی های مقیم شهرهای دیگر و مهمانان زیادی از نقاط مختلف استان خراسان رضوی برگزار می‌شود.

انتهای پیام/

لینک کوتاه:

تــوجـه

  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد همین مطلب بنویسید
  • لطفا نظرات خود را به فارسی تایپ نمایید
  • لطفا سعی کنید نظرتان مختصر و مفید باشد
  • به نظرات دیگر کاربران احترام بگذارید

ثبت نظر :


 
 
x
بیش از ۹۵ درصد تجهیزات صدا و سیما از داخل تامین می شود/۳ هزار نقطه کور در کشور شناسایی شده است اینفوگرافی/نظرات اعضای شورای شهر تربت حیدریه در خصوص شفافیت آرا مطالبه کنید تا با شفاف سازی، آرای مصلحتی آشکار شود انتقاد از عدم توجه به کنترل و پیشگیری از آسیب فضای مجازی/ امروز آسیب در خانه‌ها از طریق فضای مجازی بسیار خطرناک‌تر از محیط بیرون است رسالت اجتماعی روحانیت بُریدگی از جامعه نیست/طلبه باید خطوط و جریان های سیاسی جامعه و نظام بین الملل را بشناسد/روحیه انقلابی گری باید در حوزه های علمیه تقویت شود شفافیت، قربانی مصلحت اندیشی شورای شهر تربت حیدریه! کاهش تعهدات برجامی نباید دشمن را جسورتر کند/سیاست اروپایی ها با ایالات متحده هماهنگ است تیر نفاق بر پیکر بی جان دختر آبی آئین دسته بنی اسد با قدمت بیش از نیم قرن در تربت حیدریه+تصاویر پردیس سینمایی تربت حیدریه در شهرک ولی عصر(عج) ساخته می شود آئین نخل‌ گردانی عصر عاشورا در شهر کدکن برگزار شد+تصاویر