بدون نظر
 
باشکوه ترین گردهمایی مردمان سوگوار شهر کدکن
آئین نخل‌ گردانی عصر عاشورا در شهر کدکن برگزار شد+تصاویر
تاریخ انتشار : ۲۰ شهریور ۱۳۹۸ در ۹:۲۲ ق.ظ
 
آیین نخل گردانی شهر کدکن، بزرگ‌ترین گردهمایی و اجتماع عزاداران حسینی این شهر است که در دهه اول محرم و عصر عاشورا با حضور گسترده مردم و کدکنی های مقیم شهرهای دیگر و مهمانان زیادی از نقاط مختلف استان خراسان رضوی برگزار می‌شود.

به گزارش خبرنگار تابان تربت؛ ️مهمترین آیین عزاداری مردمان عزادار و سوگوار شهر کدکن مراسم نخل برداری و نخل گردانی عصر عاشوراست که پس از مراسم علم اندازی که تداعی کننده لحظه شهادت امام حسین(علیه السلام) می باشد، از مراسمات خاص مردم دیار شفیعی کدکنی است.

این آئین با حرکت دسته های عزاداری همراه است که در نهایت مردمان سیاه پوش این شهر در دو‌ محله علیا (نخل برداری) و سفلی (نخل گردانی) را انجام می دهند و در سوگ شهادت حضرت سیدالشهدا علیه السلام و یاران باوفایش می نشینند و همزمان با غروب آفتاب مجلس را خاتمه و خود را برای مراسم ویژه شام غریبان آماده می کنند.

نخل یک پیکره چوبی است که با پارچه‌ های مشکی که نماد عزاداری امام حسین(ع) است، آذین‌بندی می‌شود و از چهارگوشه توسط افرادی در عصر روز عاشورا حمل می‌شود و آن را به‌عنوان نمادی از پیکر مطهر امام حسین (ع) بلند و در فضایی باز که نخل‌گاه شناخته می‌شود، می‌چرخانند، این حرکت در طول مسیر بارها توسط حمل‌کنندگان صورت می گیرد.

این آیین همچنین با روضه‌خوانی، سینه‌زنی، پخش نذری، ذبح قربانی و دود کردن اسپند همراه است.


هر یک از اقلامی که با آن نخل را تزئین می‌کنند، به‌عنوان نمادی مطرح است، چوب نخل نمادی از پیکر مطهر سیدالشهدا(علیه السام)، سیاه‌پوش کردن به‌عنوان پارچه سیاه‌روی جنازه، شمشیر و نیزه‌ها به نشانه تیر و نیزه‌های واردشده بر بدن امام حسین(ع)، سرو نخل به‌عنوان قد و قامت علی‌اکبر(ع) شناخته می شود.

همچنین در این آئین آیینه به‌عنوان نور وجود مبارک امام حسین(ع)، علم‌هایی که بر نخل بسته می‌شود به‌ عنوان علمدار امام حسین (ع)، پارچه‌های زینتی که بر نخل می‌بندند، به‌عنوان حجله حضرت قاسم(ع)، زنگ‌هایی که در قدیم بر آن می‌بستند، به‌عنوان زنگ کاروان امام حسین (ع)، عزادارانی که نخل را برمی‌دارند به‌عنوان تشییع‌کنندگان برای مردم شناخته‌ شده است.

نخل‌گردانی ازجمله آداب و رسوم هایی است که کمتر به‌فراموشی سپرده‌ شده و کمتر دچار تحریف‌ شده است.

آیین نخل گردانی شهر کدکن، بزرگ‌ترین گردهمایی و اجتماع عزاداران حسینی است که در دهه اول محرم با حضور گسترده مردم و کدکنی های مقیم شهرهای دیگر و مهمانان زیادی از نقاط مختلف استان خراسان رضوی برگزار می‌شود.

انتهای پیام/

لینک کوتاه:

تــوجـه

  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد همین مطلب بنویسید
  • لطفا نظرات خود را به فارسی تایپ نمایید
  • لطفا سعی کنید نظرتان مختصر و مفید باشد
  • به نظرات دیگر کاربران احترام بگذارید

ثبت نظر :


 
 
x
نبود صنایع تبدیلی گوشت قرمز در بزرگترین بازار دام شرق کشور جایگاه نظارتی شورای شهر نباید سیاسی و جناحی شود رهاسازی ۵۰۰ هزار قطعه ماهی قزل آلا در استخرهای دو منظوره کشاورزی تربت حیدریه/پیش بینی برداشت ۴۲۰ تن گوشت سفید افزایش ۱۰ درصدی مصرف بنزین در منطقه تربت حیدریه آسفالت جاده کدکن به تلخ بخش در بن بست وعده مسئولان! طرح مثلث اقتصادی نیازمند تبیین و فرهنگ سازی است/مردم در این طرح دیده نشدند ریزش آوار معدن در زاوه یک کشته برجای گذاشت تاکسی بی سیم های بدون بی سیم! راهپیمایی اربعین حسینی بزرگترین همایش استکبار ستیزی جهان اسلام است بازگشت نام شهدا به معابر و خیابان های تربت حیدریه احداث بزرگراه تربت حیدریه به خواف مانع خام فروشی صنایع و معادن می شود ارائه ۱۳۴ هزار خدمات مراقبتی به کودکان/ناهنجاری های مادرزادی و سوانح، عمده ترین علل مرگ کودکان در منطقه تربت حیدریه