بدون نظر
 
باشکوه ترین گردهمایی مردمان سوگوار شهر کدکن
آئین نخل‌ گردانی عصر عاشورا در شهر کدکن برگزار شد+تصاویر
تاریخ انتشار : ۲۰ شهریور ۱۳۹۸ در ۹:۲۲ ق.ظ
 
آیین نخل گردانی شهر کدکن، بزرگ‌ترین گردهمایی و اجتماع عزاداران حسینی این شهر است که در دهه اول محرم و عصر عاشورا با حضور گسترده مردم و کدکنی های مقیم شهرهای دیگر و مهمانان زیادی از نقاط مختلف استان خراسان رضوی برگزار می‌شود.

به گزارش خبرنگار تابان تربت؛ ️مهمترین آیین عزاداری مردمان عزادار و سوگوار شهر کدکن مراسم نخل برداری و نخل گردانی عصر عاشوراست که پس از مراسم علم اندازی که تداعی کننده لحظه شهادت امام حسین(علیه السلام) می باشد، از مراسمات خاص مردم دیار شفیعی کدکنی است.

این آئین با حرکت دسته های عزاداری همراه است که در نهایت مردمان سیاه پوش این شهر در دو‌ محله علیا (نخل برداری) و سفلی (نخل گردانی) را انجام می دهند و در سوگ شهادت حضرت سیدالشهدا علیه السلام و یاران باوفایش می نشینند و همزمان با غروب آفتاب مجلس را خاتمه و خود را برای مراسم ویژه شام غریبان آماده می کنند.

نخل یک پیکره چوبی است که با پارچه‌ های مشکی که نماد عزاداری امام حسین(ع) است، آذین‌بندی می‌شود و از چهارگوشه توسط افرادی در عصر روز عاشورا حمل می‌شود و آن را به‌عنوان نمادی از پیکر مطهر امام حسین (ع) بلند و در فضایی باز که نخل‌گاه شناخته می‌شود، می‌چرخانند، این حرکت در طول مسیر بارها توسط حمل‌کنندگان صورت می گیرد.

این آیین همچنین با روضه‌خوانی، سینه‌زنی، پخش نذری، ذبح قربانی و دود کردن اسپند همراه است.


هر یک از اقلامی که با آن نخل را تزئین می‌کنند، به‌عنوان نمادی مطرح است، چوب نخل نمادی از پیکر مطهر سیدالشهدا(علیه السام)، سیاه‌پوش کردن به‌عنوان پارچه سیاه‌روی جنازه، شمشیر و نیزه‌ها به نشانه تیر و نیزه‌های واردشده بر بدن امام حسین(ع)، سرو نخل به‌عنوان قد و قامت علی‌اکبر(ع) شناخته می شود.

همچنین در این آئین آیینه به‌عنوان نور وجود مبارک امام حسین(ع)، علم‌هایی که بر نخل بسته می‌شود به‌ عنوان علمدار امام حسین (ع)، پارچه‌های زینتی که بر نخل می‌بندند، به‌عنوان حجله حضرت قاسم(ع)، زنگ‌هایی که در قدیم بر آن می‌بستند، به‌عنوان زنگ کاروان امام حسین (ع)، عزادارانی که نخل را برمی‌دارند به‌عنوان تشییع‌کنندگان برای مردم شناخته‌ شده است.

نخل‌گردانی ازجمله آداب و رسوم هایی است که کمتر به‌فراموشی سپرده‌ شده و کمتر دچار تحریف‌ شده است.

آیین نخل گردانی شهر کدکن، بزرگ‌ترین گردهمایی و اجتماع عزاداران حسینی است که در دهه اول محرم با حضور گسترده مردم و کدکنی های مقیم شهرهای دیگر و مهمانان زیادی از نقاط مختلف استان خراسان رضوی برگزار می‌شود.

انتهای پیام/

لینک کوتاه:

تــوجـه

  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد همین مطلب بنویسید
  • لطفا نظرات خود را به فارسی تایپ نمایید
  • لطفا سعی کنید نظرتان مختصر و مفید باشد
  • به نظرات دیگر کاربران احترام بگذارید

ثبت نظر :


 
 
x
تخلف ۵۰ میلیارد ریالی دو شرکت حمل و نقل در تربت حیدریه سناریو سازی اتاق فکر سعودی و لندنی از کشته سازی اغتشاشات ۹۸ ۷.۵ تن زعفران در تربت حیدریه خریداری شد ساعت کاری مراکز خدمات جامع سلامت تربت حیدریه افزایش یافت/وضعیت بیماری آنفلوانزا در منطقه تربت حیدریه عادی است ثبت نام ۳۶ داوطلب برای تصدی کرسی نمایندگی مجلس در تربت حیدریه بلاتکلیفی رشته های علوم انسانی و باستان شناسی در دانشگاه تربت حیدریه/نامادری دانشگاه فردوسی گریبانگیر دانشگاههای کوچکتر/وزیر علوم: بر اساس ظرفیت ها و استعدادهای منطقه ای دانشگاهها را حمایت می کنیم تربیت نیروی انسانی کارآمد از اهداف اصلی توسعه آموزش عالی کشور است در مقابل عوامل واداده و غرب گرا باید ایستادگی کنیم معابر شهری تربت حیدریه برای معلولان مناسب سازی نشده است اکیپ های راهداری به نقاط برفگیر محورهای مواصلاتی تربت حیدریه اعزام شدند مرخصی «جهرمی» مسبب قطعی ۱۰ روزه اینترنت در کشور/ دستگاه قضا به خسارت‌های وارد آمده به مردم و کشور ورود می‌کند؟ چشم بینای کارآفرین جوان تربت حیدریه به امید حمایت مسئولان باز است