بدون نظر
 
نذر متفاوت یک پزشک در تربت حیدریه
وقتی قلم پزشک با جوهر عشق به سیدالشهدا(ع) نسخه شفا می نویسد
تاریخ انتشار : ۱۷ شهریور ۱۳۹۸ در ۱۲:۰۰ ب.ظ
 
دکتر سید ناصر حسینی قلعه نوئی پزشک متخصص طب فیزیکی و توان بخشی، کسی است که به عشق امام حسین (علیه السلام) چهار سال پیش در شب هفتم ماه محرم نذر می کند تا هر ماه، یک روز خود را وقف مردم کند و با جوهر عشق به سیدالشهدا(ع) نسخه شفا می نویسد.

به گزارش تابان تربت؛ در ایام عزاداری سرور و سالار شهیدان امام حسین(ع) که سفره‌های نذری عاشقان اباعبدالله پهن است؛ هر کسی به طریقی، نذر خودش را ادا می‌کند، یکی دیگ بزرگ غذای نذری بار می‌گذارد، دیگری هزینه چند کودک یتیم را برعهده می‌گیرد، یکی هم برای خانواده‌های محروم، ارزاق و وسایل زندگی جور می‌کند. اما هیچکدام از آنها نذری را برای انجام نذری دیگر تعطیل نمی کنند.

 

هر زمان اسم نذری به گوش می خورد، عموما تصویر غذا در ذهن ثبت می‌شود، ولی مدتی است که نذرهای فرهنگی، اجتماعی و صنفی نیز به حرکت های مردمی دوستداران اهل بیت عصمت و طهارت(علیه السلام) اضافه شده است.

 

از شستن رایگان لباس‌های عزاداری، اهدای خون، حمل و نقل رایگان عزاداران تا اهدای لوازم التحریر به نیازمندان، واکس زدن کفش‌ها و در کل ارائه خدمات تخصصی هر صنف به عزاداران حسینی از مصادیق نذر محرم است.

 

ارائه خدمات پزشکی در مناطق محروم هم یکی دیگر از نذرهایی است که برخی از پزشکان از این طریق، عشق و علاقه خود را به سیدالشهدا (ع) ابراز می کنند.

 

 

چند روز قبل یکی از شهروندان تربت حیدریه در جایی از اقدام خداپسندانه یک پزشک صحبت می کرد که توجه من را به خود جلب کرد. او از ویزیت رایگان مردم روستایی محروم توسط آقای دکتری خبر می داد. با پیگیری هایی که داشتیم متوجه شدیم این پزشک در همین ایام قرار است به روستای قلعه نو بیاید.

 

روستای قلعه نو در ۸ کیلومتری تربت حیدریه از روستاهای محروم بخش مرکزی در این شهرستان، حدودچهار سال است که هر ماه میزبان یکی از عاشقان اباعبدالله حسین(علیه السلام) است.

 

 

وقتی که در روستا از اهالی نشانی پزشک خیر را گرفتیم او مرا به ساختمانی برد که می گفت، مطب اختصاصی آقای دکتر در اینجاست، وارد که شدیم حیاط خانه مملو از مردمی بود که به انتظار نشسته بودند تا نوبتشان شود، گر چه ابتدا علاقه ای به مصاحبه با ما نداشت اما دقایقی کوتاه با دکتر حسینی به گفتگو پرداختم.

دکتر سید ناصر حسینی قلعه نوئی پزشک متخصص طب فیزیکی و توان بخشی کسی است که به عشق امام حسین (علیه السلام) چهار سال پیش در شب هفتم ماه محرم نذر می کند تا هر ماه یک روز خود را وقف مردم کند.

 

وی در ابتدا به معرفی خود پرداخت و گفت: من سید ناصر حسینی قلعه نوئی متولد سال ۱۳۴۸ مشهد هستم،  اما اصالتا اهل همین روستای قلعه نو تربت حیدریه و  از سال ۱۳۸۰ طبابت می کنم و حدود ۶ سال است که تخصص طب فیزیکی و توان بخشی دارم.

 

دکتر حسینی در خصوص نیت خود می افزاید: من در تهران ساکن بودم و حداکثر سالی یک یا دو بار وقتی به تربت حیدریه و این روستا می آمدم مردمی که مراجعه داشتند را ویزیت می کردم، از حدود ۵ سال پیش که به مشهد آمدم، فرصت بیشتری برای حضور در این روستای محروم پیدا کرده ام.

 

حدود چهار سال پیش در همین ایام محرم در چنین شب هایی که برای شرکت در مجلس عزاداری امام حسین(ع) توسط بانی آن شب، یعنی پسر عمویم دعوت بودم به روستا آمدم، همانجا نذر کردم تا ماهی یک روز به اینجا آمده و مردم را به صورت رایگان ویزیت کنم و امیدوارم بتوانم خدمتی را انجام دهم.

 

گفتنی است در اوایل حضور دکتر حسینی وی در محل ساختمان دهیاری روستا مستقر بوده اما به تدریج و با کمک سید علی حسینی پسر عموی او، صاحب یک مطب اختصاصی در روستای قلعه نو می شود.

 

این خیر نیکوکار در ادامه با لبخندی که به لب دارد،می گوید: برایم جالب است که شما دقیقا در سالگرد این اتفاق به این روستا آمده اید و دقیقا امروز این جریان وارد سال پنجم خود می شود.

 

این پزشک خیر اظهار می دارد: رشته تخصصی من طب فیزیکی است و بیماری های مفاصل را درمان می کنم، البته اینجا تنها بیمارهای تخصصی خودم مراجعه نمی کنند و از بیماری های اطفال تا سایر بیماری ها در سنین مختلف مراجعه می کنند و من بعنوان پزشک عمومی تجویز دارو می کنم.

 

وی گفت: در خصوص موارد خاص و اورژانسی هم مواردی وجود داشته و تا الان که نیاز به تهیه عکس یا رادیولوژی که تجویز شده  و اگر نیازی به مراجعه به مطب در مشهد داشته رایگان این کار را انجام می دهم.

 

این پزشک در توصیه ای به هم لباسی های خود می افزاید: به نظر من هر کدام از همکاران من هم می توانند به مردم شهر و محل خودشان خدمات پزشکی ارائه بدهند و این اتفاق نیاز به فرهنگ سازی دارد.

وی بیان داشت: من در سال ۱۲ روز را از صبح تا شب در خدمت مردم روستای قلعه نو و مردم روستاهای اطراف هستم و با افتخار به خدمت به آنها مشغولم.

 

دکترحسینی، به طور متوسط روزی ۳۰تا۵۰ نفر درماه مراجعه کننده دارد و با یک حساب سرانگشتی حدود ۲میلیون تومان هزینه ویزیت این بیماران است که البته ریالی از کسی دریافت نمی شود.

 

سید علی حسینی پسر عموی آقای دکتر که خود نقش مهمی در ادای این نذر دارد، از عشق و علاقه دکتر حسینی به حضرت امام حسین(ع) برایمان گفت و افزود: دکتر حسینی دقیقا در چنین شبی چند سال پیش در هیئت روستا،پس از حال و هوای خوبی که به ایشان در مراسم عزاداری دست داد، تصمیم به ادای این نذر حسینی کرد.

 

وی از مراجعه مردم و بیماران از روستاهای اطراف این منطقه به این محل نقل می کند: افراد زیادی از روستاهایی چون سیوکی، بوری آباد، جعفرآباد، محمدآباد آستانه، حوض سرخ، کاج درخت و شیخ ابوالقاسم به دکتر مراجعه می کنند و ویزیت می شوند.

 

وی می افزاید: در برخی اوقات آمپول هایی را که هزینه هرکدام حدود ۱۰۰ تا ۱۵۰ هزار تومان است را دکتر به صورت رایگان به بیماران تزریق می کند.

 

زهرا عرب زاده،ساکن روستای قلعه نو از بیماران آقای دکتر است و در خصوص این نذر خسینی می افزاید: دخترم بارها به پزشکان مراجعه کرده برای درمان بیماری اش، اما بهبودی لازم را تا قبل از مراجعه به دکتر حسینی پیدا نکرده بود.

 

این مادر ۶۰ ساله گفت: دخترم ساکن روستای کاهیجه شهرستان زاوه بوده و برای درمان به اینجا می آید.

 

او از خوش اخلاقی دکتر حسینی با بیماران هم تعریف می کند و می افزاید: همه روستا دعا گوی ایشان هستند و خدا ان شالله به حق امام حسین (ع) به آقای دکتر عمر باعزت داده و پدر و مادرشان را بیامرزد، ما روستاییان یک دنیا ممنون ایشان هستیم.

 

پویش نذر محرم میراثی معنوی است که سینه به سینه از پدران ما منتقل شده و در واقع عهد و پیمانی محسوب می‌شود که افراد در این ایام سوگواری سید الشهدا بدون شرط به عشق سیدالشهدا(ع) انجام می‌دهند.

 

انتهای پیام/

لینک کوتاه:

!!تــوجـه

  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد همین مطلب بنویسید
  • لطفا نظرات خود را به فارسی تایپ نمایید
  • لطفا سعی کنید نظرتان مختصر و مفید باشد
  • به نظرات دیگر کاربران احترام بگذارید

ثبت نظر :


 
 
x
شهروندان مناطق کم برخوردار مشارکت بیشتری با شهرداری دارند توزیع ۷۳۰ بسته کمک معیشتی در جلگه رخ تربت حیدریه سهم ۲۵ درصدی تربت‌ حیدریه از تسهیلات کرونا برخی ادبیات‌ و برخورد‌ها با مجلس یازدهم طبیعی نیست شکوه مواسات، همدلی و کمک مومنانه در تربت حیدریه/از طبخ ۴۰ هزار پرس غذای گرم و توزیع بیش از ۱۰۰۰ بسته معیشتی بین نیازمندان تا اردوهای جهادی در مناطق محروم روستایی فروش پساب تصفیه خانه، حلقه مفقوده تکمیل پروژه فاضلاب تربت حیدریه محورهای مهم بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در روز عید قربان آمریکا با تعرض به هواپیمای مسافربری به دنبال فضای آشوب و اختلاف در کشور بود رفتار دولت نژادپرست آمریکا را محکوم و از حرکت مردم حمایت می‌کنیم بودجه شهرداری تربت حیدریه ۸۹۶ میلیارد ریال است/عمده بدهی شهرداری متعلق به بانک شهر است رهاسازی بیش از ۲۹۰ هزار قطعه ماهی در استخرهای ذخیره کشاورزی رخ طرح تفکیک پسماند از مبدا در تربت حیدریه آغاز شد