بدون نظر
 
عضو سابق کمیسیون آموزش مجلس مطرح کرد؛
سياست‌زدگي آفت جدي نظام تعليم و تربيت کشور
تاریخ انتشار : ۲۱ خرداد ۱۳۹۸ در ۱۰:۰۶ ق.ظ
 
عضو سابق کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی گفت: استعفای وزیر مبنی بر قصد شرکت در انتخابات مجلس، آن هم از مدیریت نظام تعلیم و تربیت پیام تربیتی خوبی به همراه ندارد و در نهایت انتصاب آقای حسینی بعنوان سرپرست شائبه دخالت گروه های فشار را تقویت می کند.

ابوالقاسم خسروی سهل آبادی در گفت و گو با خبرنگار تابان تربت؛ اظهار کرد: آموزش‌و‌پرورش، کلید فتح آینده است، این حقیقت غیر قابل انکار حداقل در حد شعار و حرف مورد اتفاق همه جناح های سیاسی است، اما متاسفانه در عمل وزارتخانه آموزش‌ و ‌پرورش يکي از پرحاشيه ترين وزارتخانه هاي کشور است.

 

وی تصریح کرد: پیشرفت و انحطاط هر ملت و کشوری نتیجه مستقیم پیشرفت وانحطاط دستگاه تعلیم و تربیت آن کشور است، به‌گونه‌ای که آینده کشور در آینه آموزش‌ و ‌پرورش امروز قابل‌مشاهده است.

 

خسروی بیان داشت: چهاردهمین وزیر آموزش و پرورش، بعد از انقلاب در نامه ای علت استعفای خود را کاندیداتوری برای مجلس شورای اسلامی اعلام کرد، اقدامی که افکار عمومی جامعه ، جناح های مختلف سیاسی آن را دلیل موجه برای کناره گیری از وزارت آموزش و پرورش ندانستند، بدیهی است و همه می دانند که این استدلال قابل قبول نیست؛ چراکه جایگاه وزارت به لحاظ خدمت بسیار مهم‌تر است و اگر قرار است جناب بطحایی که تا معاونت پشتیبانی وزارت آموزش پرورش را در کارنامه خود دارند خدمت کند، چه جایی مهم تر از وزارت آموزش و پرورش؟

 

وی افزود: آقای بطحایی، شخصیت متدینی است و معمولا سعی می کند مسائل را مراعات کند، انتظار این بود که حداقل بخشی از واقعیت مطرح می شد، لذا استعفا به علت حضور در انتخابات مجلس منطقی به نظر نمی رسد.

 

انتظار می رفت وزیر صادقانه دلیل استعفای خود را عنوان کند

نماینده سابق مردم تربت حیدریه در مجلس گفت: وزیری برای شرکت در انتخابات مجلس کرسی وزارت آموزش و پرورش را رها کند، این استدلال باورکردنی نیست، خوب بود که آقای بطحایی صادقانه حرف می زد، زیرا وقتی باور جامعه بر غیرصادقانه بودن این استدلال است،‌ خانواده آموزش و پرورش از جمله معلمان و دانش آموزان یاد می گیرند که می توان غیرصادقانه هم رفتار کرد که این امر خلاف حکمت است.

 

خسروی اظهار کرد: انتظار می رفت اگر وزیر خواسته ها و برنامه هایی داشت که دولت همراهی نکرده،‌آن را عنوان می کرد و حتی اگر باورش این بود که دولت همراهی و همکاری کرده، اما خودش توانایی نداشت، باز هم این موضوع را صادقانه می گفت.

 

وی افزود: استعفای وزیر مبنی بر قصد شرکت در انتخابات مجلس شورای اسلامی، آن هم از مدیریت عالی نظام تعلیم و تربیت پیام تربیتی خوبی به همراه ندارد.

 

دلیل استعفای وزیر آموزش و پرورش شاید مشابه استعفای وزیر بهداشت باشد

خسروی به بخشی ازاحتمالات رجال و شخصیت های سیاسی مبنی بر این استعفا اشاره کرد و افزود: اختلاف با نوبخت، رییس سازمان برنامه و بودجه همان عاملی که باعث استعفای وزیر بهداشت و درمان شد، اختلاف وزیر آموزش و پرورش با رئیس جمهور به خاطر عدم همراهی دولت برای تحقق وعده‌ها در برنامه های تصدی پست وزارت و عدم پرداخت به موقع معوقات، افزایش حقوق و حل مشکلات معیشتی فرهنگیان، عدم اجرای رتبه‌بندی معلمان، را می توان بخش مهمی از دلایل استعفا یاد کرد.

 

وی از رویارویی وزیر  با مافیای کنکور و شرکت های تجاری گسترش تست زنی و حافظه محوری در آموزش و پرورش، فجایعی همچون مدرسه غرب تهران و زاهدان و تاکستان و طراحان پشت پرده سند ۲۰۳۰ و فرار از پاسخگوئی دولت در پرونده بانک سرمایه و صندق ذخیره فرهنگیان، را می توان بعنوان بخشی دیگری از دلایل احتمالی استعفا نام برد.

 

عضو سابق کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت: احتمال اینکه که گروه های فشار واصلاح‌طلبان افراطی که احساس می کردند، بطحایی حرف گوش‌کن و مطیع صدردصد مطامع سیاسی نیست و در مقدمه چینی های انتخاباتی آینده به آنها کمک نخواهند کرد و ممکن است طبق نظر آن‌ها مهره چینی را انجام ندهد، لذا فشار آوردند که آقای بطحایی وزارت را ترک کند.

 

انتصاب دکتر حسینی بعنوان سرپرست جدید احتمال فشار گروههای سیاسی اصلاحطلب را تقویت می کند

خسروی اضافه کرد: انتصاب آقای حسینی به عنوان سرپرست وزارت آموزش و پرورش اگر چه فردی پر تلاش و پر انرژی می باشد ولی چون فردی است که در امور سیاسی و اصلاح طلبی اشتهار بیشتری دارد شائبه دخالت گروه های فشار را تقویت می کند.

 

این نماینده سابق مجلس عنوان کرد: در هر دوره‌اي تعليم و تربيت کشور متأثر از فضاي سياسي دولت ها بوده و حتي مديراني که وابستگي سياسي خاصي نداشته‌اند تحت تأثير فضاي سياسي جامعه مجبور به اجراي برنامه‌هاي جهت‌داري در درون آموزش ‌و ‌پرورش شده‌اند و سايه انداختن فضاي سياسي‌زدگي بر سر آموزش‌و‌پرورش همواره از بزرگ‌ترين معضلات و مشکلات اين نهاد بوده است.

 

وی بیان کرد: در بسیاری از کشورها نظام آموزش‌ و‌ پرورش از جمله سازمان‌هاي ثابتي است که تغييرات گسترده‌اي در آن با تغيير سران سياسي کشور رخ نمي‌دهد، در نتيجه مديران ارشد و مياني اين نهاد در طي ساليان تجارب ارزشمندي را کسب و ذخيره و اجراء مي‌کنند، اما در کشور ما متأسفانه با وجود تأکيدات فراوان دولت‌هاي مختلف بر عدم تغييرات گسترده در نهادهاي بنيادين جامعه در برخي زمان‌ها شاهد هستيم که با تغيير يک مدير ارشد دامنه اين تغييرات حتي به آبدارچي‌ها و پيش خدمتان آن سازمان نيز مي‌رسد.

 

سنگ بنای غلط تغییرات گسترده در دولت اصلاحات بنا شد و این رویه غلط همچنان ادامه دارد

عضو سابق کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت:  متاسفانه سنگ بنای این تغییرات گسترده و بی حساب در دولت اصلاحات گذاشته شد و در دولت احمدی نژاد این مسیر غلط ادامه یافت و در دولت به اصطلاح اعتدال و تدبیر ضمن تغییر بیش از سه هزار مدیر از ستاد تا مدیران استان ها، مناطق، شهرستانها وحتی مدیران مدارس و در مدت حدود ۶ سال چهار وزیر یعنی بطور متوسط هر وزیر یک سال و نیم این روند غلط با شدت بیشتر ادامه یافت.

 

خسروی افزود: حال سئوال اینجاست که آیا در آموزش پرورش که برداشت محصولات ارزشمند و حیاتی آن حداقل نیازمند برنامه ریزی بیست ساله است این نحوه عملکرد می تواند قابل دفاع و زمینه ساز تعلیم و تربیت اسلامی و نهادینه سبک زندگی اسلامی و خدمت به فرهنگیان باشد؟

 

وی در پایان این بیان حکیمانه رهبر معظم انقلاب در ۱۷ اردیبهشت ۹۳ را یادآوری کرد: نگاه سیاسی، حزبی و جناحی به آموزش‌و‌پرورش سمّ است.

 

انتهای پیام/

لینک کوتاه:

تــوجـه

  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد همین مطلب بنویسید
  • لطفا نظرات خود را به فارسی تایپ نمایید
  • لطفا سعی کنید نظرتان مختصر و مفید باشد
  • به نظرات دیگر کاربران احترام بگذارید

ثبت نظر :


 
 
x
The Simple Most useful Strategy To Use For games Revealed Enjoyable What to Neutralize An individual’s Leisure Instance that Price Virtually Very little The Ugly Side of games How can you gauge members’entertainment? Concepts Meant for The Free of cost Effort The Little-Known Tips For games Greatest Activity Pertaining to You will Guidelines With regard to An individual’s Totally free Moment بزرگترین باغ پرندگان شرق کشور به بهره برداری رسید سریعترین مرد ایران سهمیه المپیک توکیو را کسب کرد افتتاح و کلنگ زنی ۹۲ پروژه در هفته دولت/ مرکز تعمیر لکوموتیو و ریل شرق کشور به زودی در تربت حیدریه راه اندازی می شود گلزار شهدای بهشت عسکری تربت حیدریه عطرافشانی شد