بدون نظر
 
تابان تربت گزارش می دهد
ابهام در تخصیص ارز نیمایی و واردات نخ ابریشم خارجی
تاریخ انتشار : ۱۱ خرداد ۱۳۹۸ در ۹:۵۳ ق.ظ
 
انتشار فهرست ارزنیمایی دریافتی توسط شرکت تعاونی ابریشم کشان بایگتربت حیدریه طی روزهای اخیر درفضای مجازی واکنش های متفاوتی از سوی اعضای این شرکت درخصوص چگونگی استفاده از این ارزها را بهمراه داشت.

به گزارش تابان تربت؛ اعضای شرکت تعاونی ابریشم کشان بایگ تربت حیدریه نسبت به عملکرد شرکت دراین خصوص و ابهامات دیگری مبنی بر ورود نخ خارجی توسط شرکت و استفاده اعضای هیئات مدیره از کارت بازرگانی شرکت جهت خرید پیله شخصی انتقاد کردند.

منتقدان خواستار شفاف سازی ارز دریافتی نیمایی، علت ورود شرکت ابریشم به واردات نخ ابریشم خارجی توسط اشخاص حقیقی، استفاده ازکارت بازرگانی شرکت برای ورود پیله توسط اعضای هیئات مدیره شدند.

رئیس اداره تعاون روستایی تربت حیدریه گفت: ناظر تمامی فعالیت های شرکت های تعاونی سازمان تعاون روستایی هستیم و درخصوص اتهامات وارد شده به شرکت ابریشم کشان بایگ تابه حال کسی به ما مراجعه  و اعلام شکایت نکرده است.

 

تاکنون شکایتی از شرکت واصل نشده است/در صورت نیاز حسابرسان مالی ورود پیدا می کنند

 

نسرین شیبانی تصریح کرد: شرکت های تعاونی درمجمع عمومی سالانه خود ملزم به ارایه گزارش هستند، گزارش هایی که بعد از تصویب ترازنامه توسط حسابرسان استان ارائه می شود.

شیبانی افزود: تمامی گردشهای مالی شرکت با ریزبینی های بالاتوسط حسابرسان محاسبه و تا به حال مشکل مالی دراین تعاونی گزارش نشده است.

وی گفت: درحوزه شهرستان تربت حیدریه وحتی شهرستانهای همجوار به جرات اعلام می کنم شرکت تعاونی ابریشم کشان بایگ تنها شرکتی است که به سود مناسب رسیده ودر بسیاری ازفعالیت های مرتبط به جد پیگیر کار است.

 

رئیس اداره تعاون روستایی خاطر نشان کرد: آمادگی کامل داریم چنانچه اعضای شرکت تعاونی در هر قسمتی ازفعالیت های شرکت ابهام دارند حسابرسان ورود پیدا کنند تا ابهامات بوجود آمده برطرف شود.

 

نیاز کشور به نخ ابریشم سالانه ۵۰۰ تن است

مدیرعامل شرکت تعاونی ابریشم کشان بایگ نیز در پاسخ به انتقاد اعضاء درخصوص چگونگی هزینه کرد ارز نیمایی دریافتی گفت: از مجموع ارزنیمایی اختصاص یافته به شرکت عین پروفرم و ثبت سفارش ۲۰۸ هزار یورو به خرید پیله اختصاص پیدا کرده که خرید این ارز درسامانه ۱۰۶۰۰ تومان بوده که با احتساب کارمزد بانک مرکزی وصراف هر یورو برای شرکت ۱۱۵۰۰ تومان تمام شده است‌.

 

علیرضا وثوقی نژاد افزود: مجموع این ارز تحویلی در دبی ۱۲۷۰۰ تومان شده که شرکت بابت این مابه التفاوت ۲۴۹ میلیون تومان سودآوری داشته است.

 

وی اظهار کرد: مابقی ارز تخصیصی ۳۳۳۷۰۰ یورو بوده که قیمت تمام شده هر یورو برای شرکت ۱۲۸۴۱ تومان شد که این ارز با توجه به عدم توانایی شرکت در تامین مالی جذب ارز تخصیصی با مشارکت شخص دومی تعاونی اقدام به خرید نخ ابریشم خارجی کرد.

 

وثوقی نژاد بیان داشت: شرکت ازمحل خرید ۱٫۵ تن نخ ( با دلار در آمده به نیما ۱۱۴۰۷ تومان و هزینه ۱۱۹۰۳ تومان در تاریخ اختصاص ارز نیمایی ۱۳۹۷/۱۲/۱۸) و دریافت کارمزد واگذاری ارز و کارت شرکت به این فرد شرکت توانست مبلغ ۱۶۶ میلیون تومان سود کسب کند.

وی درپاسخ به انتقاد مطرح شده که چرا با وجود اینکه ازدیرباز همه ابریشم کشان بایگی به ورود نخ خارجی معترض هستند شرکت ابریشم خود اقدام به این کار کرده، گفت: درحال حاضر نیاز کشور به ابریشم ۵۰۰ تن در سال است که تولید داخلی جوابگوی این نیاز نیست، پس چرا وقتی این کمبود را دیگران می خواهند جبران کنند شرکت ورود پیدا نکند تا بتواند سودی عاید تعاونی کند.

 

هیچکدام از اعضای هیئت مدیره تاکنون با کارت شرکت نخ وارد نکردند

 

رئیس هیئات مدیره شرکت تعاونی ابریشم کشان بایگ نیز گفت: شرکت ابریشم با ارزنیمایی ۱۶ تن ثبت سفارش پیله داده که تا به حال ۱۳ تن آن ازطریق مزایده به افراد واگذارشده ویک تن دیگر نیز از پیله خریداری شده درگمرک مراحل ترخیص را پشت سر می گذارد و ۲ تن دیگر هم هنوز توسط عامل فروش مراحل کاری خود را پشت سر می گذارد تا تحویل شرکت شود.

 

حسین رضایی مقدم افزود: پیله خریداری شده برای شرکت به ازاء هرکیلو ۱۴۱ هزارتومان تمام شده که شرکت با قیمت ۱۸۶ هزارتومان اقدام به فروش کرده است.

 

وی درخصوص انتقاد مطرح شده به استفاده اعضای هیئات مدیره ازکارت شرکت جهت ورود پیله گفت: به ولای علی هیچ یک از اعضای هیئات مدیره تا به حال حتی یک کیلو پیله یا نخ با کارت شرکت وارد نکرده اند ومطرح کردن چنین شایعاتی صرفا درجهت تخریب هیئات مدیره انجام می شود.

 

رضایی همچنین درپاسخ به اینکه چرا شرکت درخرید نخ خارجی از مشارکت عمومی اعضای تعاونی استفاده نکرده، گفت: مشارکت ما با شخص دوم درخرید نخ به خاطر نفوذی بود که وی درخارج ازکشور داشت واین تضمینی بود بر خرید ما اما قبول داریم که این انتخاب اشتباه بوده و تلاش می کنیم در اینده و  در صورت تمایل اعضاء از مشارکت آنها استفاده کنیم.

 

گزارش؛ رضا بخشی

انتهای پیام/

لینک کوتاه:

تــوجـه

  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد همین مطلب بنویسید
  • لطفا نظرات خود را به فارسی تایپ نمایید
  • لطفا سعی کنید نظرتان مختصر و مفید باشد
  • به نظرات دیگر کاربران احترام بگذارید

ثبت نظر :


 
 
x
روحیه جهاد و شهادت سایه جنگ را از این کشور دور کرد نه سازش و مذاکره! مطالعه زندگی نامه علما و اندیشمندان جهان اسلام از مهمترین سنت های کارآمد حوزه علمیه است ۳۰ گروه جهادی، تبلیغی به استان های سیل زده اعزام شدند توفیقات توئیتری جبهه انقلاب خراسان رضوی می تواند پایتخت کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور باشد ۱۲۶ کانون فرهنگی هنری در مساجد تربت حیدریه فعال هستند پیش همایش ملی حوزه علمیه و سنت های کارآمد در تربت حیدریه برگزار می شود رشد ۲۳۰ درصدی صادرات سیمان از پایانه راه آهن تربت حیدریه به کشورهای آسیای میانه یک بام و دو هوایِ ماندن یا رفتن! ۴۰ درصد اصلاح روکش جاده “کدکن؛ تلخ بخش” به اتمام رسیده است انتقاد رییس مرکز ملی فرش ایران از واردات بی رویه نخ ابریشم مطالعات اشتباه گریبانگیر مدیریت شهری تربت حیدریه!