بدون نظر
 
تابان تربت گزارش می دهد
کدامیک؟ جابجایی مدیران یا مهندسی انتخابات!
تاریخ انتشار : ۰۹ خرداد ۱۳۹۸ در ۱۰:۴۸ ق.ظ
 
فرماندار تربت حیدریه چندی پیش در یکی ازجلسات شورای اداری از سیاست انتصابات مدیران خود اینطور گفته بود که هر مدیر بالای چهارسال باید برود؛ اما وی در جایی دیگر در توصیه ای به مدیران در خصوص تحقق شاخص انتصاب مدیران زن دو اصل "شایستگی" و "توانمندی" افراد را اساس انتصابات ذکر کرده بود.

به گزارش تابان تربت؛ بخاطر دارید که پای علی رستمی فرماندار فعلی شهرستان به تربت حیدریه نرسیده بود، که او از طرح عزل مدیران بالای ۴ سال در بدو ورودش پرده برداشت.

 

از طرفی فرماندار تربت حیدریه چندی پیش در یکی ازجلسات شورای اداری از سیاست انتصابات مدیران خود اینطور گفته بود که هر مدیر بالای چهارسال باید برود؛ اما وی در جایی دیگر در توصیه ای به مدیران در خصوص تحقق شاخص انتصاب مدیران زن دو اصل “شایستگی” و “توانمندی” افراد را اساس انتصابات ذکر کرده بود.

 

۶ ساله بماند،۴ ساله برود

 

اما تربت حیدریه جایی که سابقه مدیران در آن مثلا در اداره آبفای آن از حدود یک دهه هم پا را آن طرف تر گذاشته بود؛ امروز با این نوع سیاست نماینده عالی دولت روبرو شده است.

 

البته نگارنده استمرار مدیریت افراد نالایق را تایید نکرده و معتقد است ملاک ماندن یا رفتن مدیران زمان نبوده بلکه شایستگی مدیریتی فرد است اما بنظر می رسد اجرای سیاست آقای فرماندار کمی سلیقه ای بوده و در حال حاضر، مدیری با سابقه حدود ۶ سال مدیریت شامل این نگاه قهری آقای فرماندار نمی شود اما مدیری دیگر با حدود ۴ سال سابقه که عملکرد وی هم قابل دفاع بوده، شاید بدلیل عدم سنخیت با سیاست های پیش رو در سال منتهی به انتخابات مجلس شورای اسلامی، باید برود.

 

آقایان مسئول؛ مدیریت جایگاه آزمون و خطا نیست و هرکس که امتحان خود را خوب پس داده و دارای سوابق روشنی است باید انتصاب و در دوره مدیریت خود ابقاء شود، نه اینکه از روی کج سلیقگی فردی دیگر را بعنوان مدیر آن مجموعه انتخاب کرده، زیرا این کار ستم به منافع عموم مردم است.

 

توصیه حضرت امیر علیه السلام به مالک اشتر برای نصب مدیران ارشد را بخوانید: نفی خودشیفتگی آنان، پایبندی به عهد و پیمان آنان، شفاف سازی همه امور پیش مردم، نفی سوء استفاده خویشان و نزدیکان از بیت المال، دخالت مستقیم وی در صورت ضرر مردم و قوانینی که بر ضرر مردم استفاده می‎شود، جلوگیری از تعدی اقتصادی، شایسته سالاری، و خیرخواهی، پاکدامنی مهربانی با ناتوانان و محکم بودن دربرابر زورگویان و مسئولیت پذیری از ویژگی‎های مدیران ارشد مورد نظر حضرت است نه عدم همسویی سیاسی و عدم پیش برندگی جریانات در کسب آرای انتخاباتی!

 

دخالت نمایندگان مردود اصل تفکیک قوا

 

توجه شما را به یکی از اصولی که قانون گذار در قانون مدنظر قرار داده است؛ جلب می نماییم و آن اصل مهم تفکیک قوا می باشد.

 

بر اساس این اصل، قوا با یکدیگر تعامل دارند اما حق دخالت در امور یکدیگر را ندارند.

 

امروز اما به صراحت می توان گفت که این اصل به صورت کامل به لطف بعضی مسئولان منفعت طلب در کشور مخدوش شده است.

 

بسیار روشن و مبرهن است که وجود مدیران ضعیف در دستگاه های اجرایی در سطح کشور به خاطر دخالت نا به جای نمایندگان مجلس در عزل و نصب ها به بسیاری از مشکلات شهرستان ها دامن می زند.

 

دخالت در انتصابات به چه قیمت؟

 

نمایندگان مجلس شورای اسلامی به جای انجام وظایف و تکالیف خود (قانون گذاری و نظارت بر اجرای قانون)، متاسفانه به صورت مستقیم درعزل و نصب های مدیران در سطوح مختلف دخالت می کنند و این دخالت، قطعا سیستم مدیریتی را با مشکلاتی روبرو می کند.

 

البته امروز این دخالت ها به خاطر منافع فردی و پاسخگویی به مطالبات طرفداران در انتخابات، به رویه ای ثابت تبدیل شده و مخصوص تربت حیدریه به نیست، این سیستم غنایمی انسان را یاد جنگ های دوران عهد عتیق می اندازد.

 

رعایت شایسته سالاری در عزل و نصب ها

 

عدم ثبات مدیریت و عدم رعایت شایسته سالاری در عزل و نصب ها، برنامه های راهبردی توسعه و برنامه های عملیاتی و اجرایی برای دستیابی به اهدف موجود در اسناد بالادستی مانند سند چشم انداز را با مشکل مواجه ساخته است.

 

متاسفانه فشارها و تهدید های برخی نمایندگان در سطح کشور، بعضی از مدیران قوی در شهرستانها را زمین گیر و بسیاری از مدیران ضعیف را به آلت دست تبدیل کرده است.

 

شایسته سالاری و ثبات مدیریت راه برون رفت

 

متاسفانه در دوران های متوالی و بعضی از موارد در شهرستان تربت حیدریه، مدیران مستقل و شایسته کنار گذاشته شده و مدیران بدون تخصص، تجربه، ضعیف، وابسته و به جای آنها بکار گمارده شده اند.

 

نتیجه طبیعی چنین عملکردی توسعه نیافتگی شهرستان و بدبینی مردم نسبت به کار آیی مسئولین است که ظلمی آشکار به نظام می باشد.

 

به نظرمی رسد، تغییر دیدگاه مسئولان و تصویب قانون نظام مدیریت کشور راه برون رفت از این معضل بزرگ است که بر اساس آن دو نکته در آن رعایت شده باشد، اول “شایسته سالاری” و دوم “ثبات مدیریت”.

 

در چنین نظام مدیریتی، مدیران دیگر بر اساس “لیاقت و شایستگی” انتخاب یا ابقاء شده و ترفیع می یابند و تغییر دولت ها و نمایندگان هیچ تاثیری بر روند کار آنها و کار کشور و مردم نخواهد داشت.

 

انتهای پیام/

لینک کوتاه:

تــوجـه

  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد همین مطلب بنویسید
  • لطفا نظرات خود را به فارسی تایپ نمایید
  • لطفا سعی کنید نظرتان مختصر و مفید باشد
  • به نظرات دیگر کاربران احترام بگذارید

ثبت نظر :


 
 
x
رسالت اجتماعی روحانیت بُریدگی از جامعه نیست/طلبه باید خطوط و جریان های سیاسی جامعه و نظام بین الملل را بشناسد/روحیه انقلابی گری باید در حوزه های علمیه تقویت شود شفافیت، قربانی مصلحت اندیشی شورای شهر تربت حیدریه! کاهش تعهدات برجامی نباید دشمن را جسورتر کند/سیاست اروپایی ها با ایالات متحده هماهنگ است تیر نفاق بر پیکر بی جان دختر آبی آئین دسته بنی اسد با قدمت بیش از نیم قرن در تربت حیدریه+تصاویر پردیس سینمایی تربت حیدریه در شهرک ولی عصر(عج) ساخته می شود آئین نخل‌ گردانی عصر عاشورا در شهر کدکن برگزار شد+تصاویر حال و هوای عاشورای حسینی در قطب زعفران جهان تربت حیدریه در تاسوعای حسینی غرق در حزن و ماتم+ تصاویر صادرات ۱۲۵ هزار تن سیمان به کشورهای آسیای میانه وقتی قلم پزشک با جوهر عشق به سیدالشهدا(ع) نسخه شفا می نویسد تربت حیدریه قهرمان دهمین دوره رقابتهای ووشوی خراسان رضوی شد