بدون نظر
 
معاون وزیر جهاد کشاورزی:
تکمیل زنجیره تولید و عرضه زعفران در کشور باعث تعیین قیمت جهانی این محصول می شود
تاریخ انتشار : ۲۲ شهریور ۱۳۹۷ در ۲:۳۷ ب.ظ
 
معاون باغبانی وزیر جهاد کشاورزی گفت: برای بهبود وضعیت زعفران باید زنجیره تولید و عرضه زعفران تشکیل تا بتوان بازار جهانی را هم از نظر تولید و هم قیمت رقابتی در اختیار داشته باشیم.

به گزارش خبرنگار تابان تربت؛ محمد علی طهماسبی ظهر امروز در جلسه هم اندیشی پیرامون مشکلا حوزه زعفران اظهار کرد: همه دست اندرکاران حوزه تولید زعفران امروز اینجا جمع شدند تا با تشکیل یک تشکل واحد بتوانند معضلات و نابسامانی های این حوزه را سامان دهند لذا ما معتصدیم دولت نباید تصدی گری کند و این خود کشاورزان هستند که باید امورات را تا انتها پیگیر باشند.

 

وی تصریح کرد: برای بهبود وضعیت زعفران باید زنجیره تولید و عرضه زعفران تشکیل تا بتوان بازار جهانی را هم از نظر تولید و هم قیمت رقابتی در اختیار داشته باشیم.

 

معاون وزیر جهاد کشاورزی خاطر نشان کرد: این زنجیره تولید باید در منطقه شکل بگیرد و اگر می بینیم گردش مالی زعفران در جهان ۸ میلیارد دلار است و تنها حدود ۴۰۰ میلیون دلار آن نصیب ایران می شود بدان خاطر است که نتوانستیم زنجیره تولید و عرضه و به تناسب آن صنایع تبدیلی این محصول را در داخل ایجاد کنیم.

 

رییس سازمان جهاد کشاورزی گفت: ورود دولت به خریدوفروش زعفران نه تنها اشکال ندارد که حتی عین وظیفه مندی دولت است.

 

وی درپاسخ به نگرانی فرماندار زاوه به جهت مصرف آب کشاورزی تصریح کرد: ما حدود ۸۵ درصد بودجه بلاعوض برای کشاورزان جهت مصرف بهینه آب می دهیم که دردنیا این اقدام بی نظیر است.

 

وی بیان کرد: وقتی ما از محصولات متنوع زراعی و باغی می توانیم ارزآوری خوبی داشته باشیم و حتی اگر آب فروشی هم داشته باشیم، چرا این اقدامات خوب را انجام ندهیم؟

رییس سازمان جهادکشاورزی خراسان رضوی تاکید کرد: ما در دنیا شاهد هستیم که صحراهای خشک و بی آب وعلف و مناطق بلااستفاده را با تکنولوژی و علوم وفنون جدید را به طبیعت زیبا وپرمحصول تبدیل می کنند، پس ماهم باید از تکنولوژی روز استفاده کنیم و کشورمان که یک کشور کشاورزی است را ارتقا دهیم.

 

وی گفت: ما نباید از وجود رقبا مثل اسپانیا و چین و هند نگران باشیم، بلکه این رقبا باعث تلاش بیشتر ما خواهتد شد.

 

مزروعی با بیان اینکه خیلی محصولات دیگر مثل گیاهان دارویی، زیره سبز و… در استان خراسان رضوی داریم که همین الان در دبی با قیمت بسیار بالا طالب آن هستند، تصریح کرد: ما در شورای هماهنگی سازمان دنبال تقویت این موارد هستیم، پس اهمیت بخش کشاورزی را باید بیشتر قدر بدانیم.

 

نماینده مردم تربت حیدریه، مه ولات و زاوه در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: اگر زنجیره تولید و عرضه زعفران در قالب یک شیوه مدون باشد  نباید دولت ورود پیدا کند لذا سازمان تعاون روستایی با درک این خلاء به خرید توافقی و حمایتی از محصول کشاورزان اقدام کرد.

 

سعید باستانی بیان داشت: زعفران بعنوان یکی از ۵ کالای اساسی حوزه صادرات بخش کشاورزی اهمیت دارد و اگر قرار است صادراتی انجام شود ما باید برای آن تعریف مشخص و برنامه ریزی شده داشته باشیم.

 

ونی ورود ارزآوری زعفران به بازار ثانویه ارز را نامناسب عنوان کرد و افزود: چنانچه از روی ناچار شاهد ارز آوری این محصول در بازار ثانویه ارز باشیم یقینا صادرات بصورت غیر مجاز انجام می شود و لذا نیازمند یک تشکل صادراتی قوی هستیم.

 

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی گفت: فعالیت علمی چشم گیری در حوزه طلای سرخ انجام نشده و می طلبد مرکز تحقیقات سازمان جهاد کشاورزی یک بسته حمایتی علمی در نظر بگیرد تا کشاورز بداند که اگر تا دیروز در هر هکتار ۴ کیلیوگرم زعفران خشک برداشت داشته امروز با اجرای این بسته حمایتی و علمی می تواند حتی دو برابر گذشته برداشت محصول داشته باشد.

 

از مجموع ۸۲ هزار هکتار اراضی زیر کشت زعفران استان خراسان رضوی، هشت هزار و ۵۰۰ هکتار یعنی معادل ۱۲ درصد استان به اراضی شهرستان تربت حیدریه و

 

از مجموع افزون بر ۵۰ هزار هکتار عرصه کشاورزی شهرستان زاوه، ۱۲ هزار هکتار معادل ۱۷ درصد ظرفیت استان به کشت زعفران اختصاص دارد.

 

در سطح استان ۱۱۷ هزار خانوار به کشت زعفران مشغول هستند که از این میزان بین ۱۴ تا ۱۵ هزار خانوار به زعفران کاران تربت حیدریه اختصاص دارد و تعداد بهره برداران بخش کشاورزی زاوه نیز ۱۷ هزار نفر است که بالغ بر ۹۰ درصد آن ها به کشت زعفران مشغول هستند.

 

اکنون به ازای هر هکتار زمین زعفران، ۲۲۰ نفر روز مشغول کار هستند که در کل ۷۰ هزار نفر اشتغال مستقیم و دو تا سه برابر این رقم، اشتغال غیرمستقیم به دست می آید.

 

سالانه بیش از ۷۰ تن محصول زعفران از کشتزارهای تربت حیدریه و زاوه برداشت می شود.

 

انتهای پیام/

لینک کوتاه:

تــوجـه

  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد همین مطلب بنویسید
  • لطفا نظرات خود را به فارسی تایپ نمایید
  • لطفا سعی کنید نظرتان مختصر و مفید باشد
  • به نظرات دیگر کاربران احترام بگذارید

ثبت نظر :


 
 
x
The problem of Plagiarism or Academic Citation English paper Most readily useful motivation for assess Essay Topics for pupils Science Fair Venture A Few Ideas Typical Examples of Plagiarism for Pupils You Need To Know خطر عبور خط انتقال گاز از میان بهترین باغ های روستای کامه علیا پیمانکار سالاری دولت بلای جان مردم! اقدامات جزیره ای و موازی کاری دردی را درمان نمی کند انتقاد عضو شورای شهر تربت حیدریه از وضعیت فروشگاه های زنجیره ای بیست و هفتمین کاروان پیاده و زیارتی بافق یزد وارد تربت حیدریه شد+تصاویر بیش از ۱۴۰ هزار نفر در منطقه تربت حیدریه تحت پوشش سازمان تامین اجتماعی هستند ارتقای سواد فضای مجازی در جامعه آسیب های این حوزه را کاهش می دهد/ضرورت تغییر موضع از حوزه پدافندی به آفندی