بدون نظر
 
تابان تربت گزارش می دهد
فقدان صنایع تبدیلی و ارتباط مراکز دانشگاهی با صنعت، حلقه مفقوه معضل بیکاری در تربت حیدریه
تاریخ انتشار : ۱۴ شهریور ۱۳۹۷ در ۸:۲۹ ق.ظ
 
این روزها یکی از مشکلات عمده جوانان شهرستان تربت حیدریه که بسیاری از آنها دارای مدارک تحصیلی عالی و دانشگاهی هستند، بیکاری است که با توجه به ظرفیت های موجود در بخش کشاورزی، صنعت، آی تی و همچنین صنایع تبدیلی با برنامه ریزی و بکارگیری برنامه ها و طرح های هدفمند، می توان جوانان تحصیل کرده و فارغ التحصیل را برای ایجاد کارگاهها و بنگاه های اقتصادی زودبازده به کار گرفت.

به گزارش خبرنگار تابان تربت، شهرستان ۲۵۰ هزار نفری تربت حیدریه در جنوب خراسان رضوی بعنوان چهارمین شهر بزرگ این استان مطرح است که سالانه حدود ۱۰ میلیون زائر و گردشگر از این شهرستان در ایام مختلف سال تردد می کنند، اما هنوز نتوانسته آنطور که باید و شاید از این ظرفیت برای ایجاد ثروت پایدار و اشتغالزایی بهره ببرد.

 

ظرفیت هایی همچون قطب تولید زعفران ایران و جهان، پایتخت ابریشم کشور، تولید بسیاری از محصولات زراعی و باغی ارگانیزه و با کیفیفت اعم از باغات پسته و انار و آلو تا سیب زمینی و چغندر قند و … که متاسفانه به جز چند مورد اندک نتوانسته با ایجاد صنایع تبدیلی از این سرمایه ها استفاده کند.

این روزها یکی از مشکلات عمده جوانان شهرستان تربت حیدریه که بسیاری از آنها دارای مدارک تحصیلی عالی و دانشگاهی هستند، بیکاری و عدم اشتغال است که با توجه به ظرفیت های موجود در بخش کشاورزی، صنعت، آی تی و همچنین صنایع تبدیلی با برنامه ریزی و بکارگیری برنامه ها و طرح های هدفمند، می توان جوانان تحصیل کرده و فارغ التحصیل را برای ایجاد کارگاهها و بنگاه های اقتصادی زودبازده به کار گرفت.

 

این شهرستان دارای ۷ مرکز دانشگاهی شامل دانشگاه عالی، آزاد اسلامی،  پیام نور، علوم پزشکی، فنی و مهندسی، علمی کاربردی و سما می باشد که سالانه بالغ بر ۱۲ هزار دانشجو با ۲۵۰ استاد عضو هیئت علمی تحصیل و تدریس می کنند و بخش عمده ای از فارغ التحصیلان این مراکز بومی همین منطقه هستند.

 

حلقه مفقوده مراکز دانشگاهی و اشتغال در کجاست؟

 

آنچه که در سالهای اخیر به آن مقداری توجه شده بخصوص در دانشگاه آزاد و دانشگاه دولتی ورود برخی رشته های تحصیلی متناسب با ظرفیت های منطقه اعم از باستان شناسی، کشاورزی و … است که در کنار پزوهشکده زعفران شرکت های دانش بنیان در هر دو مرکز دانشگاهی نقش مهمی می تواند در ایجاد اشتغال و تولید ثروت ایجاد کنند.

 

اما یک حلقه مفقوده وجود دارد که نتوانسته این زنجیره را نیز کامل کند تا بتوان از کنار این همه ظرفیت در بخش های مهم  نرخ بیکاری در شهرستان را کاهش و برای منطقه ثروت پایدار ایجاد کرد و همه مسئولان نیز متفق القول به ان اذعان دارند اما چه کسی یا نهادی باید این زنجیره را کامل کند.

 

 

ضعف هماهنگی های بین بخشی حلقه مفقوده

آنچه که در سالیان متمادی احصا شده آن است که روسای ادارات و دستگاههای اجرایی صرفا جهت پیشبرد اهداف روز مره حوزه مدیریتی خود و در راستای پاسخگویی به مقامات بالادستی خود تلاش می کنند، اما انتظار بر این است که مدیران در فعالیت هائی که قادر به انجام آن هستند نیز مشارکت داشته باشند.

 

امروز در شرایط چنگ اقتصادی قرار گرفتیم و مدیران در نهادها و دستگاهها و سازمانهای دولتی و خصوصی باید آرایش جنگی در حوزه اقتصاد داشته باشند و صرف پاسخگویی به مقامات بالادستی و فعالیت های معمول مدیران را دچار روز مره گی کرده و این یک آسیب برای منطقه به شمار می رود.

 

تبعات بیکاری و افزایش آسیب های اجتماعی

بی شک یکی از مهمترین معضلات بیکاری در جامعه افزایش تهدیدات وآسیب های اجتماعی است که این چالش ها در حاشیه شهرها نمود بیشتری پیدا کرده و چنانچه برای رفع آن تدبیری اتخاذ نشود چه بسا جمعیت شهری گرفتار این آسیب ها و تهدیدات شوند.

 

از سرقت های خرد و کلان گرفته تا اعتیاد و کارتن خوابی و خرید و فروش مواد مخدر که عمده کارشناسان با ریشه یابی این آسیب ها به معضل بیکاری رسیدند، بطوریکه چنانچه این افراد در فعالیتی مشغول می شدند بخش مهمی از این آسیب ها وجود نداشت

 

احیای صنعت گردشگری در تربت حیدریه فرصتی برای اشتغالزایی جوانان جویای کار

رییس میراث فرهنگی تربت حیدریه از صنعت گردشگری بعنوان یک بسته حمایتی برای اشتغالزایی در این شهرستان یاد کرد و افزود: تربت حیدریه بعنوان دروازه جنوبی ورود به مشهد الرضا(ع) و همچنین نخستین شهری که مردم بعد از مشهد به آن وارد می شوند از موقعیت بسیار مناسبی برای احیای صنعت گردشگری برخوردار است و با فراهم کردن و احیای بسترهای همچون استراحتگاهها و اقامتگاهها و تفریحگاهها می توان برای مسافران جاذبه و برای مردم این دیار نیز اشتغال مناسب ایجاد کند.

 

علی محمدی خاطر نشان کرد: جلگه رخ، بخش بایگ و بخش مرکزی تربت حیدریه استعداد گردشگری و جذب مسافر و زائر را دارد که می توان با کمک نهادهایی همچون میراث فرهنگی و شهرداری ها ضمن ایجاد فضای مناسب کسب و کار برای شهروندان تربتی و جاذبه برای مسافران و زائران در رفع بیکاری و تولید ثروت نیز اثر گذار باشد.

 

بخشی عمده ای از جوانان جویای کار روانه بازار می شوند

رییس شورای اسلامی شهرستان تربت حیدریه در این خصوص اظهار داشت: بخش مهمی از جوانان جویای کار در این شهرستان اعم از تحصیل کرده ها، به دلیل فقدان بنگاههای اقتصادی بزرگ و صنایع مادر، در این منطقه به بازار روی می آورند و این مقوله اصناف را نیز دچار مشکل کرده است.

 

رامین مصطفوی می افزاید: عدم تجربه کافی و پشتیبانی مالی مناسب از عمده ترین دلایل برگشت افراد از اصناف به جامعه بیکار تربت حیدریه محسوب می شود و چنانچه قبل از ورود خود تحقیق و مشورت لازم را انجام می دادند شاید به چنین وضعی گرفتار نمی شدند.

 

تا کنون ۳۶ درصد تعهد اشتغال شهرستان مخقق شده است

رئیس اداره تعاون کار و رفاه اجتماعی تربت حیدریه تصریح کرد : در این شهرستان  تاکنون تعداد ۷۵۷ تعاونی به ثبت رسیده که از این تعداد ۳۲۳ تعاونی با سرمایه ۱۰۱ میلیارد ریال فعال  و  اشتغالی معادل ۲۵۶۷ نفر را ایجاد کرده است.

 

علی اکبر اسماعیل پناه همچنین تعداد تعاونی های بانوان را ۲۵ تعاونی با ۲۴۷ میلیون ریال ریال سرمایه و اشتغال ۱۷۶ عنوان کرد و افزود یکی از اهداف وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی توسعه و تقویت تعاونی های بانوان می باشد زیرا معتقد هستیم که یکی از بهترین و کم هزینه ترین راه های رفع مشکل بیکاری ، استفاده از ظرفیت های تعاونی های می باشد.

 

وی در ادامه سهمیه اعتبارات مشاغل خانگی ۹۶ را مبلغ دو هزار و ۵۰ میلیون ریال ذکر کرد و افزود صد در صد این منابع در شهرستان جذب شده است و  این تسهیلات به ۳۹ طرح پشتیبان ( با ۲۳۲ نفر تحت پوشش ) و ۱۰۴ طرح مستقل پرداخت شد که در مجموع ۳۷۵ نفر اشتغال جدید ایجاد کرده است .

 

رییس اداره کار تربت حیدریه گفت: سهمیه سال جاری نیز در مرحله اول ۲۲۰۰۰ میلیون ریال است که اخیراً ابلاغ شده و در مرحله اول اولویت پرداخت با طرح های پشتیبان می باشد و تاکنون ۴۴ طرح به مبلغ ۱۲۷۰۰ میلیون ریال به بانک های عامل معرفی شده اند .

 

وی بیان داشت: در طرح کارورزی در سال ۹۶ سهمیه تربت حیدریه ۱۷۷ نفر بوده که تا پایان سال تعداد ۷۸ نفر ( معادل ۴۴% تعهد ) انعقاد قرارداد شده است و سهمیه امسال ۱۱۵ نفر است که تاکنون ۹۳ نفر معادل ( ۸۱% ) فارغ التحصیل دانشگاه جذب واحدهای پذیرنده شدند.

 

اسماعیل پناه افزود: تعهد شهرستان در ایجاد اشتغال جدید و ثبت در سامانه رصد در سال جاری تعداد ۳۲۶۴ نفر است که تاکنون تعداد ۹۶۴ نفر در سامانه رصد ثبت و تعداد ۲۲۲ نفر در بخش مسکن توسط بنیاد مسکن ایجاد شده است . ( مجموعاً ۱۱۸۶ نفر معادل حدود ۳۶% تعهد محقق شده است ) .

 

وی در پایان با اعلام اینکه طرح مشوق های بیمه کارفرمایی هم اکنون ابلاغ و در حال اجرا است ( که بر اساس آن کارفرمایان می توانند در قبال بکارگیری فارغ التحصیلان لیسانس و بالاتر ، مازاد بر نیروهای بیمه شده موجود و به ازاء هر دو نفر بیمه شده ، یک نفر ، از معافیت ۲۰% حق بیمه سهم کارفرما بهره مند شوند ) ، از کارفرمایان خواست از طرح مذکور و طرح های : کارورزی ، حرفه آموزی در محیط کار واقعی و طرح سی هفتاد ( بکارگیری مقرری بگیران بیمه بیکاری با پرداخت فقط ۳۰% حقوق ) استفاده کنند تا با کاهش هزینه های کارگری ، و در نتیجه کاهش هزینه تولید یا خدمات ، بتوانند بخشی از مشکلات خود را مرتفع و در بازار رقابتی حضور یابند .

 

این در حالی است که این شهرستان رتبه دهم جمعیت بیکار خراسان رضوی را به خود اختصاص داده و بر اساس سرشماری سال ۱۳۹۵ نرخ بیکاری در تربت حیدریه ۱۱٫۴ درصد اعلام شده بود.

 

انتهای پیام/

 

 

 

 

لینک کوتاه:

تــوجـه

  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد همین مطلب بنویسید
  • لطفا نظرات خود را به فارسی تایپ نمایید
  • لطفا سعی کنید نظرتان مختصر و مفید باشد
  • به نظرات دیگر کاربران احترام بگذارید

ثبت نظر :


 
 
x
The problem of Plagiarism or Academic Citation English paper Most readily useful motivation for assess Essay Topics for pupils Science Fair Venture A Few Ideas Typical Examples of Plagiarism for Pupils You Need To Know خطر عبور خط انتقال گاز از میان بهترین باغ های روستای کامه علیا پیمانکار سالاری دولت بلای جان مردم! اقدامات جزیره ای و موازی کاری دردی را درمان نمی کند انتقاد عضو شورای شهر تربت حیدریه از وضعیت فروشگاه های زنجیره ای بیست و هفتمین کاروان پیاده و زیارتی بافق یزد وارد تربت حیدریه شد+تصاویر بیش از ۱۴۰ هزار نفر در منطقه تربت حیدریه تحت پوشش سازمان تامین اجتماعی هستند ارتقای سواد فضای مجازی در جامعه آسیب های این حوزه را کاهش می دهد/ضرورت تغییر موضع از حوزه پدافندی به آفندی