بدون نظر
 
در نشست خبری اعضای شورای شهر تربت حیدریه مطرح شد؛
حاشیه نشینی بزرگترین تهدید برای مدیریت شهری تربت حیدریه
تاریخ انتشار : ۲۴ مرداد ۱۳۹۷ در ۱۰:۰۵ ق.ظ
 
رییس کمیسیون فرهنگی شورای شهر تربت حیدریه با بیان اینکه این شهر در معرض هجوم یک میلیون و 200 هزار جمعیت از جنوب کشور قرار گرفته، افزود: اهمیت این موضوع زمانی بیشتر می شود که بدانیم با افزایش این روند، امروز حاشیه نشینی به بزرگترین تهدید مدیریت شهری در تربت حیدریه تبدیل شده است.

به گزارش خبرنگار تابان تربت، محمد امانی صبح امروز در نشست خبری اعضای شورای شهر تربت حیدریه در جمع خبرنگاران اظهار داشت: مهاجرت و سکونت گاههای غیر رسمی، تربت حیدریه را به سومین شهر بدقواره استان و همچنین سی وسومین شهر بدقواره کشور تبدیل کرده که باید همه دستگاهها و مدیران شهری برای این معضل برنامه ریزی دقیق داشته باشند.

 

وی با بیان اینکه این شهر در معرض هجوم یک میلیون و ۲۰۰ هزار جمعیت از جنوب کشور قرار گرفته افزود: اهمیت این موضوع زمانی بیشتر می شود که بدانیم با افزایش این روند، امروز حاشیه نشینی به بزرگترین تهدید مدیریت شهری در تربت حیدریه تبدیل شده است.

 

امانی اضافه کرد: این موضوع زمانی اهمیت بیشتری پیدا می کند که در این سکونت گاههای غیر رسمی و حاشیه شهرها بیشترین آسیب های اجتماعی از جمله، اعتیاد، خرید و فروش مواد مخدر، کارتن خوابی و شیوع بیماری ها را رقم می زند و با توجه به اینکه این مناطق وارد محدوده شهری شدند، در آینده توقع ایجاد خواهد شد که باید تمام امکانات شهری را به آنجا هم منتقل کنیم.

 

حتی یک لایحه فرهنگی از شهرداری به شورا نیامده است

رییس کمیسیون فرهنگی شورای شهر تربت حیدریه به فقدان فعالیت های فرهنگی اثر بخش در شهرداری ها انتقاد کرد و افزود: این بی توجهی مختص به شهرداری ها در کل کشور است و اغلب آنها ذهنیت نوسازی و بهسازی، خدمات و فعالیت های عمرانی دارند، کما اینکه اهمیت دادن به ذائقه فرهنگی و اجتماعی مردم باید در اولویت قرار بگیرد.

 

وی با بیان اینکه تاکنون حتی یک لایحه از شهرداری برای امور فرهنگی به شورای شهر نیامده، افزود: اما با این حال ما برخی فعالیت های فرهنگی و مناسبتی را در سطح شهرستان اجرا کردیم.

 

امانی ساماندهی بیلبوردهای تبلیغاتی را از دیگر فعالیت های انجام گرفته در این حوزه نام برد و گفت: برخی شرکت ها و یا افراد در گذشته و از سال ۸۹ برای تلویزیون شهری و بیلبوردهای تبلیغاتی قرار داد یک یا دوساله داشتند و بعد اتمام آن بدون تنظیم قرار داد همچنان فعالیت می کردند که در مجموع ۵ میلیارد ریال بدهکار شدند.

 

عضو شورای شهر تربت حیدریه گفت: با فراخوان این شرکت ها و افراد و دریافت مبالغ بصورت نقدی و یا چک، این بدهی تسویه شد و قرار داد جدید با آنها انعقاد شده است.

 

پرسنل شهرداری بر اساس اهداف و ماموریت ها جذب نشدند

وی به تعدیل نیرو در شهرداری اشاره کرد و افزود: طی یکسال گذشته ۱۲۰ نفر نیرو از کل مجموعه شهرداری تعدیل شدند که از این تعداد ۲۵ نفر نیروی حجمی، ۱۸ راننده با خودرو، ۱۳ نیروی سد معبر و همچنین ۱۱ نیروی درصدی از پرسنل شهرداری تعدیل و ۴۰ میلیارد ریال در هزینه ها صرفه جویی شد.

 

امانی مهمترین دلیل این تعدیل نیروها را علاوه بر افزایش بیش از حد پرسنل، عدم جذب افراد بر اساس اهداف و ماموریت های شهرداری عنوان کرد و گفت: یکی از معضلات در گذشته این بوده که افراد با روابط و یا هر موضوع دیگری وارد بدنه شهرداری شدند و برای این نهاد توقع ایجاد کردند که اغلب آنها در راستای اهداف و ماموریت ها جذب نشدند.

 

عضو شورای شهر تربت حیدریه گفت: یکی از برنامه های شهرداری برای اجرای پروژه های آینده خود با پیمانکاران و سازمانهای مرتبط، بکارگیری نیروهای تعدیل شده از بدنه شهرداری است که این موضوع در قرارداد با پیمانکاران لحاظ می شود.

 

سیستم اداری شهرداری در حال هوشمند سازی است

رییس شورای اسلامی شهر تربت حیدریه اظهار داشت: یکی از برنامه های در حال انجام شهرداری هوشمند سازی سیستم اداری است تا دست  افراد در کار نباشد و از بروز تخلفات و یا رانت های احتمالی ممانعت شود.

 

نادر سلیمانی گفت: این هوشمند سازی باعث می شود که نحوه محاسبات عوارض و نوسازی، ارائه مجوزها همه بر اساس سیستم انجام شود.

 

بافت فسوده همچنان معضل مدیریت شهری تربت حیدریه

وی یک از مهمترین معضلات شهر تربت حیدریه را بافت فرسوده و بدهی به بانک شهر عنوان کرد و افزود: پروژه بافت فرسوده تربت حیدریه با ۱۸۲۰ متر عرصه و ۱۰۳ واحد تجاری و ۲۷ واحد مسکونی که تعدادی از آن پیش فروش شده و  همچنین به شهردار اجازه داده شده تا برای تکمیل پروژه سایر واحدهای تجاری و مسکونی را بفروشد.

 

عضو شورای شهر تربت حیدریه گفت: بافت فرسود در محدوده ۱۰٫۲ هکتاری واقع شده که ۳۰ هزار و ۵۵۹ متر آن در تملک سه قسمت می باشد که  ۱۶ هزار و ۱۸۷ متر به شهرداری، ۵ هزار و ۸۲۵ متر  به شرکت مادر تخصصی و ۸ هزار و ۵۲۵ متر به شرکت زعفرانیه تعلق دارد.

 

وی افزود: بر این اساس تصمیم گرفته شد تا  دو قسمت دیگر یعنی شرکت مادر تخصصی و زعفرانیه توسط شهرداری تملک شود تا مدیریت آن بعهده یک نهاد قراربگیرد تا بر اساس پیشنهاد شورا که باید یک شرکت سرمایه گذاری و یا مدیریت طرح را بعهده بگیرد نحوه مدیریت این پروژه یکپارچه شود.

 

سلیمانی گفت: بدهی شهرداری در پروژه بافت فرسوده به بانک شهر در حال حاضر ۸۴۰ میلیارد ریال است که پیش از این  مهلت ۹ ماهه ای  از بانک برای تسویه تمام بدهی گرفتیم،  اما با توجه به وضعیت اقتصادی و منابع محدود مالی این مهم محقق نشده و در صددیم این فرصت را سه ماه دیگر تمدید کنیم.

 

رییس شورای شهر تربت حیدریه خاطر نشان کرد: چنانچه نتوانیم این بدهی را سر مهلت مقرر شده تسویه کنیم ۲۵ درصد سود به آن تعلق خواهد گرفت و بدهی ۸۴۰ میلیارد ریالی به مرز یکهزار میلیارد ریال خواهد رسید.

 

سلیمانی از جمع آوری پل ولی عصر(ع)( چهار راه خواف) بعنوان دیگر اولویت مدیریت شهری یاد کرد و افزود: با تصمیمات مشترکی که بین شهردار، اعضای شورای شهر و همچنین هماهنگی با شورای ترافیک استان و تصویب آن،  پروژه قرار است تا با هزینه بری ۲۵ میلیارد ریالی و با مشارکت اهالی و کسبه به یک میدان بیضی شکل تغییر یابد.

 

وی املاک بازگشایی در مسیر را طی یکسال گذشته ۱۳۳ مورد عنوان کرد و گفت: برای بازگشایی ۲۸ هزار و ۵۳۹ متر مربع ۹۰ میلیارد و ۴۲۰ میلیون ریال هزینه شده که تمام این هزینه ها از محل اخذ پروانه، ارائه مجوزها و سایر امتیازات با مالکان موافقت شده است.

 

رییس شورای شهر تربت حیدریه بودجه سال گذشته شهرداری را ۵۸۴ میلیارد ریال عنوان و از تحقق ۸۶ درصدی آن خبر داد و افزود: امسال نیز برای بودجه شهرداری در مجموع ۷۰۹ میلیارد ریال در نظر گرفته شده که ۵۶۶ میلیارد ریال آن متعلق به شهرداری و مابقی به سه سازمان آتش نشانی، اتوبوسرانی و آرامستان ها تعلق دارد.

 

وی با بیان اینکه در چهار ماه نخست امسال شهرداری ۱۷۸ میلیارد ریال درآمد داشته، افزود: برای تحقق ۱۰۰ درصدی این بودجه، شهرداری باید ماهیانه ۴۷ میلیارد ریال نیز درآمد داشته باشد.

 

تصویب لایجه مدیریت جامع شهری

رییس کمیسیون اقتصاد شهری تربت حیدریه گفت: برخی مشکلات قانونی شوراها و مدیریت شهری در مجلس شورای اسلامی در حال پیگری است که مهمترین آن لایجه مدیریت جامع شهری است که با تصویب ان ۲۳ اداره شهری باید با منابع خود زیر مجموعه شورای شهر قرار گیرند.

 

علی محمد اله یاری گفت: تا پیش از این بسیاری از ادارات و نهادها در شهرها علاوه بر موازی کاری و هدر رفت هزینه ها تابع قوانین ادارت بالادستی خود بودند و نمی توانستیم موضوعوات شهری را مدیریت کنیم که با تصویب این لایحه یک مدیریت یکپارچه شهر را مدیریت خواهد کرد.

 

وی اصلاح لایحه پایدار در آمد شهری را از دیگر مسائل مهم عنوان کرد و گفت: تا پیش از این در این لایحه ۵۰ درصد سهم شهردرای ها و مابقی سهم دارایی بود اما متاسفانه دولت برای امسال سهم شهرداری ها را به جای اینکه افزایش دهد به ۳۷ درصد کاهش داده است که با پیگیری نمایندگان مجلس امیدواریم تا پایان شهریور این لایحه اصلاح شود.

 

تمرکز خود را برای توسعه مناطق حاشیه ای معطوف کردیم

رییس کمیسیون محلات و اصناف شورای شهر تربت حیدریه اظهار کرد: محلات تربت حیدریه را به ۲۴ محله تقسیم کردیم  تا مشکلات و معضلات را با مشارکت های مردمی و اهالی محل بهتر و سریع تر مرتفع کنیم.

 

مهدی وقفی افزود: بر همین اساس طرح های توسعه پایدار شهری را در مناطق کوی امیرالمومنین(ع) حیدر آباد، شهید چمران و دیگر نقاط حاشیه ای در حال انجام است.

انتهای پیام/

لینک کوتاه:

تــوجـه

  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد همین مطلب بنویسید
  • لطفا نظرات خود را به فارسی تایپ نمایید
  • لطفا سعی کنید نظرتان مختصر و مفید باشد
  • به نظرات دیگر کاربران احترام بگذارید

ثبت نظر :


 
 
x
The problem of Plagiarism or Academic Citation English paper Most readily useful motivation for assess Essay Topics for pupils Science Fair Venture A Few Ideas Typical Examples of Plagiarism for Pupils You Need To Know خطر عبور خط انتقال گاز از میان بهترین باغ های روستای کامه علیا پیمانکار سالاری دولت بلای جان مردم! اقدامات جزیره ای و موازی کاری دردی را درمان نمی کند انتقاد عضو شورای شهر تربت حیدریه از وضعیت فروشگاه های زنجیره ای بیست و هفتمین کاروان پیاده و زیارتی بافق یزد وارد تربت حیدریه شد+تصاویر بیش از ۱۴۰ هزار نفر در منطقه تربت حیدریه تحت پوشش سازمان تامین اجتماعی هستند ارتقای سواد فضای مجازی در جامعه آسیب های این حوزه را کاهش می دهد/ضرورت تغییر موضع از حوزه پدافندی به آفندی