بدون نظر
 
تابان تربت گزارش می دهد
گوش های سنگینی که صدای ضربان قلب «دشت های تشنه لب خراسان» را نمی شنود
تاریخ انتشار : ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۷ در ۷:۳۰ ق.ظ
 
وضعیت آبی اغلب دشت های خراسان رضوی از مرز بحران عبور کرده و بررسی مطالعاتی دشت های خراسان بویژه جنوب این استان نشان می دهد که از حیث منابع آبی، از وضعیت بحرانی عبور کرده و به حالت تنفس رسیده است.

به گزارش تابان تربت، استان خراسان رضوی دارای ۳۷ دشت آبی است که اغلب آن در وضعیت ممنوعه، ممنوعه بحرانی و به حالت تنفس رسیده و از سوئی دیگر مشکل کیفیت آب شرب در منابع موجود نیز مزید بر علت شده تا شرایط بحرانی دشت های آبی در این استان بیش از گذشته احساس شود.

 

مرحله تنفس به مرحله ای از شدت یافتن وضعیت بحرانی می گویند که  اصطلاحا زمین در آخرین مرحله تنفس آبی قرار دارد.

 

این در شرایطی است که بنا بر اعلام سازمان هواشناسی متوسط بارندگی در این استان (۱/۷/۹۶ تا ۱۵/۲/۹۷) ۱۰۳ میلمتر بود که با توجه به بارش ۱۷۴٫۵ میلمتری مدت مشابه پارسال با کاهش حدود ۴۰ درصدی نزولات آسمانی مواجه هستیم.

 

مدیر روابط عمومی آب منطقه ای خراسان در این خصوص می افزاید: حجم مخازن آبی در خراسان رضوی تا تاریخ ۲۹ فرودین امسال حدود یک میلیارد و ۵۰ میلیون متر مکعب بوده که ۲۳ درصد مخازن را تشکیل داده و حدود ۷۷ درصد از مخازن و سدها نیز خالی شده است.

 

کاظم جم افزود: با توجه به بارندگی های سال گذشته یعنی(سال آبی۹۵-۹۶) ۴۰ درصد مخازن و سدها پر شده و امسال به جهت کاهش نزولات آسمانی نسبت به پارسال ۲۰ درصد کاهش داشتیم.

 

وی با بیان اینکه در این استان ۱۶ هزار و ۵۰۰ حلقه چاه مجاز وجود دارد، گفت: پارسال به همت مدیران آب منطقه ای شهرستانها و دستگاه قضایی بالغ بر ۲ هزار و ۶۸ حلقه چاه غیر مجاز در این استان پلمپ گردید و این اقدام باعث شد تا از ۳۲ میلیون متر مکعب اضافه برداشت جلوگیری شود.

 

جم با بیان اینکه ۹۰ درصد منابع آبی استان در بخش کشاورزی مصرف می شود، افزود: سال گذشته با نصب ۹ هزار و ۲۵۰ کنتور هوشمند بر سرمزارع، ۹۵ درصد چاههای کشاورزی استان به سیستم های هوشمند مجهز شده و امسال بنا داریم تا باقیمانده چاهای مجاز استان را به این سیستم تجهیز کنیم.

 

مدیر روابط عمومی آب منطقه ای خراسان اضافه کرد: بحران آب در کشور را خیلی از افراد جامعه هنوز باور نکردند و این در حالی است که بسیاری از دشت ها با ادامه روند برداشت منابع آبی تا چند سال آینده منابع آبی خود را بطور کامل از دست خواهند داد.

 

وضعیت آبی دشت های تربت حیدریه و زاوه از مرز بحران هم عبور کرده است

وضعیت آبی اغلب دشت های خراسان از مرز بحران عبور کرده و بررسی مطالعاتی دشت های خراسان بویژه جنوب این استان نشان می دهد که از حیث منابع آبی، از وضعیت بحرانی عبور کرده و به حالت تنفس رسیده است.

 

بررسی های مطالعاتی نشان می دهد منطقه تربت حیدریه در درازمدت (دوره آماری ۴۵ ساله) از وضعیت بارندگی خوبی برخوردار نبوده و میزان آن بطور متوسط به ۲۲۰ میلیمتر رسیده است.

 

جانشین دفتر مطالعات پایه منابع آب شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی در این خصوص می افزاید: در سال آبی ۹۶-۹۵ حجم رواناب نسبت به میانگین دراز مدت حدود ۳۳ درصد کاهش و این در شرایطی است که در چهار ماه نخست سال آبی ۹۷-۹۶ حجم رواناب نسبت به میانگین دراز مدت ۶۳ درصد کاهش داشته است.

 

محمدرضا صادقی فرد اظهار داشت: از مجموع ۳۷ دشت استان، در ۳۴ دشت سطح آب در حال افت است و ۱۵ دشت نیز در شرایط بحرانی قرار دارند و دشت های تربت حیدریه و رخ نیز جزو محدوده های بحرانی بودند که هم اینک از مرز بحران نیز عبور کرده اند و از سوی دیگر دشت های مه ولات و زوزن خواف، بیشترین میزان شوری را نسبت به سایر دشت ها دارا هستند.

 

وی با بیان اینکه ۷۴ درصد مساحت خراسان رضوی در اقلیم خشک و ۲۶ درصد آن در نیمه خشک قرار گرفته، افزود: در این استان ۴٫۲ میلیارد لیتر برداشت منابع آبی داریم که حدود ۸۳ درصد آن از طریق چاه های عمیق انجام می شود.

 

مدیر امور منابع آب منطقه تربت حیدریه با بیان اینکه سالانه ۲۵۶ میلیون متر مکعب از منابع آبی در دشت های منطقه تربت حیدریه آب برداشت می شودگفت: بر این اساس میزان متوسط افت سالانه آب دردشت های زاوه و تربت حیدریه ۶۹ سانتیمتر، در رخ ۶۳ سانتیمتر، در مه ولات ۱۱۹، در ازغند ۴۹ و در رشتخوار ۱۵۸ سانتیمتر است.

 

مهدی طلعتیان بیان داشت: اکنون ۸۳۸ حلقه چاه داریم که شامل ۱۸۸ حلقه چاه عمیق و ۶۵۰ حلقه چاه عمیق است وعلاوه بر این ۵۱۱ رشته قنات و ۱۴۵ دهانه چشمه داریم که در مجموع در سال ۲۵۶ میلیون مترمکعب آب برداشت می شود.

 

وی افزود: سهم برداشت بخش کشاورزی از این منابع ۹۰ درصد، بخش شرب هشت درصد و صنعت و خدمات سایر بخش ها نیز تنها ۲ درصد است.

 

مدیر امور منابع آب منطقه تربت حیدریه گفت: یکی از مشکلات ما آن است که آب در ایران یک کالای اقتصادی محسوب نمی شود و به صورت رایگان در اختیار مردم قرار می گیرد و لذا اکنون هم منابع را از دست می دهیم و هم کشاورزان ناراضی هستند و لذا چون انرژی در عمل رایگان در اختیار مردم قرار می گیرد، کسی به فکر مدیریت بهینه مصرف آب نیست، در حالی که در کشورهای توسعه یافته اینگونه نیست و بر این اساس وزارت نیرو بنا دارد بورس آب و بازارهای محلی خرید و فروش آب را ایجاد کند.

 

انتهای پیام/

 

لینک کوتاه:

تــوجـه

  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد همین مطلب بنویسید
  • لطفا نظرات خود را به فارسی تایپ نمایید
  • لطفا سعی کنید نظرتان مختصر و مفید باشد
  • به نظرات دیگر کاربران احترام بگذارید

ثبت نظر :


 
 
x
یادواره های شهدا باید سبک زندگی شهدا را در جامعه نهادینه کند/به زودی شاهد فروپاشی نظام های مزدور و ادم کش خواهیم بود نخستین المپیاد ورزشی محلات تربت حیدریه برگزار می شود نظام الهی با ولایت مشروعیت پیدا می کند بقاع متبرکه مکانی برای تبیین و تقویت افکار و اندیشه اهل بیت(ع) است بلاتکلیفی کشتارگاه صنعتی تربت حیدریه تدوین سند چشم انداز پیشگیری از آسیب های اجتماعی تربت حیدریه شبکه های اجتماعی ضد ارزشی فروپاشی خانواده ها را هدف قرار داده اند تا پایان امسال چهار ورزشگاه به بهره برداری می رسد مجموعه ورزشی پنج هزار نفری تربت حیدریه به بهره برداری رسید تمام محاسبات جبهه استکبار پوشالی است روستای گردشگری بسک تربت حیدریه ثبت جهانی می شود تربت حیدریه ظرفیت مرکزیت اداره کل راه آهن شرق را دارد