بدون نظر
 
تابان تربت گزارش می دهد
سازه های فلزی که بار علم و دانش را به دوش می کشند
تاریخ انتشار : ۲۷ آذر ۱۳۹۶ در ۷:۴۴ ق.ظ
 
در روزهایی که برخی مدارس روستاهای جلگه رخ شهرستان تربت حیدریه رمق حیات ندارند، دانش آموزان روستاهای کلغری و آب باریک در داخل سازه های فلزی از پیش ساخته شده(کانکس) در فصل سرما به جستجوی علم و دانش آمدند. .

به گزارش خبرنگار تابان تربت؛ در برخی از روستاهای کم جمعیت و دور افتاده جلگه رخ از توابع شهرستان تربت حیدریه که دانش آموزان آن به اندازه انگشتان دو دست می رسند، فضای آموزشی فرسوده اجازه تحصیل درون آن را نمی دهد و دانش اموزان در سوز سرمای پائیز و زمستان باید در کانکس های فلزی مشغول علم آموزی شوند.

 

در روزهایی که به دلیل جمعیت کم روستایی امکان احداث فضای آموزشی وجود ندارد و یا مدارس روستاها فرسوده شده اند و دیگر دیوار های کلاس توان ایستادگی ندارند، سازه های فلزی بخشی از دغدغه تامین فضای آموزشی را برای نظام تعلیم و تربیت تامین کرده است..

 

کلاس درس دانش آموزان روستاهای کلغری و آب باریک داخل یک کانکس است اما نباید فراموش کرد که این کانکس ها یا سازه های از پیش ساخته شده باید تنها برای رفع سریع نیاز به فضای آموزشی مورد استفاده قرار گیرند و در کمترین زمان ممکن با مدارس استاندارد با مصالح متعارف جایگزین شوند.

 

هر چند تعداد این دانش اموزان کم است اما تحصیل درون این کانکس ها علاوه بر دانش آموزان، دغدغه هایی را برای خانواده ها بوجود آورده که در سرمای پائیز و زمستان چگونه باید عزیزان خود را برای تحصیل روانه مدرسه کنند.

رویکرد آموزش و پرورش و بخصوص سازمان نوسازی و تجهیز مدارس بر این قرار گرفته که این کانکس ها که همواره مورد تهدید گرما و سرمای هوا و تندبادها و شرایط نامساعد جوی هستند و نارضایتی دانش آموزان و معلمان را به دنبال دارند با احداث مدارس استاندارد جایگزین شوند و کمک های خیرین مدرسه ساز، نقش بی بدیلی را در تحقق این رویکرد مهم ایفا می کند.

 

دهیار روستای کلغری در گفت و گو با خبرنگار ما گفت: روستای کلغری در ۵۵ کیلومتری شهرستان تربت حیدریه واقع شده و اکنون دارای ۴۰ خانوار است حدود ۱۰ دانش اموز به دلیل فرسودگی بیش از حد دبستان حضرت قائم(عج) در درون یک کانکس تحصیل می کنند.

 

مرضیه شجاع افزود: هر چند لوازم گرمایشی بخاری برقی و نفتی در درون کانکس تهیه شده اما باز هم سرمای فصل زمستان جلگه رخ که فراتر از دیگر نقاط این شهرستان است مشکلات عدیده ای برای دانش آموزان کم سن و سال بوجود آورده است.

 

وی خاطر نشان کرد: با توجه به اینکه مدرسه فرسوده و تخریبی و در برابر زلزله مقاوم نیست لذا آموزش و پرورش جلگه رخ اجازه تحصیل درون این فضا را نمی دهد و دانش آموزان داخل یک کانکس درس می خوانند.

 

دهیار روستای کلغری دیگر مشکل روستا را جاده دسترسی عنوان کرد و گفت: محور اصلی روستا آسفالت نیست و از داخل یک رودخانه عبور می کند و با توجه به فصل پائیز و زمستان و بارش برف و باران مشکلاتی را برای رفت و آمد مردم و دانش اموزان بوجود آورده است.

سال گذشته پس از انتشار گزارشی مبنی بر تحصیل دانش اموزان روستای کلغری جلگه رخ در داخل یک کانکس، گروه جهادی امام علی(ع) در فراخوان جهاد زمستانی اقدام به ساخت یه کفش کن برای این سازه فلزی کرد تا حداقل گرمای داخل کانکس حفظ شود.

 

دهیار روستای آب باریک با بیان اینکه ۲۵ خانوار در این روستا زندگی می کنند، افزود: هفت دانش آموز روستا داخل یک کانکس تحصیل می کنند و این سازه های فلزی در زمستان همیشه سرد و تابستان ها نیز گرم است اما با همین وجود دانش اموزان درون آن مشغول تحصیل هستند.

.
رییس آموزش و پرورش جلگه رخ در این خصوص اظهار داشت: با توجه به اینکه هر سال جمعیت روستایی رو به کاهش است و دانش آموزان چندانی برای تحصیل وجود ندارند لذا با توجه به منابع محدود و کمبود اعتبارات، نوسازی مدارس به صرفه نیست و دانش آموزان در کانکس های مجهز به وسایل گرمایشی درس می خوانند.

 

قهار افزود: در برخی روستاها مدارس سه تا چهار کلاسه احداث شده که اکنون به دلیل جمعیت کم دانش آموزان تنها یک کلاس قابل استفاده است و با توجه به هزینه های نگهداری دیگر صرفه ای برای احداث فضای آموزشی جدید نیست.

 

وی در عین حال بهترین راه تهیه فضای آموزشی را برای این مناطق کم برخوردار و کم جمعیت را استفاده از کانکس عنوان کرد و گفت: به محض اینکه تحصیل این دانش آموزان در کانکس به اتمام رسید این سازه فلزی به نقطه ای دیگر انتقال می یابد.

 

در حال حاضر ۱۷ روستای جلگه رخ و ۵ روستای شکسته سیاه از توابع بخش کدکن از نعمت گاز بی بهره هستند.

 

بالغ بر ۳۲ هزار و ۶۷۰ نفر از جمعیت ۲۵۰ هزار نفری شهرستان تربت حیدریه را دانش آموزان تشکیل می دهند که زیر نظر دو هزار و ۵۰۰ نیروی فرهنگی در ۲۵۶ آموزشگاه تحصیل می کنند.

 

 

انتهای پیام/

لینک کوتاه:

تــوجـه

  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد همین مطلب بنویسید
  • لطفا نظرات خود را به فارسی تایپ نمایید
  • لطفا سعی کنید نظرتان مختصر و مفید باشد
  • به نظرات دیگر کاربران احترام بگذارید

ثبت نظر :


 
 
x
یادواره های شهدا باید سبک زندگی شهدا را در جامعه نهادینه کند/به زودی شاهد فروپاشی نظام های مزدور و ادم کش خواهیم بود نخستین المپیاد ورزشی محلات تربت حیدریه برگزار می شود نظام الهی با ولایت مشروعیت پیدا می کند بقاع متبرکه مکانی برای تبیین و تقویت افکار و اندیشه اهل بیت(ع) است بلاتکلیفی کشتارگاه صنعتی تربت حیدریه تدوین سند چشم انداز پیشگیری از آسیب های اجتماعی تربت حیدریه شبکه های اجتماعی ضد ارزشی فروپاشی خانواده ها را هدف قرار داده اند تا پایان امسال چهار ورزشگاه به بهره برداری می رسد مجموعه ورزشی پنج هزار نفری تربت حیدریه به بهره برداری رسید تمام محاسبات جبهه استکبار پوشالی است روستای گردشگری بسک تربت حیدریه ثبت جهانی می شود تربت حیدریه ظرفیت مرکزیت اداره کل راه آهن شرق را دارد