بدون نظر
 
فرمانده تیپ 177 ارتش در گفتگو با «تابان تربت» مطرح کرد:
تشکیل شورای همکاری خلیج فارس مهمترین پیامد بین المللی شکست حصر آبادان
تاریخ انتشار : ۰۵ مهر ۱۳۹۶ در ۹:۲۰ ق.ظ
 
فرمانده تیپ پیاده 177 شهید محمد جعفر نصر اصفهانی گفت: عملیات غرور افرین ثامن الالمه(ع) و شکست حصر آبادان حاصل وحدت و انسجام نیروهای مسلح، بسیج مردمی و جهاد سازندگی بود.

به گزارش تابان تربت، در سالروز عملیات غرور آفرین ثامن الائمه(ع) که منجر به شکست حصر آبادان شد، خبرنگار ما به سراغ سرهنگ ستاد حمیدرضا جعفری فرمانده تیپ یکم لشکر ۷۷ پیروز ثامن الائمه(ع) و یکی از افراد حاضر در این عملیات رفت و با او به گفت گو پرداخت.

 

اهداف و ماموریت عملیات ثامن الائمه (ع) چه بود؟

سرهنگ جعفری اظهار کرد: عملیات ثامن الائمه(ع) با هدف  انهدام نیروهای دشمن در شرق رودخانه کارون وتصرف منطقه توسط لشکر ۷۷ پیاده خراسان، سپاه پاسداران و همچنین ژاندارمری وقت و جهاد سازندگی طراحی شد تا بر این اساس سپاه از سمت آبادان، دارخوین و ماهشهر با همکاری لشکر ۷۷ پیاده خراسان از محور فیاضیه و دارخوین  و از سه محور ایستگاه ۱۲ و ایستگاه ۷ و جاده ماهشهر بر علیه دشمن بعثی عملیات را اجرائی کنند.

 

وی با بیان اینکه دشمن از تصرف آبادان به دنبال اهرم فشار و تبلیغات علیه رزمندگان اسلام بود، افزود: افسران نظامی کشور با انجام این عملیات در پی کاهش احتمالی تهدیدات دشمن بعثی بوده تا پس از پاکسازی شرق رودخانه کارون، نیروهای خودی از خطوط پدافندی آزاد و امکان به کارگیری آنها در مراحل بعدی آزاد سازی مناطق اشغالی فراهم شود.

 

استعداد یگانهای حاضر در عملیات را تشریح کنید

فرمانده تیپ ۱۷۷ شهید محمد جعفر نصر اصفهانی گفت: در این عملیات لشکر ۷۷ با سه تیپ شامل  ۹ گردان نیروی پیاده، سپاه با ۱۶ گردان نیروی پیاده، تیپ ۳۷ زرهی شیراز، گردان ۲۵۱ تانک از لشکر ۱۶ زرهی،گردان ۱۰۷ ژاندارمری، گروه رزمی ۲۹۱ تانک و همچنین جهاد سازندگی برای احداث جاده وحدت حضور مستمر داشتند.

 

جعفری بیان کرد: پس از عزل بنی صدر از فرماندهی کل قوا برای نخستین بار قوای مسلح تحت رهبری و فرماندهی امام خمینی(ره) ترکیبی از همه ظرفیت های نظامی را تشکیل داده بودند که به لطف خدا این عملیات برای ادامه همکاری های مشترک بین سپاه و ارتش الگو سازی شد.

 

توضیح مختصری از نحوه عملیات را بفرمائید

فرمانده تیپ ۱۷۷ ارتش می افزاید: عملیات ثامن الائمه(ع) در ساعات ابتدایی تاریخ ۵ مهرماه سال ۱۳۶۰ با هجوم به مواضع اصلی دشمن و شکست مقاومت نیروهای بعثی آغاز و پس از تصرف خاکریزهای دشمن، رزمندگان به ادامه پیشروی به سمت پل حفار در حرکت بودند که مقاومت دشمن در این متطفه بیانگر هوشیاری نسبی آنان بود.

 

سرهنگ جعفری گفت: با روشن شدن هوا و ادامه پیشروی های جبهه مقاومت به سمت محورهای شمالی از جمله پل مارد، دشمن به عقب رانده شد و رزمندگان اسلام ابتکار عمل و صحنه میدان مبارزه را بدست گرفتند.

 

نتایج بدست امده در این عملیات چه بود؟

سرهتگ چعفری اظهار داشت: در این عملیات علاوه بر شکست حصر آبادان، ساحل شرقی رودخانه کارون و بیش از ۱۵۰ کیلومتر از اراضی اشغال شده از چنگال دشمن آزاد و بیش از ۱۶۰۰ اسیر به اسارت نیروهای ایرانی در آمدند.

 

وی افزود: غنایم زیادی شامل تانک، خودروهای نفر بر و لودر توسط نیروهای خودی کسب شد و با توجه به نقش ارزنده و شجاعانه لشکر ۷۷ پیاده در این عملیات، نام این یگان به لشکر ۷۷ پیروز خراسان تغییر یافت.

 

بعنوان سئوال آخر؛ پیامد های داخلی و خارجی این عملیات را تشریح کنید.

سرهنگ ستاد حمیدرضا جعفری در خصوص پیامدهای داخلی این عملیات گفت: بعد از عملیات صدام ۷ نفر از فرماندهان خود را تیرباران کرد و روحیه رزمندگان اسلام تقویت و آماده نبرد در سایر مناطق اشغالی شدند.

 

وی بیان داشت: همچنین وضعیت سیاسی کشور با انسجام و وحدت بیشتری کارها را دنبال کردند و در نهایت با برگزاری سومین دوره انتخابات ریاست جمهوری حضرت آبت الله خامنه ای رئیس جمهور کشور شد.

 

فرمانده تیپ ۱۷۷ شهید نصر اصفهانی از تشکیل شورای همکاری خلیج فارس بعنوان مهمترین پیامد خارجی عملیات ثامن الائمه(ع) یاد کرد و افزود: جبهه استکبار برای مقابله با نفوذ انقلاب اسلامی و همچنین یاری رساندن به مزدور منطقه ای خود با همپیمانان منطقه ای وارد عمل شد و در گام اول شورای همکاری خلیج فارس را تشکیل و سپس ناوهای خود را به این منطقه اعزام کرد.

 

وی در پایان ادامه پیشرفت و توسعه کشور را مستلزم روحیه خودباوری و اخلاص و تبعیت از رهبری جامعه اسلامی دانست و گفت: اگر در تمام سطوح مدیریتی و اقشار مختلف کشور این روحیه تبیین و ترویج داده شود بخش عمده ای از مشکلات در همه عرصه ها بر طرف می شود.

 

تیپ ۱۷۷ پیاده شهید محمدجعفر نصر اصفهانی در خردادماه سال ۹۰ از لشکر ۷۷ پیروز ثامن الائمه (ع) خراسان جدا شده و ماموریت خود را به صورت مستقل پی گرفت.

این یکان نظامی تاکنون هزار و ۵۲۰ شهید و افزون بر سه هزار جانبار تقدیم نظام جمهوری اسلامی کرده است.

 

انتهای پیام/

 

لینک کوتاه:

تــوجـه

  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد همین مطلب بنویسید
  • لطفا نظرات خود را به فارسی تایپ نمایید
  • لطفا سعی کنید نظرتان مختصر و مفید باشد
  • به نظرات دیگر کاربران احترام بگذارید

ثبت نظر :


 
 
x
بهره برداری ار دو پاسگاه پلیس راه خراسان رضوی ۸۴ درصد منابع آبی خراسان رضوی در بخش کشاورزی است/جهاد کشاورزی فعالیت خاصی برای کنترل منابع آبی ندارد/طرح های جهاد کشاورزی باید الزام آور شود ایجاد منطقه ویژه اقتصادی در تربت حیدریه بودجه شهرداری تربت حیدریه ۷۱۰ میلیارد ریال برآورد شد بازسازی کاروانسرای لاری تربت حیدریه به بخش خصوصی واگذار می شود رفتار مناسب با معتادان بهبود یافته برگشت موفقیت آمیز به آغوش جامعه را بهمراه دارد «منوچهر امینیان» افسر انقلابی تیپ ۱۷۷ ارتش در تربت حیدریه برگزاری جشنواره منطقه ای خاتون خورشید در تربت حیدریه روایتی از پروژه های نیمه تمام تربت حیدریه/ از زخم کلنگ های یادگاری بر زمین مانده دولتها تا چشم انتظاری بودجه برای تکمیل پروژه ها حضور تماشایی ملت ایران در یوم الله ۲۲ بهمن، پیام اقتدار ملی و مبارزه با نظام سلطه را به جهان مخابره کرد جبهه استکبار از پویایی و زنده بودن انقلاب اسلامی عصبانی است/دشمن جایگاه رهبری و القای ناامیدی در بین جامعه را هدف قرار داده است جودوی کشور نیازمند بروز رسانی است