بدون نظر
 
مدیر جهاد کشاورزی بخش رخ تربت حیدریه:
۱۷۰۰هکتار از اراضی کشاورزی بخش رخ تربت حیدریه زیر کشت چغندر قند رفت
تاریخ انتشار : ۱۹ مهر ۱۳۹۹ در ۸:۳۰ ق.ظ
 
مهدی شیبانی گفت: طی سال زراعی جاری 1700هکتار از اراضی کشاورزی بخش رخ زیر کشت چغندر قند رفته که پیش بینی می شود 102هزار تن محصول برداشت و به کارخانه های قند استان تحویل داده شود.

مهدی شیبانی، مدیر جهاد کشاورزی بخش رخ در گفت و گو با خبرنگار تابان تربت؛ میانگین متوسط عملکرد تولید چغندر قند در بخش رخ را بین 45 تا 70 تن در هکتار برآورد کرد و اظهار داشت: طی سال زراعی جاری 1700هکتار از اراضی کشاورزی بخش رخ زیر کشت چغندر قند رفته که پیش بینی می شود 102هزار تن محصول برداشت و به کارخانه های قند استان تحویل داده شود.

وی بیان کرد: امسال نسبت به سال گذشته سطح زیر کشت به دلیل بارندگی و سرما در ابتدای فصل کاشت، کاهش داشته که با ارائه توصیه های فنی و تغذیه مناسب گیاهی باعث افزایش عملکرد در واحد سطح شده است.

شیبانی با بیان اینکه امسال بیش از 102 هزار تن محصول چغندر قند برای تحویل به کارخانجات طرف قرار داد حمل خواهد شد، افزود: حدود 480 بهره بردار کشاورزی در منطقه رخ به کشت محصول چغندر قند مشغول هستند.

وی اظهار کرد: با نزدیک شدن به برداشت چغندر از لحاظ حمل چغندر قند به کارخانجات قند با مشکلی مواجه نخواهیم شد اما کشاورزان منطقه مراقب شرایط جوی در ایام برداشت باشند و توصیه های هواشناسی را در زمان برداشت پیگیری کنند و در موعد مقرر نسبت به برداشت محصول خود اقدام کنند تا درزمان برداشت با مشکل سرما زدگی مواجه نشوند.

مدیر جهاد کشاورزی رخ در بخش دیگری به کشاورزان منطقه رخ توصیه کرد تا در راستای اصلاح الگوی مصرف آب از کشت های بذری به سمت کشت های نشایی و از آبیاری بارانی به سمت آبیاری قطره ای حرکت کنند.

شیبانی ادامه داد: با توجه به بحران آب و افت سفره های آب زیرزمینی در کشور، کشت نشایی چغندر قند با توجه با کاهش 3 تا 4 نوبت در آبیاری، محدودیت منابع تامین آب و همچنین ضرورت مصرف بهینه آب در دستور کار جهاد کشاورزی شهرستان قرار گرفته است.

وی افزود: کاهش طول دوره رشد ،کاهش مصرف آب، کاهش هزینه های مرحله کاشت و برداشت از جمله مزایای کشت نشایی محسوب می شود و اگر کشت نشایی چغندر قندبا تاخیر انجام شود مشکلی ایجاد نخواهد شد و نشاء این محصول در فروردین و اردیبهشت در خزانه تهیه و به زمین منتقل می شود.

شیبانی بیان کرد: یکی از مزیت های کاشت محصولات به صورت نشایی این است که در خزانه تمامی اقدامات انجام و با کاهش طول دوره رشد، این محصولات یک ماه سریع تر از روش کاشت مستقیم برداشت می شود.

مدیر جهاد کشاورزی رخ گفت: با اجرای این طرح از هدر روی بیش از 2 هزار متر مکعب آب در هکتار جلوگیری می شود و از طرفی سرعت رشد چغندر قند در این حالت افزایش می یابد وبنابر این عملکرد این محصول در هر هکتار در مقایسه با کشت مستقیم بذر 10 درصد افزایش خواهد یافت.

وی با بیان اینکه اوایل آبانماه فصل برداشت چغندر آغاز می شود، افزود: پس از برداشت محصول چغندر قند از مزارع، خرید این محصول به صورت کاملا تضمینی و توسط کارخانجات قند استان انجام می شود.

جلگه رخ تربت حیدریه با 47 پارچه آبادی و 26 هزار جمعیت با سطح زیرکشت حدود 20 هزار هکتار زراعت آبی و دیم و 800 هکتار باغ از قطب های تولید محصولات زراعی و باغی در شهرستان تربت حیدریه و خراسان رضوی به شمار می رود.

انتهای پیام/

لینک کوتاه:

!!تــوجـه

  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد همین مطلب بنویسید
  • لطفا نظرات خود را به فارسی تایپ نمایید
  • لطفا سعی کنید نظرتان مختصر و مفید باشد
  • به نظرات دیگر کاربران احترام بگذارید

ثبت نظر :


 
 
x
لزوم اتخاذ تصمیمهای قاطع، اقناع افکار عمومی و همکاری همگانی/ کار برخی افراد در هتک حرمت رئیس‌جمهور غلط بود؛ انتقاد متفاوت از اهانت است دسترنج یک ساله زعفرانکاران دست مایه دلال بازی ها ۲ هزار تخت به ظرفیت مراکز بستری و مراقبت های ویژه کشور اضافه می شود افتتاح باشگاه سوار کاری در تربت حیدریه نمایشگاه مشترک دستاوردهای نیروی انتظامی و میراث فرهنگی در تربت حیدریه افتتاح شد ظرفیت بخش مراقبت های ویژه بیمارستان نهم دی تربت حیدریه تکمیل شده است فضای مجازی بلای جان کتابخوانی شده/ شاید یکی دو سال دیگر با تریلی کتاب به شهرها سفر کنم برداشت زعفران از اراضی زعفران خیز خراسان رضوی آغاز شد هیچ تغییری در سهمیه و نرخ آرد نانوایی های دولتی و نیمه دولتی اعمال نشده است امنیت زیر بنای توسعه و پیشرفت جامعه است/نیروهای مسلح در اوج اقتدار و بازدارندگی قرار دارند نمک روی دل مجروح مردم نپاشید افزایش ۷ درصدی جرایم مالی و اقتصادی فضای مجازی در تربت حیدریه/کاهش ۴۴ درصدی تصادفات منجر به فوت