بدون نظر
 
مسئول جهاد کشاورزی جلگه رخ:
جلگه رخ تربت حیدریه قطب تولید سیب زمینی خراسان رضوی /پیش بینی برداشت ۵۶ هزار تن سیب زمینی
تاریخ انتشار : ۱۲ شهریور ۱۳۹۹ در ۹:۵۰ ق.ظ
 
مهدی شیبانی با بیان اینکه جلگه رخ تربت حیدریه بعنوان قطب تولید سیب زمینی در خراسان رضوی بخش عمده ای از محصول این استان را تامین می کند، افزود: امسال 1400 هکتار اراضی کشاورزی این منطقه زیر کشت سیب زمینی رفته که براورده شده 56 هزار تن محصول برداشت شود.

مهدی شیبانی، مسئول جهاد کشاورزی جلگه رخ تربت حیدریه در گفت و گو با خبرنگار تابان تربت؛ اظهار داشت: سال گذشته  1200هکتار از اراضی بخش رخ به کشت سیب زمینی  اختصاص داده شده بود که امسال این رقم به خاطر شرایط بارندگی های مناسب بهاره 200 هکتار افزایش یافته است.

وی بیان کرد: راندمان مناسب این محصول در سال گذشته و قیمت قابل قبول آن در بازار روز از جمله مهمترین عوامل تشویق کشاورزان به افزایش کشت سیب زمینی درمنطقه رخ است.

شیبانی تصریح کرد: کشت سیب زمینی دربخش رخ از انتهای اریبهشت ماه هر سال آغاز شده و تا پایان خردادماه ادامه دارد.

مسئول جهاد کشاورزی بخش رخ ادامه داد: پیش بینی می شود امسال از هر هکتار زمین کشت شده، 60 تن سیب زمینی برداشت شود که راندمان بسیار مناسبی است.

وی برآورد کرد: در سال زراعی جاری حدود 56 هزار تن سیب زمینی از اراضی زیر کشت این محصول در بخش  رخ برداشت شود.

شیبانی در خصوص ارقام کشت شده  سیب زمینی دربخش رخ اظهار کرد: ارقام کشت شده در این منطقه  از نوع؛ اگریا ، سانته و بانبا، فونتانه، پیکاسو، لیدی رزتا، جلی، کارسو، آریندا، کلومبا، ساگیتا، پانامرا، کارلیا، دوناتا و ادونی است.

مسئول جهاد کشاورزی رخ بیان داشت: استفاده از ارقام اصلاح شده، استفاده مناسب از کودهای دامی، شیمیایی و ریز مغذی و مبارزه به موقع با آفات و بیماری ها و کنترل علف های هرز سبب شده تا محصول تولیدی این منطقه  از نظر کمی و کیفی در وضعیت مناسبی باشد.

شیبانی اظهارداشت: با توجه به رعایت عملیات به زراعی از جمله اجرای 95 درصدی آبیاری تحت فشار تیپ، استفاده از بذور سالم و استاندارد، تغذیه متعادل کودهای ماکرو، کود آبیاری و تغذیه تکمیلی و کنترل تلفیقی آفات و امراض مزارع این منطقه از نظر کمیت و کیفیت تولید بسیار مطلوب هستند.

 

بخش رخ تربت حیدریه با 52 پارچه آبادی حدود 27 هزار و 184 هزار نفر جمعیت دارد و کشاورزی و دامداری بخش اصلی محل درآمد مردم این منطقه است.

این بخش  بیش از30 هزار هکتار اراضی کشاورزی دارد که 15 هزار هکتار آن آبی و مابقی دیم است.

انتهای پیام/

لینک کوتاه:

!!تــوجـه

  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد همین مطلب بنویسید
  • لطفا نظرات خود را به فارسی تایپ نمایید
  • لطفا سعی کنید نظرتان مختصر و مفید باشد
  • به نظرات دیگر کاربران احترام بگذارید

ثبت نظر :


 
 
x
مسابقات قرآن کریم تیپ ١٧٧ تربت‌حیدریه برگزار شد ظرفیت بیمارستانهای تربت حیدریه تقریبا تکمیل شده است / ۳۲ بستری کرونایی در ۲۴ ساعت گذشته پاسخگویی سامانه کارت هوشمند سوخت تربت‌حیدریه به ۳۵۰۰ شهروند چرخه معیوب مدیریت پسماند و مافیای طلای کثیف در تربت حیدریه ۳ هزار هکتار از مزارع بخش رخ تربت حیدریه زیر کشت چغندر قند رفته است کسانی که مدیریت اجرایی کشور را عهده دار می شوند از تجربه تلخ دولت دوازدهم استفاده کنند احداث ۲۸۹ واحد مسکن روستایی در تربت حیدریه طرح صیانت آغاز قانونمند شدن فضای مجازی برای حمایت از کاربران است در این دولت معلوم شد اعتماد به غرب جواب نمی‌دهد/ دیگران از این تجربه استفاده کنند تلاش دولت روحانی برای حذف بودجه زیارت/ هزینه اسکان زائران در مشهد ۴۵ درصد افزایش یافت مرمت و بهسازی ۱۶۰ منزل مسکونی نیازمندان توسط گروههای جهادی بسیج تولید سالانه ۷۰ تن گوشت سفید ماهی در بخش رخ