بدون نظر
 
۸۵ درصد داروهای قاچاق تقلبی هستند
تاریخ انتشار : ۲۹ تیر ۱۳۹۴ در ۶:۳۷ ب.ظ
 
رئیس دادگاه بدوی نظام پزشکی کشور گفت: ۳۰ داروخانه دارای داروهای قاچاق شناسایی و برای آنها پرونده تخلفاتی تشکیل شده است.

به گزارش تابناک مازندران به نقل از مهر، دکتر ایرج خسرونیا در آستانه برگزاری سمینارمبارزه با داروهای قاچاق و تقلبی، اظهار کرد: در مورد قاچاق دارو آمار دقیقی در دست نیست اما بر اساس بازرسی های اخیر که توسط وزارت بهداشت از داروخانه ها انجام گرفت متأسفانه حدود ۳۰ داروخانه دارای داروهای قاچاق شناسایی شدندکه پرونده هایشان  به دادگاه  ارسال شد.

وی ادامه داد: بررسی ها نشان می دهد حدود ۸۰ تا ۸۵ درصد داروهای قاچاق تقلبی هستند به ویژه داروهایی که از دبی ، ترکیه وپاکستان وارد می شوند.

خسرونیا تصریح کرد: داروخانه ها موظف اند تا داروهای قاچاق نفروشند و کسانی که این کار را می کنند خود به خود محکوم هستند.

رئیس جامعه پزشکان متخصص داخلی ایران، تصریح کرد:مردم به هیچ عنوان نباید داروهایی که در ناصرخسرو و جلوی برخی از داروخانه ها به فروش می رسد را خریداری کنند. زیرا اغلب َآنها  تاریخ گذشته و تقلبی هستند. ضمن اینکه فروشندگان مربوطه مبالغ قابل توجهی هم ازمردم می گیرند؛ البته مسئولین وزارت بهداشت در این امر رسیدگی می کنند و امیدواریم که همه ازجمله مردم دست به دست هم دهند که بازارسیاه فروش دارو درناصرخسروبرای همیشه جمع شود.

رئیس دادگاه بدوی سازمان نظام پزشکی کشور هشدار داد: زمانی که دارویی تاریخ گذشته و تقلبی باشد خود به خود عارضه دارد و ممکن است که بر کبد؛ کلیه؛ سیستم خونی مغز و اعصاب نیزاثرات بسیار جدی داشته  باشد.

وی درپاسخ به این سئوال که آیا مقدار قاچاق دارو درکشورنگران کننده است یا نه گفت: خوشبختانه قاچاق دارو وتوزیع داروی تقلبی تا اندازه ای نیست که جای نگرانی داشته باشد. زیرا مسئولین دانشگاه ها در این خصوص مشغول کار خود و بازرسی های دایمی مربوطه هستند .ضمن اینکه نباید فراموش کرد در همه کشورها داروهای قاچاق وجود دارد که البته مقدار وجود چنین داروهایی متفاوت است.

به گفته معاون نظام پزشکی تهران ، قدر مسلم با استقبال بیشتر مردم، بالطبع قاچاق دارو هم افزایش می یابد،پس  مردم به هیچ عنوان نباید داروها را به غیر از داروخانه ها ازمحل دیگری خریداری کنند.

خسرونیا تأکید کرد: خواهش می کنم که مردم از طریق اینترنت و تبلیغات از بازارهای غیر رسمی به هیچ عنوان هیچ دارویی را خریداری نکنند.

وی درباره مجازات های موجود برای افرادی که دست به قاچاق دارووتوزیع داروی تقلبی می زنند، نیز گفت: اگر مسئولین ذی ربط مانند داروخانه ها داروی قاچاق بفروشند، حکم آنها بین ۳ تا ۶ ماه محرویت از کا است. طی روزهای اخیرنیز ۲ داروخانه را به همین حکم محکوم کردیم؛ حال اگر افراد غیر پزشک این کار را انجام دهند بالطبع بین ۳ تا ۶ماه و یا حتی تا یک سال حکم زندانی دارند که البته  فکر می کنم درصورتی که این مجازات ها اجرا شوند کافی است.

رئیس جامعه پزشکان متخصص داخلی ایران یادآور شد: امیدواریم مردم به صحبت ها و پیشنهادات وزارت بهداشت، دانشگاه ها و سازمان غذا و داروبه خوبی گوش فرا دهند و از خرید داروهای غیر مجاز به طور جدی خودداری نمایند. چراکه درصورت مصرف این قبیل داروها سلامت خود و اطرافیانشان را به خطرمی اندازند.

سمینار مبارزه با قاچاق دارو، صبح روز هشتم مرداد با همکاری سازمان غذا و دارو و شرکت سانوفی و با حضور ده‌ها تَن از متخصصین دارویی داخلی و سخنرانان خارجی در هتل اوین تهران برگزار می‌شود

لینک کوتاه:

!!تــوجـه

  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد همین مطلب بنویسید
  • لطفا نظرات خود را به فارسی تایپ نمایید
  • لطفا سعی کنید نظرتان مختصر و مفید باشد
  • به نظرات دیگر کاربران احترام بگذارید

ثبت نظر :


 
 
x
سهم ۲۵ درصدی تربت‌ حیدریه از تسهیلات کرونا برخی ادبیات‌ و برخورد‌ها با مجلس یازدهم طبیعی نیست شکوه مواسات، همدلی و کمک مومنانه در تربت حیدریه/از طبخ ۴۰ هزار پرس غذای گرم و توزیع بیش از ۱۰۰۰ بسته معیشتی بین نیازمندان تا اردوهای جهادی در مناطق محروم روستایی فروش پساب تصفیه خانه، حلقه مفقوده تکمیل پروژه فاضلاب تربت حیدریه محورهای مهم بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در روز عید قربان آمریکا با تعرض به هواپیمای مسافربری به دنبال فضای آشوب و اختلاف در کشور بود رفتار دولت نژادپرست آمریکا را محکوم و از حرکت مردم حمایت می‌کنیم بودجه شهرداری تربت حیدریه ۸۹۶ میلیارد ریال است/عمده بدهی شهرداری متعلق به بانک شهر است رهاسازی بیش از ۲۹۰ هزار قطعه ماهی در استخرهای ذخیره کشاورزی رخ طرح تفکیک پسماند از مبدا در تربت حیدریه آغاز شد پرداخت مطالبات زعفرانکاران خراسان طی هفته جاری نماز جمعه شهر کدکن ۱۰ ساله شد