بدون نظر
 
تابان تربت گزارش می دهد/رشته به رشته در دانشگاه تربت حیدریه
یک بام و دو هوایِ ماندن یا رفتن!
تاریخ انتشار : ۲۷ خرداد ۱۳۹۸ در ۱۰:۳۳ ق.ظ
 
در حالی که چند روزی از نشست خبری ریاست دانشگاه تربت حیدریه با خبرنگاران نگذشته است که روابط عمومی این دانشگاه در اطلاعیه ای دقیقا در موضعی ۱۸۰ درجه خلاف صحبت های رئیس خود به انتقاد یکی از رسانه های محلی پاسخ داد.

به گزارش تابان تربت؛ در حالی که چند روزی از نشست خبری ریاست دانشگاه تربت حیدریه با خبرنگاران نگذشته است که روابط عمومی این دانشگاه در اطلاعیه ای دقیقا در موضعی ۱۸۰ درجه خلاف صحبت های رئیس خود به انتقاد یکی از رسانه های محلی پاسخ داد.

 

محمد حسن فتحی ریاست این دانشگاه که از حذف رشته های باستان شناسی و علوم سیاسی با تصویب سند آمایش آموزش عالی و ماموریت گرایی دانشگاهها توسط وزارت علوم خبر داده و ماموریت این دانشگاه را فعالیت در حوزه کشاورزی و فنی مهندسی دانسته است در گفتگو با خبرنگاران تاکید می کند که رایزنی های زیادی برای جلوگیری از حذف رشته باستان شناسی دانشگاه صورت گرفته اما متاسفانه تاکنون این رایزنی ها مفید به فایده نبوده و ما شانس زیادی برای ابقای این رشته در دانشگاه تربت حیدریه قائل نیستیم.

 

وی در این نشست خبری تاکید کرده بود که گروه باستان شناسی دانشگاه تربت حیدریه برای مطالعات آرکو ژئو فیزیک، یعنی روش مدرن بدون تخریب و کاووش، در حال انعقاد تفاهم نامه ای با دانشگاه شهید بهشتی و میراث فرهنگی است که امیدواریم با اجرای این پروژه ساختار محوطه ها و بناها و آثار تاریخی کشف شده نیز مشخص شود.

 

به گفته رییس دانشگاه تربت حیدریه همه این فعل و انفعالات در شرایطی رخ می دهد که وزارت علوم برای تصویب سند آمایش آموزش عالی و ماموریت گرایی دانشگاهها، قصد دارد تا رشته باستان شناسی و علوم سیاسی را از این دانشگاه حذف کند تا آموزش عالی شهرستان ماموریت کشاورزی و فنی مهندسی خود را نیز دنبال کند.

 

البته ریاست دانشگاه در پاسخ به سوالی مبنی بر تعیین تکلیف دانشجویان و اساتید این رشته گفته بود: تا اتمام دوره تحصیلی دانشجویان مشغول خواهند بود و با اعلام رسمی وزارت علوم دیگر مجاز به جذب دانشجو در این رشته ها نیستیم، از طرفی اعضای هیئت علمی درصورت حذف این رشته ها به دانشگاه گناباد و یا نیشابور منتقل می شوند.

 

حال روزگذشته رسانه ای در مطلبی لب انتقاد گشوده و با انتشار مطلبی با عنوان قطار از دست داده های شهر به ایستگاه دانشگاه رسید؛ضمن انتقاد از امتیازات از دست رفته در حوزه هایی چون شلتر بهزیستی به حذف دو رشته مذکور معترض شده است.

 

اما نکته عجیب جوابیه روابط عمومی دانشگاه تربت حیدریه است که این مسئله را جالب توجه می نماید، در ابتدای جوابیه اینطور طرح می شود که این دانشگاه در حال عبور از دوره تحریم های ظالمانه غرب و شرایط سخت اقتصادی است و همراهی رسانه ها با شرایط فعلی میتواند چون موتوری متحرک پیشرفت این مجموعه را به بار آورد.

 

در ادامه گله مندی روابط عمومی دانشگاه از بی مهری بعضی رسانه ها که معتقد است تلاش مسئولان انقلابی را کم رنگ جلوه می دهند، رخ می نماید.

 

نگارنده جوابیه به نقطه اصلی مطلب خود اشاره و بر اساس سیاست ماموریت گرایی، دانشگاه تربت حیدریه را فعال در حوزه کشاورزی و فنی و مهندسی دانسته و بدون توجه به اظهارات چند روز پیش رئیس دانشگاه تربت حیدریه می گوید: برنامه ای برای حذف وجود ندارد و کماکان به فعالیت خود در این رشته ها ادامه خواهیم داد.

 

گفتنی است در پایان از جلب مخاطب بعنوان هدف رسانه منتقد یاد کرده و ابراز می دارد قطار پیشرفت دانشگاه با سرعت به مسیر خود ادامه می دهد.

 

حال این شائبه پیش خواهد آمد که در فاصله نشر گفته های رییس دانشگاه در نشست خبری هفته گذشته خود تا انتشار جوابیه فوق، ممکن است توصیه هایی از سوی برخی مسئولان ارشد به دلیل شرایط زمانی خاص صورت گرفته که این چرخش ۱۸۰ درجه در موضع گیری این دانشگاه رخ داده است.

 

حال هدف این تغییر رویه چیست؟ جواب این سوال را به شما خوانندگان محترم می سپارم.

 

امیدوار هستیم در آینده نزدیک رشد و اعتلای بیش از پیش مراکز دانشگاهی تربت حیدریه را شاهد بوده باشیم.

 

انتهای پیام/

گزارش از میرزا حسین شعبانی مدرس دانشگاه و فعال رسانه ای

لینک کوتاه:

!!تــوجـه

  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد همین مطلب بنویسید
  • لطفا نظرات خود را به فارسی تایپ نمایید
  • لطفا سعی کنید نظرتان مختصر و مفید باشد
  • به نظرات دیگر کاربران احترام بگذارید

ثبت نظر :


 
 
x
نماز عید سعید فطر تربت حیدریه به روایت تصویر رعایت توصیه های بهداشتی مسئولان از مصادیق تزکیه نفس در روابط اجتماعی است عیدی خیّر تربت حیدریه به دانشجویان کم بضاعت محورهای مهم بیانات امام خامنه ای(مدظله العالی) در روز جهانی قدس پرداخت  ۹۹۰ میلیون ریال به مددجویان بهزیستی جلگه رخ و کدکن تسویه مطالبات زعفرانکاران خراسان رضوی در هاله ای از ابهام!/مدیر کل تعاون روستایی خراسان رضوی: تسویه مطالبات زعفرانکاران منوط به تخصیص اعتبار از سوی سازمان برنامه و بودجه است انحراف در تحقق بودجه ۹۸ شهرداری تربت حیدریه بدون مجوز شورا سرنوشت بزرگترین اقامتگاه بین راهی کشور در چالشی جدید! فقدان یک سازمان برنامه و بودجه کارآمد، نمایندگان مجلس را ناچار به پیگیری پروژه های دولتی کرده است/حرکت جهادی، شبانه روزی و بی منت مسیر اصلی کارگزاران نظام کلیدواژه ضدصهیونیستی ترند سوم توئیتر جهانی شد دست روی دست نتیجه کلنگ زنی های بی نتیجه در تربت حیدریه عطر دل انگیز مواسات و کمک مومنانه در روستاهای مرزی شرق کشور