بدون نظر
 
تابان تربت گزارش می دهد
کوی بازرگان همچنان دست خوش آسیب های اجتماعی تربت حیدریه/فقدان مسائل فرهنگی اجتماعی«کوی بازرگان» را به یکی از محلات پر خطر حاشیه شهر تربت حیدریه تبدیل کرده است
تاریخ انتشار : ۰۶ شهریور ۱۳۹۶ در ۱۰:۴۲ ق.ظ
 
کوی بازرگان بعنوان یکی از محلات حاشیه ای شهر تربت حیدریه همچنان دست خوش آسیب های اجتماعی است و این روند در برخی محلات حاشیه شهر نیز ورود پیدا کرده و رفع آن همت مسئولان و دستگاههای فرهنگی و اجرائی را می طلبد.

به گزارش خبرنگار تابان تربت، پس از انتشار گزارشی در سال گذشته با عنوان بازرگانی مرگ در کوی بازرگان با موضوع آسیب های اجتماعی حاشیه شهر تربت حیدریه، با ورود برخی نهادها برخی از این مشکلات بصورت مسکن وار برطرف شد اما این محله حاشیه ای همچنان دستخوش آسیب های اجتماعی است و همه مسئولان و دستگاههای فرهنگی و اجرائی را می طلبد.

 

شهرستان تربت حیدریه بعنوان چهارمین شهر حاشیه نشین خراسان رضوی از مجموع جمعیت ۱۳۰ هزار نفری خود حدود ۳۰ درصد در مناطق حاشیه ای سکونت دارند و این باعث بسیاری از آسیب های اجتماعی و فرهنگی شده است.

 

 

کوی بازرگان در ورودی شهر تربت حیدریه از سمت مشهد ضلع شرقی میدان ۲۲ بهمن واقع شده که جمعیتی بالغ بر یکهزار نفر را در خود جای داده که اغلب آنها از استانهای جنوبی و شهرهای همجوار به این منطقه مهاجرت کردند.

 

این منطقه حاشیه شهر یکی از محلات الوده به شمار می رود که انواع آسیب های اجتماعی از قبیل؛ اعتیاد، استعمال و خرید و فروش مواد مخدر، کارتن خوابی، سرقت در آن به فراوانی پیدا می شود و معضلات آن در حال نفوذ به سایر محلات حاشیه ای شهر تربت حیدریه است.

 

برخی از منازل پاتوق استعمال مواد مخدر شده که به سبب آن باعث شیوع بیماریهای بهداشتی  و مقاربتی شده و ساکنین روستاها و کسبه اطراف نسبت به این معضل بسیار نگران هستند.

اقدام مقطعی و سلبی اثر گذار نیست

نیروی انتظامی در طرح پاکسازی مناطق الوده و حاشیه شهر هر چند ماه یکبار با ورود به این محلات برخی از سارقان و معتادان متجاهر را دستگیر و تحویل مقامات قضایی داده اما این اقدام مقطعی بوده و علاج واقعی آن برخورد سلبی نیست و بلکه باید شرایطی ایجاد شود تا منطقه به دست اهالی پاکسازی شود.

 

ورد یک یا چند نهاد برای رفع معضل حاشیه نشینی کافی نیست

فرمانده سپاه ناحیه تربت حیدریه در این خصوص در گفت و گو با خبرنگار ما اظهار داشت: سال گذشته با ورود بسیج و سپاه به این محله حاشیه ای شهر و  با اجرای برنامه های مختلف فرهنگی اجتماعی، جشنواره های ورزشی، اقامه نماز جماعت و همچنین گشت ها و ایست و بازرسی ها،  بخشی از مشکلات برطرف شد.

 

علی نیک یاد خاطر نشان کرد: در کارگروه اجتماعی مجمع عالی بسیج شهرستان معضلات و آسیب های اجتماعی این محله و سایر مناطق الوده شهرستان به بحث و تبادل نظر گذاشته شده و مصوباتی به تصویب اعضا و اجرا شده اما ورود تنها یک یا چند نهاد نمی تواند این مشکل را ریشه کن کند.

 

شهردار تربت حیدریه گفت: با دستور دادستانی بسیاری از حفره هایی که افراد ولگرد و یا معتادان متجاهر در آن زندگی می کردند و باعث افزایش آسیب ها شده بود تسطیح شده و از طرفی با همکاری نهاد فرهنگی سپاه نیز برخی برنامه های ورزشی و فرهنگی نیز در طول یکسال گذشته انجام شده است.

 

اما بنظر می رسد ورود یک یا چند نهاد برای رفع این معضل اجتماعی کافی نباشد و باید همه مسئولان دستگاههای اجرائی و فرهنگی بنا به ظرفیت های موجود دغدغه مندانه به آن بپردازند، زیرا این روند در حال نفوذ به برخی محلات حاشیه شهر می باشد که در نهایت جامعه شهری را با یک چالش جدی مواجه خواهد کرد.

انتهای پیام/

لینک کوتاه:

تــوجـه

  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد همین مطلب بنویسید
  • لطفا نظرات خود را به فارسی تایپ نمایید
  • لطفا سعی کنید نظرتان مختصر و مفید باشد
  • به نظرات دیگر کاربران احترام بگذارید

ثبت نظر :


 
 
x
دشمن با جنگ روانی بدنبال ناکارآمد جلوه دادن نظام است ورودی ۶۰ هزار پرونده به حوزه قضایی تربت حیدریه نماز عید سعید فطر تربت حیدریه در محل مسجد جامع برگزار می شود فسیل های ۶۵ میلیون ساله در تربت حیدریه رونمایی شدتد مجمع مشورتی نماد برون سپاری و مشارکت جوانان در تصمیم گیری و تصمیم سازی های کشور است محوطه تاریخی تازه کشف شده در تربت حیدریه به سایت گردشگری تبدیل می شود راه بلدان محلی تربت حیدریه آموزش می بینند امت اسلامی در آینده ای نزدیک نابودی رژیم غاصب صهیونیستی را جشن خواهد گرفت/جریان مقاومت آمال نظام سلطه را در هم پیچیده است وحدت امت اسلامی و اعلام تشکیل جریان مقاومت در جهان مهمترین پیام روز جهانی قدس است/شعار نیل تا فرات به بقای صهیونیست ها تنزل یافت/شلیک چندین موشک تن نتانیاهو را به لرزه انداخت راهپیمایی روز جهانی قدس، دفاع از امنیت و منافع ملی است امام خمینی(ره) مسیر تاریخ را تغییر داد تراز بازرگانی خارجی گمرکات خراسان رضوی ۲۷۸ میلیون دلار اعلام شد