بدون نظر
 
وقتی که اعضای شورای ملی زعفران پای امضای خود ناایستاد!
کور سوی امید زعفرانکاران به خرید حمایتی
تاریخ انتشار : ۱۷ آبان ۱۳۹۹ در ۱۱:۴۸ ق.ظ
 
پس از زیر پا گذاشتن امضا و تعهد اعضای شورای ملی زعفران و اتحادیه صادرکنندگان به قیمت مصوب تعیین شده، در نهایت با رایزنی نمایندگان مجلس، خرید حمایتی محصول زعفران، از کشاورزان خراسان بزرگ از صبح امروز توسط سازمان تعاون روستایی آغاز شده و تا پایان آذرماه نیز ادامه دارد.

به گزارش خبرنگار تابان تربت؛ با وجود بلایای طبیعی برای دیگر محصولات کشاورزی، کشت محصول زعفران در مناطق مختلف استانهای خراسان رضوی و جنوبی به نوعی منبع درآمد اصلی کشاورزان محسوب می شود.

در حالی که فصل برداشت زعفران، دو هفته نخستین خود را پشت سر گذاشته اما کشاورزان هنوز شاهد نوسان قیمت گل زعفران و زعفران خشک هستند تا جایی که یک کیلوگرم گل زعفران به کمتر از ۵۰ هزار تومان و یک من معادل ۳ کیلو به ۱۴۰ هزار تومان رسیده است.

این در حالی است که در بازارهای گل زعفران هم در روز های اخیر گل زعفران در هر سه کیلو با قیمت، ۱۴۰ هزار تا ۱۸۰ هزار تومان در شهرهای مختلف، خرید و فروش می شود.

پایین بودن قیمت زعفران، کشاورزان این منطقه را ناچار به فرایند پر کنی گل وا می دارد که این خود به علت نبود زمان کافی و شرایط لازم، باعث افزایش هزینه دستمزد و حمل و نقل شده و این در حالی است که حجم زیاد و سطح زیر کشت قابل توجه زعفران در این منطقه نیز کشاورزان را با مشکلاتی مواجه کرده است.

وقتی که اعضای شورای ملی زعفران پای امضای خود نمی ایستند

امسال برای نخستین بار با ورود نمایندگان مجلس شورای اسلامی در خراسان و اعتماد به بخش خصوصی شامل اتحادیه صادرکنندگان و شورای ملی زعفران مقرر شد تا زعفران از کشاورزان با قیمت کف خرید هرکیلوگرم گل تر 450 هزار تومان، نگین 20 میلیون تومان و همچنین پوشال 16 میلیون تومان خریداری شود.

در حالی که این مهم در جلسه شورای ملی زعفران با حضور همه دست اندرکاران حوزه زعفران به امضا رسید و مصوب شد تا از محل تسهیلات 1000 میلیارد تومانی که در اختیار صادرکنندگان قرار می گیرد زعفران با قیمت مصوب از کشاورز خریداری شود اما متاسفانه اعضای شورای ملی و اتحادیه صادرکنندگان که ذینفعان اصلی این طلای سرخ هستند پای امضا و مصوبه خود ناایستادند و طی 20 روز گذشته قیمت زعفران به پایین ترین حد ممکن رسید.

در این مدت نمایندگان خراسان با تماس ها و پیگیری های مکرربا اعضای شورای ملی زعفران و صادرکنندگان و همچنین مصاحبه های مختلف در رسانه ها موفق نشدند این قیمت مصوب شده را با همکاری بخش خصوصی به اجرا برسانند و به ناچار سراغ متولی اصلی آن یعنی جهاد کشاورزی رفتند.

خرید حمایتی اما نه 20 میلیون تومان بلکه 13 میلیون 

در حالی که طی دو هفته اخیر با آغاز فصل برداشت زعفران قیمت این محصول صادرات محور به شدت رو به کاهش بود، بلاخره پس از کش و قوس های فراوان و با ابلاغ سازمان برنامه و بودجه به وزارت جهاد، خرید حمایتی زعفران از امروز در مراکز تعاون روستایی استانهای خراسان رضوی و جنوبی آغاز شد.

در شرایطی که طرح خرید حمایتی زعفران در سال های 96 و 98 به اجرا در آمده بود و با وجود اینکه مطالبات زعفرانکاران با تاخیر فراوان پرداخت شد اما کشاورزان کور سوی امیدی به خرید حمایتی دارند تا بلکه این دسترنج خود را به ثمن بخس به دلالان نفروشند.

در نهایت با رایزنی نمایندگان خراسان با رییس سازمان برنامه و بودجه و همچنین وزارت جهاد کشاورزی، مقرر شد از امروز شنبه 17 آبان ماه خرید حمایتی زعفران توسط سازمان تعاون روستایی با قیمت مصوب پوشال هر کیلو 11 میلیون تومان و همچنین نگین 13 میلیون تومان تا پایان اذرماه انجام شود.

زعفران جنوب خراسان رضوی در تربت حیدریه خرید حمایتی می شود

نسرین شیبانی رییس سازمان تعاون روستایی تربت حیدریه در این خصوص اظهار داشت: طبق دستورالعمل ابلاغی، زعفران نگین کیلویی ۱۳۰ میلیون ریال و زعفران پوشال مرغوب نیز کیلویی ۱۱۰ میلیون ریال از کشاورزان خریداری می‌شود.

وی با بیان این که امسال تنها همین ۲ نوع زعفران از کشاورزان خریداری می‌شود، افزود: طرح خرید حمایتی زعفران که از امروز آغاز شده تا پایان آذر ماه ادامه دارد.

رییس اداره تعاون روستایی تربت‌حیدریه در ارتباط با نحوه تسویه حساب با کشاورزان نیز گفت: طبق تصمیم اتخاذ شده ۳۰ درصد بهای محصول تحویلی از کشاورزان پس از تامین اعتبار و از طریق چک لیست ارسالی توسط اداره تعاون روستایی شهرستان‌، به طور مستقیم به حساب زعفرانکاران واریز خواهد شد.

شیبانی با بیان اینکه ۷۰ درصد باقیمانده قیمت محصول نیز به مدت سه ماه نزد تعاون روستایی امانت خواهند ماند افزود: کشاورزان می‌توانند قبل از انقضای این مدت با باز پرداخت پول سازمان و هزینه‌های مترتب بر آن، ‌تمام محصول خود را باز پس گیرند و آن را با قیمت دلخواه در بازار به فروش برسانند.

وی ادامه داد: در غیر این صورت بعد از گذشت سه ماه، ۷۰ درصد باقیمانده محصول زعفران به مالکیت تعاون روستایی در خواهد آمد و وجه آن نیز بعد از تامین اعتبار توسط این نهاد به زعفرانکاران پرداخت می‌شود.

طرح خرید حمایتی زعفران ظرف سال‌های ۱۳۹۶ و ۱۳۹۸ به میزان افزون بر ۲۵ تن انجام شد.

از مجموع نزدیک به ۹۰ هزار هکتار اراضی زیرکشت زعفران استان خراسان رضوی، هشت هزار و ۸۰۰ هکتار آن یعنی معادل ۱۲ درصد استان به اراضی شهرستان تربت‌حیدریه اختصاص دارد.

بیش از ۱۲ هزار نفر بهره‌بردار کشاورزی که معادل ۷۹ درصد نیروی کار تربت‌حیدریه است، در گستره ۹۰ هزار هکتاری زمین‌های کشاورزی و باغی این شهرستان به کشاورزی اشتغال دارند.

یکی از شاخص‌ترین محصولات این شهرستان که در ایران و جهان رتبه نخست را به خود اختصاص داده ‌زعفران است که میزان کشت آن هشت هزار و ۸۰۰ هکتار با میانگین تولید چهار کیلوگرم در هکتار و با تولید سالانه ۳۵ تُن است.

در سطح استان خراسان رضوی ۱۱۷ هزار خانوار به کشت زعفران مشغول هستند که از این میزان بین ۱۴ تا ۱۵ هزار خانوار زعفران‌کاران تربت‌حیدریه هستند.

هم اکنون به ازای هر هکتار زمین زعفران، ۲۲۰ نفر – روز مشغول کار هستند و در کل ۷۰ هزار نفر اشتغال مستقیم و ۲ تا سه برابر این رقم، اشتغال غیرمستقیم به دست می‌آید.

میانگین تولید زعفران در استان خراسان رضوی از جمله در تربت‌حیدریه چهار کیلوگرم در هر هکتار است.

انتهای پیام/

 

 

لینک کوتاه:

!!تــوجـه

  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد همین مطلب بنویسید
  • لطفا نظرات خود را به فارسی تایپ نمایید
  • لطفا سعی کنید نظرتان مختصر و مفید باشد
  • به نظرات دیگر کاربران احترام بگذارید

ثبت نظر :


 
 
x
استکبار ستیزی و ولایت محوری از شاخصه های مهم اسلام ناب محمدی صلی الله است کشتارگاه صنعتی تربت حیدریه در گیر و دار بروکراسی های اداری توزیع ۸ هزار بسته کمک معیشتی بین نیازمندان تربت حیدریه ما مسئول تنظیم بازار و تعدیل قیمت ها هستیم نه تامین بازار تمرکز دولت آمریکا همچنان بر ایران، اسلام و خاورمیانه است/اسرائیل پادگان نظامی ایالات متحده در منطقه است بازگشایی آب انبار تاریخی شیرچهارسوق روح تازه‌ای به شهر تربت حیدریه دمید تولید ۱۲۰۰ تن وش پنبه در تربت حیدریه خنثی سازی تحریم ها باید اولویت نخست مسوولان باشد شهردار و اعضای شورا وارد بازی های رسانه ای عده ای خاص نشوند/پاسخ به مطالبات مردم با حضور خبرنگاران قرارگاه ولایت در تربت‌ حیدریه راه اندازی شد رشد ۱۵ درصدی کمک های مردمی خراسان رضوی به ستاد بازسازی عتبات عالیات مجموعه فرهنگی تاریخی شیخ حیدر کدکنی ساماندهی می شود