بدون نظر
 
مدیر مرکز کشاورزی رخ خبر داد؛
کشت کلزا در ۱۷۰ هکتار از اراضی کشاورزی جلگه رخ تربت حیدریه
تاریخ انتشار : ۱۰ فروردین ۱۴۰۰ در ۱:۱۷ ب.ظ
 
شیبانی گفت: بر اساس برنامه ریزی های صورت گرفته در سال زراعی 99-1400 بیش از 170هکتار از اراضی کشاورزی بخش رخ در راستای کاهش مصرف آب در بخش کشاورزی و دستیابی به خودکفایی در تولید روغن، زیر کشت کلزا رفته است.

مهدی شیبانی، مدیر مرکز جهاد کشاورزی جلگه رخ تربت حیدریه، در گفت و گو با خبرنگار تابان تربت، با بیان اینکه کشت دانه روغنی کلزا از شهریورماه در منطقه رخ آغاز می شود افزود: بیش از 170 هکتار برای سال زراعی جاری در این بخش زیر کشت محصول کلزا رفته است

وی تصریح کرد: تاکنون از آغاز کشت محصول کلزا در مجموع 1300 کیلو گرم بذر یارانه دار کلزا ازارقام مختلف هیبرید وارداتی، هیبرید داخلی تامین و در بین کشاورزان منطقه توزیع شده است.

شیبانی با اشاره به کودهای پائیزه توزیع شده در بین کشاورزان برای محصول کلزا اظهارکرد: در این راستا 150تن انواع کود ها اعم از فسفاته، اوره و پتاسه در بین کلزاکاران منطقه توزیع شده است.

مدیر مرکز جهاد کشاورزی رخ با بیان اینکه در این راستا بیش از 8 دستگاه ریز دانه کار کلزا در مزارع به کارگیری شده است ، اعلام کرد: این دستگاهها به منظور رعایت تراکم کشت و استفاده بهینه از مقدار مصرف بذور تامین و در اختیار کشاورزان قرار داده شده است.

وی با بیان اینکه سطح عقد قرارداد برای کشت کلزا در سال جاری در رخ تا کنون در سطح 170هکتار از اراضی کشاورزی انجام شده است، یادآور شد: در این زمینه با تعداد 11بهره بردار عقد قرارداد شده است.

شیبانی بیان کرد: بیشترین سطح زیر کشت محصول کلزا در شهرستان تربت حیدریه را بخش رخ به خود اختصاص داده است

وی اظهار کرد: در خصوص آشنایی کشاورزان با نحوه کشت کلزا، تغذیه ، مبارزه با افات و علف های هرز یک مورد کارگاه آموزشی جهت بهره برداری کشاورزان در مرکز جهاد کشاورزی بخش برگزار شده است.

شیبانی  یاد اور شد: توسعه و ترویج کشت کلزا در مزارع کشاورزی منطقه علاوه بر سودآور بودن ، افزایش حاصلخیزی خاک، افزایش عملکرد غلات و ایجاد تناوب، پایداری تولید گندم، کاهش افات و علف های هرزو کمک به خودکفایی کشور برای واردات روغن خوراکی ،می‌تواند در مصرف بهینه آب و افزایش راندمان آب مصرفی در مزارع نقش بسزایی داشته باشد.

مدیر مرکز جهاد کشاورزی جلگه رخ اضافه کرد: طبق هماهنگی های انجام شده با بانک کشاورزی ، تسهیلات سرمایه در گردش به کلزاکاران به ازای هر هکتار 60میلیون ریال پرداخت خواهد شد.

بهروز ممدوحی

لینک کوتاه:

!!تــوجـه

  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد همین مطلب بنویسید
  • لطفا نظرات خود را به فارسی تایپ نمایید
  • لطفا سعی کنید نظرتان مختصر و مفید باشد
  • به نظرات دیگر کاربران احترام بگذارید

ثبت نظر :


 
 
x
لزوم حمایت قانونی از آمران به معروف و ناهیان از منکر نام نویسی ۷۱۸ نفر برای انتخابات شوراهای اسلامی روستا در تربت حیدریه قرارگاهی از جنس حاج قاسم توزیع بیش از ۷۰۰ جعبه نوغان بین نوغانداران خراسان بی‌نیازسازی کشور از واردات کاغذ با سرمایه‌گذاری در منابع سنگ تربت حیدریه/ سود بانکی اصلی‌ترین مانع تولید است هشتمین پایانه صادراتی نفت کشور در تربت حیدریه به بهره برداری رسید ارتش جمهوری اسلامی ایران در دفاع مقدس غیورمردانه حماسه آفرید پروژه احداث سینما امید در تربت حیدریه همچنان بلاتکلیف است جوانانی که تهدید و آسیب‌های محله‌شان را به دور از هیاهو به فرصت تبدیل کردند ۱۴۴۰ خودرو عمومی در تربت حیدریه رایگان دوگانه‌سوز شدند تاکید فرماندار بر ساماندهی ورودی های شهر تربت حیدریه عمر ساختمان‌ های تربت‌ حیدریه حداقل ۴۰ سال است