بدون نظر
 
مدیر جهاد کشاورزی تربت حیدریه:
کشاورزان تربت حیدریه به سمت کشت محصولات باغی و گلخانه ای حرکت کنند
تاریخ انتشار : ۰۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ در ۱۱:۰۴ ق.ظ
 
مدیر جهاد گشاورزی تربت حیدریه گفت: با توجه به شرایط اقلیمی، کشاورزان تربت حیدریه بهتر است ادامه فعالیت خود را به سمت محصولات باغی و گلخانه ای سوق دهند.

به گزارش خبرنگار تابان تربت؛ محمدرضا عباسپور صبح امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار کرد: شهرستان تربت حیدریه با ۴۲ هزار و ۱۱۲ هکتار سطح کشت آبی و ۸ هزار دیم،  سالانه با تولید  ۴۵۰ هزار تن انواع محصولات زراعی، باغی، دامی و طیور و آبزیان رتبه هفتم خراسان رضوی را به خود اختصاص داده است.

 

وی تصریح کرد: بیشترین محصولات تولیدی این شهرستان را گندم و جو، پسته و زعفران، چغندر و سیب زمینی و همچنین زعفران تشکیل داده که ارزش ناخالص آن سالانه ۶۲۰ میلیارد تومان(۵ درصد ارزش ناخالص در آمد کشاورزی استان) است که ظرفیت مناسبی را در بخش کشاورزی فراهم کرده است.

 

۱۷ هزار اراضی مستعد، به سیستم های آبیاری نوین مجهز شده اند

مدیر جهاد کشاورزی تربت حیدریه بیان داشت: امروز مهمترین چالش بخش کشاورزی در کشور و بخصوص منطقه تربت حیدریه کمبود منابع آبی است که وزارت جهاد کشاورزی با پرداخت ۸۵ درصد تسهیلات بلاعوض به کشاورزان در صدد تجهز مزارع و باغات به این سیستم است، کما اینکه در سال گذشته ۲۲۰۰ هکتار در سطح شهرستان تربت حیدریه به این سیستم مجهز شده است.

 

وی مجموع اراضی آبی این شهرستان را ۴۲ هزار هکتار عنوان کرد و افزود: از این میزان حدود ۲۶ هزار هکتار مستعد تجهیز به سیستم های آبیاری تحت فشار است که تاکنون ۱۷ هزار هکتار آن انجام شده و تا پایان امسال ۳ هزار هکتار دیگر به سیستم های نوین مجهز خواهند شد.

 

عباسپور اضافه کرد: حدود ۱۶ هزار هکتار از اراضی آبی تربت حیدریه استعداد تجهیز به آبیاری نوین را ندارند و در صددیم تا با اجرای پروژه های لوله گذاری این کمبود را نیز جبران کنیم، بطوریکه ۱۶۰۰ کیلومتر از مزارع فاقد پوشش لوله گذاری است.

 

وی ادامه داد: پارسال با بودجه ای که بصورت رایگان دولت در اختیار کشاورزان قرار داد ۸۷ کیلومتر لوله گذاری در سطح مزارع انجام گرفته و سعی می کنیم تا در اراضی که استعداد تجهیز سیستم های آبیاری ندارند پروزه لوله گذاری از چاهها تا سر مزارع را اجرا کنیم.

 

قطار حرکت کشاورزان منطقه تربت حیدریه به سمت کشت محصولات باغی و گلخانه ای

مدیر جهاد گشاورزی تربت حیدریه گفت: با توجه به شرایط اقلیمی کشاورزان منطقه تربت حیدریه بهتر است ادامه فعالیت خود را به سمت محصولات باغی و گلخانه ای سوق دهند.

 

وی مجموع اراضی گلخانه های تربت حیدریه را ۳٫۵ هکتار عنوان کرد و افزود: سال گذشته ۷٫۶ دهم هکتار توسعه کشت گلخانه ای داشتیم و با توجه به شرایط اقلیمی این روند باید بیش از این نیز افزایش یابد.

 

عباسپور بیان کرد: برای توسعه کشت های گلخانه ای که هر هکتار حدود یک میلیارد تومان هزینه دارد، نیازمند تسهیلات ارزان قیمت هستیم، هر چند هزینه تمام شده برخی محصولات گلخانه ای در ایران با کشورهای خارجی تفاوت دارد و باید به سمت علمی کردن گلخانه ها حرکت کنیم.

 

 

وی اظهار کرد: با این وجود در برخی از مزارع با استفاده از سیستم تیپ در مزارع گندم و چغندر قند به میزان ۳ هزار هکتار سالانه از هدر رفت حدود ۳۵۰۰ متر مکعب آب جلوگیری کردیم.

 

طلب ۱۸ میلیارد تومانی زعفرانکاران از دولت

مدیر جهاد کشاورزی تربت حیدریه اظهار کرد: سال گذشته و در جریان خرید حمایتی زعفران از کشاورزان ۱۵ تن زعفران خشک از تولید کنندگان خریداری شده و کسانی که تا ۲۰ اسفند محصول خود را تحویل دادند ۹۰ درصد وجه خود را از سازمان تعاون روستایی دریافت کردند.

 

عباسپور به طلب ۱۸ میلیارد تومانی زعفرانکاران از دولت اشاره کرد و افزود: طبق وعده جدید مسئولان انتظار است که تا پایان اردیبهشت با کشاورزان تسویه حساب شود.

 

تربت حیدریه نیازمند زنجیره تولید در بخش کشاورزی

وی فقدان زنجیره تولید در بسیاری از محصولات کشاورزی را یکی از چالش های مهم این بخش عنوان کرد و افزود: یکی از مشکلات اساسی در منطقه تربت حیدریه بازرگانی محصولات و چرخه زنجیره تولید است که چنانچه این زنجیره در بسیاری از محصولات زراعی، باغی و دامی ایجاد شود ضمن ارتقای بهره وری و ایجاد اشتغال، ارزش افزوده آن نیز بالا خواهد رفت.

 

عباسپور گفت: یکی از این کمبودها فقدان یک کشتارگاه بزرگ صنعتی است که با توجه به اینکه میدان دام این شهرستان یکی از میادین دام بزرگ کشور بشمار می رود اما هنوز از داشتن یک کشتارگاه صنعتی رنج می برد.

 

مدیر جهاد کشاورزی تربت حیدریه افزود: طرح احداث این کشتارگاه در شهرک صنعتی شماره ۲ که حدود ۵ سال گرفتار مسائل منابع طبیعی بود  با رفع مشکلات آن، سرمایه گذار بخش خصوص وعده داده که حداکثر تا پایان آبان این پروژه را به بهره برداری برسد.

 

انتهای پیام/

لینک کوتاه:

تــوجـه

  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد همین مطلب بنویسید
  • لطفا نظرات خود را به فارسی تایپ نمایید
  • لطفا سعی کنید نظرتان مختصر و مفید باشد
  • به نظرات دیگر کاربران احترام بگذارید

ثبت نظر :


 
 
x
فقدان مجموعه ورزشی سرپوشیده آبی، دغدغه اصلی حوزه ورزش در تربت حیدریه/بخش اعظمی از فضاهای ورزشی غیر کارشناسی و به دور از استانداردهای لازم است آغاز برداشت سیب زمینی از مزارع جلگه رخ تربت حیدریه آخوند ملاعباس تربتی عالمی از خود رسته و به خدا پیوسته ایستگاه راه آهن تربت حیدریه بزرگترین پایانه حمل بار ریلی سیمان صادراتی کشور شیطنت دلالان برای کاهش قیمت طلای سرخ نمایندگان ملت با کدام حجت شرعی به این کنوانسیون استکباری و استعماری رای دادند؟/ تا مادامی که از ارزشها و آرمانهای انقلاب اسلامی دست برندارید بهانه های آمریکا تمامی ندارد رمز ماندگاری نهضت عاشورا، اراده خدا و پیام رسانی اهل بیت(ع) بود مرزبانی مهمترین رکن امنیت کشور است ۵ هزار کودک تربت حیدریه در مرحله غربالگری شنوایی بهره برداری از ۲ مرکز خدماتی بهزیستی در تربت حیدریه انعقاد تفاهم نامه برای ساخت سالن چند منظوره خیر ساز در دانشگاه تربت حیدریه جمهوری اسلامی ایران پایگاه امن و باثبات منطقه است