بدون نظر
 
مدیر جهاد کشاورزی تربت حیدریه عنوان کرد؛
کاهش ۲۵ درصدی تولید زعفران در منطقه تربت حیدریه
تاریخ انتشار : ۱۵ دی ۱۳۹۷ در ۱۰:۴۸ ق.ظ
 
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان تربت حیدریه گفت: میزان تولید زعفران در سال زراعی جاری تنها 29 تن بوده که این میزان بیانگر کاهش 25 درصدی نسبت به پارسال است.

به گزارش تابان تربت؛ محمدرضا عباسپور صبح امروز  در گفت و گو با خبرنگاران افزود: پیش بینی ما از مجموع هشت هزار و ۹۰۰ هکتار اراضی زیرکشت زعفران، نزدیک به ۳۸ تولید بود، اما به دلیل فقدان بارش در پاییز و زمستان گذشته و نیز افزایش گرما در تابستان امسال، با این میزان کاهش مواجه بودیم.

 

وی در پاسخ به انتقاد برخی زعفران کاران مبنی بر اینکه بورس زعفران تربت حیدریه از خرید هر نوع زعفرانی امتناع ورزیده و لذا آن ها مجبور شده اند امسال زعفران خود را به بهای ناچیز در بازار عرضه کنند، گفت: اولا بورس خصوصی و تابع استانداردهای خاص خودش است و ما هم نمی توانیم برایش دستورالعملی تدوین کنیم دوم اینکه پارسال هم که دولت طرح توافقی را اجرا کرد، از مجموع ۳۰۰ تن زعفران تولیدی فقط ۷۰ تومان خریداری شد.

 

عباسپور با بیان اینکه ظرفیت انبار بورس تربت حیدریه محدود است، اظهار داشت: بورس اگر بخواهد ظرفیت جدیدی بگیرد، به ازای هر تن باید مبلغ ۱۵ میلیارد تومان وثیقه و بیمه به بورس بپردازد.

 

وی گفت: اگر از آن سوی دنیا خریداری بخواهد زعفران تربت حیدریه را بخرد، این حق قانونی بورس است که کالایی را عرضه کند که از غربال آنالیز آزمایشگاه گذشته باشد و از هر لحاظ بی عیب و نقص باشد زیرا اگر غیر این باشد، اعتماد به بورس از بین می رود.

 

عباسپور افزود: از سوی دیگر بارها به کشاورزان اعلام کرده ایم در فصل برداشت زعفران، از عرضه محصول خود امتناع ورزند و در واقع مقصر این کشاورزان هستند که به یکباره و با حجم زیاد زعفران عرضه می‌کنند که باعث افت قیمت میی شود.

 

وی همچنین در پاسخ به این سووال که کشاورزان برای برداشت محصول خود متحمل هزینه های زیاد شده و چاره ای جز فروش ندارند، گفت: کسانی که زعفران خودرا به بورس تحویل می دهند، شرکت بورس با بانک ملی قرار داد منعقد کرده که به ازای هر کیلو زعفران تحویلی، بانک به کشاورزان مبلغ ۱۰ میلیون تومان وام با کارمزد ۱۸ درصد می پردازد.

 

در روزهای اخیر و در شبکه های اجتماعی تربت حیدریه گروه تلگرامی با نام ” کمپین نفروختن زعفران ” به تعداد ۴۴۳ نفر و به مدیریت احمد شجاعی ایجاد و اعضای گروه همکاران خود را تشویق به انبار کردن و نفروختن زعفران با قیمت ارزان می کند.

شجاعی با بیان اینکه بنا داریم تعداد اعضای خود را به ۱۰ هزار نفر برسانیم، گفت: هدف از تشکیل گروه دفاع از حقوق زعفرانکاران از طریق افزایش قیمت زعفران است.

 

وی با بیان اینکه بورس زعفران باید ترتیبی اتخاد می کرد که محصول ما را با کیفیت های مختلف خریداری می کرد، افزود: اما اکنون از مجموع صد کیلو زعفران تحویلی تنها پنج کیلوی آن را تحویل می گیرد و مجبور هستیم بقیه را به بازار عرضه کنیم.

 

انتهای پیام/

لینک کوتاه:

تــوجـه

  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد همین مطلب بنویسید
  • لطفا نظرات خود را به فارسی تایپ نمایید
  • لطفا سعی کنید نظرتان مختصر و مفید باشد
  • به نظرات دیگر کاربران احترام بگذارید

ثبت نظر :


 
 
x
۱۲۶ کانون فرهنگی هنری در مساجد تربت حیدریه فعال هستند پیش همایش ملی حوزه علمیه و سنت های کارآمد در تربت حیدریه برگزار می شود رشد ۲۳۰ درصدی صادرات سیمان از پایانه راه آهن تربت حیدریه به کشورهای آسیای میانه یک بام و دو هوایِ ماندن یا رفتن! ۴۰ درصد اصلاح روکش جاده “کدکن؛ تلخ بخش” به اتمام رسیده است انتقاد رییس مرکز ملی فرش ایران از واردات بی رویه نخ ابریشم مطالعات اشتباه گریبانگیر مدیریت شهری تربت حیدریه! استمرار انقلاب نیازمند ایجاد بازدارندگی در ابعاد مختلف است ششمین قطار گردشگری خراسان رضوی وارد تربت حیدریه شد گزارش جهرمی از پیشرفت شبکه ملی اطلاعات در حد یک پاورپوینت است/ احتمالا شبکه ملی را با خدمات الکترونیک اشتباه گرفتند! میانجی گری یا عملیات فریب! سياست‌زدگي آفت جدي نظام تعليم و تربيت کشور