بدون نظر
 
تابان تربت گزارش می دهد
کارگاه های ابریشم کشی تربت حیدریه به کما رفته اند
تاریخ انتشار : ۰۳ تیر ۱۳۹۶ در ۸:۲۰ ق.ظ
 
از مجموع 2500 کارگاه ابریشم کشی بایگ در تربت حیدریه که تا سه دهه قبل 70 درصد نخ ابریشم ایران را تولید می کردند، تنها نزدیک به 450 واحد اگر بشود اسمش را کارگاه گذاشت، فعال است که البته آنها هم نفس های آخر را می زنند.

به گزارش تابان تربت، وقتی پای صحبت دست اندرکاران و مسئولان می نشینی، هر کسی توپ را به زمین طرف مقابل می اندازد، اما هر چه که بوده نتیجه اش آنچه که امروز می بینیم شده و آن این است: صنعت ابریشم کشی بایگ تربت حیدریه حالش خوب نیست و تا این لحظه با کمک الکتروشوک آن هم در آخرین درجه اش، به کما رفته است.

یک دست اندرکار ابریشم کشی در شهر بایگ اظهار داشت: تمام مشکل ما از زمانی آغاز شد که دلالان از غفلت مسئولان و دست اندرکاران این حوزه سوء استفاده کرده و نمونه های نامرغوب و ارزان خارجی را وارد منطقه کردند.

 

امیر پاکزاد افزود: این پیله های خارجی که اغلب از کشورهای آسیای میانه نظیر ازبکستان، اوکراین و تاجیکستان وارد می شوند، هر چند کیفیت نمونه داخلی را ندارند، اما چون ارزان هستند و از سویی خوراک اولیه را در طول سال فراهم می کردند، لذا پیله کاران به این سمت کشیده شدند.

 

وی گفت: البته مشکل از زمانی بیشتر شد که دلالان حتی نخ ابریشم نامرغوب  را هم از چین وارد کردند و این در واقع در حکم تیر خلاص به صنعت ابریشم کشی بایگ بود.

مسئول یک کارگاه ابریشم کشی در بایگ نیز به خبرنگارما گفت: غالبا از هر پنج کیلو پیله به طور متوسط ۲ کیلوگرم نخ بدست می آید که بر فرض اینکه کارگاه ها هر روز فعال باشند در روز باید ۸۰۰ کیلوگرم تولید شود که در عمل این طور نیست، زیرا کارگاه ها در ماه شاید ۱۰ تا ۲۰ روز فعال هستند.

 

محمد بایگی افزود: هر کارگر باید از ساعت سه صبح کارش را آغاز کند که معمولا تا ساعت ۱۲ ظهر ادامه می دهد و الان که وقت کار است پیله کاران اگر خیلی تلاش کنند شاید در سال ۴۰ میلیون ریال نصیبشان شود.

 

وی در خصوص نحوه پرداخت دستمزد کارگر ابریشم کشی می گوید: مزد کارگر روزی نیست بلکه معمولا این گونه به تفاهم می رسند که بابت یک قلم پیله که معادل پنج کیلوگرم است، به طور متوسط ۱۵۰ تا ۲۰۰ هزار ریال دریافت می کند که این رقم خیلی کم است بخصوص که کار با دستگاه نیز سرطان زاست.

 

بایگی می افزاید: اگر کارگاهی بخواهد با پیله ایرانی کارکند از ۲۰ فروردین که خرید تخم نوغان آغاز می شود تا زمان بهره برداری از پیله سه ماه بیشتر نیست و در طول سال اگر واسطه ها پیله خارجی وارد کنند ما فعال هستیم در غیر اینصورت در طول سال بیکار خواهیم بود.

 

وی می گوید:  زمانی که ماموران بیمه به صورت سرزده از کارگاه ها بازدید می کنند، اگر در لحظه بازدید کارگاه را تعطیل ببیند، بلافاصله بیمه اش را قطع می کنند و این هم یکی دیگر از مشکلات ما است.

 

بایگی با بیان اینکه تامین اجتماعی به بهانه های مختلفی مانند اینکه کارگاه تعطیل یا ما دو شغله هستیم، بیمه برخی همکاران را قطع کرده، می افزاید: تامین اجتماعی یا از وضعیت بازار ما خبر ندارد و یا نمی خواهد مسایل و مشکلات ما را درک کند.

یک عضو شورای اسلامی شهر بایگ در این ارتباط گفت: تا پیش از اقدام اخیر تامین اجتماعی تربت حیدریه تعداد بیمه شدگان ابریشم کشی ۳۰۵ نفر بود، که بتازگی بیمه برخی افراد قطع شد.

 

علی اکبر مختاری افزود: برخی نیز در پرداخت حق بیمه سه ماه خود دچار مشکل هستند و کل مبلغ را ندارند و یا چون در مهلت قانونی پرداخت نمی کنند، لذا بیمه شان قطع می شود.

 

وی دستمزد هر کارگر را ۱۵۰ هزار ریال در روز عنوان و اظهار کرد: همین مبلغ ناچیز بعد از کسر آب و برق و استهلاک دستگاه، به ۸۰ هزار ریال تنزل پیدا می کند و لذا کارگر پیله کار مجبور است به شغل دوم هم بپردازند و این باعث می شود تا بیمه اش قطع شود.

 

مختاری گفت: کشور به ۷۲۰ تن نخ ابریشم در سال نیاز دارد که اکنون ۲۵۰ تن پیله داریم که سالی ۱۰۰ تن نخ تولید می شود و برای جبران این کسری باید ۶۲۰ تن نخ وارد شود.

 

وی بیان داشت: اگر واردکنندگان پیله، عوارض گمرکی را مناسب بپردازند و کم اظهاری نکنند، نرخ تمام شده پیله وارداتی با تولیدی داخل کشور یکسان خواهد بود، اما چون نظارت ها ضعیف است، لذا شاهد هستیم به بازار ما لطمه وارد می شود.

 

عضو شورای اسلامی شهر بایگ اظهار داشت: نتیجه این فرایند آن است که به ازای هر ۴۰۰ کیلو نخ ۲۰۰ نفر روز کار از بین می رود و در حالی که برای رفع نیازهای کشور به روزی چهار تن پیله نیاز داریم، نخ از مبادی قانونی یا غیرقانونی وارد می شود.

 

وی با بیان اینکه هر یک تن پیله ۲۰۰ نفر شغل ایجاد می کند، اظهار کرد: بایگ ۱۷۰۰ کارگاه داشت ولی الان ۲۵۰ کارگاه داریم با ۴۰۰ دستگاه ابریشم کشی که به طور میانگین روزی ۷۰۰ کیلو ابریشم استحصال می شود و به ازای هر قلم پیله(پنج کیلو) ۱۷۰ هزار ریال دستمزد می گیرند.

کارشناس صنایع دستی اداره میراث فرهنگی تربت حیدریه نیز همکاری نکردن بخشداران منطقه در زمینه شناسایی هنرهای سنتی منطقه را از مشکلات این حوزه دانست و گفت: متاسفانه با وجودی که بارها از آن ها خواسته ایم هنرمندان منطقه را به ما معرفی کنند، آنها اعتنایی نکردند.

سمیه نگهبان سیوکی با بیان اینکه رشته ابریشم کشی نیز مانند بسیاری از دیگر مشاغل خانگی فاقد متولی خاص است، افزود: تعدد متولیان، صنعت چند صد ساله ابریشم کشی (پیله کشی) در این منطقه را با مشکل مواجه کرده است.

وی گفت: زمانی که تمام یک فعالیت  به دستگاهی خاص سپرده می شود، می تواند برنامه ریزی منسجمی برای آن صورت گیرد و در غیر این صورت هر دستگاه توپ مشکلات را به زمین دیگری می اندازد.

نگهبان اظهار کرد: اکنون کار پرورش کرم و تولید پیله ابریشم به حوزه نوغانداری جهاد کشاورزی مربوط است، اما مرحله تولید نخ از پیله (پیله کشی یا ابریشم کشی)، در حوزه صنایع دستی قرار می گیرد.


وی با بیان اینکه واقعیت آن است که تاکنون انسجام و هم صدایی موثری برای حفظ، احیا و گسترش صنعت ابریشم کشی بین نهادهای متولی در این خطه شکل نگرفته است، گفت: نهادهای نوغانداری و جهاد کشاورزی وظیفه دارند در زمینه تولید نخ با کیفیت فعالیت کنند و ما نیز خود را موظف می دانیم برای حفظ، احیا و گسترش صنعت ابریشم کشی بر اساس مقررات، تلاش کنیم.

در پاسخ به این اظهارات مدیر شعبه تامین اجتماعی تربت حیدریه گفت: به بازرسان تاکید شده در صورتی که صاحبان این حرفه در مشاغل دیگری که تحت پوشش تامین اجتماعی نیستند، مساعدت کنند و در این قالب تنها بیمه چهار نفر قطع شده که علت آنهم مهاجرت به شهر دیگری بوده است.

 

حسن خردنیا افزود: بیمه ابریشم کشان بایگ در قالب طرح بیمه قالی بافان در سال ۹۰ به اجرا در آمده و کسانی که دارای پروانه فعالیت باشند، به هیچ وجه بیمه آن ها قطع نشده است.

 

وی خاطر نشان کرد: در عین حال که سهمیه بیمه جدید به ما ابلاغ نشده، اما مدیر هر کارگاه می تواند تا پنج نفر را بیمه کند و از تسهیلات دولتی در این خصوص استفاده کند.

 

انتهای پیام/.

لینک کوتاه:

تــوجـه

  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد همین مطلب بنویسید
  • لطفا نظرات خود را به فارسی تایپ نمایید
  • لطفا سعی کنید نظرتان مختصر و مفید باشد
  • به نظرات دیگر کاربران احترام بگذارید

ثبت نظر :


 
 
x
دشمن با جنگ روانی بدنبال ناکارآمد جلوه دادن نظام است ورودی ۶۰ هزار پرونده به حوزه قضایی تربت حیدریه نماز عید سعید فطر تربت حیدریه در محل مسجد جامع برگزار می شود فسیل های ۶۵ میلیون ساله در تربت حیدریه رونمایی شدتد مجمع مشورتی نماد برون سپاری و مشارکت جوانان در تصمیم گیری و تصمیم سازی های کشور است محوطه تاریخی تازه کشف شده در تربت حیدریه به سایت گردشگری تبدیل می شود راه بلدان محلی تربت حیدریه آموزش می بینند امت اسلامی در آینده ای نزدیک نابودی رژیم غاصب صهیونیستی را جشن خواهد گرفت/جریان مقاومت آمال نظام سلطه را در هم پیچیده است وحدت امت اسلامی و اعلام تشکیل جریان مقاومت در جهان مهمترین پیام روز جهانی قدس است/شعار نیل تا فرات به بقای صهیونیست ها تنزل یافت/شلیک چندین موشک تن نتانیاهو را به لرزه انداخت راهپیمایی روز جهانی قدس، دفاع از امنیت و منافع ملی است امام خمینی(ره) مسیر تاریخ را تغییر داد تراز بازرگانی خارجی گمرکات خراسان رضوی ۲۷۸ میلیون دلار اعلام شد