بدون نظر
 
چه کسی «ابوبکر بغدادی» را فرمانده داعش کرد؟ + عکس
تاریخ انتشار : ۳۱ فروردین ۱۳۹۴ در ۷:۲۱ ب.ظ
 
تا سال 2010 و اعلام رهبری ابوبکر بغدادی، او صرفا از ناحیه افسران و رجال حزب بعث مورد حمایت قرار می گرفته است. به این ترتیب، او نه تنها مورد توجه شیوخ عشائر افراطی منطقه و روحانیون سلفی بومی نبوده است، بلکه حتی سران القاعده نیز به وی بدبین بوده اند؛ اما افسران حزب بعث ...
هفته نامه آلمانی «اشپیگل» که اخیرا به 31 صفحه اسناد امنیتی دسته اول و رده بالای داعش دست پیدا کرده است، در گزارشی ویژه از فرآینده به قدرت رسیدن ابوبکر بغدادی در این سازمان تروریستی و مخحوف پرده برداشت.
به گزارش سرویس بین الملل شفاف به نقل از هفته نامه آلمانی «تاگس اشپیگل»، واقعیت این است که تشکیلات تروریستی-تکفیری داعش را «افسران رده بالای ارتشی و امنیتی نظام سکولار صدام حسین» سازماندهی کردند. در زمینه به قدرت رسیدن ابوبکر بغدادی نیز همین اتفاق تکرار شد.
چه کسی «ابوبکر بغدادی» را فرمانده داعش کرد؟
مشهورترین تصویری که از ابوبکر بغدادی بعد از اعلام خلافت وجود دارد
یکی از اصلی ترین چهره های سازمان امنیت داخلی نیروی زمینی ارتش بعث در دوران صدام، فردی به نام «سمیر عبد محمد الخلیفاوی» بود که بعد از سقوط صدام در سال 2003 دچار سرخوردگی شدید شد و پس از اندکی، عزم خود را جزم کرد تا یک سازمان ایدئولوژیک افراطی را طراحی کند تا بتواند بدینوسیله از شیعیان و آمریکایی ها انتقام بگیرد.
الخلیفاوی از همان سال 2003 فعالیت خود را با درجه امنیت بالا و به صورت تمام وقت کلید می زند و بالاخره در سال 2006 به زندان می افتد. او طی سال های 2006 تا 2008 در زندان با بسیاری از رده های مختلف گروه «شاخه القاعده در عراق – دولت اسلامی عراق» (که سازمان سلف و پدر داعش محسوب می شود) و البته بسیاری از سران حزب بعث در زندان ارتباط برقرار می کند.
چه کسی «ابوبکر بغدادی» را فرمانده داعش کرد؟
سمیر عبد محمد الخلیفاوی
او ابتدا یک نظامی سکولار در دستگاه صدام حسین بود؛ اما بعدها عامل اصلی زعامت بغدادی بر تکفیری های عراق و تشکیل سازمان تروریستی-تکفیری داعش شد.
به نوشته یکی از اسناد، در سال 2007 و در حالی که بعد از مرگ ابومصعب زرقاوی، خلأ رهبری کاریزماتیک در سازمان دولت اسلامی عراق مشهود بوده است؛ الخلیفاوی – که این روزها «حجی بکر» نامیده می شد! – نتیجه می گیرد که ابوبکر بغدادی را به عنوان رهبر این سازمان مورد حمایت قرار دهد.
در آن دوران، رهبری دولت اسلامی عراق با «ابو عمر البغدادی» بوده است که با وجود شخصیت بسیار پیچیده ای که داشته، توان اداره سازمان مربوطه را در خارج از فلوجه نداشته است!
چه کسی «ابوبکر بغدادی» را فرمانده داعش کرد؟
«حجی بکر» که به سبیل بعثی و صورت تیغ زده خود معروف بود، بعدها در دوران بغدادی ریش خود را بلند کرد و حتی ریش وی از ابوبکر بغدادی هم بلندتر شد!
به همین ترتیب «حجی سمیر» دوران صدام به «حجی بکر» داعش در دوران حیاتش و بعدها پس از مرگ نیز به «ابوبکر العراق» تبدیل شد!
با تمام این حرف ها، مرگ وی بسیار مشکوک است و بسیاری از افراد احتمال می دهند او در تصفیه های خونین داخلی داعش جان باخته است.
به نوشته این نشریه، از سال 2008 «حجی بکر» به صورت جدی فاز عملیاتی پروژه خود (رهبری ابوبکر بغدادی) را کلید می زند تا «ابوبکر بغدادی» را برای رهبری این سازمان در دوران بعد از ابوعمر آماده کند. در سال 2010 و بعد از مرگ ابوعمر، این سازمان اعلام می کند «ابوبکر بغدادی» به فرماندهی دولت اسلامی عراق منصوب شده است.
بر پایه این اسناد تا سال 2010 و اعلام رهبری ابوبکر بغدادی، او صرفا از ناحیه افسران و رجال حزب بعث مورد حمایت قرار می گرفته است. به این ترتیب، او نه تنها مورد توجه شیوخ عشائر افراطی منطقه و روحانیون سلفی بومی نبوده است، بلکه حتی سران القاعده نیز به وی بدبین بوده اند؛ اما افسران حزب بعث که توانسته بودند عملا «شورای مجاهدین» را به سازمان «دولت اسلامی عراق» تبدیل کنند این بار به رهبری حجی بکر، پروژه اعلام فرماندهی ابوبکر البغدادی را پیاده کرده و او را به رهبری این تشکیلات تروریستی رساندند.
چه کسی «ابوبکر بغدادی» را فرمانده داعش کرد؟
ابوعبدالرحمن البیلاوی، فرمانده عالی نظامی داعش بود و توانست واحد نظامی داعش را به صورت دربست تحت فرمان ابوبکر بغدادی در بیاورد.
در مورد او نیز این نکته بارز است که پیشینه ای کاملا سکولار و مخالف با اندیشه های سلفی داشته است.
شاید یکی از علل درگیری های بعدی میان داعش و القاعده، همین کینه های شخصی ابوبکر بغدادی از سران القاعده باشد. بعد از «حجی بکر» بیش ترین گزینه ای که در رهبری وی نقش داشت، «عبدالرحمن البیلاوی» بود که او نیز یکی از اصلی ترین سران دستگاه اطلاعاتی صدام حسین بود که یک سکولار به تمام معنا به حساب می آمد.
چه کسی «ابوبکر بغدادی» را فرمانده داعش کرد؟
ابو احمد العلوانی، معاون البیلاوی
بعد از مرگ ابومصعب زرقاوی، افسران بعثی به صورت نرم وارد تشکیلات «شورای مجاهدین» (شاخه القاعده در عراق) شدند و طی یک حرکت تدریجی توانستند دست بالاتر را در این سازمان به دست آورند. آن ها بعدها با مرگ ابوبعمر بغدادی، توانستند گزینه مد نظر خود (ابوبکر بغدادی) را به ریاست این سازمان بنشانند.
البته به مرور همین افسران بعثی در دوران ابوبکر بغدادی، کشته شدند تا وی اعلام خلافت کند!
گفتنی است تا زمانی که «حجی بکر» و «البیلاوی» زنده بودند، ابوبکر بغدادی اعلام خلافت نکرد! اما کم تر از دو هفته بعد از مرگ «البیلاوی» و چند ماه بعد از مرگ مشکوک «حجی بکر»، بغدادی در بیانیه ای به صورت رسمی خود را خلیفه پیامبر خدا خواند و اعلام کرد هر کس با وی بیعت نکند، «زندیق» است!
لینک کوتاه:

تــوجـه

  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد همین مطلب بنویسید
  • لطفا نظرات خود را به فارسی تایپ نمایید
  • لطفا سعی کنید نظرتان مختصر و مفید باشد
  • به نظرات دیگر کاربران احترام بگذارید

ثبت نظر :


 
 
x
آغاز عملیات اجرایی ۳ پایگاه اورژانس ۱۱۵ در منطقه تربت حیدریه گود برداری غیر اصولی جان شهروندان تربتی را تهدید کرد/معاون فنی فرماندار: گودبرداری انجام شده فاقد دیوار حائل اصولی و سازه نگهبان است/هر لحظه امکان ریزش سایر دیوارها وجود دارد/خسارت ۲۸۳ میلیون تومانی به تاسیسات شهری دستهای قاتل خاموش بر گریبان مادر و فرزندانش نظام جمهوری اسلامی برخاسته از حقیقت اسلام است/مردم نماینده ای در تراز گام دوم انقلاب انتخاب کنند تخلف ۵۰ میلیارد ریالی دو شرکت حمل و نقل در تربت حیدریه سناریو سازی اتاق فکر سعودی و لندنی از کشته سازی اغتشاشات ۹۸ ۷.۵ تن زعفران در تربت حیدریه خریداری شد ساعت کاری مراکز خدمات جامع سلامت تربت حیدریه افزایش یافت/وضعیت بیماری آنفلوانزا در منطقه تربت حیدریه عادی است ثبت نام ۳۶ داوطلب برای تصدی کرسی نمایندگی مجلس در تربت حیدریه بلاتکلیفی رشته های علوم انسانی و باستان شناسی در دانشگاه تربت حیدریه/نامادری دانشگاه فردوسی گریبانگیر دانشگاههای کوچکتر/وزیر علوم: بر اساس ظرفیت ها و استعدادهای منطقه ای دانشگاهها را حمایت می کنیم تربیت نیروی انسانی کارآمد از اهداف اصلی توسعه آموزش عالی کشور است در مقابل عوامل واداده و غرب گرا باید ایستادگی کنیم