بدون نظر
 
با حضور اعضای مجلس خبرگان رهبری؛
پیش همایش ملی حوزه علمیه و سنت های کارآمد در تربت حیدریه برگزار می شود
تاریخ انتشار : ۲۸ خرداد ۱۳۹۸ در ۹:۵۲ ق.ظ
 
امام جمعه تربت حیدریه گفت: پیش همایش ملی حوزه علمیه و سنت های کارآمد با حضور اعضای خبرگان رهبری روز پنج شنبه ۳۰ خردادماه جاری در دو بخش تخصصی و عمومی در تربت حیدریه برگزار می شود

به گزارش خبرنگار تابان تربت؛ حجت الاسلام محمدرضا عصمتی صبح امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار کرد: حوزه های علمیه از زمان رسول مکرم اسلام (صلی الله) و ائمه معصومین علیه السلام با حضور علاقمندان به دین تشکیل شده و با سبک و سیاق خاص خود میراث گرانبهای انبیا را حفظ و نسل به نسل به امت اسلامی منتقل کرده است.

 

وی تصریح کرد: در حوزه های علمیه سنت ها و روش های خاص و ویژه ای وجود دارد که که عامل موفقیت، بالندگی و رشد حیات حوزه بوده است.

 

عصمتی این عوامل را در دو بخش عملی و علمی توصیف کرد و افزود: در حوزه عمل، نخستین گام اخلاص است که محصل و مدرس در حوزه علمیه فقط هدفش خدا بوده و برای جلب رضایت حق تعالی درس می خواند و معلومات خود را نیز منتقل می کند.

 

رییس حوزه علمیه مرحوم هراتی بیان داشت: جهاد علمی بعنوان دومین گام در حوزه های علمیه از اهمیت ویژه ای برخوردار است و در این راستا اهل بیت به ما آموختند که هرکس در راه مجاهدت علمی جان دهد شهید راه خدا محسوب می شود.

 

امام جمعه تربت حیدریه سومین سنت کارآمد در حوزه های علمیه را رابطه استاد و شاگرد عنوان کرد و افزود: این رابطه از رابطه فرزند و پدر بالاتر و رابطه مرید و مراد است و چرا که هر کس در این مسیر احترام استاد خود را نگه ندارد آنچه که از او آموخته را فراموش خواهد کرد.

 

عصمتی در بخش دوم سنت های کارآمد به تشریح عوامل علمی آن پرداخت و افزود: نخستین قدم در این حوزه پیش مطالعه دروس حوزوی است که در گام های بعدی با شرکت به موقع در درس، مرور کوتاه و اجمالی و همچنین در ادامه مرور عمیق دروس و مباحثه دروس را به نقد می کشانند.

 

امام جمعه تربت حیدریه گفت: در همین راستا و برای احیای این سنت های کار آمد پیش همایش ملی حوزه علمیه و سنت های کارآمد با حضور اعضای خبرگان رهبری روز پنج شنبه ۳۰ خردادماه جاری در دو بخش تخصصی و عمومی در تربت حیدریه برگزار می شود.

 

عصمتی بیان کرد: این پیش همایش از ساعت ۸ صبح در حوزه علمیه مرحوم هراتی در کارگاههای تخصصی بمدت دو ساعت آغاز می شود و از ساعت ۱۰ نیز ادامه همایش در محل مسجد جامع و با سخنرانی اعضای خبرگان رهبری تا نماز ظهر و عصر ادامه خواهد داشت.

 

وی به پیشنه تاریخی حوزه های علمیه تربت حیدریه اشاره کرد و گفت: این منطقه از دیرباز عالمان و اندیشمندان نخبه و فرزانه ای در سطوح مختلف تا درجه عالی اجتهاد به جهان اسلام معرفی کرده که هر کدام با تربیت مبلغان و مدرسان و محققانی خدمات ارزنده ای برای منطقه و امت اسلامی به ارمغان آورده اند.

 

وی از مرحومان و آیات عظام سید محمدباقر موسوی مجتهد، آخوند ملاعباس تربتی، استاد صدرالدین ربانی و شیخ محمد کاظم ربانی، آیت الله سید محمدباقر طباطبایی و امامی، آیت الله مروج تربتی، سید ابراهیم ربانی، حجت الاسلام سعیدی نژاد و رحمانی و همچنین آیات الله قاضی زاده و رضا زاده را برخی از این علما و اندیشمندان یاد کرد.

 

امام جمعه تربت حیدریه در تشریح فعالیت حوزه های علمیه تربت حیدریه گفت: از سال ۱۳۸۱ مسوولیت حوزه علمیه مرحوم هراتی را به ۳۰ طلبه تا تحصیل و تدریس در پایه چهارم سطح یک بعهده گرفتم و امروز به فضل الهی ۳۰۰ طلبه در این حوزه از سطح یک تا سطح چهار یعنی دروس خارج فقه و اصول (دکترا) نیز ارائه می شود.

 

رییس حوزه علمیه مرحوم هراتی بیان داشت: همچنین در مدرسه علمیه مرحوم فولاد ۱۰۰ طلبه و در حوزه علمیه خواهران بالغ بر ۳۰۰ طلبه و فارغ التحصیل مشغول تحصیل و تدریس در سطوح مختلف حوزوی هستند.

 

وی در ترسیم چشم انداز حوزه های علمیه تربت حیدریه افزود: به دنبال ان هستیم تا در آینده نزدیک تربیت و هدایت مدرسان، محققان، نویستدگان و فقها را که برای جهان اسلام مفید هستند را بعهده بگیریم.

 

انتهای پیام/

لینک کوتاه:

تــوجـه

  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد همین مطلب بنویسید
  • لطفا نظرات خود را به فارسی تایپ نمایید
  • لطفا سعی کنید نظرتان مختصر و مفید باشد
  • به نظرات دیگر کاربران احترام بگذارید

ثبت نظر :


 
 
x
The problem of Plagiarism or Academic Citation English paper Most readily useful motivation for assess Essay Topics for pupils Science Fair Venture A Few Ideas Typical Examples of Plagiarism for Pupils You Need To Know خطر عبور خط انتقال گاز از میان بهترین باغ های روستای کامه علیا پیمانکار سالاری دولت بلای جان مردم! اقدامات جزیره ای و موازی کاری دردی را درمان نمی کند انتقاد عضو شورای شهر تربت حیدریه از وضعیت فروشگاه های زنجیره ای بیست و هفتمین کاروان پیاده و زیارتی بافق یزد وارد تربت حیدریه شد+تصاویر بیش از ۱۴۰ هزار نفر در منطقه تربت حیدریه تحت پوشش سازمان تامین اجتماعی هستند ارتقای سواد فضای مجازی در جامعه آسیب های این حوزه را کاهش می دهد/ضرورت تغییر موضع از حوزه پدافندی به آفندی