بدون نظر
 
مسئول جهاد کشاورزی جلگه رخ تربت حیدریه عنوان کرد؛
برداشت ۱۴۰ هزار تن چغندر از مزارع جلگه رخ تربت حیدریه
تاریخ انتشار : ۰۱ دی ۱۳۹۹ در ۸:۱۳ ق.ظ
 
مهدی شیبانی گفت: امسال از مجموع 2500 هکتار اراضی زیر کشت چغندر بیش از 140 هزار تن محصول برداشت شد.

مهدی شیبانی، رئیس جهاد کشاورزی جلگه رخ تربت حیدریه در گفت و گو با خبرنگار تابان تربت؛ از آغاز برداشت چغندر قند از سطح 2500 هکتار از اراضی این منطقه خبر داد و افزود: پیش بینی می شود امسال بیش از 140 هزار تن چغندر قند از مزارع بخش رخ برداشت و تحویل کارخانه های قند استان شود.

وی متوسط عملکرد تولید چغندر قند در بخش رخ را 55 تن در هر هکتار برآورد کرد و گفت: سال گذشته در بخش رخ نیز حدود 110 هزار تن چغندر قند از سطح 2000 هکتار با میانگین متوسط عملکرد 50 تن برداشت شد.

شیبانی خاطر نشان کرد: 480 بهره بردار به صورت مستقیم و غیر مستقیم در مزارع چغندر قند درمنطقه رخ به کشت و برداشت این محصول مشغول شدند.

وی اظهار داشت: امسال بیش از 140 هزار تن محصول چغندر قند از منطقه رخ برای تحویل به کارخانجات قند طرف قرارداد استان حمل خواهد شد.

شیبانی، عیار چغندر قند در بخش رخ رابین 18 تا 21 درصد عنوان کرد و بیان داشت: به منظور صرفه جویی در مصرف آب علاوه بر استفاده از سیستم های آبیاری تحت فشار و قطره ای از کشت نشایی چغندر قند استفاده می شود.

وی ادامه داد: با توجه به بحران آب و افت سفره های آب زیرزمینی در کشور، کشت نشایی چغندر قند با توجه با کاهش 3 تا 4 نوبت در آبیاری، محدودیت منابع تامین آب و همچنین ضرورت مصرف بهینه آب در دستور کار جهاد کشاورزی شهرستان قرار گرفته است.

وی افزود: کاهش طول دوره رشد ،کاهش مصرف آب، کاهش هزینه های مرحله کاشت و برداشت از جمله مزایای کشت نشایی محسوب می شود و اگر کشت نشایی چغندر قندبا تاخیر انجام شود مشکلی ایجاد نخواهد شد و نشاء این محصول در فروردین و اردیبهشت در خزانه تهیه و به زمین منتقل می شود.

شیبانی بیان کرد: یکی از مزیت های کاشت محصولات به صورت نشایی این است که در خزانه تمامی اقدامات انجام و با کاهش طول دوره رشد، این محصولات یک ماه سریع تر از روش کاشت مستقیم برداشت می شود.

مدیر جهاد کشاورزی رخ گفت: با اجرای این طرح از هدر روی بیش از 2 هزار متر مکعب آب در هکتار جلوگیری می شود و از طرفی سرعت رشد چغندر قند در این حالت افزایش می یابد وبنابر این عملکرد این محصول در هر هکتار در مقایسه با کشت مستقیم بذر 10 درصد افزایش خواهد یافت.

جلگه رخ تربت حیدریه با 47 پارچه آبادی و 26 هزار جمعیت با سطح زیرکشت حدود 20 هزار هکتار زراعت آبی و دیم و 800 هکتار باغ از قطب های تولید محصولات زراعی و باغی در شهرستان تربت حیدریه و خراسان رضوی به شمار می رود.

انتهای پیام/

لینک کوتاه:

!!تــوجـه

  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد همین مطلب بنویسید
  • لطفا نظرات خود را به فارسی تایپ نمایید
  • لطفا سعی کنید نظرتان مختصر و مفید باشد
  • به نظرات دیگر کاربران احترام بگذارید

ثبت نظر :


 
 
x
بازگشایی آب انبار تاریخی شیرچهارسوق روح تازه‌ای به شهر تربت حیدریه دمید تولید ۱۲۰۰ تن وش پنبه در تربت حیدریه خنثی سازی تحریم ها باید اولویت نخست مسوولان باشد شهردار و اعضای شورا وارد بازی های رسانه ای عده ای خاص نشوند/پاسخ به مطالبات مردم با حضور خبرنگاران قرارگاه ولایت در تربت‌ حیدریه راه اندازی شد رشد ۱۵ درصدی کمک های مردمی خراسان رضوی به ستاد بازسازی عتبات عالیات مجموعه فرهنگی تاریخی شیخ حیدر کدکنی ساماندهی می شود زمین های بایر بخش رخ تربت حیدریه به واحدهای تولید قارچ تبدیل شد تکمیل ساخت مجتمع فرهنگی هنری تربت حیدریه معطل ۲۵۰ میلیارد ریال اعتبار تغییر در قالب استکبار، ماهیت آن را عوض نمی کند/با همه کارشکنی ها هنوز عده ای مذاکره و مراوده با آمریکا را در سر دارند آشوب در آمریکا، فروپاشی قریب الوقوع ایالات متحده را هشدار می‌دهد آیت الله مصباح یزدی پیشران تحول حوزه های علمیه است