بدون نظر
 
گزارش میدانی از وضعیت قیمت سیر و پیاز
ویروس کرونا، تب سیر و پیاز را در تربت حیدریه بالا برد
تاریخ انتشار : ۱۲ اسفند ۱۳۹۸ در ۱۰:۵۷ ق.ظ
 
در چند روز گذشته با شیوع ویروس کرونا در کشور، مکرر گزارش‌هایی از کمیابی یا چند برابر شدن قیمت بعضی از اقلام بهداشتی نظیر ژل ضدعفونی و ماسک منتشر شده اما حالا ظاهرا قیمت بعضی اقلام خوراکی اعم از صیفی جات هم چند برابر شده است.

به گزارش تابان تربت؛ با شیوع ویروس کرونا برای برخی ازمردم این تصور به وجود آمده که  اقلامی مثل لیموترش، سیر و زنجبیل باعث افزایش ایمنی بدن می شود که حالا استقبال مردم از این موارد باعث افزایش بی‌سابقه قیمت این صیفی‌جات در روزهای اخیر شده است.

بر اساس گزارش های‌مردمی درباره بالا رفتن قیمت سیر، پیاز، لیمو ترش و زنجبیل در روزهای اخیر خبرنگار ما سری به بازار زد و از چند میوه فروشی قیمت گرفت.

بنا بر مشاهدات عینی قیمت پیاز از کیلویی حدود ۲۰۰۰ تومان حالا به ۷۵۰۰ تومان رسیده و  قیمت لیمو ترش با افزایش چهار برابری نسبت به هفته گذشته به کیلویی حدود 40 هزار تومان رسید و همچنین سیر هم کیلویی تا 45 هزار تومان و هر دانه لیمو ترش ۴ هزار تومان در بازار فروخته می شود.

شهروند تربت حیدریه حاضر در یکی از فروشگاه های میوه و تره بار از قیمت گلایه دارد و می‌ افزاید: شما خودتان ببینید من همین حالا تعدادی لیمو ترش خریداری کرده ام که وقتی با قیمت بالای آن مواجه شدم، کمتر برداشتم و بسیار تعجب می‌کنم قیمت هر یک عدد از این لیموها ۴۰۰۰ تومان است که واقعاً عقلانی نیست!

صاحب‌ میوه فروشی جلو می‌آید و خاطر نشان می کند: ما لیمو ترش را در هفته گذشته تا کیلویی 10 هزار تومان فروش داشته ایم اما ناگهان این قیمت افزایش پیدا کرده و به حدود ۳۵ هزار تومان رسیده است.

وی درباره افزایش قیمت سیر هم این طور بیان می کند: الان سیر را کیلویی 30 هزار تومان می فروشم که خرید خود من 22 هزار تومان است، وقتی مشتری از قیمت بالا ناراضی است به  برخی مغازه‌های دیگر می رود و وقتی قیمت فروش را تا 45 هزار تومان برای یک کیلو سیر می بیند بر می گردد و با همین قیمت از ما خرید می کند، البته ما که بیشتر از نرخ مصوب نمی توانیم سودی از فروش دریافت کنیم.

او در پاسخ به سوال خبرنگار مبنی بر افزایش قیمت زنجبیل می‌گوید: زنجبیل را هفته گذشته ۵۵ هزار تومان می فروختیم اما این هفته ۶۵ هزار تومان شده و پیازی که در منطقه خودمان تولید می شود تا ۴ برابر افزایش قیمت داشته و حالا به قیمت هشت هزار تومان رسیده است.

با چهار گرانفروش برخورد کردیم/قیمت ممکن است از مبداء گران شده باشد

مهدی عباسپور مدیر صمت تربت حیدریه در این خصوص اظهار داشت: در چهارشنبه گذشته، ۷ اسفند همکاران ما در واحد نظارت و بازرسی به میدان میوه و تره بار مراجعه کردند و برای تعدادی از افرادی که این ارزاق را بیشتر از نرخ سود مصوب به فروش می رساندند پرونده تخلفات تشکیل و به مراجع قضایی ارجاع داده شده است.

وی می افزاید: به رغم این تمهیدات نظارتی امکان دارد قیمت عرضه این محصولات از مبدأ افزایش پیدا کند که در این صورت با احتساب سود قانونی قیمت نهایی افزایش پیدا می کند که در این صورت تا حدودی از دست ما خارج است.

مهدی عباسپور بیان کرد: چهار مورد پرونده در روز چهارشنبه برای گران فروشی سیر و لیموترش در میدان میوه و تره بار تربت حیدریه تشکیل شده است که ارزش ریالی آن ها ۲۸ میلیون و ۲۰۰ ریال بوده است.

ساز و کاری برای تعیین قیمت این اقلام نیست

مدیر جهاد کشاورزی تربت حیدریه گفت: وظیفه کنترل قیمت بازار با صنعت و معدن است و مشکلی برای تولید این محصولات کشاورزی در منطقه وجود ندارد و محصولاتی مانند سیر و پیاز در منطقه خودمان تولید می شود.

محمدرضا عباسپور در خصوص تعیین قیمت این محصولات از کشاورز به خریداران ‌می‌گوید: جهاد کشاورزی در ۱۶ محصول کشاورزی اساسی مانند گندم، جو و غیره قیمت تضمینی دارد که در صورت پایین بودن قیمت خرید بازار، وزارت جهاد کشاورزی ورود می کند و خرید تضمینی انجام می دهد اما در اقلامی مانند پیاز، سیر و لیمو ما ساز و کاری برای تعیین قیمت فروش در مبدأ را نداریم و این موضوع به تقاضای بازار و توافق میان خریدار و کشاورز بستگی دارد.

حالا باید دید از طرفی با توجه به اظهارات مدیر صمت مبنی بر این که احتمال می دهد قیمت از مبداء گران شده و از دست وی این افزایش قیمت خارج است و از طرفی بنا به اعلام مدیر جهاد کشاورزی مبنی بر نبود ساز و کاری برای تعیین قیمت فروش محصول توسط کشاورز بالاخره این قیمت ها در روزهای آینده چگونه و توسط کدام نهاد کنترل خواهد شد؟

انتهای پیام/

لینک کوتاه:

!!تــوجـه

  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد همین مطلب بنویسید
  • لطفا نظرات خود را به فارسی تایپ نمایید
  • لطفا سعی کنید نظرتان مختصر و مفید باشد
  • به نظرات دیگر کاربران احترام بگذارید

ثبت نظر :


 
 
x
شهیدی که بر سر مزار حاج قاسم آرزوی شهادت کرد انقلاب اسلامی تا کنار کاخ سفید آمریکا به پیش رفته است پیروزی انقلاب اسلامی یکی از پایه های قدرت آمریکا در خاورمیانه را فروریخت/انتفاضه فلسطین فرزند انقلاب اسلامی است رزمایش مواسات باعث ترویج روحیه همدلی و تلاش شد دامادی که پدر همسر سابقش را آتش زد تجمع اعتراضی زعفرانکاران تربت حیدریه مقابل فرمانداری مسیر منتهی به مجموعه ورزشی آزادی تربت حیدریه نیازمند نگاه ویژه مسئولان است بافت فرسوده تربت حیدریه از فرسودگی خارج می شود! بیش از ۱۰۰۰ بسته معیشتی در تربت حیدریه توزیع شد نماز عید سعید فطر تربت حیدریه به روایت تصویر رعایت توصیه های بهداشتی مسئولان از مصادیق تزکیه نفس در روابط اجتماعی است عیدی خیّر تربت حیدریه به دانشجویان کم بضاعت