بدون نظر
 
نائب رییس مجلس شورای اسلامی:
۹۵ درصد زعفران جهان در ایران تولید می‌شود
تاریخ انتشار : ۱۳ شهریور ۱۳۹۹ در ۸:۰۰ ق.ظ
 
علی نیکزاد گفت: درحالی که 90 درصد تولید زعفران متعلق به ایران است اما 30 کشور برای بازار جهانی این محصول ورود کردند، لذا وزارت جهاد کشاورزی و امور خارجه باید بازار جهانی زعفران را بدست بگیرند.

به گزارش تابان تربت؛ علی نیک زاد نائب رییس مجلس شورای اسلامی عصر چهارشنبه در جمع زعفرانکاران شهرستان زاوه اظهار کرد: زعفران گرانبهاترین گیاه روی کره زمین و تنها گیاهی است که با گرم و مثقال وزن می شود و به لحاظ اینکه خاصیت ویژه ای دارد مورد توجه دانشگاهها ی علوم پزشکی و دارو سازی است، اما تشکیلات وزارت بهداشت و آموزش عالی باید ورود جدی تر به آن داشته باشند.

وی تصریح کرد: تولید زعفران برای کشور ارزآوری فراوانی دارد و باید پرسید چرا دولت ساماندهی زعفران را صورت نمی دهد تا برای کشور ارزآوری داشته باشیم، از طرفی زعفران می تواند تحول شگرفی در جهت توسعه پایداری ظاهری و مادی این منطقه از خراسان داشته باشد.

نیگزاد خاطر نشان کرد: 95 درصد زعفران در ایران تولید می شود که از این میزان حدود 90 درصد در منطقه تربت حیدریه کشت و برداشت می شود و یک میلیون کشاورز از زعفران امرار معاش می کنند اما نفعی که باید برای کشاورزان داشته باشد ندارد، لذا باید مورد توجه ویزه قرار بگیرد و ما در مجلس شورای اسلامی به این موضوع بصورت ویژه ورود خواهیم کرد.

نائب رییس مجلس شورای اسلامی بیان کرد: از هر هکتار حدود 3.5 کیلو زعفران برداشت می شود و کل تولید زعفران کشور حدود 500 تن است، بنابراین  ازر آوری قابل توجه ای دارد و باید وزارت جهاد و صنعت و معدن به این موضوع نگاه ویژه ای داشته باشند.

وی افزود: با توجه به ارزآوری و زحمت کشاورزان باید به لحاظ مالی وضعیت زعفراکاران خوب باشد لذا اگر درست مدیریت می کردیم، امروز نیازی نبود که برای شما راه و بیمارستان به این روش ساخته شود.

نیکزاد اظهار داشت: رهبری بر عدم خام فروشی زعفران تاکید کردند، لذا در مجلس زعفران را تعیین تکلیف خواهیم کرد، چرا که گیاه گرانبهایی که صادر می شود نباید اینگونه زندگی برای کشاورزان داشته باشد، هر چند این رویه در دیگر محصولات کشاورزی هم وجود دارد.

 وی اضافه کرد: افغانستان و اسپانیا زعفران فله ای را از ایران می خرند و گرمی تبدیل می کنند و بنام خودشان در بازار می فروشند در حالی که اسپانیا دو درصد زعفران دنیا را بیشتر ندارد.

نیکزاد گفت: 165 میلیون هکتار وسعت کشور جمهوری اسلامی ایران است که 15 میلیون هکتار آن زیر کشت انواع محصول کشاورزی است، حال باید بررسی کنیم چرا وزارات جهاد کشاورزی نمی تواند غذای 85 میلیون ایرانی را تامین کند و دولت 15 میلیارد دلار برای واردات 22 میلیون تن محصول کشاورزی هزینه کند.

انتهای پیام/

لینک کوتاه:

!!تــوجـه

  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد همین مطلب بنویسید
  • لطفا نظرات خود را به فارسی تایپ نمایید
  • لطفا سعی کنید نظرتان مختصر و مفید باشد
  • به نظرات دیگر کاربران احترام بگذارید

ثبت نظر :


 
 
x
دکتر مهرداد حیدری دومین شهید مدافع سلامت تربت حیدریه آسمانی شد تورم فعلی در کشور دلیل اقتصادی ندارد/ماهیت شورای ملی و اتحادیه صادرکنندگان زعفران برای مردم مشخص شده است/طرح شفافیت آرا نبابد فضای پوپولیستی را در مجلس ایجاد کند حضور روحانیون، هیئت امنا و فرماندهان بسیج در طرح مسجد سنگر سلامت الزامی است/تفکر بسیج باید جهانی شود مهمترین ماموریت هفته بسیج اجرای طرح مسجد سنگر سلامت است تهدیدات شهری را باید به فرصت تبدیل کرد/هماهنگی بین بخشی و نگاه راهبردی به توسعه شهری نقش بسزایی در عمران و آبادانی دارد ۱۸ بیمار مبتلا به کرونا طی یک هفته گذشته در تربت حیدریه جان باختند بیش از ۱۲۰۰ کودک یتیم در تربت حیدریه چشم انتظار حمایت نیکوکاران ۱۴ صندوق اعتباری زنان روستایی دربخش رخ تربت حیدریه فعال است توزیع بیش از ۱۰ هزار بسته کمک معیشتی و بهداشتی بین نیازمندان در تربت حیدریه تغییر کاربری ۳ کاروانسرای تربت حیدریه توسط بخش خصوصی در حال انجام است دوبانده شدن محور تربت حیدریه_زاوه در انتظار تحقق وعده مسئولان نیمی از مساجد و پایگاههای بسیج تربت حیدریه در طرح مسجد سنگر سلامت شرکت دارند