بدون نظر
 
همه چیز درباره”خودرو نخرید”
تاریخ انتشار : ۲۱ مرداد ۱۳۹۴ در ۵:۵۶ ب.ظ
 
به زعم خودروسازان، قیمت فعلی خودرو نه تنها جای کاهش ندارد، بلکه با توجه به رشد دستمزدها و قیمت ارز مبادله ای باید افزایش نیز بیابد.

حدودا یک هفته‌ای است که در شبکه‌های اجتماعی کمپینی برای تحریم خرید خودروهای نو خودروسازان داخلی راه افتاده است.

این کمپین در واقع ادامه واکنش بازار خودرو به بیانیه مشترک وین و روشن شدن افق احتمال رفع تحریم ها محسوب می شود که در راستای آن، برخی خریداران با توجه به ورود احتمالی خودروسازان خارجی به ایران و ورود خودروهای نو با فناوری بالا و همچنین کاهش قیمت خودروهای داخلی تحت تاثیر این تحولات، از خرید خودرو دست کشیدند و آن را به آینده موکول کردند.

راه افتادن این کمپین، ابتدا بی اعتنایی خودروسازان داخلی را در پی داشت، اما با نزدیک شدن به انتهای دومین ماه تابستان که اوج گرمای بازار خودرو محسوب می شود و راکد ماندن نسبی بازار، انتقاد خودروسازان از این کمپین و ابراز نظرهای مردمی از کیفیت و قیمت خودروهای داخلی شروع شد.

به زعم خودروسازان، قیمت فعلی خودرو نه تنها جای کاهش ندارد، بلکه با توجه به رشد دستمزدها و قیمت ارز مبادله ای باید افزایش نیز بیابد.

این در حالی است که محاسبات نشان می دهد شل شدن فعلی تحریم ها و رفع احتمالی آن در آینده، باعث حذف بسیاری از هزینه های سربار تولید خودرو مانند هزینه جابه جایی پول، حمل و نقل، خرید آزادانه قطعات و مواد اولیه از خارج، سرعت گردش نقدینگی، حذف هزینه های واسطه گری و… خواهد شد که در کاهش هزینه تمام شده خودرو کاملا موثر است.

از سوی دیگر، راه افتادن این کمپین را می توان حاصل ناراحتی پنهان شده و طولانی مدت مردم از کیفیت و قیمت خودروهای داخلی دانست که با وجود این و به خاطر انحصاری بودن بازار خودرو، مجبور به خرید خودروهای داخلی بوده اند.

به نظر می رسد خودروسازان باید به جای مخالفت با این نوع کمپین ها، به محتوای آن توجه کرده و صدای پای رقابت و ورود رقبای جدید به بازار خودروی ایران را بشنوند؛ رقابتی که در هر چارچوبی که انجام شود، به هر حال معادلات قدیمی حاکم بر بازار خودرو را برهم زده و شکل جدیدی از کیفیت، قیمت، پاسخگویی، مسئولیت پذیری و خدمات پس از فروش را بر بازار حاکم خواهد کرد.
منبع:جام جم

لینک کوتاه:

تــوجـه

  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد همین مطلب بنویسید
  • لطفا نظرات خود را به فارسی تایپ نمایید
  • لطفا سعی کنید نظرتان مختصر و مفید باشد
  • به نظرات دیگر کاربران احترام بگذارید

ثبت نظر :


 
 
x
روایت های متناقض یک استعفا! محسن زنگنه نامزد جبهه انقلاب اسلامی در حوزه انتخابیه تربت حیدریه راهی بهارستان شد افراد منتخب معیارهای ولی فقیه را داشته باشند/اسلام کاخ قدرت های جهانی نظام سلطه را به لرزه انداخته است فرآیند برگزاری انتخابات مجلس در پایتخت ابرایشم ایران خون بهای حاج قاسم و شهدای مقاومت اخراج آمریکا از منطقه است/ مجلس قوی و نترس ‌کشور را می سازد کشور با رای ملت اداره می شود/دو تابعیتی ها مشکلات اساسی برای کشور بوجود آوردند/تفکر ما نمی توانیم در حوزه اقتصادی مشکلات را افزایش داده است مردم با خلق حماسه ای دیگر پرونده سیاسی ۹۸ را تکمیل خواهند کرد عوامل اجرایی و نظارت نقش مهمی در سلامت برگزاری انتخابات دارند/لزوم اجرای قانون و رعایت اصل بی طرفی و جانبداری در انتخابات پیش رو نظام اسلامی و جبهه مقاومت به مجلسی شجاع، انقلابی و کارآمد نیاز دارد همه جریان های سیاسی در انتخابات حضور دارند/۵ هزار نفر مجری برگزاری انتخابات در حوزه انتخابیه تربت حیدریه ۲۵ درصد از مطالبات زعفران کاران امروز پرداخت می شود نصب سازه فوق سنگین ۵۲ متری کارخانه فولاد تربت حیدریه/تکنولوژی واحدهای احیا و گندله سازی در کشور بومی شده است