بدون نظر
 
هدف اصلی داعش رویارویی با ایران است
تاریخ انتشار : ۰۱ خرداد ۱۳۹۴ در ۷:۱۸ ب.ظ
 
سقوط الرمادی را می توان لحظه ای مهم و حیاتی در طول یک سال اخیر پس از حملات داعش به عراق دانست؛
تحولی که پیروزی چشمگیر نیروهای عراقی در تکریت را به حاشیه رانده و زمینه روحیه یابی تروریست های داعش را فراهم آورد. به واقع فتح رمادی و پیش روی داعش در سوریه در روزهای اخیر دلگرمی فزاینده ای را برای خلافت خودخوانده داعش فراهم نموده است. شماری از مقامات عراقی جهت سرپوش نهادن بر شکست فوق از کم اهمیت دادن این واقعه سخن رانده اند، با این حال وسعت بزرگ استان الانبار به عنوان بزرگترین استان عراق و شهر رمادی بسان مرکز آن تحولی شگرف در عرصه میدانی تلقی می شود.

سقوط الانبار بسیار مهم است و می تواند زنگ خطر را برای سراسر عراق به صدا در آورد. این استان از یک سو هم مرز با استان کربلا است و از سوی دیگر با بغداد منطقه مشترک مرزی دارد. در عین حال در مجاورت استان نجف نیز واقع شده است. سقوط الانبار می تواند داعش را به بغداد و کربلا و نجف نزدیک تر کند.

در همین خصوص سیدهادی سیدافقهی کارشناس مسائل بین المللی در گفت و گویی با الف معتقد است: سقوط شهر الرمادی از جنبه های مختلفی قابل بررسی است. یکی از دلایل سقوط این شهر بافت موقعیتی و جمعیتی این شهر است. شیوه اداره الانبار بصورت شورایی باعث نوعی خودمختاری الانبار و مرکز آن الرمادی است، این مسئله باعث عدم نظارت کافی توسط دولت مرکزی شده است. مسئولین سیاسی و نظامی شهر الرمادی با خیانت به ملت عراق شهر را به داعش تحویل می دهند، هرچند فرماندهان شهر الرمادی توسط عربستان سعودی و دیگر کشورهای منطقه هم تهدید شدند هم تطمیع شدند و هم تشویق. پس این مربوط به داخل خود الرمادی است که می توان آنرا مهمترین دلیل سقوط این شهر معرفی کرد.

این کارشناس مسائل بین الملل وجود نیروهای طرفدار صدام در منطقه الرمادی را از دیگر دلایل سقوط ناگهانی این شهر معرفی و افزود: برخی از فرماندهان ارتش عراق هنوز هم به صدام وفادار هستند و با حفظ ظاهر در این ارتش خدمت می کنند که با زمزمه های ورود داعش به الرمادی وفاداری خود را به این گروه تروریستی نشان دادند.

وی ادامه داد: برخی هم متاسفانه از روی کینه توزی و غرض ورزی به دنبال گرفتن انتقام از دولت مرکزی به بهانه های فرقه ای و مذهبی هستند پس عملا شاهد هستیم که مشکل نه نظامی که بیشتر عقیدتی است که داعش با ایجاد یک بستر مناسب عده ای را با انگیزه های مادی عده ای را با انگیزه های نظامی و برخی را نیز با انگیزه های مذهبی و طایفه ای به سوی خود می کشاند.

سید افقهی دلیل دیگر سقوط مرکز استان الانبار را توطئه کشورهای عرب منطقه ارزیابی و خاطر نشان کرد: مسئله دیگر به آزاد سازی تکریت و بخش اعظمی از استان صلاح الدین باز می گردد. بسیاری از این نیروهای عمدتا سنی و طرفدار داعش پس از شکستهای متعدد در نبردهای تکریت با تجمع در اطراف الرمادی آمادگی های لازم را برای ایجاد ارتباط با عشایر و فرماندهان طرفدار داعش مستقر در الرمادی ایجاد کردند و یک جو روانی و تبلیغاتی بر علیه حشد الشعبی و ارتش به راه انداختند و اعلام کردند در صورت ورود حشد الشعبی به الرمادی نیروهای شیعی مردم سنی نشین این شهر را قتل عام خواهند کرد. متاسفانه این تبلیغات توسط گروه رسانه های کشورهای عربی کارساز واقع شد و پیشروی به سوی الرمادی متوقف شد.

این کارشناس مسائل بین المللی در ادامه گفت و گوی خود با الف عامل دیگر پیشرویهای داعش در استان الانبار را طرح آمریکایی تجزیه عراق ارزیابی و تصریح کرد: علت دیگر سقوط الرمادی را باید در سیاستهای منطقه ای آمریکا جستجو کرد زیرا تحولات در منطقه به شکلی بوده که روند پیشروی داعش در عراق را آماده کرده است. چنانچه ایالات متحده با ارائه طرح تجزیه عراق بسترهای فکری پیشروی داعش در منطقه را فراهم و تسهیل نموده زیرا کنگره آمریکا عملا با تصویب کمک تسلیحاتی به کردها و اقوام سنی مذهب در عراق تجزیه عراق را به سه اقلیم کلید زده است. برای ایالات متحده حضور داعش به عنوان یک نیروی اسلام گرای سنی که مناطقی از عراق را در اختیار دارد با دیگر نیروهای اسلام گرای سنی هیچ تفاوتی ندارد چه داعش و چه غیر داعش مهم فقط تجزیه عراق به سه قسمت کردنشین،شیعه نشین و سنی نشین است که نشان دهنده رضایت نسبی آمریکا از سقوط الرمادی است.

وی در پاسخ به برخی از اظهار نظرها که سقوط الرمادی را تاکتیکی ارزیابی کرده اند گفت: تفاوتی در استراتژیک یا تاکتیکی بودن سقوط الرمادی نیست زیرا هدف نهایی داعش نه الرمادی است و نه بغداد و نه حتی کل عراق بلکه هدف نهایی داعش در منطقه فقط و فقط ایران است. به همین جهت بود که مقام معظم رهبری در بازدید دیروزشان از دانشگاه افسری امام حسین فرمودند: “برخی از رهبران سفیه کشورهای خلیج فارس به همراه آمریکا طرح کشاندن جنگهای نیابتی به مرزهای ما را دارند” که نشان می دهد مقام معظم رهبری از اهداف شوم کشورهای منطقه ای مطلع هستند و در این خصوص از نیات آنها پرده برداری می کنند. فلذا مقام معظم رهبری مخاطبشان تمام مردم منطقه است و به همه مردم منطقه گوشزد می کنند که خطر بسیار جدی است و لازم است تمامی کشورهای منطقه و مردم ایران در این زمینه بسیج شوند.

این کارشناس مسائل بین المللی درخصوص چشم انداز مبارزه با داعش معتقد است: آینده جنگ به خیلی از موضوعات بستگی داردو پیش فرضهای مختلف نتایج مختلف می دهد. اگر مردم عراق متحد شوندو سنی وشیعه اختلافات خود را کنار بگذارند و تمام نیروهای بالقوه و بالفعل بسیج شوند و در یک اتاق فکر و مرکز تصمیم گیری سیاسی و یک اتاق جنگ عملیاتی با هم متحد شوند می توانند داعش را از اکثر مناطق حساس عراق بیرون کنند در غیر این صورت مطمئنا داعش به پیشروی خود ادامه خواهد داد.

سید افقهی در خصوص آینده جنگ در عراق به نقش ایالات متحده اشاره کرد و افزود: همانطور که می دانیم یک متغیر تاثیرگذار دیگر نیز وجود دارد که اراده ایالات متحده است. اراده ای که که بارها نشان داده که صرفا به دنبال مدیریت داعش و نه نابودی آن است و این موضوع در آینده مبارزه عراق با داعش بسیار تاثیر گذار خواهد بود زیرا آمریکا با سیاستهای کج دار و مریز خود در عراق به داعش به عنوان یک شمشیر در دستان خود می نگرد و دوست دارد که این گروه تروریستی یک سلاح در دستان خودش باشد و شاهدیم هر باری که این گروه تروریستی خلاف نیات آمریکا حرکت کرده از سوی این کشور تنبیه شده است فلذا در روند حرکت و با توقف گروه تروریستی داعش در عراق اراده آمریکا کاملا تاثیر گذار و مشهود است.

این کارشناس مسائل بین المللی سیاستهای حیدر العبادی را از دلایل پیشروی داعش در عراق معرفی و تصریح کرد: اگر حیدر العبادی نسبت به بدقولی و ناجوانمردی های آمریکا واکنش بهتری نشان می داد بهتر می توانست بحران داعش در عراق را مدیریت کند و فریب مجدد آنها را در خصوص استفاده از نیروهای مردمی نخورد زیرا آمریکا با وعده کمک سریع هوایی به ارتش عراق توانست نیروهای حشد الشعبی را از نبردهای میدانی در الرمادی دور نگه دارد.

این خواسته آمریکا در حالی از سوی حیدر العبادی برآورده شد که نیروهای آمریکایی هیچ کمکی نتوانستند به نیروهای ارتش عراق در الرمادی بکنند و نیروی مردمی که عرض سه هفته کل تکریت و بخش اعظمی از استان صلاح الدین را با حداقل تلفات و حداکثر ضربه به داعش پاکسازی کرده بود با فشار ایالات متحده از صحنه نبرد الرمادی دور شد که ضعف مدیریتی حیدر العبادی در کنترل بحران در عراق را نشان می دهد.

لینک کوتاه:

!!تــوجـه

  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد همین مطلب بنویسید
  • لطفا نظرات خود را به فارسی تایپ نمایید
  • لطفا سعی کنید نظرتان مختصر و مفید باشد
  • به نظرات دیگر کاربران احترام بگذارید

ثبت نظر :


 
 
x
تولید ویروس عملیات روانی کرونا و تناقض های بی پاسخ رسانه های معاند لندنی و سعودی جلوه شکوفه های بهاری در شهر کدکن تربت حیدریه غربالگری ۷۵ درصد جمعیت منطقه تربت حیدریه در طرح بسیج ملی مقابله با کرونا غربالگری ۷۷۹۱ نفر در ورودی های تربت حیدریه/اعمال قانون ۱۷ خودروی غیر بومی گشت های امنیتی محله محور بسیج تربت حیدریه تغییر ماموریت داد دستگیری باند حفاران غیرمجاز در کدکن شیوع ویروس کرونا و کاهش ۵۱ درصدی مصرف بنزین در منطقه تربت حیدریه/افزایش ۱۲ درصدی فرآوردهای نفتی در سال ۹۸ آیا فرانسه و انگلیس کیت‌های آلوده تشخیص کرونا به ایران می‌‌فرستند؟/ نگرانی از تکرار تجربه خون‌‌های آلوده جهادگران دیروز، مدافعان امروز خسارت ۷ میلیارد ریالی سیل به کشاورزان تربت حیدریه ویروسی که همدلی را مُسری کرد کمک ۶ میلیارد ریالی خیر مه ولاتی به شبکه بهداشت ودرمان شهرستان مه ولات