بدون نظر
 
رییس فرهنگ و ارشاد اسلامی تربت حیدریه:
نسل پرده خوانی خراسان بزرگ در حال تمام شدن است
تاریخ انتشار : ۳۰ مرداد ۱۳۹۸ در ۱۲:۲۸ ب.ظ
 
رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی تربت حیدریه با بیان اینکه تنها 6 پرده خوان از استانهای خراسان بیشتر باقی نمانده، افزود: ایام محرم و صفر بهترین فرصت است تا از ظرفیت پرده خوان های خراسان و ترویج این هنر اصیل که نقشی تاثیر گذار در تاریخ اسلام داشته استفاده شود.

محمد حسن زاده رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی تربت حیدریه در گفت و گو با خبرنگار تابان تربت، اظهار کرد: هر گاه که  تاریخ اسلام را احیا کردیم بخشی مهمی  ازآن توسط دریچه هنر ماندگار شده و نمی توان آن را کتمان کرد، لذا برای نشر معارف کربلا و عاشورا باید از ظرفیت های پرده خوانی شهرستان و خراسان بزرگ استفاده کنیم.

 

وی خاطر نشان کرد: با هدف حفظ و احیای هنر پرده خوانی و ترویج نمایش‌ های دینی در مکان‌ های مذهبی و عمومی و نیز ارتقای سطح کمی و کیفی نمایش های آیینی امسال قرار است از 20 تا 22 شهریورماه وقایع کربلا و عاشورای حسینی در قالب هنر نقالی و پرده خوانی با حضور پرده خوان های مطرح استان خراسان بزرگ در سطح شهرستان برگزار شود.

 

شیوه اظهار ارادت به حضرت سیدالشهدا (ع) تاکنون به اشکال و شیوه های مختلف مرسوم بوده و هست که صرف نظر از شیوه های بومی و منطقه ای، رایج ترین مناسک خاص ماه محرم شامل مجالس روضه خوانی، تعزیه یا شبیه خوانی، نقالی یا پرده خوانی، زنجیرزنی، نوحه سرایی و برپا کردن سفره های نذری است.

 

از ظرفیت تعزیه خوانی سطح شهر استفاده شود

 

رییس اداره فرهنگ و ارشاد تربت حیدریه با بیان اینکه در بخش مرکزی و بایگ تربت حیدریه هنوز افرادی در حوزه تعزیه خوانی فعالیت می کنند، افزود: می توان در ادامه اجرای این سوگواره ها از ظرفیت افرادی که در روستاهای فرزق و فهندر بخش مرکزی و یا شهر بایگ وجود دارد بنحو مطلوب استفاده کرد.

 

وی افزود: هنرمندان گمنام بسیاری به ویژه در حوزه هنر عاشورایی در این شهرستان حضور دارند که با اندکی برنامه ریزی می شود از وجود آنها بیشتر و بهتر استفاده کرد.

 

انتهای پیام/

لینک کوتاه:

تــوجـه

  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد همین مطلب بنویسید
  • لطفا نظرات خود را به فارسی تایپ نمایید
  • لطفا سعی کنید نظرتان مختصر و مفید باشد
  • به نظرات دیگر کاربران احترام بگذارید

ثبت نظر :


 
 
x
بیش از ۹۵ درصد تجهیزات صدا و سیما از داخل تامین می شود/۳ هزار نقطه کور در کشور شناسایی شده است اینفوگرافی/نظرات اعضای شورای شهر تربت حیدریه در خصوص شفافیت آرا مطالبه کنید تا با شفاف سازی، آرای مصلحتی آشکار شود انتقاد از عدم توجه به کنترل و پیشگیری از آسیب فضای مجازی/ امروز آسیب در خانه‌ها از طریق فضای مجازی بسیار خطرناک‌تر از محیط بیرون است رسالت اجتماعی روحانیت بُریدگی از جامعه نیست/طلبه باید خطوط و جریان های سیاسی جامعه و نظام بین الملل را بشناسد/روحیه انقلابی گری باید در حوزه های علمیه تقویت شود شفافیت، قربانی مصلحت اندیشی شورای شهر تربت حیدریه! کاهش تعهدات برجامی نباید دشمن را جسورتر کند/سیاست اروپایی ها با ایالات متحده هماهنگ است تیر نفاق بر پیکر بی جان دختر آبی آئین دسته بنی اسد با قدمت بیش از نیم قرن در تربت حیدریه+تصاویر پردیس سینمایی تربت حیدریه در شهرک ولی عصر(عج) ساخته می شود آئین نخل‌ گردانی عصر عاشورا در شهر کدکن برگزار شد+تصاویر