بدون نظر
 
فجر فاطمی/
نخستین های انقلاب اسلامی در تربت حیدریه
تاریخ انتشار : ۱۸ بهمن ۱۳۹۶ در ۱۰:۱۱ ق.ظ
 
قیام انقلابی مردم تربت حیدریه که منجر به سرنگونی نمادهای طاغوت و سقوط شهربانی در 43 روز قبل از پیروزی انقلاب شده، مرهون علمای مبارز و مجاهد و حضور انقلابی مردم این دیار بود که اولین نسیم های اعلام حکومت اسلامی از شرق کشور شروع به وزیدن گرفت.

به گزارش خبرنگار تابان تربت؛ قیام انقلابی مردم تربت حیدریه که منجر به سرنگونی نمادهای طاغوت و سقوط شهربانی در ۴۳ روز قبل از پیروزی انقلاب شده، مرهون علمای مبارز و مجاهد و حضور انقلابی مردم این دیار بود که اولین نسیم های اعلام حکومت اسلامی از شرق کشور شروع به وزیدن گرفت.

 

مرحوم آیت الله سیدمحمد باقر طباطبائی نخستین امام جمعه تربت حیدریه

آیت الله سید محمد باقر طباطبائی از علما و مبارزین قبل از پیروزی انقلاب اسلامی و قیام خونین نهم دیماه مردم تربت حیدریه در سال ۵۷ بعنوان محور و مدار مردم و انقلابیون این دیار بود که سخنرانی ها و روشنگری های این عالم فرهیخته سبب شد تا مردم ضمن اعلام انزجار از رفتارهای حکومت طاغوت دست به اقدامی انقلابی بزنند.

 

با توجه به سابقه مبارزاتی آیت الله طباطبائی و نقش وی در روشنگری های متعدد، امام خمینی وی را در سال ۱۳۵۸ به عنوان نخستین امام جمعه تربت حیدریه منصوب کردند.

 

مردم این دیار با هدایت های این عالم فرهیخته و سایر علمای خود توانستند در ۹ دی ۵۷ و ۴۳ روز قبل از پیروزی انقلاب نمادهای طاغوت را در شهر سرنگون و با سقوط شهربانی زمام امور را به دست بگیرند.

 

مرحوم حجت الاسلام عبدالله امامی نخستین نماینده مجلس شورای اسلامی در تربت حیدریه

عبدالله امامی از دیگر مبارزین اوایل انقلاب در تربت حیدریه بود، اجداد وی همگی از علماء این خطه بودند و وی نیز پس از گذراندن دروس مقدماتی برای گذراندن دروس عالی حوزوی به نجف رفت و پس از تحصیل تا سطح خارج فقه و اصول به زادگاهش بازگشت و به احیاء حوزه علمیه و تربیت شاگردان پرداخت.

 

بنا به سفارش بزرگان این دیار در انتخابات اولین دوره مجلس شورای اسلامی از حوزه انتخابیه محل تولدش کاندیدا شد و با کسب اکثریت قاطع آراء به مجلس راه یافت.

 

پیش از اتمام اولین دوره مجلس شورای اسلامی به بیماری سرطان مبتلا گشت و پس از گذراندن یک دوره معالجه در کشور آلمان در دیماه سال ۱۳۶۱ در تهران درگذشت.

پیکر این نماینده مجلس در حرم علی بن موسی الرضا(ع) به خاک سپرده شد.

 

حجت الاسلام سید حسن ربانی، نخستین فرمانده سپاه در تربت حیدریه

 

حجت الاسلام و المسلمين سيد حسن رباني فرزند مرحوم ايت الله سيد ابراهيم رباني از بزرگان و علماي به نام تربت حيدريه در استان خراسان بزرگ مي باشند

 

 

وی متولید ۱۳۳۳ تحصيلات ابتدايي و سپس دروس مقدمات حوزه را در تربت حيدريه گذراند. و براي ادامه سطوح حوزه به مشهد عزيمت جسته و در مدرسه آيت الله موسوي نژاد از محضر علماي مشهد بهره جستند.

 

حجت الاسلام ربانی یکی از علمای پیشتاز در مبارزه انقلابی مردم تربت حیدریه بود که با سخنرانی های روشنگرانه خود در کنار مردم نقش بسزایی در پیروزی مردم این دیار ۴۳ روز قبل از انقلاب اسلامی ایفا کرد.

 

بخاطر توانايي ها و لياقت هايي كه از خود نشان داد، منصب هاي سختي را به عنوان نماينده مقام معظم رهبري ايفاي نقش کردند و بخاطر علاقه زيادي كه به تقريب بين مذاهب داشتند به عنوان نماينده ولي فقيه در امور اهل تسنن در سيستان و بلوچستان خدمت وافري به وحدت و تاليف قلوب کرد.

 

همچنين وی به عنوان رئيس مركز جهاني وقت جامة المصطفي كنوني و نائب رئيس مجمع تقريب مذاهب فعاليت هاي چشم گيري داشت.

 

حجت الاسلام ربانی هم اكنون به عنوان رئيس دفتر تبليغات اسلامي حوزه علميه قم انجام وظيفه مي کند.

 

شهید حجت الاسلام  یعقوبی نخستین حاکم شرع تربت حیدریه:

با پخش اعلامیه های حضرت امام توأمان وارد فعالیت های سیاسی و مذهبی شد، سال هایی که در مشهد بود اقدام به تشکیل یک گروه تحقیقی پژوهشی کرد که حاصل کار این گروه چاپ کتابی بود به نام «اسلام در مقابل پیشرفتها و نیازها»

علاوه بر این به اقتضای شغل روحانیت در کار تبلیغ نیز بود، باخرز، تایباد و برخی از شهرهای شمال ایران از جمله شهرهایی بودند که پذیرای او در کارتبلیغ بودند، در همین سال ها بود که میل به دانش او را به پای دروس خارج آقای «علم الهدی» و نیز بحث های فلسفی کشاند، سال های بعد که با اوج گیری حرکت های انقلابی مردم همراه بود شهید یعقوبی نیز با تمام وجود در این جهت تلاش می کرد.

دوستانش از پشتکار و انگیزه ی قوی او برای انتقال ارزش  های اسلامی به مردم و ایجاد بیداری در آن ها خاطرات بسیار به یاد دارند، سال های نزدیک پیروزی انقلاب را همراه خانواده اش در مشهد زیست با قناعتی که هنر زندگی زاهدان ومردان خداست.

پیروزی انقلاب اسلامی به سال ۱۳۵۷ گشودن دفتری تازه بود، در زندگی زاهدانه ی شهید یعقوبی که او باید بر برگ آن دفتر نقش های دل انگیز یک زندگی توأم با شرافت و عزت را می کشید. حالا او باید پای در فعالیت های اجرایی می نهاد. ضرورت تشکیل دادگاهها و اجرای احکام شرع سبب شد تا او نخست به عنوان حاکم شرع تربت جام و پس از آن به عنوان حاکم شرع تربت حیدریه و سپس حاکم شرع دادگاه ناحیه ۴ خراسان برگزیده شود.

وی در مقطعی بعنوان دومین نماینده مجلس شورای اسلامی در تربت حیدریه ایفای نقش کرد.

روز اول اسفند سال ۱۳۶۴ شهید یعقوبی به اتفاق شهید محلاتی و جمعی دیگر از فرماندهان ارتش و سپاه برای بازدید از جبهه ها به سمت اهواز پرواز می کننددر آسمان خوزستان هواپیمای ایشان در محاصره ی هواپیماهای عراقی قرار می گیرد و از مسافران خواسته می شود میان اسارت و شهادت یکی را انتخاب کنند و همه آن ها از جمله شهید یعقوبی شهادت را برمی گزینند و به این ترتیب هواپیمای حامل آنها هدف تیر دشمن و سرنگون می شود.

پیکر پاک آن شهید با شکوهی خاص بر فراز انبوه دستانی که هنوز زبان زد مردم است تشییع و در بهشت عسکری شهرستان تربت حیدریه در کنار دیگر شهدای دفاع مقدس به خاک سپرده شد.

حجت الاسلام محمدعلی رضایی، نخستین رئیس کمیته انقلاب در تربت حیدریه

حجت الاسلام محمدعلی رضایی از مبارزان و پیشتازان انقلابی مردم تربت حیدریه بود که توانست در کنار سایر علما و مجاهدان در روشنگری ها و پیروزی و قیام نهم دی ۵۷ این دیار نیز نقش بسزایی داشته باشند.

وی پس از پیروزی انقلاب ابتدا بعنوان نخستین رئیس کمیته انقلاب برگزیده شده و در ادامه مسئولیت فرماندهی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را بعهده گرفت.

خحت الاسلام رضایی در ادامه بعنوان قائم مقام نماینده ولی فقیه در بنیاد مسکن انقلاب اسلامی نیز عهده دار این مسئولیت می باشد.

وی بعنوان نماینده مردم تربت حیدریه، مه ولات و زاوه در مجلس هشتم نیز ایفای نقش کرد.

حجت الاسلام رضایی هم اکنون قائم مقام نماینده ولی فقیه در بنیاد مسکن انقلاب اسلامی است.

انتهای پیام/

 

.

لینک کوتاه:

تــوجـه

  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد همین مطلب بنویسید
  • لطفا نظرات خود را به فارسی تایپ نمایید
  • لطفا سعی کنید نظرتان مختصر و مفید باشد
  • به نظرات دیگر کاربران احترام بگذارید

ثبت نظر :


 
 
x
خیمه شب بازی خروج از برجام برای اعمال محدودیت های بیشتر است خفقان و فضای امنیتی در دانشگاه دولتی تربت حیدریه/برخورد قضایی و غیراخلاقی دانشگاه تربت‌حیدریه با دانشجویان منتقد تشکیل گروههای تکفیری ثمره جهل و نادانی است/در سایه علوم الهی بصیرت و ارزش عملی محقق می شود پروژه نیمه تمام فاضلاب شهری تربت حیدریه به بخش خصوصی واگذار شد/۲۱۱ کیلومتر شبکه آبرسانی شهری فرسوده است کشاورزان تربت حیدریه به سمت کشت محصولات باغی و گلخانه ای حرکت کنند هر نقطه ای که انقلاب اسلامی باشد سپاه مقتدرانه حضور دارد لزوم تبیین کارآمدی نظام و بیان دستاوردها در جامعه نقش سپاه در پیروزی جبهه مقاومت بی بدیل است/موشک پرانی اخیر آمریکا اوج ضعف جبهه استکبار را نشان داد حماسه آفرینی پاسداران مظهر عزت و اقتدار ملت ایران است راهبردها و تدابیر ولی فقیه جامعه فصل الخطاب سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است اینفوگرافی/شهید زنده انقلاب اسلامی ازنگاه رسانه های خارجی گستردگی چتر سرما بر سر کشاورزی کدکن همچنان خسارت می‌بارد