بدون نظر
 
رئیس اداره اوقاف تربت حیدریه عنوان گرد؛
موقوفه و رقبات کدکن تربت حیدریه با قدمتی بیش از ۱۰۰ سال
تاریخ انتشار : ۰۶ شهریور ۱۴۰۰ در ۳:۴۲ ب.ظ
 
حجت الاسلام نوائیان گفت: 225 موقوفه و رقبه در کدکن تربت حیدریه قدمتی 100 تا 500 سال دارند.

حجت الاسلام جعفر نوائیان، رئیس اداره اوقاف و امور خیریه تربت حیدریه در گفت و گو با خبرنگار تابان تربت، اظهار داشت: اکنون در بخش کدکن شهرستان تربت حیدریه 60 موقوفه و 165 رقبه (واحد ملکی) وجود دارد که قدمت بیشتر این موقوفات به ۱۵۰ تا ۵۰۰ سال گذشته بازمی‌گردند.

وی از موقوفه “حاج ملا ابوطالب کدکنی” مسجد جامع کدکن و حسینیه علیا کدکن با ۵۰۰ سال قدمت، به عنوان قدیمی‌ترین وقف کدکن یاد کرد و گفت: موقوفه حاج سیدحسن، موقوفه نقدعلی بیگ از شاخص‌ترین موقوفات کدکن هستند که با نیت برگزاری مراسم عزاداری، کمک به نیازمندان و تامین هزینه‌های تعمییر و نگهداری اهدا شده‌اند.

نواییان اظهار داشت: واقفان در آن زمان با ساخت یک بنا از جمله حسینیه و مسجد پیش‌بینی هزینه‌های حفظ و نگهداری بنا و همچنین هزینه‌های اطعام و عزاداری را انجام داده و در همین خصوص ملک و زمین خود را وقف کرده‌اند.

رییس اوقاف و امور خیریه تربت‌ حیدریه گفت: در ۲۰ سال اخیر نیز وقف‌های جدیدی به این موقوفات اضافه شده که می‌توان به موقوفه سیدعلی اکبر عادل و سیدعباس عادل، موقوفه علویان و چند موقوفه دیگر اشاره کرد که واقفان به نیت کمک به ساخت مدرسه، بیمارستان و همچنین در زمینه‌های فرهنگی و خرید تجهیزات و مصلی نماز جمعه کدکن ملک و اموال خود را وقف کرده‌اند.

نواییان افود: موقوفه زمین یا ملک مستغلی برای مقصود معینی در راه خدا اختصاص دارد و به کوچک‌ترین واحد شمارش املاک موقوفه رقبه می‌گویند که معمولا هر موقوفه یا مکان مذهبی یک یا چند رقبه دارد.

وی همچنین گفت: موقوفات به ۲ دسته منفعتی و انتفاعی تقسیم می‌شوند و درآمد موقوفات منفعتی، صرف امور خیریه می‌شود، اما موقوفات انتفاعی از جمله مسجد، بدون درآمد هستند که از عین مال استفاده می‌شود.

رییس اداره اوقاف و امور خیریه تربت‌حیدریه در ادامه گفت: ۸۰ درصد موقوفات کدکن وقف حضرت سیدالشهدا علیه السلام است که 70 درصد از این میزان در ماه محرم و صفر باید هزینه شوند و ۳۰ درصد بقیه در طول سال بابت هزینه‌های عزاداری اباعبدالله‌الحسین علیه السلام و به تشخیص علمای کدکن و در مناسبت‌های سال هزینه می‌شوند.

نواییان افزود: ۲۰ درصد از موقوفات کدکن در ماه رمضان و سایر امور وقف شده از سوی واقفان از جمله وقف ساختن مدرسه بیمارستان و تجهیزات پزشکی کمک به تعمیر مساجد کدکن و خیرات و مبرات و جا مانده از سفر هزینه می‌شود.

انتهای پیام/

لینک کوتاه:

!!تــوجـه

  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد همین مطلب بنویسید
  • لطفا نظرات خود را به فارسی تایپ نمایید
  • لطفا سعی کنید نظرتان مختصر و مفید باشد
  • به نظرات دیگر کاربران احترام بگذارید

ثبت نظر :


 
 
x
پیوست عدالت در وزارت بهداشت خدمت رسانی به مناطق محروم است واردات واکسن طی دو هفته آینده به ۱۶۰ میلیون دز می رسد / ۷۶ میلیون جمعیت کشور واکسینه شده اند بیمارستان ۲۷۲ تختخوابی امام حسین علیه السلام تربت حیدریه افتتاح شد وزیر بهداشت وارد تربت حیدریه شد مرزبانی از دین مهمترین میثاق طلاب و روحانیون است خرید حمایتی زعفران در خراسان رضوی آغاز شد پسته‌کاران پسته خندان نیستند مهمترین دستاورد سفرهای استانی دولت محرومیت زدایی از مناطق محروم است پروژه های نیمه تمام ورزشی تربت حیدریه معطل ۱۸ میلیارد تومان اعتبار پیکر شهید محمد محمدی در تربت‌حیدریه تشییع شد بهره برداری از ۴ مینی چمن ورزشی در منطقه تربت حیدریه پارک جنگلی شهید حجتی تربت حیدریه فرصت مناسب برای تقویت گردشگری