بدون نظر
 
با حماسه سازان 9 دی 57؛
«مصطفی امامی» شهید راه سقوط مجسمه طاغوت در حماسه ۹ دی مردم تربت حیدریه
تاریخ انتشار : ۰۹ دی ۱۳۹۵ در ۸:۲۵ ق.ظ
 
او برای سرنگونی مجسمه شاه در میدان شهدا «میدان مجسمه» با کمک دیگران و آوردن وسایل هوابرش وسیم بکسل و گذاشتن نردبان، بر دوش افراد بالارفت و با آن که تیراندازی می شد و تا آن لحظه چند نفر شهید شده بودند . در حالی که شعله هوا برش را تنظیم وآهن های پای مجسمه را می برید مردم تکبیر گویان شعار مرگ " بر سلسله ی پهلوی" را سر می دادند که تیری به طرف وی شلیک شد و شربت شهادت نوشید.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی تابان تربت، مصطفی  همزمان با ایام عید قربان  و نیمه خردادماه سال 1339 در شهرستان تربت حیدریه به دنیا آمد. وی اولین فرزند آقای علی اکبر  امامی وخانم زهرا غفاری  بود. در  5 سا لگی به مکتب مرحوم آقاسید رفت و در مدت یکسال و نیم قرائت تمام قرآن را فرا گرفت.

 

دوره ابتدایی را در  دبستان حجت  ودوره راهنمائی را در  مدرسه راهنمایی علی تمدن  به پایان رساند. وی هر سال در خرداد و با معدل خوبی قبول می شد . در رشته برق هنرستان صنعتی طالقانی مشغول به تحصیل گردید  هر موقع که وسایل برقی خانه یا اقوام خراب می شد دست مصطفی  به تعمیر بود.

 

اوقات فراغتش را در خواربار فروشی به پدر  کمک می کرد. در هیات  وا لیبال حضور داشت. به بازی  هند بال، هم علاقه عجیبی داشت . در خردادماه 57 در رشته برق  دیپلمش را  گرفت و در کنکور شرکت کرد ولی چون در رشته  دلخواهش قبول نشد به انتظار شرکت در کنکور سال بعد به کار در جوشکاری وآهن  فروشی مشغول شد  .

 

مصطفی در رشته جوشکاری و آهنگری خیلی ماهر بود. روز نهم دیماه 57 ودر ماه محرم او با یک چوب دستی از خانه بیرون  رفت که درگیری با مأموران رژیم از مسجد جامع  شروع شد . اولین جایی که ضربه زدند بانک سپه مرکزی بود چون دو عدد مجسمه ی گچی شاه در داخل بانک نصب شده بود و قبل از آن   چند  بار  به رئیس بانک تذکر داده بودند که مجسمه ها را بردارد ولی رئیس با نک توجه نمی کرد.

 

او همان روز وارد بانک شد. و مجسمه ها را با چوب شکست که رئیس بانک به شهربانی تلفن زده بود  درگیری از همان لحظه شروع شد  .

مصطفی  برای سرنگونی مجسمه شاه که در میدان شهدا  – میدان مجسمه شاه – واقع بود باکمک دیگران و آوردن وسایل هوابرش  و وسیم بکسل با گذاشتن نردبان و بر دوش افراد بالارفت و با آن که تیراندازی می شد و تا آن لحظه چند نفر  شهید شده بودند .  در حالی که داشت . شعله هوا برش را تنظیم می کرد  وآهن های پای مجسمه را می برید  ومردم تکبیر  می گفتند و شعار مرگ ” بر سلسله ی پهلوی” را سر داده بودند  . تیری به طرف وی شلیک شد  . تیر از پشت  اصابت کرده   از گلو بیرون آمد  از آن بالا به زمین افتاد

شهید مصطفی امامی 18 سال سن داشت و مزار ش در بهشت عسکری  تربت حیدریه واقع است.

پخش اعلامیه : آن زمان مسجد جامع  سقفی کوتاه و گنبدی داشت درمحل ورودی داخل مسجد جامع محل نماز خواندن , یک بالکن قرار داشت که چند پله ای می خورد که نمازخانه خانم ها بود و مصطفی چندبار به  بالای آن جا می رفت و بعد از چند دقیقه که  سخنرانی به پایان می رسید اعلامیه ها را از بالا به پایین می ریخت او با نهایت شجاعت و بدون ترس از مأموران شاه و ساواک که همیشه مسجد جامع را زیر نظر داشتند این کار را می کرد.

«خاطره برادر دانش آموز  شهید مصطفی امامی»

 

آخرین دیدار : صبح روز نهم دی ماه 57 بود برابر با اواخر محرم که وی شب تا صبح در خانه ی مرحوم حاج آقای طباطبایی (که بعد ها امام جمعه شهرستان بودند) به خاطر حفظ جان ایشان نگهبانی می داد و صبح به خانه آمد و با اعضای خانواده خداحافظی کرد و گفت شاید امروز (9 دی ماه 57)روز خونباری باشد ، اگر من را ندیدید حلالم کنید .

«برادر دانش آموز شهید مصطفی امامی»

 

انتهای پیام/

لینک کوتاه:

تــوجـه

  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد همین مطلب بنویسید
  • لطفا نظرات خود را به فارسی تایپ نمایید
  • لطفا سعی کنید نظرتان مختصر و مفید باشد
  • به نظرات دیگر کاربران احترام بگذارید

ثبت نظر :


 
 
x
محسن زنگنه نامزد جبهه انقلاب اسلامی در حوزه انتخابیه تربت حیدریه راهی بهارستان شد افراد منتخب معیارهای ولی فقیه را داشته باشند/اسلام کاخ قدرت های جهانی نظام سلطه را به لرزه انداخته است فرآیند برگزاری انتخابات مجلس در پایتخت ابرایشم ایران خون بهای حاج قاسم و شهدای مقاومت اخراج آمریکا از منطقه است/ مجلس قوی و نترس ‌کشور را می سازد کشور با رای ملت اداره می شود/دو تابعیتی ها مشکلات اساسی برای کشور بوجود آوردند/تفکر ما نمی توانیم در حوزه اقتصادی مشکلات را افزایش داده است مردم با خلق حماسه ای دیگر پرونده سیاسی ۹۸ را تکمیل خواهند کرد عوامل اجرایی و نظارت نقش مهمی در سلامت برگزاری انتخابات دارند/لزوم اجرای قانون و رعایت اصل بی طرفی و جانبداری در انتخابات پیش رو نظام اسلامی و جبهه مقاومت به مجلسی شجاع، انقلابی و کارآمد نیاز دارد همه جریان های سیاسی در انتخابات حضور دارند/۵ هزار نفر مجری برگزاری انتخابات در حوزه انتخابیه تربت حیدریه ۲۵ درصد از مطالبات زعفران کاران امروز پرداخت می شود نصب سازه فوق سنگین ۵۲ متری کارخانه فولاد تربت حیدریه/تکنولوژی واحدهای احیا و گندله سازی در کشور بومی شده است راهپیمایی ۲۲ بهمن تربت حیدریه در قاب تصویر