بدون نظر
 
مدیرعامل شرکت آب‌و‌فاضلاب مشهدخبر داد: هدر‌رفت ٨‌ میلیون متر‌مکعب آب در مشهد بخاطر انشعابات غیرمجاز
تاریخ انتشار : ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۴ در ۴:۴۸ ب.ظ
 
با‌وجود بارندگی‌های چند‌‌وقت اخیر درمشهد، نگرانی‌ها از کمبود آب به‌ویژه در فصل تابستان همچنان ادامه دارد؛ اما با‌وجود کم‌آبی در مشهد، حجم بالای آب مصرفی و هدر‌رفت آب از طرق مختلف، از دیگرمسائلی است که به نظر می‌رسد برای آب مشهد مشکلاتی را ایجاد کرده است.

با‌وجود بارندگی‌های چند‌‌وقت اخیر درمشهد، نگرانی‌ها از کمبود آب به‌ویژه در فصل تابستان همچنان ادامه دارد؛ اما با‌وجود کم‌آبی در مشهد، حجم بالای آب مصرفی و هدر‌رفت آب از طرق مختلف، از دیگرمسائلی است که به نظر می‌رسد برای آب مشهد مشکلاتی را ایجاد کرده است.
در همین راستا قائم‌مقام شرکت آب‌وفاضلاب خراسان‌رضوی سال گذشته از تولید سالانه ٢١٢‌میلیون متر مکعب آب خبر داده بود.
حسین سخدری توضیح داده است که ۴٢‌میلیون متر مکعب از این آب برای این شرکت آب‌وفاضلاب مشهد درآمدی نداشته است و ۵/٣‌میلیون متر مکعب از این آب به‌دلیل فرسودگی لوله‌های آب‌وفاضلاب هدر می‌رود. اما این تنها‌راه هدر‌‌‌رفت آب نیست؛ به‌نظر می‌رسد وجود انشعابات غیرمجاز نیز دلیل دیگری برای هدررفت آب در این شهر باشد.
مدیر عامل شرکت آب‌وفاضلاب مشهد در این زمینه گفت: انشعابات غیرمجاز باعث هدر‌رفت سالانه هشت‌میلیون مترمکعب آب در مشهد می‌شود.
علیرضا طباطبایی با بیان اینکه انشعابات غیر‌مجاز یکی از دلایل اصلی هدر‌رفت آب ‌است، در رابطه با میزان هدر‌رفت آب در سال‌های گذشته در مشهد افزود: میزان هدر‌رفت آب ازطریق انشعابات غیرمجاز در سال‌٩٣‌، هشت‌میلیون مترمکعب و در سال‌٩٢، هشت‌میلیون‌ و ٣۴٠‌هزار متر‌مکعب بوده است.
وی توضیح داد: بیشترین حجم هدر‌رفت آب به‌وسیله انشعابات غیرمجاز در مناطق حاشیه‌نشین شهرک‌های جدید شهر مشهد رخ می‌دهد.
وی با اشاره به اینکه تعداد انشعابات غیر‌مجاز در سال‌٩٢، ٣۴‌هزار‌و‌٧۴۵‌مورد بوده و در پایان سال‌٩٣ این رقم به ٣٣هزار‌و‌۵٢٧ مورد رسیده است، بیان کرد: از سال ٩٢‌تا‌٩٣ شاهد کاهش ۶/٣‌درصدی انشعابات غیر‌مجاز بوده‌‌ایم.
مدیرعامل شرکت آب‌وفاضلاب مشهد تاکید کرد: اما متاسفانه در سال‌٩۴ به‌دلیل افزایش شهرک‌های حاشیه‌شهر شاهد افزایش دست‌کم دوهزار انشعاب غیر‌مجاز بوده‌ایم.
طباطبایی افزود: در‌صورت ادامه این روند تا پایان سال جاری، شاهد رشد ۶‌درصدی انشعابات غیر‌مجاز در مشهد خواهیم بود که این افزایش انشعابات افزایش هدر‌رفت آب را نیز در‌پی خواهد داشت.
وی با اشاره به اینکه حاشیه‌نشینی اصلی‌ترین دلیل افزایش انشعابات غیرمجاز است، گفت: بالاترین آمار انشعابات غیرمجاز در مناطق ٢‌و‌۴ آب‌وفاضلاب است که شامل مناطق شمالی و جنوب غرب شهر مشهد می‌شود و عمده جمعیت حاشیه‌نشین شهر مشهد در این مناطق ساکن هستند.
این مقام مسئول با اشاره به اینکه ایجاد مسائل بهداشتی یکی از مشکلات اصلی است که انشعابات غیر‌مجاز به‌وجود می‌آورد، تصریح کرد: ‌تحمیل شبکه غیرفنی و غیر‌اصولی به شبکه شهر و وجود لوله‌های پنهان در شبکه که شناسایی آن‌ها مشکل ‌یا غیرممکن است، از دیگر مشکلاتی است که در رابطه با این انشعابات با آن روبه‌رو هستیم.
وی با اشاره به اینکه تاکنون شرکت آب‌وفاضلاب مشهد چه اقداماتی برای مقابله با این انشعابات داشته است، گفت: پایش شبکه‌های آب‌وفاضلاب برای یافتن تاسیسات پنهان، اصلاح و استاندارد‌سازی شبکه آب‌وفاضلاب شهرک‌ها ‌یا مناطق دارای انشعابات غیر‌مجاز و نصب و تعویض کنتورهای مشترکین از‌جمله اقدامات شرکت آبفا مشهد برای مقابله با این مشکل بوده است.

لینک کوتاه:

تــوجـه

  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد همین مطلب بنویسید
  • لطفا نظرات خود را به فارسی تایپ نمایید
  • لطفا سعی کنید نظرتان مختصر و مفید باشد
  • به نظرات دیگر کاربران احترام بگذارید

ثبت نظر :


 
 
x
محور حیاتی تربت حیدریه به مشهد نیازمند نگاه ویژه مسئولان است/احصاء نقاط ضعف و قدرت در مواجه با بحران های مختلف الزامی است آمریکایی ها اعتراف کردند تروریست هستند/پادوهای آمریکا و جنتلمن های پشت میز مذاکره همان تروریست های فرودگاه بغداد هستند رها سازی ۳۰۰ خودروی گرفتار برف و کولاک در تربت حیدریه چهارمین جشنواره فرهنگی هنری قرآنی خاتون خورشید در خراسان رضوی برگزار می شود مطالبه تربتی‌ها برای اتصال منازل به شبکه فاضلاب شهری/ بخش خصوصی به وعده‌اش عمل نکرد محور مقاومت منافع آمریکا را به خطر انداخته است/دشمن با عملیات روانی در فضای مجازی به دنبال شکاف بین مردم و مسئولان است نجات یک خانواده گرفتار برف در دامنه کوههای تربت حیدریه/با اولویت بندی در حال بازگشایی مسیرهای فرعی هستیم/تا ساعتی دیگر شبکه اصلی دیجیتال متصل خواهد شد محور تربت حیدریه به مشهد بازگشایی شد/اسکان اضطراری یکهزار مسافر گرفتار در برف تمام راههای روستایی و فرعی تربت حیدریه مسدود است/محور تربت حیدریه به مشهد همچنان مسدود/معابر اصلی شهر باز، اما تردد به سختی انجام می شود شجاعت صداقت در حادثه تلخ هواپیمای اوکراین/ وقتی بین مردم و حاکمیت پنهان کاری معنا ندارد +اینفوگرافیک بیش از ۵ هزار مسافر گرفتار برف در تربت حیدریه اسکان یافتند/احتمال انسداد جاده طی امشب و فردا محور تربت حیدریه به مشهد همچنان مسدود است/بارش شدید برف در گردنه های سبز و خماری ادامه دارد/عوامل امدادی در حال هدایت مسافران گرفتار در برف به داخل شهر