بدون نظر
 
استاد حوزه و دانشگاه تربت حیدریه:
مدل سازی راهبردهای دینی مهمترین رسالت وحدت حوزه و دانشگاه است
تاریخ انتشار : ۲۷ آذر ۱۳۹۶ در ۲:۲۵ ب.ظ
 
استاد حوزه و دانشگاه تربت حیدریه با انتقاد از آنچه که در سالهای گذشته برای وحدت حوزه و دانشگاه شعاری عمل شده، رسیدن به مرحله اجرا و مدل سازی راهبردهای دینی در عرصه های مختلف مورد نیاز جامعه را مهمترین رسالت این دو نهاد برشمرد.

به گزارش خبرنگار تابان تربت؛ حجت الاسلام محمد کازری ظهر امروز در همایش وحدت حوزه و دانشگاه که در دانشگاه پیام نور تربت حیدریه برگزار شد، افزود: راهبردهای امروز وحدت حوزه و دانشگاه باید از مرحله گفتار و شعار خارج شده و برای مدل سازی راهبردهای دینی در عرصه های مورد نیاز جامعه به مرحله اجرا برسد.

 

وی تصریح کرد: آنچه که امروز نیاز اساسی جامعه اسلامی را مبرهن کرده نظریه پردازی، فرمول سازی و مدل سازی برای راهبردهای دینی مسایل مورد نیاز کشور است که باید متخصصان دانشگاهی و حوزوی آن را تثبیت، نهادینه و ترویج دهند.

 

کازری مهمترین محور وحدت را در حوزه اندیشه و تفکرات برشمرد و گفت: توازن اندیشه ها و تفکرات و تعامل با هم جدایی حوزه و  دانشگاه را غیر ممکن می کند و جامعه ای در طراز انقلاب اسلامی فراهم می کند.

 

این استاد حوزه و دانشگاه در ادامه از اطاعت عقلانی بعنوان محور دیگر وحدت یاد کرد و افزود: باید اطاعت عقلانی شکل بگیرد و این مهم منوط به انسانهایی با ذهن خلاق است که در مسائل تئوری و عملی به عرصه مدل سازی ورود پیدا کرده و آن را در حوزه و دانشگاه به مرحله اجرا برسانند.

 

وی در بخشی دیگربه عرصه های مقابله با جبهه استکبار اشاره کرد و افزود: امروز دشمن از عرصه میدان مبارزه فیزیکی ناامید شده و لذا در میدانهای فرهنگی و اقتصادی به جنگ اعتقادات و باورهای دینی امت اسلامی برخاسته و این مبارزه بسیار پیچیده تر و خطرناک تر از مبارزه نظامی است.

 

کازری از ترویج رباخواری در عرصه اقتصاد جامعه اسلامی بعنوان یک معضل تاثیر گذار یاد کرد و بیان داشت: ترویج رباخواری با بهانه های مختلف و پاک کردن صورت مسئله استمرار پیدا می کند و اینجاست که انسان به جنگ با خدا می آید و تاثیر آن را می توان با طلاق های فراوان، اعتیاد و لقمه حرام در جامعه مشاهده کرد.

 

وی گفت: وقتی که دشمن گزینه نظامی را روی میز خود قرار می دهد با واکنش های صریح مسئولان مواجه می شود اما امروز ترویج رباخواری در بانکها به بهانه های مختلف و پاک کردن صورت مسئله اعلان جنگ با خداست و هیچ واکنش و صدایی از مسئولی شنیده نمی شود.

 

استاد حوزه و دانشگاه اظهار کرد: به جای اینکه به معلول ها بپردازیم به دنبال درمان علت ها هستیم و چه بسا با تزریق های مسکن وار مقطعی بخشی از درد را کاهش دهیم اما به واقع تا ریشه و یا همان معلول را درمان نکنیم اتفاق خاصی نخواهد افتاد.

 

وی از مطالبه گری سیاست های اقتصاد مقاومتی رهبر معظم انقلاب اسلامی و همچنین معماری اسلامی در جامعه بعنوان دو رسالت دانشگاهیان  و حوزویان در عرصه وحدت یاد کرد.

 

پیبش از این رئیس دانشگاه پیام نور تربت حیدریه از دانشگاهیان بعنوان قشر روشنفکر جامعه یاد کرد و افزود: روشنفکران دید افقی بالایی در سطجح جامعه دارند و دانشگاه بعنوان تربیت کننده متخصص در حوزه های مورد نیاز جامعه فعالیت می کند.

 

داود فیروزی بیان داشت: با توجه به نقش دانشگاهیان و حوزویان و لزوم همفکری و همگرایی این دو قطب علمی در جامعه تعامل و تکامل حوزه و دانشگاه منجر به تشکیل تمدن نوین اسلامی خواهد شد.

 

در این همایش دانشجویان و اساتید دانشگاهها و همچنین طلاب و روحانیون و اساتید حوزه های علمیه به بیان مقالات، دیدگاهها و نقطه نظرات خود پیرامون وحدت حوزه و دانشگاه پرداختند.

بالغ بر ۱۲ هزار دانشجو و ۲۵۰ استاد هیئت علمی در ۷ مرکز آموزش عالی تربت حیدریه شامل؛ دانشگاه عالی، آزاد اسلامی، علوم پزشکی، پیام نور، فنی و مهندسی، علمی و کاربردی و سما تحصیل و تدریس می کنند.

 

همچنین تربت حیدریه دارای سه حوزه علمیه برادر و یک حوزه علمیه خواهر است که بالغ بر یکهزار طلبه و روحانی از سطح یک تا سطح چهار(معادل دکترا)در آن تحصیل و تدریس می کنند.

 

انتهای پیام/

لینک کوتاه:

تــوجـه

  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد همین مطلب بنویسید
  • لطفا نظرات خود را به فارسی تایپ نمایید
  • لطفا سعی کنید نظرتان مختصر و مفید باشد
  • به نظرات دیگر کاربران احترام بگذارید

ثبت نظر :


 
 
x
«هلیا باغبانی» مشعلدار المپیک زمستانی۲۰۱۸ از تربت حیدریه مردم تربت حیدریه به دنبال یک وجب پارکینگ! حضرت زینب (س) اسوه صبر و ایثار است برگزاری نخستین المپیاد ورزش همگانی در تربت حیدریه مشکلات باید تفکیک شده و در کارگروههای تخصصی بررسی شود ادامه اجرای تبصره ۳ به صلاح مدیریت شهری نیست عبور اصلاح طلبان از دولت، بازی سیاسی و رسانه ای است/جریان اصلاحات انتخابات آینده را هدف قرار داده است دانشگاهها و مراکز آموزش عالی در شناسائی و رفع آسیب های اجتماعی حضور کم رنگ دارند عوامل پیروزی انقلاب اسلامی و آفاتی که این نهضت الهی را تهدید می کند انتقاد معاون برنامه ریزی فرماندار تربت حیدریه از حرکت لاک پشتی بانک ها در پرداخت تسهیلات بانکی وعده سرخرمن برای تسویه حساب زعفرانکاران درآمد ۱۳ هزار میلیارد تومانی خراسان رضوی از بخش کشاورزی/تنها راه نجات بخش کشاورزی تجمیع خرده مالکان و تشکیل شرکت های تعاونی است