بدون نظر
 
رییس میراث فرهنگی تربت حیدریه خبر داد؛
مجموعه فرهنگی تاریخی شیخ حیدر کدکنی ساماندهی می شود
تاریخ انتشار : ۲۱ دی ۱۳۹۹ در ۱۱:۱۳ ق.ظ
 
محمدی، از ساماندهی مجموعه شیخ حیدر کدکنی تربت حیدریه با مشارکت میراث فرهنگی و شهرداری کدکن و همچنین هیات امنای این مجموعه خبر داد.

علی محمدی، رئیس اداره میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی شهرستان تربت حیدریه، در گفت و گو با خبرنگار تابان تربت؛ اظهار داشت: عملیات ساماندهی مجموعه شیخ حیدرکدکنی شامل جمع آوری آلاچیق ها و الحاقات نامتناسب محوطه، آواربرداری نخاله های اطراف بنا، آجرفرش و محوطه سازی سنتی مجموعه خواهد بود.

وی بیان کرد: مجموعه معماری شیخ حیدر کدکنی بعنوان یکی از مجموعه های معماری شاخص استان، مربوط به دوران سلجوقی، ایلخانی و تیموری و شامل مسجد، ایوان و مزار می باشد که مهمترین ویژگی معماری این بنا وجود تزیینات آجرکاری، نقاشی روی گچ و کاشی کاری بوده است.

رئیس اداره میراث فرهنگی تربت حیدریه افزود: بخشی از مسجد این بنا با مشارکت واحد موزه های اداره کل در حال تبدیل به موزه تاریخ کدکن می باشد که به زودی مورد بهره برداری قرار می گیرد.

محمدی در خصوص ظرفیت های جذب گردشگر در بخش کدکن تصریح کرد: وجود سه حمام تاریخی در شهر کدکن قابلیت سرمایه گذاری توسط بخش خصوصی را دارد، ظرفیتی که می تواند در جذب گردشگر در این منطقه نقش بسزایی داشته باشد.

شهر کدکن در فاصله ۱۵۰ کیلومتری مشهد مقدس واقع شده و به شهر علم و ادب و عرفان معروف و زادگاه مشاهیر مختلفی از جمله شیخ عطار، شفیعی کدکنی بوده و دارای طبیعتی سرسبز با باغات فراوان آلو و آلوچه می باشد.

همچنین قله 3013 متری ملکوه به عنوان علم کوه خراسان در دامن رشته کوه چهلتن، قله ای که همه ساله طبیعت دوستان و گردشگران ورزشی را در فصل بهار و زمستان به سمت خود روانه می کند در این شهر قرار دارد.

انتهای پیام/

لینک کوتاه:

!!تــوجـه

  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد همین مطلب بنویسید
  • لطفا نظرات خود را به فارسی تایپ نمایید
  • لطفا سعی کنید نظرتان مختصر و مفید باشد
  • به نظرات دیگر کاربران احترام بگذارید

ثبت نظر :


 
 
x
لزوم حمایت قانونی از آمران به معروف و ناهیان از منکر نام نویسی ۷۱۸ نفر برای انتخابات شوراهای اسلامی روستا در تربت حیدریه قرارگاهی از جنس حاج قاسم توزیع بیش از ۷۰۰ جعبه نوغان بین نوغانداران خراسان بی‌نیازسازی کشور از واردات کاغذ با سرمایه‌گذاری در منابع سنگ تربت حیدریه/ سود بانکی اصلی‌ترین مانع تولید است هشتمین پایانه صادراتی نفت کشور در تربت حیدریه به بهره برداری رسید ارتش جمهوری اسلامی ایران در دفاع مقدس غیورمردانه حماسه آفرید پروژه احداث سینما امید در تربت حیدریه همچنان بلاتکلیف است جوانانی که تهدید و آسیب‌های محله‌شان را به دور از هیاهو به فرصت تبدیل کردند ۱۴۴۰ خودرو عمومی در تربت حیدریه رایگان دوگانه‌سوز شدند تاکید فرماندار بر ساماندهی ورودی های شهر تربت حیدریه عمر ساختمان‌ های تربت‌ حیدریه حداقل ۴۰ سال است