بدون نظر
 
تابان تربت گزارش می دهد
مجتمع فرهنگی هنری پیشکوه، آینه دق هنرمندان و مردم تربت حیدریه
تاریخ انتشار : ۲۹ مهر ۱۳۹۶ در ۸:۲۰ ق.ظ
 
حدود ۱۰ سال از آغاز عملیات اجرایی تنها مجتمع فرهنگی هنری تربت حیدریه می گذرد و این پروژه نیمه تمام همچنان به آینه دق برای هنرمندان و مردم تربت حیدریه تبدیل شده است.

به گزارش خبرنگار تابان تربت، شهرستان تربت حیدریه پس از مشهد، سبزوار و نیشابور با جمعیت ۲۵۰ هزار نفری، هنوز فاقد یک مجتمع فرهنگی هنری برای فعالان عرصه هنر و سینماست و این در حالی است که هنرمندان و فرهیختگان بی شماری از این دیار طی سالیان متمادی صاحب عناوین برتر در استان و جشنواره های ملی و بین المللی شدند.

 

از برگزیدگان در عرصه سینما و تلویزیون گرفته تا هنرمندان عکاس و تئاتر و موسیقی که همه بیانگر استعداد فراوان این دیار در خلق هنرنمایی در حوزه های مختلف هنری است و متاسفانه تاکنون مکانی برای فعالیت های خود نداشتند و مکانهای فعلی یا اجاره ای و یا شایسته حوزه فرهنگ و هنر نبوده است.

 

عملیات اجرایی تنها مجتمع فرهنگی هنری تربت حیدریه سال ۱۳۸۶ در زمینی به مساحت ۹ هزار متر مربع در منطقه گردشگری پیشکوه آغاز و قرار شد در مدت دو سال این پروژه به بهره برداری برسد اما با گذشت ۱۰ سال از آن، این پروژه نیمه تمام همچنان به آینه دق برای هنرمندان و مردم تربت حیدریه تبدیل شده است.

 

مچتمع فرهنگی هنری پیشکوه در ۱۰ سال گذشته با تزریق قطره چکانی اعتبارات محدود دولتی تاکنون توانسته حدود ۶۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته باشد و این در شرایطی است که شهرستانهای همطراز در استان هر کدام حداقل صاحب دو مجتمع فرهنگی هنری هستند.

 

سالهاست ایستاده تماشاگریم

رئیس انجمن سینمای جوان تربت حیدریه که هنرمندانش این روزها صاحب عناوین برتر در جشنواره های ملی و بین المللی شده، اظهار داشت: با تخریب سینما ۲۲ بهمن این شهرستان که به حق یکی از سالن های بزرگ و زیبای شرق کشور بشمار می رفت در یک دهه گذشته ایستاده تماشاگریم و این شهرستان فاقد یک سالن استاندارد سینمایی است.

 

جواد جعفری افزود: صنعت سینما بهترین رسانه برای معرفی شایستگی ها و جایگاه شهری است که تاکنون معرفی نشده و باید از این ظرفیت بنحو مطلوب استفاده کرد.

وی خاطر نشان کرد: راهیابی و کسب افتخار توسط محمد علی سهیلی نویسنده و کارگردان فیلم هوای پرواز در جشنواره های بین المللی مراکش، شیلی، ونزوئلا و آلمان و نیز حضور مازیار کاظمی در مدرسه ملی سینما که اولین فیلم بلندش را در آینده ای نزدیک کلید خواهد زد و همچنین حضور سمیرا قنبریان بعنوان بازیگر در سریال شهرزاد، همه ظرفیت های بی نظیری برای شناساندن فرهنگ و جایگاه تربت حیدریه در عرصه های ملی و بین المللی است که امیدوارم از این فرصت ها به بهترین نحو ممکن استفاده شود.

 

اختصاص ۱۳ میلیارد ریال از محل ماده ۱۸۰

معاون استاندار و فرماندار ویژه تربت حیدریه از اختصاص ۱۳ میلیارد ریال برای تکمیل مجتمع فرهنگی هنری پیشکوه خبر داد و افزود: این مبلغ از محل اعتبارات ماده ۱۸۰ تامین می شود و امیدواریم تا بدون سیر مراحل تشریفات و انتخاب یک پیمانکار بومی کار بزودی آغاز شود.

 

اخمد علی موهبتی گفت: علاوه بر این ۱۳ میلیارد ریال، مبلغ ۳۵ میلیارد ریال از سوی معاون برنامه ریزی ریاست جمهوری اعتبار در نظر گرفته شده تا این پروژه تکمیل شود.

 

فرماندار تربت حیدریه پیش از این در جشن روز ملی سینما در ۲۳ شهریور از ادامه عملیات این پروژه در اواخر همان ماه خبر داده بود.

 

اتمام پروژه مجتمع فرهنگی هنری نیازمند ۵۰ میلیارد ریال اعتبار

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی تربت حیدریه با بیان اینکه اتمام پروژه فرهنگی هنری پیشکوه نیازمند ۵۰ میلیارد ریال اعتبار است، افزود: در حال حاضر برای این پروژه تاکنون ۳۰ میلیارد ریال هزینه شده که در قسمت اداری ۶۵ درصد و در قسمت سالنها ۳۰ درصد پیشرفت داشته است.

 

محمد حسن زاده اظهار کرد: این مجتمع یکی از بزرگترین مراکز فرهنگی وهنری در خراسان رضوی است که درصورت تکمیل تمام برنامه های هنری که درسطح شهرستان توسط انجمن های فرهنگی وهنری وابسته که دربیش از ۱۰رشته در مکانهای متعدد به همشهریان ارائه می شود بصورت تجمیعی در این مرکز ارائه خواهد شد.

 

وی خاطر نشان کرد: برگزاری جشنواره ها واجرای تئاتر بطور مداوم، اجرای برنامه های موسیقی درتالاراصلی که بیش ازپانصد نفر گنجایش دارد و همچتین سالن بزرگ سینما به همراه جشنواره های فیلم وعکس، وشنویسی وهنرهای تجسمی و آموزش رشته های هنری، بخشی از ظرفیت های مجتمع فرهنگی پیشکوه است.

 

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد تربت حیدریه گفت: مراحل توافق نامه در هفته گذشته انجام شده و با پیگیری های مسئولان ارشد شهرستان دراداره کل فرهنگ وارشاداسلامی واستانداری، مرحله واگذاری پروژه به پیمانکار طی هفته جاری انجام خواهد شد.

 

وی ابراز امیدواری کرد: با رایزنی هایی که مسئولان شهرستان با رئیس سازمان برنامه وبودجه کشور برای اختصاص اعتبار ۳۵ میلیارد ریالی انجام دادند این پروژه تاپایان سال آینده با زیربنای ۴۲۰۰مترمربع به بهره برداری برسد.

 

انتهای پیام/

لینک کوتاه:

تــوجـه

  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد همین مطلب بنویسید
  • لطفا نظرات خود را به فارسی تایپ نمایید
  • لطفا سعی کنید نظرتان مختصر و مفید باشد
  • به نظرات دیگر کاربران احترام بگذارید

ثبت نظر :


 
 
x
دشمن با جنگ روانی بدنبال ناکارآمد جلوه دادن نظام است ورودی ۶۰ هزار پرونده به حوزه قضایی تربت حیدریه نماز عید سعید فطر تربت حیدریه در محل مسجد جامع برگزار می شود فسیل های ۶۵ میلیون ساله در تربت حیدریه رونمایی شدتد مجمع مشورتی نماد برون سپاری و مشارکت جوانان در تصمیم گیری و تصمیم سازی های کشور است محوطه تاریخی تازه کشف شده در تربت حیدریه به سایت گردشگری تبدیل می شود راه بلدان محلی تربت حیدریه آموزش می بینند امت اسلامی در آینده ای نزدیک نابودی رژیم غاصب صهیونیستی را جشن خواهد گرفت/جریان مقاومت آمال نظام سلطه را در هم پیچیده است وحدت امت اسلامی و اعلام تشکیل جریان مقاومت در جهان مهمترین پیام روز جهانی قدس است/شعار نیل تا فرات به بقای صهیونیست ها تنزل یافت/شلیک چندین موشک تن نتانیاهو را به لرزه انداخت راهپیمایی روز جهانی قدس، دفاع از امنیت و منافع ملی است امام خمینی(ره) مسیر تاریخ را تغییر داد تراز بازرگانی خارجی گمرکات خراسان رضوی ۲۷۸ میلیون دلار اعلام شد