بدون نظر
 
نماینده مردم تربت حیدریه:
مافیای زعفران در صادر کننده های سنتی متمرکز شده است
تاریخ انتشار : ۱۱ شهریور ۱۴۰۰ در ۱۲:۳۶ ب.ظ
 
زنگنه از رقابت منفی بین صادر کنندگان، عدم زیر ساخت های لازم برای حمایت کشاورز در فصل برداشت و همچنین تعارض منافع کشاورز و صادر کننده بعنوان سه دلیل عمده قیمت پایین زعفران یاد کرد و گفت: اکثر صادر کنندگان زعفران سنتی و این محصول را فله ای و بدون برند در بازار جهانی به فروش می رسانند.

به گزارش خبرنگار تابان تربت؛ محسن زنگنه نماینده مردم تربت حیدریه، مه ولات و زاوه در مجلس شورای اسلامی صبح امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار داشت: امسال ۳۴۰۰ میلیارد تومان برای حمایت از محصولات کشاورزی در نظر گرفتیم که سهم زعفران از این مبلغ هزار میلیارد تومان است و بر همین اساس مدلی مورد تایید سازمان تعاون روستایی طراحی کردیم و منتظر تایید وزیر جدید جهاد هستیم.

وی از پای کارامدن ستاد اجرایی فرمان امام، بنیاد برکت، ستاد غدیر و بانک کشاورزی برای حمایت از زعفران خبر داد و افزود: تشکیل نهاد جامع زعفرانکاران و نخستین شرکت سهامی عام ویژه زعفرانکاران در بورس راه اندازی خواهد شد تا دیگر نیازی به دولت نیز نداشته باشیم.

زنگنه از رقابت منفی بین صادر کنندگان، عدم زیر ساخت های لازم برای حمایت کشاورز در فصل برداشت و همچنین تعارض منافع کشاورز و صادر کننده بعنوان سه دلیل عمده قیمت پایین زعفران یاد کرد و گفت: اکثر صادر کنندگان زعفران سنتی و این محصول را فله ای و بدون برند در بازار جهانی به فروش می رسانند.

این نماینده مجلس بیان کرد: بدلیل عدم وجود حمایت از کشاورز در فصل زعفران و به جهت اینکه امکان پاک کردن گل به آن حجم برای زعفرانکاران میسر نیست، قیمت شکسته می،شود، کما اینکه چنانچه زعفران تر در بازار به فروش نرسد قیمت آن افت نخواهد کرد.

اختصاص ۲۰۰ میلیارد تومان برای پروژه چهار بانده شدن محور تربت حیدریه به زاوه

نماینده مردم تربت حیدریه به پروژه های حوزه راهداری این منطقه اشاره کرد و گفت: پروژه های ورودی شهر از سمت مشهد، خواف و گناباد علی رغم اینکه کلنگ ان هم زده شده ولی برای آن منابع مالی اساسی تعریف نشده و لذا در ابتدای امر به دنبال تامین منابع مالی ان بودیم.

زنگنه گفت: پروژه چهار بانده شدن محور تربت حیدریه به سمت خواف که بخشی از آن را شرکت ایمیدرو و بخشی دیگر آستان قدس را پای کار اوردیم و اکنون کارگاهها فعال و پروژه در حال اجراست.

عضو مجمع نمایندگان خراسان رضوی بیان داشت: برای پروژه ورودی از سمت مشهد مبلغ ۱۰ میلیارد تومان جذب شد که ۶.۵ میلیارد ان به دیون پیمانکار رفت و تنها حدود سه و نیم میلیارد نیز برای ادامه پروژه بافی مانده، هر چند با رایزنی که با وزارت نیرو انجام دادیم برای روشنایی ۱۳ میلیارد تومان اعتبار جذب کردیم و پیمانکار ان مشخص و امیدواریم تا قبل از فصل زمستان طرح به اتمام برسد.

زنگنه گفت: پروژه ورودی از سمت زاوه که برای ان طرح ملی و یک رینگ ۵۰۰ کیلومتری تعریف شده و ۲۸ کیلومتر ان از سمت تربت حیدریه به زاوه است و این رینگ تا تربت جام و حتی خراسان جنوبی نیز ادامه دارد و علی رغم اینکه سالانه برای کل این رینگ حدود ۲۰ میلیارد تومان در نظر گرفته می شود و در حال حاضر هم هر کیلومتر بین ۱۳ تا ۱۵ میلیارد تومان هزینه دارد عملا از این راه به نتیجه خوبی نمی رسیدیم.

وی اظهار کرد: هر چند در بودجه امسال برای این رینگ ۴۰ میلیارد تومان اختصاص یافت اما طبق رایزنی انجام شده از محل ماده ۵۶ که (به بانکها اجازه می دهد با دستگاههای دولتی مشارکت و تامین مالی ان را انجام و اقساط توسط آن دستگاه پرداخت شود) با بانک مسکن برای این ۲۸ کیلومتر مبلغ ۲۰۰ میلیارد تومان تفاهم نامه منعقد و منتظریم تا بانک تفاهم نامه را با سازمان برنامه و بودجه منعقد و اقساط این تسهیلات توسط این سازمان ضمانت شود.

زنگنه گفت: پس از سیر مراحل قانونی که بین سه تا چهار ماه بطول خواهد انجامید و پیمانکار مشخص و تزریق بودجه اغاز می شود و احتمالا از فروردین آتی پروژه نیز رسما آغاز شود.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی همجنین از رایزنی برای ثبت ملی دو طرح راهداری در تربت حیدریه خبر داد و افزود: طرح های مطالعاتی محور رباط،سنگ، کدکن، ماروس به نیشابور و همچنین تربت حیدریه، بایگ، رودمعجن به ریوش کاشمر در حال انجام است و هر چند کار بسیار سختی است که ثبت ملی و برای ان ردیف و کد بودجه تعریف کرد اما تمام تلاش خود را خواهیم کرد تا این دو محور از بن بست فعلی به یک محور مواصلاتی مناسب بین شهرستانهای تربت حیدریه، نیشابور و کاشمر تبدیل شود.

تاکنون شرکت طوس مسیر ۲ بار قرارداد منعقد شده با فولاد را کنسل کرده است

نماینده مردم تربت حیدریه، مه ولات و زاوه در مجلس،شورای اسلامی از پروژه فولاد رخ بعنوان بزرگترین پروژه صنعتی شرق کشور یاد کرد و افزود: تقریبا در یک سال گذشته کارگاه تعطیل شده بود و شرکتی هم که پیمانکار انجا بود به لحاظ تامین منابع مالی مشکل داشت و بعد از پیگیری های متعدد مشخص شد که ال سی بازگشایی نمی شود، لذا با رایزنی با بانک مرکزی بلاخره بانک صنعت و معدن موافقت کرد ال سی را با تغییراتی ایجاد کتد و نیازمند انعقاد قرار داد با شرکت پیمانکار طرح های فولاد کشور بودیم که قبلا فقط تفاهم نامه داشتند.

زنگنه گفت: در مجموع به این نتیجه رسیدیم که این شرکت نمی تواند طرح را به سرانجام برساند، لذا پیمانکار را تغییر داده و با شرکت خصوصی فکور صنعت(همان تیمی که برای شرکت توسعه فراگیر سناباد در سنگان پروژه احداث کرده) قرارداد منعقد و انبارها و کارگاهها تحویل و نیروها مستقر شدند و تا هفته های اتی هم ال سی نیز بازگشایی خواهد شد.

وی تصریح کرد: بر اساس قرارداد و از ابتدای شهریور امسال بعد از ۲۸ ماه باید فاز نخست یعنی خط احیای فولاد راه اندازی و در ادامه پس از ۳۶ ماه خط گندله سازی نیز افتتاخ خواهد شد.

وی در خصوص تامین اب فولاد رخ گفت: قراردادی بین شرکت طوس مسیر و ابفای استان منعقد شده که در ازای اجرای ۱۰۰ کیلومتر باقیمانده پروژه فاضلاب شهر تربت حیدریه، راه اندازی فاز دوم تصفیه خانه و پرداخت مبلغی، این پساب بمدت ۲۹ سال در اختیار شرکت طوس مسیر باشد.

زنگنه بیان داشت: براساس،گفته شرکت طوس مسیر به اصرار مسوولان وقت تربت حیدریه و بصورت شفاهی انها متعهد به تامین آب فولاد رخ شدند اما در این خصوص هیچ قراردادی که شرکت طوس مسیر را ملزم به تامین اب فولاد رخ کتد عملا وجود ندارد و در قرارداد قبلی بندی هم برای ان قید نشده و تقریبا یک تعهد اخلاقی و اجتماعی دادند.

وی اظهار کرد: پس از یکسال مذاکره و رایزنی ۲بار قرارداد با شرکت طوس مسیر منعقد شده و هر دوبار و به دلیل اختلاف در قیمت، این قرارداد توسط شرکت توس مسیر لغو می شود.

زنگنه با بیان اینکه نگران تامین آب فولاد رخ نیستیم، گفت: به لحاظ تامین گاز این پروژه هم مشکلی نداریم و پروژه خط دیزباد در حال اجراست.

سهمیه فولاد تربت حیدریه به خوزستان می رفت

این نماینده مجلس در خصوص فولاد توسعه ملی متعلق به بانک ملی گفت: ابن پروژه را بانک ملی،به فولاد خوزستان می فروشد و بابت ان هم مبلغ هنگفتی می گیرد و در مجموع این فولاد خوزستان است که خوراک ۲.۵ تنی سهم تربت حیدریه را از استان خارج می کرد، لذا به سازمان بازرسی نامه زدیم و خواستار رسیدگی ان شدیم چرا که فولادهای خراسان سالانه ۵.۵ میلیون تن خوراک اولیه لازم دارند و این سهمیه نباید از استان خارج شود.

وی با بیان اینکه شهرستان تربت حیدریه بعنوان نزدیک ترین شهر به سنگان خواف و در کریدور شمال به جنوب قرار گرفته و می تواند شهرک لجستیکی فولاد شود، گفت: بر همین اساس در دو فولاد پایین دست تربت حیدریه به دنبال راه اندازی صنایع پایین دستی فولاد هستیم.

اخذ مجوز احداث تعمیر ریل توسط شرکت احیا ریل در راه آهن تربت حیدریه

نماینده مردم تربت حیدریه در مجلس،گفت: تا پیش از این تعمییرات ریل و واگن های قطار به خارج از استان می رفت که با اخذ مجوز راه اندازی تعمیر ریل توسط شرکت احیا ریل این پروژه در تربت حیدریه راه اندازی و حداقل برای آن ۱۰۰ نفر بصورت مستقیم اشتغالزایی ایجاد می شود.

وی در خصوص سهمیه مسافران هم گفت: در حال رایزنی با مقامات کشوری هستیم تا علاوه بر افزایش سهمیه ایستگاه تربت حیدریه یک واگن چهار تخته برای این خطه در نظر گرفته شود.

زنگنه گفت: راه آهن تربت حیدریه تمام قواعد فنی و پروتکل ها و زیر ساخت های اداره کل را داراست و این مهم به هر دلیلی به شهری دیگر واگذار شد، که با رایزنی انجام شده موافقت برای اداره کل شدن اخذ اما در ادامه مسیر سازمان استخدامی کشور می،بایستی برای آن ردیف استخدامی تعریف کتد موافقت نکرده و همچنان به تلاش خود برای تحقق آن ادامه خواهیم داد.

مجتمع فرهنگی هنری پیشکوه تا هفته آتی سند دار می شود

نماینده مردم تربت حیدریه به پروژه نیمه تمام مجتمع فرهنگی پیشکوه اشاره کرد و گفت: برای این پروژه ۱۴ساله و بر زمین مانده ۳۵ میلیارد تومان بودجه اختصاص و اکنون ۱۷.۵ میلیارد ان در حساب اداره کل ارشاد استان است، اما عامل ذیخساب اعلام می کند که این مجتنع سند ندارد و نمی تواند مبلغ را واریز کند.

زنگنه گفت: بلافاصله طی چند روز ان را به کمیسیون ماده ۵ بردیم و به عنوان فرهنگی اموزشی تغییر کاربری دادیم و ظرف مدت هفته اتی سند دار و پیمانکار ان مشخص و پروژه از سر گرفته خواهد شد.

انتهای پیام/

لینک کوتاه:

!!تــوجـه

  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد همین مطلب بنویسید
  • لطفا نظرات خود را به فارسی تایپ نمایید
  • لطفا سعی کنید نظرتان مختصر و مفید باشد
  • به نظرات دیگر کاربران احترام بگذارید

ثبت نظر :


 
 
x
پیوست عدالت در وزارت بهداشت خدمت رسانی به مناطق محروم است واردات واکسن طی دو هفته آینده به ۱۶۰ میلیون دز می رسد / ۷۶ میلیون جمعیت کشور واکسینه شده اند بیمارستان ۲۷۲ تختخوابی امام حسین علیه السلام تربت حیدریه افتتاح شد وزیر بهداشت وارد تربت حیدریه شد مرزبانی از دین مهمترین میثاق طلاب و روحانیون است خرید حمایتی زعفران در خراسان رضوی آغاز شد پسته‌کاران پسته خندان نیستند مهمترین دستاورد سفرهای استانی دولت محرومیت زدایی از مناطق محروم است پروژه های نیمه تمام ورزشی تربت حیدریه معطل ۱۸ میلیارد تومان اعتبار پیکر شهید محمد محمدی در تربت‌حیدریه تشییع شد بهره برداری از ۴ مینی چمن ورزشی در منطقه تربت حیدریه پارک جنگلی شهید حجتی تربت حیدریه فرصت مناسب برای تقویت گردشگری