بدون نظر
 
لجبازی عرب‌ها با هندوانه‌های ایرانی
تاریخ انتشار : ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۴ در ۶:۵۴ ب.ظ
 
معاون سازمان حفظ نباتات از برگشت خوردن شش محموله هندوانه از امارات خبر داد و اعلام کرد: تا کنون هیچ گزارش رسمی مبنی بر علت برگشت خوردن هندوانه‌ به ایران اعلام نشده و به نظر می‌رسد این جنجال‌های رسانه‌ای به دلیل لجبازی سیاسی یا رقابت تجاری باشد.
حسین ایزدی در گفت‌وگو با ایسنا، تصریح کرد: با توجه به این وضعیت، نامه اعتراض‌آمیز رسمی به امارات در حال تهیه است تا به آن‌ها متذکر شویم که باید علت برگشت خوردن هندوانه‌های ایرانی را با ادله رسمی و علمی بیان کنند و با ارسال نامه‌ مشابهی به کنوانسیون بین‌المللی حفظ نباتات اعلام می‌کنیم که واکنش اماراتی‌ها و کشورهای عربی حاشیه‌ساز هیچ سنخیتی با قوانین و دستورالعمل‌های بین المللی ندارد.

وی اظهار کرد: بر اساس قوانین و مقرارت بین‌المللی قرنطینه‌ای، کشور مقصد باید دلیل برگشت خوردن محموله‌های غذایی مانند محصولات کشاورزی را پیش از ترخیص از قرنطینه کشور خود به کشور مبدأ یا ارسال کننده اعلام کنند که محموله مورد نظر به دلیل آفت‌زدگی، بالا بودن باقی‌مانده‌های شیمیایی یا رعایت نشدن کدام استاندارد برگشت خورده‌ است اما تا کنون هیچ گزارش رسمی و مکتوبی از کشورهای عربی همسایه‌ که طی این مدت جنجال‌آفرینی کردند به ایران ارائه نشده است.

وی با بیان اینکه تا کنون شش محموله هندوانه ایرانی از امارات برگشت خورده‌ است، افزود: جالب‌تر اینکه همه محموله‌های برگشتی هندوانه که مربوط به امارات بوده‌اند از قرنطینه این کشور ترخیص شده و نهایتا از بازار امارات به مقصد ایران برگشت خورده‌ است در حالیکه این مسئله خلاف قوانین بین المللی است، چرا که ماموران قرنطینه‌ هر کشوری موظفند پیش از ترخیص محموله‌ وارداتی از قرنطینه، همه استانداردها و کیفیت‌های اعلامی خود را به کشور مبدأ بررسی کنند.

معاون قرنطینه و بهداشت گیاهی سازمان حفظ نباتات ادامه داد: کشورهای عربی مانند امارات، کویت و قطر همواره به شایعاتی مانند تزریق مواد شیمیایی از سوی ایرانی‌ها به داخل هندوانه یا آفت زدگی این محصول مطرح می‌کنند اما هیچ کدام از این شایعات مبنای درستی ندارد، چرا که پس از برگشت خوردن این محموله، هندوانه‌های برگشتی در قرنطینه گمرک شهید رجایی مورد بررسی قرار گرفت اما هیچ آثاری از آفت در هیچ مرحله‌ رشدی در خود محصول مشاهده نشد. فقط به دلیل اینکه برخی از آن‌ها سوراخ شده احتمال وجود آفت سر خرطومی جالیز روی پوست این محصول وجود دارد که البته در هیچ کدام از میوه‌ها نفوذ نکرده بود.

ایزدی گفت: به نظر می‌رسد با توجه به اینکه تا کنون اماراتی‌ها هیچ دلیل و عاملی را به صورت رسمی به ایران برای برگشت دادن محموله‌های هندوانه گزارش نکرده‌اند، این جنجال‌ها با هدف لجبازی سیاسی یا رقابت تجاری با هندوانه‌ ایرانی که رقابت‌پذیری مناسبی در منطقه دارد، ایجاد شده است تا بازار صادراتی هندوانه ایرانی را با خلل مواجه کنند.

لینک کوتاه:

تــوجـه

  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد همین مطلب بنویسید
  • لطفا نظرات خود را به فارسی تایپ نمایید
  • لطفا سعی کنید نظرتان مختصر و مفید باشد
  • به نظرات دیگر کاربران احترام بگذارید

ثبت نظر :


 
 
x
نبود صنایع تبدیلی گوشت قرمز در بزرگترین بازار دام شرق کشور جایگاه نظارتی شورای شهر نباید سیاسی و جناحی شود رهاسازی ۵۰۰ هزار قطعه ماهی قزل آلا در استخرهای دو منظوره کشاورزی تربت حیدریه/پیش بینی برداشت ۴۲۰ تن گوشت سفید افزایش ۱۰ درصدی مصرف بنزین در منطقه تربت حیدریه آسفالت جاده کدکن به تلخ بخش در بن بست وعده مسئولان! طرح مثلث اقتصادی نیازمند تبیین و فرهنگ سازی است/مردم در این طرح دیده نشدند ریزش آوار معدن در زاوه یک کشته برجای گذاشت تاکسی بی سیم های بدون بی سیم! راهپیمایی اربعین حسینی بزرگترین همایش استکبار ستیزی جهان اسلام است بازگشت نام شهدا به معابر و خیابان های تربت حیدریه احداث بزرگراه تربت حیدریه به خواف مانع خام فروشی صنایع و معادن می شود ارائه ۱۳۴ هزار خدمات مراقبتی به کودکان/ناهنجاری های مادرزادی و سوانح، عمده ترین علل مرگ کودکان در منطقه تربت حیدریه