بدون نظر
 
دبیر جمعیت مردم نهاد مبارزه با استعمال دخانیات در تربت حیدریه:
قانون جامع و قدرتمندی برای برخورد با قلیان سراها وجود ندارد/هدف اصلی جمعیت مردم نهاد، پیشگیری و فرهنگ سازی است
تاریخ انتشار : ۲۳ مهر ۱۳۹۹ در ۹:۱۳ ق.ظ
 
محمد یوسفی گفت: با توجه به اینکه سیگار و قلیان دروازه ورود به سایر مخدرها و بزهکاری هاست، متاسفانه قانون جامع و قدرتمتدی برای برخورد با آنها وجود ندارد.

محمد یوسفی، دبیر جمعیت مردم نهاد مبارزه با استعمال دخانیات در تربت حیدریه صبح امروز در گفت و گو با خبرنگار تابان تربت؛ اظهار داشت: جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات، جمعیتی است مردمی که در سال ۱۳۶۲ به همت چند پزشک و استاد دانشگاه راه اندازی شد و نمایندگی این جمعیت حدود دو سال قبل نیز در تربت حیدریه تشکیل شد‌‌ و از این جهت جزو شهرهای پیشگام در استان می باشد.

وی تصریح کرد: این جمعیت مردم نهاد با هدف پیشگیری راه اندازی شده و با توجه به اینکه موضوع دخانیات یک معضل فرهنگی و اجتماعی در جامعه بشمار می رود سعی شده تا در حوزه فرهنگ سازی و اطلاع رسانی برنامه های جامعی را در سطح شهرستان اجرا کنیم.

دبیر جمعیت مردم نهاد مبارزه با استعمال دخانیات در تربت حیدریه خاطر نشان کرد: در فاز نخست برنامه ریزی ها به سراغ ادارات، نهادها، تشکل ها و آموزش و پرورش رفتیم و با مشارکت شهرداری، شورای شهر و معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی برنامه هایی همچون طرح پاد، بوستان پاک و فروشگاه پاک برنامه ریزی و با موفقیت اجرا شد.

هدف اصلی جمعیت مردم نهاد، پیشگیری و فرهنگ سازی است

وی در خصوص انگیزه اش از راه اندازی این جمعیت مردم نهاد در تربت حیدریه گفت: چند سال قبل کمپ ترک اعتیادی در یکی از شهرستانهای اطراف راه اندازی کرده بودیم و وقتی یک روز نوجوان ۱۵ ساله ای را آوردند و گفتند چهار سال است که مواد مخدر مصرف می کتد بسیار متاثر و نارحت شدم و از همان زمان قصد کردم تا بیشتر فعالیتم را در حوزه پیشگیری متمرکز کنم چرا که پیشگیری بهتر و کم هزینه تر از درمان است و فقط نیاز به فرهنگ سازی دارد.

یوسفی گفت: با توجه به اینکه شهرستان تربت حیدریه همجوار با شهرهای مرزی شرق کشور است، لذا بنا بر رسالتی که داریم قصد کردیم در راستای آگاهی سازی جامعه با هدف پیشگیری قدمی برداریم.

وی اضافه کرد: در این مسیر ایده های خلاقانه ای مانند بوستان پاک، طرح نفس پاک، فروشگاه پاک با مشارکت ادارات و نهادها در جمعیت هدف انها اجرا کردیم و خروجی مناسبی نیز در پی داشته است.

دبیر جمعیت مردم نهاد مبارزه با استعمال دخانیات به بکی از معضلات پیش رو اشاره کرد و افزود: متاسفانه قانون جامع و قدرتمندی برای برخورد با قلیان سراها وجود ندارد و گاها برخی برخوردهای انجام گرفته هم فایده ای نداشته، هر چند نیروی انتظامی و قوه قضائیه به دلایلی نمی توانند خیلی درگیر این نوع برخوردها بشوند، اما اگر همان قانون ممنوعیت مصرف قلیان و فروش سیگار برای افراد زیر ۱۸ سال به درستی اجرا شود شاید بخشی از این معضلات کمتر شود.

یوسفی بیان کرد: ما به دنبال آن هستیم اگر پدری فرزند زیر ۱۸ سال خود را به فروشگاه می فرستد و فروشنده به او سیگار نمی دهد تلنگری برای او باشد تا حداقل استعمال دخانیات را برای خانواده و فرزندان خود عادی سازی نکند.

وی افزود: با توجه به اینکه منعی برای ورود به مدارس نداریم طرح پاد ( پیشگیری از استعمال دخانیات ) را در مدارس گسترش دادیم، هرچند با توجه به شخصیت دانش اموزان در ابتدا سعی دارند با ان مقابله کنند اما وقتی می بینند تحکم و اجباری در کار نیست و فرایند آگاهی بخشی است آن را می پذیرند.

یوسفی همچنین از اجرای طرح فروشگاه پاک در این شهرستان خبر داد و افزود: این طرح با موفقیت اجرا شد و اکنون نزدیک به ۲۰ فروشگاه پاک داریم و قصد داشتیم برای فرهنگ سازی و ترغیب و تشویق از انان در بیلبوردهای تبلیغاتی تقدیر کنیم، اما متاسفانه نهادهایی که قرار بود، همکاری کنند، علیرغم پیگیری فراوان ما، در این خصوص همراهی لازم را انجام ندادند.

دبیر جمعیت مردم نهاد مبارزه با استعمال دخانیات تربت حیدریه، مهمترین دغدغه در مسیر را همسو کردن و همراهی بهتر و بیشتر ادارات و نهادها عنوان کرد و افزود: ما می دانیم سازمانها، ادارات و نهادها مشغله های فراوان دارند اما این را هم می دانیم بالاخره هر نهاد یا اداره ای تبصره یا ماده ای برای حوزه فرهنگ دارد و از انان می خواهیم این جمعیت را حتی با قرار دادن فضاهای آموزشی و امکاناتی که می توانند در اختیار ما قرار بدهند، بیش از گذشته همراهی کنند.

وی در ادامه از فرمانداری، معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ، کمیسیون فرهنگی شورای شهر و اداره فضای سبز شهرداری به عنوان ارگانهایی که با جمعیت همکاری داشتند، یاد کرد

و در پایان از « خیرین حوزه سلامت » نیز درخواست کرد در این حوزه مهم فرهنگی و اجتماعی که به سلامت عمومی جامعه ارتباط مستقیم دارد، ورود و در اجرای هر چه بهتر طرح و برنامه های این نهاد ، کمک و همراهی کنند.

انتهای پیام/

لینک کوتاه:

!!تــوجـه

  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد همین مطلب بنویسید
  • لطفا نظرات خود را به فارسی تایپ نمایید
  • لطفا سعی کنید نظرتان مختصر و مفید باشد
  • به نظرات دیگر کاربران احترام بگذارید

ثبت نظر :


 
 
x
سکوت خیانت‌بار سلبریتی‌ها در برابر ترور دانشمند هسته‌ای بازرگانی مرگ در سرمای پائیزی تربت حیدریه خدمات هسته ای شهید فخری زاده برای کشور، برجسته است ترور دانشمندان ایرانی، بیانگر عجز و ناتوانی دشمنان انقلاب اسلامی است/شکست و استیصال ائتلاف غربی، عربی مشهود است توزیع بیش از ۱۳۰۰ بسته معیشتی بین نیازمندان تربت حیدریه نخبگان بسیجی تربت حیدریه موفق در راه تولید علم و فناوری سریال ادامه دار جولان سگ‌های ولگرد در حاشیه شهر تربت‌ حیدریه بسیج، ثروت بزرگ و ذخیره‌ خداداد ملت ایران است/ دشمنان ملت همیشه می‌خواهند بسیج را نابود یا بی‌اثر کنند توزیع ۲۴۰۰ بسته کمک معیشتی و بهداشتی بین نیازمندان تربت حیدریه دکتر مهرداد حیدری دومین شهید مدافع سلامت تربت حیدریه آسمانی شد تورم فعلی در کشور دلیل اقتصادی ندارد/ماهیت شورای ملی و اتحادیه صادرکنندگان زعفران برای مردم مشخص شده است/طرح شفافیت آرا نبابد فضای پوپولیستی را در مجلس ایجاد کند حضور روحانیون، هیئت امنا و فرماندهان بسیج در طرح مسجد سنگر سلامت الزامی است/تفکر بسیج باید جهانی شود