بدون نظر
 
دبیر جمعیت مردم نهاد مبارزه با استعمال دخانیات در تربت حیدریه:
قانون جامع و قدرتمندی برای برخورد با قلیان سراها وجود ندارد/هدف اصلی جمعیت مردم نهاد، پیشگیری و فرهنگ سازی است
تاریخ انتشار : ۲۳ مهر ۱۳۹۹ در ۹:۱۳ ق.ظ
 
محمد یوسفی گفت: با توجه به اینکه سیگار و قلیان دروازه ورود به سایر مخدرها و بزهکاری هاست، متاسفانه قانون جامع و قدرتمتدی برای برخورد با آنها وجود ندارد.

محمد یوسفی، دبیر جمعیت مردم نهاد مبارزه با استعمال دخانیات در تربت حیدریه صبح امروز در گفت و گو با خبرنگار تابان تربت؛ اظهار داشت: جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات، جمعیتی است مردمی که در سال ۱۳۶۲ به همت چند پزشک و استاد دانشگاه راه اندازی شد و نمایندگی این جمعیت حدود دو سال قبل نیز در تربت حیدریه تشکیل شد‌‌ و از این جهت جزو شهرهای پیشگام در استان می باشد.

وی تصریح کرد: این جمعیت مردم نهاد با هدف پیشگیری راه اندازی شده و با توجه به اینکه موضوع دخانیات یک معضل فرهنگی و اجتماعی در جامعه بشمار می رود سعی شده تا در حوزه فرهنگ سازی و اطلاع رسانی برنامه های جامعی را در سطح شهرستان اجرا کنیم.

دبیر جمعیت مردم نهاد مبارزه با استعمال دخانیات در تربت حیدریه خاطر نشان کرد: در فاز نخست برنامه ریزی ها به سراغ ادارات، نهادها، تشکل ها و آموزش و پرورش رفتیم و با مشارکت شهرداری، شورای شهر و معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی برنامه هایی همچون طرح پاد، بوستان پاک و فروشگاه پاک برنامه ریزی و با موفقیت اجرا شد.

هدف اصلی جمعیت مردم نهاد، پیشگیری و فرهنگ سازی است

وی در خصوص انگیزه اش از راه اندازی این جمعیت مردم نهاد در تربت حیدریه گفت: چند سال قبل کمپ ترک اعتیادی در یکی از شهرستانهای اطراف راه اندازی کرده بودیم و وقتی یک روز نوجوان ۱۵ ساله ای را آوردند و گفتند چهار سال است که مواد مخدر مصرف می کتد بسیار متاثر و نارحت شدم و از همان زمان قصد کردم تا بیشتر فعالیتم را در حوزه پیشگیری متمرکز کنم چرا که پیشگیری بهتر و کم هزینه تر از درمان است و فقط نیاز به فرهنگ سازی دارد.

یوسفی گفت: با توجه به اینکه شهرستان تربت حیدریه همجوار با شهرهای مرزی شرق کشور است، لذا بنا بر رسالتی که داریم قصد کردیم در راستای آگاهی سازی جامعه با هدف پیشگیری قدمی برداریم.

وی اضافه کرد: در این مسیر ایده های خلاقانه ای مانند بوستان پاک، طرح نفس پاک، فروشگاه پاک با مشارکت ادارات و نهادها در جمعیت هدف انها اجرا کردیم و خروجی مناسبی نیز در پی داشته است.

دبیر جمعیت مردم نهاد مبارزه با استعمال دخانیات به بکی از معضلات پیش رو اشاره کرد و افزود: متاسفانه قانون جامع و قدرتمندی برای برخورد با قلیان سراها وجود ندارد و گاها برخی برخوردهای انجام گرفته هم فایده ای نداشته، هر چند نیروی انتظامی و قوه قضائیه به دلایلی نمی توانند خیلی درگیر این نوع برخوردها بشوند، اما اگر همان قانون ممنوعیت مصرف قلیان و فروش سیگار برای افراد زیر ۱۸ سال به درستی اجرا شود شاید بخشی از این معضلات کمتر شود.

یوسفی بیان کرد: ما به دنبال آن هستیم اگر پدری فرزند زیر ۱۸ سال خود را به فروشگاه می فرستد و فروشنده به او سیگار نمی دهد تلنگری برای او باشد تا حداقل استعمال دخانیات را برای خانواده و فرزندان خود عادی سازی نکند.

وی افزود: با توجه به اینکه منعی برای ورود به مدارس نداریم طرح پاد ( پیشگیری از استعمال دخانیات ) را در مدارس گسترش دادیم، هرچند با توجه به شخصیت دانش اموزان در ابتدا سعی دارند با ان مقابله کنند اما وقتی می بینند تحکم و اجباری در کار نیست و فرایند آگاهی بخشی است آن را می پذیرند.

یوسفی همچنین از اجرای طرح فروشگاه پاک در این شهرستان خبر داد و افزود: این طرح با موفقیت اجرا شد و اکنون نزدیک به ۲۰ فروشگاه پاک داریم و قصد داشتیم برای فرهنگ سازی و ترغیب و تشویق از انان در بیلبوردهای تبلیغاتی تقدیر کنیم، اما متاسفانه نهادهایی که قرار بود، همکاری کنند، علیرغم پیگیری فراوان ما، در این خصوص همراهی لازم را انجام ندادند.

دبیر جمعیت مردم نهاد مبارزه با استعمال دخانیات تربت حیدریه، مهمترین دغدغه در مسیر را همسو کردن و همراهی بهتر و بیشتر ادارات و نهادها عنوان کرد و افزود: ما می دانیم سازمانها، ادارات و نهادها مشغله های فراوان دارند اما این را هم می دانیم بالاخره هر نهاد یا اداره ای تبصره یا ماده ای برای حوزه فرهنگ دارد و از انان می خواهیم این جمعیت را حتی با قرار دادن فضاهای آموزشی و امکاناتی که می توانند در اختیار ما قرار بدهند، بیش از گذشته همراهی کنند.

وی در ادامه از فرمانداری، معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ، کمیسیون فرهنگی شورای شهر و اداره فضای سبز شهرداری به عنوان ارگانهایی که با جمعیت همکاری داشتند، یاد کرد

و در پایان از « خیرین حوزه سلامت » نیز درخواست کرد در این حوزه مهم فرهنگی و اجتماعی که به سلامت عمومی جامعه ارتباط مستقیم دارد، ورود و در اجرای هر چه بهتر طرح و برنامه های این نهاد ، کمک و همراهی کنند.

انتهای پیام/

لینک کوتاه:

!!تــوجـه

  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد همین مطلب بنویسید
  • لطفا نظرات خود را به فارسی تایپ نمایید
  • لطفا سعی کنید نظرتان مختصر و مفید باشد
  • به نظرات دیگر کاربران احترام بگذارید

ثبت نظر :


 
 
x
لزوم اتخاذ تصمیمهای قاطع، اقناع افکار عمومی و همکاری همگانی/ کار برخی افراد در هتک حرمت رئیس‌جمهور غلط بود؛ انتقاد متفاوت از اهانت است دسترنج یک ساله زعفرانکاران دست مایه دلال بازی ها ۲ هزار تخت به ظرفیت مراکز بستری و مراقبت های ویژه کشور اضافه می شود افتتاح باشگاه سوار کاری در تربت حیدریه نمایشگاه مشترک دستاوردهای نیروی انتظامی و میراث فرهنگی در تربت حیدریه افتتاح شد ظرفیت بخش مراقبت های ویژه بیمارستان نهم دی تربت حیدریه تکمیل شده است فضای مجازی بلای جان کتابخوانی شده/ شاید یکی دو سال دیگر با تریلی کتاب به شهرها سفر کنم برداشت زعفران از اراضی زعفران خیز خراسان رضوی آغاز شد هیچ تغییری در سهمیه و نرخ آرد نانوایی های دولتی و نیمه دولتی اعمال نشده است امنیت زیر بنای توسعه و پیشرفت جامعه است/نیروهای مسلح در اوج اقتدار و بازدارندگی قرار دارند نمک روی دل مجروح مردم نپاشید افزایش ۷ درصدی جرایم مالی و اقتصادی فضای مجازی در تربت حیدریه/کاهش ۴۴ درصدی تصادفات منجر به فوت