بدون نظر
 
کدکن قطب آلوی خراسان
فصل برداشت آلو از قطب تولید آلو و آلوچه خراسان رضوی+تصاویر/شهر کدکن قطب تولیدات باغی و زراعی خراسان رضوی
تاریخ انتشار : ۱۷ شهریور ۱۳۹۹ در ۹:۵۰ ق.ظ
 
شهر کدکن بعنوان قطب تولید میوه آلو در استان خراسان رضوی است و با توجه به شرایط اقلیمی سرد این منطقه و سازگاری درخت آلو با چنین شرایط آب و هوائی، آلوی کدکن از کیفیت بسیار بالائی بر خوردار است.

به گزارش خبرنگار تابان تربت، بخش کدکن از توابع شهرستان تربت حیدریه با عملکرد بالای تولید محصولات کشاورزی در حوزه های گوناگون به عنوان قطب تولید این محصولات در استان خراسان رضوی به شمار می رود.

وجود آب و هوای معتدل، قنوات و ذخایر آبی و موقعیت جغرافیایی گوناگون اعم از کوهستانی و دشت از جمله عواملی است که به رونق تولید محصولات کشاورزی این منطقه کمک شایانی کرده است.

عباس عباسیان، مدیر جهاد کشاورزی شهر کدکن در این خصوص می افزاید: شهر کدکن یکی از قطب های تولید میوه آلو در استان خراسان رضوی است و با توجه به شرایط اقلیمی سرد این منطقه و سازگاری درخت آلو با چنین شرایط آب و هوائی، آلوی کدکن از کیفیت بسیار بالائی بر خوردار است.

وی تصریح کرد: آلوی تولیدی در منطقه کدکن با دو نوع آفتابی و دودی به بازار عرضه می شود که نوع آفتابی آن با کیفیت تر است، پیش بینی می شود امسال از سطح ۲۵۰ هکتار باغات آلو این شهر حدود ۵۰۰ تن آلو به صورت خشک و تازه خوری وارد بازار شود.

پیش بینی برداشت ۱۰۰ تن محصول گوجه فرنگی از سطح هر هکتار از کشتزارهای بخش کدکن

عباس عباسیان در خصوص برداشت محصول گوجه فرنگی در این منطقه گفت: برداشت گوجه فرنگی در منطقه کدکن از ابتدای شهریور ماه آغاز و بر اساس شرایط آب و هوایی تا اواخر مهر یا نیمه آبان ماه ادامه خواهد داشت.

وی در خصوص میزان برداشت این محصول از سطح مزارع این بخش عنوان کرد پیش بینی می شود از هر هکتار ۱۰۰ تن گوجه فرنگی برداشت شود.

آغاز کشت پاییزه کلزا در زمین های زراعی بخش کدکن

مدیر مرکز جهاد کشاورزی بخش کدکن عنوان کرد: در راستای توسعه کشت دانه های روغنی و کاهش وابستگی به روغن در سال زراعی جاری، بخشی از زمین های زراعی بخش کدکن به کشت محصول کلزا اختصاص یافته است.

عباسیان در خصوص زمان کشت این محصول افزود: کاشت کلزا در مناطق سردسیری همچون منطقه کدکن در شهریور ماه انجام می شود و تاکنون سطحی معادل حدود ۵۰ هکتار قرار داد کشت با کشاورزان منعقد شده است که کشت آن در این بخش آغاز شده است.

وی از تخصیص کودهای پایه، خرید تضمینی و پرداخت به موقع مطالبات کشاورزان، اولویت دریافت هر نوع یارانه و اعطای تسهیلات به عنوان مشوق های کشت کلزا نیز نام برد.

مدیر جهاد کشاورزی ککن خاطر نشان کرد: کشت این محصول در اراضی روستاهای نوزه و داوریه این بخش انجام پذیرفته و قسمتی از اراضی شهر کدکن و روستای اسفیز نیز زیر کشت این محصول خواهد رفت.

عباسیان با بیان اینکه سطح کشت گندم آبی در این منطقه حدود ۸۵۰ هکتار است، گفت: امسال حدود ۱۶۰۰ تن گندم توسط کشاورزان بخش کدکن به سیلوهای مستقر در شهر های رباط سنگ، کدکن و تربت حیدریه تحویل داده شده است.

منطقه کدکن در موقعیت جغرافیایی شمال غربی شهرستان تربت حیدریه، در حوزه کشاورزی در بخش های تولید زعفران، آلو و آلوچه، گیاهان دارویی، هندوانه آجیلی، کلزا و حبوبات نقش بسزایی را در کشاورزی شهرستان تربت حیدریه ایفا می کند.

گزارش و عکس از مجید رفیعی

انتهای پیام/

لینک کوتاه:

!!تــوجـه

  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد همین مطلب بنویسید
  • لطفا نظرات خود را به فارسی تایپ نمایید
  • لطفا سعی کنید نظرتان مختصر و مفید باشد
  • به نظرات دیگر کاربران احترام بگذارید

ثبت نظر :


 
 
x
سازمان بورس، مقصر اصلی روند فعلی این بازار است/مکانیزم ماشه آمریکا جنگ روانی است ضرورت رفع موانع قانونی بر سر راه مشکلات ساخت و ساز در شهرهای کوچک انتقاد رئیس شورای اسلامی خراسان رضوی از قوانین ۶۰ سال گذشته شهرداری‌ها جهش تولید حوزه کشاورزی کدکن با افزایش سطح کشت گلخانه ای پناهجویان نهضت آزادی و ترور شخصیت پناهیان/ترور دیده بان های انقلاب، شیوه تاریخی منافقین آغاز عملیات اجرایی طرح دوبانده شدن محور تربت حیدریه به رشتخوار بیش از ۱۴ هزار تن گندم مازاد بر مصرف کشاورزان در جلگه رخ تربت حیدریه خریداری شد نامه فعالان فضای مجازی به مجلس درباره کارنامه پراشکال وزیر ارتباطات در حوزه فضای مجازی مردم تربت حیدریه از نبود مهندس ناظر گلایه‌مند هستند ۴۱ درصد جامعه هدف روستایی تربت حیدریه تحت پوشش بیمه هستند اهانت به ساحت مقدس رسول خدا از سیاست‌های اسلام ستیزیانه غرب است پلمپ ۴۸ حلقه چاه غیر مجاز در تربت حیدریه