بدون نظر
 
نماینده مردم تربت حیدریه مطرح کرد:
غفلت از زنجیره ارزش افزوده زعفران در کشور
تاریخ انتشار : ۰۶ آبان ۱۳۹۶ در ۱۰:۰۲ ق.ظ
 
نماینده مردم تربت حیدریه در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه از زنجیره ارزش افزوده زعفران غفلت شده، افزود: در شرایطی که بالغ بر 90 درصد زعفران در ایران تولید می شود، اما کمتر از 10 درصد ارزش افزوده آن داخل کشور و سود اصلی در کشورهای اروپایی است.

به گزارش خبرنگار تابان تربت، سعید باستانی در نشست خبری با اصحاب رسانه تربت حیدریه اظهار داشت: هرچند که امکان شائبه برای نماینده مجلس وجود دارد، اما این آمادگی را اعلام می کنیم چنانچه سرمایه گذاری برای ارزش افزوده زعفران قصد سرمایه گذاری را دارد از او حمایت خواهیم کرد.

 

وی با بیان اینکه از زنجیره ارزش افزوده زعفران غفلت شده، افزود: در شرایطی که بالغ بر ۹۰ درصد زعفران در ایران تولید می شود، اما کمتر از ۱۰ درصد ارزش افزوده آن داخل کشور و سود اصلی در کشورهای اروپایی است.

 

باستانی خاطر نشان کرد: بعنوان مثال بزرگترین کارخانه تولید اسپری و ادکلن زعفران در فرانسه و همچنین کارخانجات دارویی این محصول در بلژیک و سوئیس با خرید فله ای زعفران از تجارایرانی، بخش مهمی از ارزش افزوده این محصول را نیز بدست گرفته اند.

 

سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: با توجه به خواص داروئی و گیاهی این محصول نشاط آور به یقین می توانیم بزرگترین کارگاهها و کارخانجات تولیدی که در ارزش افزوده زعفران نقش مهمی دارند را در این منطقه احداث کنیم.

 

وی تاکید کرد: هزینه های حاصل ازاختلاف ارزش افزوده در داخل و خارج کشور علاوه بر ایجاد اشتغال در منطقه از خام فروشی به بازارهای خارجی جلوگیری می کند.

 

شورای ملی زعفران به حاشیه رفته است

نماینده مردم تربت حیدریه در مجلس شورای اسلامی گفت: شورای ملی زعفران و اتحادیه صادر کنندگان این محصول  قرار بود تا برای زعفران و کشاورزان منطقه قدم های مثبتی بردارند اما این شورا بنا به دلایلی رها شده و حتی در کاهش قیمت ها نیز اثر گذار است.

 

وی عمده ترین دلیل آن را تصویب طرح ملی زعفران عنوان کرد و افزود: پس از تصویب این طرح قرار شد تا از سازمان برنامه و بودجه کشور ردیف اعتبار برای آن اختصاص یابد، اما با توجه به طرحهای نیمه تمام کشور که نیازمند ۴۰۰ هزار میلیارد تومان اعتبار است و از طرفی سالانه ۲۰ هزار میلیارد تومان برای عمران و آبادانی کشور اختصاص می یابد، لذا این مهم هنوز تحقق نیافته است.

 

نماینده مردم تربت حیدریه گفت: در زنجیره تولید زعفران، از کشاورز و کارگر تا فراوری کنندگان و صادرکنندگان همه نقش دارند لذا نمی گوئیم که دیگران از زعفران ما سودی نبرند اما بنا نیست محصول این خطه به ثمن بخس خریداری شود، لذا باید سود حاصل از این محصول نصیب همه این اقشار شود.

 

منطقه تربت حیدریه شامل شهرستانهای تربت حیدریه و زاوه با زیر کشت ۲۰ هزار هکتار اراضی زعفران قطب تولید طلای سرخ در ایران و جهان به شمار می روند.

 

انتهای پیام/

لینک کوتاه:

تــوجـه

  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد همین مطلب بنویسید
  • لطفا نظرات خود را به فارسی تایپ نمایید
  • لطفا سعی کنید نظرتان مختصر و مفید باشد
  • به نظرات دیگر کاربران احترام بگذارید

ثبت نظر :


 
 
x
ادامه فعالیت پروژه زعفرانیه از توان شهرداری خارج است مدگرایی بزرگترین آسیب برای جامعه مداحان است اعزام ۷۰۰ تفر از تربت حیدریه به مناطق عملیاتی دفاع مقدس اشتغال دانش بنیان اولویت نخست کمیته امداد/هدف گذاری ۳ هزار نیروگاه خورشیدی برای سال آینده در خراسان رضوی فعالیت های فرهنگی آستان قدس رضوی ریشه دار و عمیق است هزینه ۲ میلیارد ریالی شهرداری برای فضای سبز ویژه نوروز حضور در مسابقات آسیایی جاکارتا مهمترین میدان رقابت حسن تفتیان در سال آینده پرداخت ۹۰ درصد مطالبات زعفرانکاران خراسان رضوی/توزیع ۲۰۰ تن میوه شب عید در تربت حیدریه خراسان رضوی با جشن نوروزگاه به استقبال بهار می رود نظام اسلامی ایران با دو رکن جمهوریت و اسلامیت پایدار است کلنگ زنی ۵ واحد آموزشی خیر ساز در جلگه رخ تربت حیدریه ۸۴ میلیون لیتر بنزین در تربت حیدربه صرفه جویی شد